Jazda konna dla dzieci. Jak przebiega nauka i co warto wiedzieć?

dziecko jadące na koniu

Jazda konna dla dzieci. Jak przebiega nauka i co warto wiedzieć?

Szukasz rozwijającej pasji dla Twojego dziecka? Poznaj zalety jazdy konnej i zdecyduj, czy jeździectwo to dobry wybór. O co zadbać przed rozpoczęciem nauki? W co wyposażyć pociechę? Od czego zacząć przygodę w świecie jeździectwa? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Jazda konna dla dzieci

Poziom trudności przeprowadzanych lekcji będzie zależał głównie od wieku dziecka. Zadaniem instruktora jest dopasowanie nauki do młodego jeźdźca w taki sposób, aby cały jej proces przebiegał w bezpiecznych warunkach. Opanowanie jazdy konnej nie powinno stanowić zbyt dużego wyzwania dla dziecka.

Rozwój wszelkich etapów – od zapoznania ze zwierzęciem, do zajęcia miejscu w siodle i rozpoczęcia ćwiczeń – muszą współgrać z możliwościami Twojej pociechy. Natomiast bez względu na jej wiek jazda konna może przynieść wiele radości i satysfakcji czerpanej z poznawania nowego hobby.

Jazda na koniu wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia. Zawsze konieczne jest noszenie kasku. Zaleca się też dobranie stroju, który zapewnia wygodę i bezpieczeństwo.

Od czego zacząć naukę jazdy konnej?

Zanim dziecko uda się na lekcje jazdy, warto z nim porozmawiać o pewnych zasadach i obowiązkach dotyczących jeźdźców. Należy zadbać o to, aby pociecha zrozumiała, jak ważny jest szacunek do zwierzęcia. Odpowiednie obchodzenie się z koniem będzie kluczowe nie tylko dla zachowania bezpieczeństwa dziecka, ale także poczucia komfortu dla samego kompana.

Bez dobrej relacji i zaufania między obiema stronami nauka może przebiegać w cieniu strachu. Dziecko powinno wiedzieć, jak prawidłowo traktować konia i czego powinno unikać, aby go nie spłoszyć. I choć wiele tych informacji uzyska prawdopodobnie od instruktora, wcześniejsza rozmowa z rodzicem również nie zaszkodzi.

Polecamy także:  Badania sportowe dla dzieci. Medycyna sportowa a kontuzje

Warto uświadomić pociechę, na co się pisze. Jeśli będzie chciała kontynuować swoją przygodę z jeździectwem, powinna liczyć się z dojściem kolejnych obowiązków, np. dbaniem o czystość w stajni. Oczywiście rozmowę należy dopasować do wieku. Dla maluchów jazda konna będzie wyłącznie zabawą. Więcej odpowiedzialności wymaga się od starszych dzieci.

Zapoznanie z koniem i początkowe lekcje jazdy

Jak wygląda pierwsza lekcja jazdy konnej? Przede wszystkim polega na zapoznaniu się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Mimo tego, że do nauki młodych jeźdźców wybierane są najbardziej przyjazne i spokojne kuce, to jednak nie można zapominać, że ma się do czynienia z dużym zwierzęciem. Z tego powodu należy zawsze pamiętać o zachowaniu ostrożności. Przykładowo dziecko dowie się, dlaczego nie wolno podchodzić konia od tyłu.

Oswojenie się z koniem i nawiązanie z nim kontaktu to kolejny krok. Na pierwszej lekcji ważne jest opanowanie utrzymania właściwej pozycji w siodle. Doświadczony trener poinstruuje, jak usiąść na zwierzęciu, a w razie potrzeby służy też pomocną dłonią.

Najmłodsze dzieci uczą się, jak utrzymać równowagę, siedząc na koniu. W trakcie krótkich spacerów, trwających ok. 20 minut, mają szansę przejechać się na grzbiecie kucyka. Oczywiście instruktor prowadzi zwierzę blisko przy sobie, trzymając lonżę. Mowa tutaj o tzw. oprowadzankach, z którymi spotkają się młodzi adepci.

W jakim wieku zacząć naukę jazdy konnej?

Najmłodsza kategoria wiekowa, którą proponują różne stadniny, obejmuje zazwyczaj dzieci od 6. roku życia. Możesz spotkać się też z miejscami oferującymi jazdę konną już dla czterolatków, a nawet trzylatków. W takich przypadkach konieczna jest obecność rodzica lub innego opiekuna w trakcie lekcji. Naukę jeździectwa mogą zacząć zatem przedszkolaki.

Do momentu przekroczenia 145 cm wzrostu dzieci jeżdżą na kucach. Często po ukończeniu 8. roku życia mogą przesiąść się na większe konie. Dobranie odpowiedniego zwierzęcia – zarówno pod względem temperamentu, jak i wielkości czy budowy ciała – zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Polecamy także:  Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka? Podpowiadamy!

Wybór szkółki jeździeckiej – gdzie zapisać dziecko?

Rozpoczęcie nauki jazdy konnej należy poprzedzić wyborem dobrego ośrodka jeździeckiego. Choć dużą zaletą szkółki będzie niedalekie położenie od Waszego miejsca zamieszkania, nie warto patrzeć wyłącznie na to. Sprawdź, jakie opinie ma wybrana stadnina koni. Możesz popytać też o polecenie wśród znajomych.

Dowiedz się, jak dokładnie wyglądają zajęcia. Czy kwalifikacje instruktora są zadowalające? Jak prezentuje się stan ośrodka? Czy istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu w szkółce? Jak traktowane są zwierzęta? Warto wziąć udział w jeździe próbnej, aby dziecko miało szansę oswoić się z nowym miejscem i koniem.

Przy wyborze szkółki jeździeckiej liczą się też koszty nauki i proponowane dni spotkań. Zwróć uwagę na to, jakie są oferowane perspektywy dla dziecka. Czy w przyszłości będzie mogło wziąć udział w zawodach? Być może organizowane są specjalne kolonie lub obozy jeździeckie, np. w trakcie wakacji?

Co daje jazda konna dla dzieci?

Wielu rodziców zastanawia się, czy jazda konna jest zdrowa dla dziecka. Czy istnieją podstawy do obaw? Rzeczywiście jeździectwo może uchodzić za ryzykowne. Jednak o bezpieczeństwo można zadbać w prosty sposób. Wystarczy odpowiednia dawka wiedzy, zachowanie ostrożności i kask jeździecki.

Poza tym pierwszej jeździe konnej daleko do pokonywania wymagającego toru przeszkód. Nauka pod okiem doświadczonego instruktora przebiega spokojnie, a poziom trudności dopasowany jest do stopnia zaawansowania adepta. Warto przy tym zaznaczyć, że jeździectwo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Dlaczego warto jeździć konno?

Jazda konna to dla dziecka możliwość rozwoju pod wieloma względami. Wspiera koordynację ruchową i poprawną postawę ciała. Jeździectwo konne, wiąże się też ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu i z dala od zgiełku. To także dobra okazja na zapoznanie się z rówieśnikami i złapanie bakcyla na resztę życia. Co ważne, opanowanie umiejętności jazdy konnej sprzyja choćby rozwojowi empatii czy współpracy.

Polecamy także:  Góry z niemowlakiem. Jak należy się przygotować?

Nauka jazdy konnej dla dzieci przynosi wiele korzyści, pomijając nawet sam rozwój fizyczny. Każdy etap, zaczynając od oprowadzanki, aż po samodzielne wyjazdy w teren, sprawia mnóstwo satysfakcji i radości. Kontakt ze zwierzęciem jest równie ważnym aspektem.