Góry z niemowlakiem. Jak należy się przygotować?

para siedząca na pniu p

Góry z niemowlakiem. Jak należy się przygotować?

Każda wycieczka z małym dzieckiem napawa rodziców wątpliwościami. Czy wszystko zostało spakowane? Jak maluch będzie się zachowywał w trakcie podróży? Jeśli chcesz jechać w góry z niemowlakiem, musisz pamiętać o dodatkowych sprawach. Co jest kluczowe?

Wyjazd w góry z niemowlakiem – czy to dobry pomysł?

Aby wyjazd w góry z małym dzieckiem się udał, należy go odpowiednio zaplanować. Jeśli chcesz uniknąć zbędnych zmartwień i problemów, musisz się dobrze przygotować. Górskie wędrówki same w sobie nie należą do najprostszych. Wybierając się z niemowlakiem, należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, z którymi się to wiąże. W ten sposób zapewnisz dziecku wymaganą opiekę.

Odpowiednie przygotowanie to obowiązek wszystkich rodziców, którzy planują wypad w góry. Nie chodzi wyłącznie o spakowanie wymaganych rzeczy. Należy zapoznać się z wszelkimi zaleceniami, dzięki którym maluch nie będzie na nic narażony. Kiedy wybrać się pierwszy raz z dzieckiem w góry? Dobrze jest poczekać, aż ukończy szósty miesiąc życia.

Wyprawa z półrocznym niemowlęciem nie może jednak odbyć się w dowolne miejsce. Zbyt wysokie partie nie są wskazane. Mniej wymagające trasy oferują choćby Beskidy czy Góry Świętokrzyskie.

Jeśli chcesz wybrać się w góry zimą, pamiętaj, że trudne warunki przy zdobywaniu górskich szczytów to nie jedyne wyzwanie. Warto wiedzieć, przy jakim mrozie nie wychodzić z niemowlakiem. Można spotkać się z informacjami od lekarzy, którzy nie zalecają zabierać maluchów na spacery, gdy temperatura spada poniżej -6 stopni Celsjusza. Inni wskazują na unikanie dopiero -10 stopni.

Polecamy także:  Jazda konna dla dzieci. Jak przebiega nauka i co warto wiedzieć?

Góry z dzieckiem – zalety i minusy

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i kontakt z naturą to zawsze dobry pomysł, jeśli mowa o korzyściach – zwłaszcza tych zdrowotnych. Rodzice nie muszą rezygnować z ulubionej formy aktywności fizycznej czy zwiedzania kolejnych miejsc. Górska wyprawa może być ekscytującym przeżyciem i nowym doświadczeniem zarówno dla opiekunów, jak i niemowlaka.

Z drugiej strony wyjazd w góry z dzieckiem we wczesnych chwilach życia nie zapewni mu wielu wspomnień. Choć maluch może być momentami zainteresowany zmieniającym się krajobrazem, to całkiem możliwe, że większość wędrówki prześpi. W chwili, gdy dziecko zacznie płakać, rodzice mogą nie mieć okazji szybko wrócić do samochodu lub noclegu. Należy przygotować się zatem na przewijanie i karmienie w nowych warunkach, czasami niezbyt sprzyjających.

Zastanów się, czy zalety takiej wycieczki są warte przygotowań i wątpliwości, z którymi musisz się zmierzyć. Taka decyzja powinna być podjęta świadomie, a nie wiązać się ze spontaniczną propozycją – zwłaszcza jeśli wcześniej dużo nie podróżowaliście z dzieckiem.

Jaki szlak wybrać na wędrówkę z maluszkiem?

Jak wspominaliśmy, należy unikać wyższych partii gór. Stopień trudności trasy należy nie tylko dopasować do wieku dziecka, ale także zastanowić się, czy posiadasz odpowiedni sprzęt. Nie wszędzie bez problemu zabierzesz ze sobą wózek, np. gdy ścieżka jest zbyt wąska, aby spokojnie nim przejechać.

Stawiaj na sprawdzone i bezpieczne górskie szlaki. Zapoznaj się z opiniami innych rodziców, którzy mogą podzielić się z Tobą własnymi doświadczeniami. Warto też wybrać trasę, gdzie w pobliżu będzie znajdować się schronisko. Wówczas bez problemu można przewinąć pieluszkę czy nakarmić malucha.

Szlak nie powinien być zbyt długi ani wymagający – weź pod uwagę także swoje przygotowanie fizyczne. Należy unikać ostrych zakrętów, stromych wzniesień i skalistych terenów, aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie warto zaznaczyć, że łagodna trasa może być równie urokliwa.

Polecamy także:  Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka? Podpowiadamy!

Co zabrać na wyjazd z niemowlakiem w góry?

Wiele zależy od tego, na ile wyjeżdżacie. Koniecznie należy zabrać nakrycie głowy, ubranka dopasowane do pogody, zapas pieluch, wszelkie kosmetyki i środki, dzięki którym zadbasz o pielęgnację i zdrowie dziecka. Przyda się także przewijak, wanienka, jeśli nocleg tego nie zapewnia. Musisz dobrze przemyśleć liczbę bagaży, uwzględniając to, że warto mieć ze sobą zapas odzieży na zmianę.

Jeśli pogoda sprzyja dłuższym wędrówkom, możesz zabrać też koc piknikowy czy karimatę. Oczywiście nie można zapomnieć o prowiancie i wodzie zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Przydadzą się też zabawki, które nie zajmują wiele miejsca.

Odpowiedni wózek, chusta czy nosidełko?

Wybierając dobre wyposażenie do wędrówki z dzieckiem, należy uwzględnić swoje plany oraz wygodę. Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny, jeśli zbytnio go nie obciążysz. W końcu oprócz niemowlęcia musisz nieść też pojemny plecak lub torbę z ekwipunkiem, który musisz mieć pod ręką na szlaku.

Dla wielu osób góry z wózkiem to nie najlepsze rozwiązanie. Trasa pełna nierówności może zapewnić dziecku turbulencje, które zakłócą mu przejażdżkę. Wówczas rodzice skłaniają się ku chuście lub nosidełku. Ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji. Ergonomiczne nosidło turystyczne jest prawdopodobnie najpopularniejsze.

Górska wycieczka z niemowlakiem – o co należy zadbać?

Odpowiednia pogoda to podstawa. Zanim wyruszysz w drogę, zapoznaj się z prognozą. Dodatkowo możesz sprawdzić na kamerkach internetowych, jak prezentują się warunki na wybranym szlaku. Należy unikać opadów deszczu i sypania śniegu, mrozu, silnego wiatru, a także upalnych temperatur.

W każdym przypadku należy wychodzić na zewnątrz, kiedy słońce świeci najmocniej, tzn. w godzinach popołudniowych. Może to być też spacer między 10 a 14. Wędrówka nie powinna jednak trwać zbyt długo. Dobrze jest przeznaczyć na nią ok. 2–3 godziny.

Polecamy także:  Trasy rowerowe z dziećmi. Gdzie pojechać na rodzinną wycieczkę?

Poza tym należy zadbać o odpowiedni nocleg, jeśli wyjeżdżacie na dłużej niż jeden dzień. Pokój powinien być dostosowany do wizyt małych dzieci. Warto zwrócić uwagę na prosty dojazd, obecność pobliskiego parkingu i niedalekie położenie od wyznaczonej trasy górskiej.

Przygotowując się do górskiej wycieczki z niemowlęciem, musisz zadbać o wiele spraw. Odpowiedni plan wyprawy, dobrze dobrana trasa i miejsce noclegu czy wybór funkcjonalnego wyposażenia to podstawa. Warto wybierać sprawdzone rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort dziecku.