Szlaki w Pieninach dla dzieci – gdzie warto się udać?

dziecko w czarnym kombinezonie idzie leśną ścieżką

Szlaki w Pieninach dla dzieci – gdzie warto się udać?

W Pieninach znajdziemy wiele łatwych tras idealnych dla rodzin z dziećmi. Oto łatwe szlaki w Pieninach dla dzieci. Zorganizuj więc wspólną rodzinną wycieczkę. Z pewnością będziesz zadowolony z jej przebiegu. 

Szlaki w Pieninach dla dzieci – Szczawnica

Szczawnica to uzdrowiskowe miasteczko położone nad potokiem Grajcarek pomiędzy Pasmem Radziejowej a Pieninami. Od lat przyciąga piechurów spragnionych górskich wojaży oraz rodziny z dziećmi. Właśnie tutaj pienińskie szlaki należą do najłatwiejszych oraz najbardziej malowniczych, a miasteczko słynie z tradycyjnej drewnianej architektury na czele z Placem Dietla.

Jeśli wyruszasz z bardzo małymi dziećmi w Pieniny, nie musisz wędrować wysoko w góry. Wzdłuż przepływającego przez Szczawnicę potoku rozciąga się pieszo-rowerowy deptak o długości kilku kilometrów. Przy nim mieszczą się ławki do wypoczynku, kawiarnie oraz lodziarnie z przepysznymi deserami. Jest więc gdzie pospacerować z wózkiem, a przy tym odpocząć rozkoszując się widokiem na góry.

Pienińska Droga

Droga Pienińska to chyba najpiękniejszy trakt spacerowy w Pieninach. Jest idealnym wyborem na spacer z dziećmi bądź wspólną wycieczkę rowerową. Trasa może biegnąć ze Szczawnicy Bądź Czerwonego Klasztoru – miejscowości na Słowacji. Wyruszając ze Szczawnicy należy rozpocząć wędrówkę przy Przystani Wodnej tuż przy skale Kotuńka, na której stoi rzeźba górala witającego szczawnickich turystów. 

Dystans na rowerze można pokonać w około 3-4 godziny w jedną stronę, jest to więc całodniowa wycieczka. Trakt pieszo rowerowy prowadzi wzdłuż przełomu Dunajca. Jego część stanowi asfalt, a potem kamienista ścieżka. Po drodze warto zwrócić uwagę na skalną wnękę Grotę Zyblikiewicza, która znajduje się w zboczu Kaczego na odcinku między Nowym Przewozem a pawilonem Pienińskiego Parku Narodowego. Obowiązkowym miejscem odwiedzanym przez turystów jest również skała zwana „Zbójnicki Skok”, z której zaobserwować można przepływające tratwy flisackie. Po dojściu do Czerwonego Klasztoru, czyli miejsca docelowego można odwiedzić punkty gastronomiczne, aby posilić się po trudach wędrówki. 

Polecamy także:  Góry z niemowlakiem. Jak należy się przygotować?

Rezerwat Biała Woda Pieniny

Szukasz szlaków idealnych na pierwsze górskie wędrówki z dziećmi? My Polecamy Ci Rezerwat Biała Woda Pieniny. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Jaworki około 8 km od Szczawnicy. Szlak to bita, szutrowa dość szeroka droga, którą można pokonać z dzieckiem w wózki. Prowadzi ona przez skalny wąwóz, w którym nie brakuje słońca i przepięknych widoków, więc dzieci będą zachwycone. Dołem wąwozu cały czas płynie potok o nazwie Biała Woda. Tam pod okiem rodziców dzieciaki mogą pomoczyć nóżki, czy powrzucać kamyki. 

Na końcu trasy o długości 2 kilometrów jest miejsce na odpoczynek. Znajdują się tam ławki i stoliki, a w lokalnych bacówkach można zakupić przysmaki góralskie. Stamtąd już kilka kroków dzieli Cię od punktu widokowego na Przełęcz Rozdziela. Tam ujrzycie wierzchołek szczytu Trzy Korony oraz panoramę Małych Pienin z Wysoką. 

Wąwóz Gomole

Jeśli marzą Ci się Pieniny z dzieckiem zaplanuj swoją wędrówkę przez Wąwóz Homole. To krótki i łatwy szlak, w którym nie natkniesz się na męczące przejścia. Wąwóz Homole położony jest 6 kilometrów od Szczawnicy. Trasa liczy niecały kilometr w jedną stronę, a więc z jej pokonaniem poradzą sobie kilkulatki. Jeśli zabierasz ze sobą niemowlę, to zamiast wózka postaw na nosidło bowiem jest tu dużo schodków, które ciężko pokonać nawet lekką spacerówką. 

Wejście do wąwozu jest dokładnie oznaczone, a tablice widać z drogi asfaltowej. Szlak prowadzi wzdłuż potoku Kamionka – idąc dołem jaru, pokażesz dzieciom pionowe skały, a największa z nich ma aż 120 metrów. Na samym końcu ścieżki mieści się polana. Warto zabrać ze sobą kocyk i prowiant i urządzić sobie mini piknik na łonie natury. 

Wąwóz Sobczański i wejście na Sokolicę

Pieniny nie są wysokimi górami, więc nie musisz być zaprawionym w boju piechurem, aby zdobyć je wraz ze starszymi dziećmi. My proponujemy Ci trasę przez Wąwóz Sobczański, która rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych. Podejście nie jest długie – wyrusz żółtym szlakiem, a następnie na przełęczy Szopka zmień szlak na niebieski. 

Polecamy także:  Sporty zimowe dla dzieci. Propozycje na ferie i nie tylko

Wejście na Sokolicę możesz urozmaicić sobie przeprawą tratwą przez Dunajec, która jest możliwa od kwietnia do października. Niebieska trasa mimo tego, że nie jest trudna, może być nieco męcząca z uwagi na dużą różnicę wysokości. Musisz przygotować się na postoje, ale w tym czasie możecie z dziećmi wspólnie podziwiać niezapomniane widoki.

Aby dotrzeć na Sokolicę z dziećmi, możesz wybrać trasę, która rozpoczyna się na zielonym szoku w Krościenku od ulicy Świętej Kingi. Wejście z 2-3-letnim dzieckiem zajmuje nie dłużej niż trzy godziny. 

Trzy Korony z dzieckiem

Trzy Korony jest najbardziej rozpoznawalnym szczytem w Pieninach. Początkowo trasa jest dość łatwa i świetnie poradzą sobie na nim nawet bardzo małe dzieci. Aby dotrzeć na Trzy Korony, należy dojechać do miejscowości Sromowce Niżne i stamtąd kierować się przez Wąwóz Sobczański. Po kilku kilometrach rozpoczyna się wspinaczka po schodach i przez las. Na szczyt Trzech Koron warto zabrać ze sobą starsze dzieci, bowiem wyprawa trwa 5-6 godzin. Z tego powodu polecamy również wykupić sobie nocleg i wyruszyć w trasę z samego rana zaraz po śniadaniu. 

Schronisko PTTK Trzy Korony znajduje się w Sromowcach Niżnych. Piękne widoki, plac zabaw dla dzieci oraz zielona dolina – to doskonałe atrakcje dla dzieci w Pieninach.

Pieniny to góry przyjazne dla rodzin z dziećmi. Już dziś zaplanuj wycieczkę z dziećmi, aby spędzić z nimi niesamowitą przygodę. Możesz wędrować wzdłuż Dunajca, w Szczawnicy warto  odwiedzić Plac Dietla, Pijalnie Wód Mineralnych bądź wypożyczyć rower i przyczepki rowerowe, by popedałować po okolicy. Niesamowite widoki czekają Cię również nad Jeziorem Czorsztyńskim, które nieopodal granicy Pienińskiego Parku Narodowego pomiędzy Nowym Targiem a Krościenkiem. Warto wybrać się także do Zamku w Niedzicy, który znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek. Jak sam widzisz, Pieniny oferują zarówno lasy, góry, jeziora jak i cenne zabytki.