Jak nauczyć dziecko pływać? Praktyczne wskazówki

człowiek pływający pod wodą

Jak nauczyć dziecko pływać? Praktyczne wskazówki

Nauka pływania może być ważnym etapem w życiu dziecka. Wspiera koordynację, ogólny rozwój malucha, a także jest dobrą okazją do zabawy. Jak przebiega oswajanie z wodą? Od czego warto zacząć? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy nauce pływania.

Jak nauczyć dziecko pływania?

Na cały proces nauki pływania wpływa kilka czynników. Liczy się wiek dziecka, jego poziom oswojenia z wodą, chęci do zdobycia nowych umiejętności, a także komfortowe warunki. Im wcześniej uda Ci się zapoznać dziecko z wodnym środowiskiem, tym nauka przebiegnie sprawniej.

Jak je do tego przygotowywać? Warto zacząć od zwykłej zabawy w wodzie. Możesz wykorzystać do tego czas spędzany w wannie. To też dobry moment na pierwsze próby zanurzania głowy. Najpierw wystarczą same usta i wypuszczanie bąbelków pod wodą. W ten sposób dziecko szybciej nauczy się kontrolować oddech, gdy przyjdzie czas na pełne zanurzenie twarzy.

Od czego zacząć naukę pływania u dziecka? Ważnym krokiem jest pokazanie dziecku, jak utrzymywać się na powierzchni wody. To ważne, żeby zrozumiało, co zrobić, aby nie zacząć tonąć. Możesz przy tym położyć pociechę na swoich rękach, aby nabrało większej pewności.

Wytłumacz, że należy postarać się trzymać nogi w górze i nimi poruszać. Najpierw będzie to przypominać zwykłe kopanie, jednak z czasem dziecko nabierze większej precyzji. Kolejnym etapem jest połączenie ruch rąk i nóg.

W razie potrzeby więcej wskazówek udzieli Ci doświadczony instruktor pływania. Gdy dziecko pozna podstawy, możesz zapisać je na zajęcia dopasowanego do jego wieku. Wówczas przyjdzie czas na szlifowanie umiejętności i poznanie innych stylów niż kraul. Oczywiście, dalszą naukę możecie kontynuować wspólnie, jeśli uważasz, że nie jest to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie.

Polecamy także:  Jak szybko i bezpiecznie nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Czego unikać?

Dosłowne wrzucenie dziecka na głęboką wodę może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Nie jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie nauki pływania. Twoja pociecha powinna czuć się na tyle swobodnie, aby wejście do wody czy zanurzenie głowy nie kojarzyło się z nieprzyjemną koniecznością. Lepiej unikać takiej nauki pływania, która wzbudzi w dziecku strach czy niepokój.

A co zrobić, gdy dziecko boi się wody? Warto podzielić naukę na więcej etapów, niż było to początkowo planowane. Mniejsze kroki i krótsze sesje na basenie mogą okazać się bardziej zachęcające dla Twojej pociechy.

Należy unikać wywierania niepotrzebnej presji. Choć pływanie stanowi pomocną umiejętność i ma wiele zalet, to nie jest niezbędne. Nie zmuszaj dziecka do podejmowania się kolejnych lekcji. W końcu z czasem możesz podjąć kolejną próbę. Naukę pływania można rozpocząć w każdym wieku.

Kiedy uczyć dziecko pływać?

Nauka pływania od podstaw przebiega szybciej, jeśli dziecko miało kontakt z wodą od wczesnych lat. Niektórzy rodzice decydują się zabrać swoją pociechę na basen już w pierwszych miesiącach życia. Choć takim zajęciom daleko od prawdziwego szlifowania umiejętności pływania, to jest to dobry sposób na oswojenie się z nowym środowiskiem.

Kiedy rozpocząć naukę pływania? Wskazówki odnośnie odpowiedniego wieku są różne. Wiele zależy też od tego, czy dziecko się nie boi i jest dobrze oswojone z wodą. Pierwsze lekcje mogą rozpocząć nawet dwu- i trzylatki. Takie zajęcia zazwyczaj przyjmują formę zabawy dla dzieci i nauczenia się podstaw bezpiecznego zachowania w wodzie.

Kiedy zabrać niemowlę na basen?

Często organizowane są zajęcia dla półrocznych maluchów. Znajdziesz też takie, gdzie udział biorą już nawet trzy- i czteromiesięczne niemowlęta. Do tego momentu mają jeszcze instynkt, dzięki któremu potrafią automatycznie wstrzymać oddech. W każdym przypadku oswajanie się z wodą przebiega pod okiem instruktora, który nadzoruje zanurzenia dzieci i daje wskazówki rodzicom, aby czuli się pewnie w tym, co robią.

Polecamy także:  Szlaki w Pieninach dla dzieci – gdzie warto się udać?

Jedno jest pewne. Przebywając w basenie z rodzicem, maluch poczuje się pewniej i nabierze zaufania do wody. Ostateczna decyzja należy zatem do Ciebie. W razie wątpliwości możesz skorzystać z pomocy trenera.

W jakim wieku uczyć dziecko pływać?

Przy nauce pływania, które zostanie z dzieckiem na zawsze, ważna jest koordynacja ruchowa. Wówczas synchronizacja ruchu nóg i rąk nie będzie wyzwaniem, a utrzymanie się na wodzie nie sprawi większego problemu. A zatem swoje pierwsze „poważniejsze” lekcje mogą rozpocząć sześciolatki. To dobry moment na poszerzanie podstawowych umiejętności, które nabyło wcześniej, ponieważ dziecko lepiej przyswoi przekazywaną wiedzę.

A ile czasu potrzeba, aby nauczyć się pływania? Wiele zależy od tego, czy dziecko nie boi się wody i jest z nią dobrze oswojone. Natomiast kluczowy wpływ ma systematyczność. Jeśli lekcje będą upływać w miarę regularnie, to prawdopodobnie Twoja pociecha nauczy się pływać w ok. trzy miesiące.

Przydatne akcesoria

Oprócz stroju kąpielowego dobrze jest wyposażyć dziecko w czepek i okularki pływackie. Takie akcesoria zabezpieczą uszy i oczy pociechy, dzięki czemu bliski kontakt z wodą nie będzie sprawiał dyskomfortu. A jeśli chodzicie na basen, dziecko uniknie też szczypiącego podrażnienia chlorem. W trakcie samej nauki przydatny często okazuje się makaron lub specjalna deska do pływania, które wspomagają utrzymać ciało na powierzchni wody.

Zalety nauki pływania dla dzieci

Pływanie to jedna ze zdrowszych aktywności, na którą może zdecydować się praktycznie każdy. Z tego powodu jest dobrym rozwiązaniem także dla najmłodszych. Nie przeciąża organizmu, wspiera rozwój koordynacji, a do tego zapewnia trening całego ciała.

Dobre nawyki w przyszłości

Jeśli Twoja pociecha dobrze oswoi się z wodą na wczesnym etapie życia, z czasem będzie czuła się jeszcze swobodniej w trakcie dalszej nauki, np. przy trudniejszym nurkowaniu. To szansa na pokazanie dziecku już od najmłodszych lat, że aktywność fizyczna przynosi wiele radości. Jednocześnie nauczy go trochę dyscypliny. W ten sposób zachęcisz pociechę do dalszych ćwiczeń i zakorzenisz w niej sportowy styl życia.

Polecamy także:  Badania sportowe dla dzieci. Medycyna sportowa a kontuzje

Nauka pływania powinna przebiegać w bezpiecznych warunkach i sprzyjającej atmosferze, aby dziecko nie popadło w panikę. Warto pamiętać o cierpliwości i stopniowym utrudnianiu kolejnych kroków.