Sporty zimowe dla dzieci. Propozycje na ferie i nie tylko
Zima daje wiele okazji do spędzania czasu w ciekawy sposób. Oprócz lepienia bałwanów i bitwy na śnieżki dzieci mają do wyboru więcej aktywności na świeżym powietrzu. Jaki sport warto wtedy uprawiać? Jaka dyscyplina sprawdzi się dla Twojego dziecka?
Formy aktywności fizycznej zimą – popularne propozycje
Sporty i zabawy zimowe to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu zarówno podczas przerwy międzysemestralnej, jak i zwykłego weekendu. Podejmując się aktywnego wyzwania, dzieci mają szansę oderwać się choćby od oglądania bajek. Niezapomniane chwile na lodowisku lub stoku przyniosą dużo radości, a także świetnie wpłyną na lepszą wydolność mięśni i koordynację ruchową Twojej pociechy. Dodatkowo jest to doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości.
Możesz zaproponować dziecku wiele form spędzenia czasu. Zastanów się, jaka aktywność może spodobać mu się najbardziej. Każdej z popularnych propozycji, czyli jazdy na sankach, łyżwach, nartach czy snowboardzie, podejmują się osoby w różnym wieku. Natomiast w przypadku najmłodszych ważne będzie dopasowanie dyscypliny do ich umiejętności.
Sporty zimowe dla dzieci – co wybrać?
Jakie zajęcia możesz wybrać dla swojego dziecka? To zależy od tego, ile macie wolnego czasu, jak daleko mieszkacie od konkretnej atrakcji, np. lodowiska, a także – co pasuje do Twojej pociechy i czy sprzyja pogoda. Przykładowo dobre warunki na stoku narciarskim wspomoże sztuczny śnieg, jednak nie w każdym miejscu można się go spodziewać.
Warto sprawdzić wiele możliwości. Nie musicie ograniczać się do jednego sportu. Jeśli macie okazję wypróbować kilka dyscyplin, to śmiało wybierajcie wśród różnych aktywności dla dzieci.
Jazda na sankach
Sanki są dobrym pomysłem właściwie w każdej sytuacji. To uniwersalna forma rozrywki. Nie trzeba kupować dużo sprzętu ani specjalnego ubioru. Wystarczy nawet niewielka górka w okolicy i dużo frajdy macie gwarantowane. Możesz zjeżdżać wspólnie z dzieckiem lub tylko kierować sankami – to zależy od jego wieku. Jeśli pociecha jest nieco starsza, prawdopodobnie chętnie spróbuje też swoich sił sama przy pokonywaniu górki.
Sanki zabierzesz też spacer, dzięki czemu łatwiej zachęcisz dziecko nawet do krótkiej wycieczki. Dodatkowo jest to dobre rozwiązanie dla najmłodszych, którzy są jeszcze zbyt mali na zjeżdżanie z górek. Warto pamiętać, że w ich przypadku sprawdzi się inny model sanek – bardziej stabilny i z dodatkowymi pasami.
Jazda na łyżwach, a może hokej?
Jazda na łyżwach potrafi być wymagająca, dlatego może nie sprawdzić się dla maluchów. Najmłodsi będą wymagać więcej wsparcia od opiekunów. Zdarza się, że naukę zaczynają nawet czterolatki. Natomiast biorąc pod uwagę ryzyko częstych upadków, to łyżwy być lepszym rozwiązaniem dla pięcio- i sześciolatków.
Podstawę stanowi zachowanie równowagi na lodowisku, dlatego potrzebna jest sprawność i uważność. Szlifowanie dalszych umiejętności staje się możliwe za sprawą dobrej koordynacji ruchowej. A jeśli Twoje dziecko lubi wyzwania, może spróbować swoich sił w hokeju. W tym przypadku oprócz dobrej kondycji liczy się współpraca i zaangażowanie.
Nauka jazdy na nartach lub desce
Jazda na nartach to najpopularniejszy sport mroźnej pory roku. Ma mnóstwo zwolenników, którzy co sezon tłumnie wyjeżdżają na stoki. Przynosi wiele wrażeń, a do tego proponuje różne formy aktywności – od typu zjazdowego, po skituring. Kiedy zacząć przygodę z nartami? Na stoku można spotkać się z czterolatkami. Jednak takie zajęcia z instruktorem polegają bardziej na oswojeniu się z nowymi warunkami.
Nauka na snowboardzie może być bardziej wymagająca dla dziecka. Z tego powodu sprawdzi się dopiero w wieku powyżej sześciu lat.
Wybór zimowych aktywności – na co zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na poziom trudności wybranej zabawy czy sportu. Nie każda forma spędzania aktywnego czasu sprawdzi się dla wszystkich. Przykładowo dzieci w wieku przedszkolnym będą świetnie bawić się w trakcie zjeżdżania na sankach z niewielkich górek. Z kolei starszym bardziej do gustu przypadnie prawdopodobnie nauka jazdy na snowboardzie.
Dodatkowo należy zastanowić się, jakiego wyposażenia dziecko może potrzebować. Zakup lub wypożyczenie konkretnego akcesorium jest konieczne, jeśli nie macie w domu nart, deski snowboardowej czy łyżew. W końcu bez nich uprawianie sportu nie będzie możliwe.
Ferie zimowe i każdy inny czas wolny na świeżym powietrzu należy spędzić pod znakiem bezpieczeństwa. Choć do opieki nad najmłodszymi przykłada się zazwyczaj najwięcej uwagi, to mroźna pora roku wiąże się z wyzwaniami dla każdego. Z tego powodu warto ponownie porozmawiać ze starszymi dziećmi o podstawowych zasadach, dzięki którym zadbają o swoje bezpieczeństwo, gdy będą samodzielnie iść na łyżwy czy na sanki z kolegami ze szkoły. Powinny zdawać sobie sprawę m.in. z tego, jak:
- unikać niepotrzebnych kontuzji, którym można zapobiec dzięki założeniu ochraniaczy,
- dopasować ciepły ubiór do pogody, zakładając warstwy,
- dobrze się rozgrzać przed wysiłkiem, zwłaszcza bardziej wymagającym.
- wybrać odpowiednie miejsce do zabawy, np. omijać zamarznięte stawy.
Bezpieczne zabawy zimowe dla dzieci
Aby Twoja pociecha wiedziała, jak najlepiej zachować bezpieczeństwo podczas zabawy, warto wcześniej z nią o tym porozmawiać. Liczą się nie tylko założone ochraniacze i kask, ale także zrobiona rozgrzewka. Dodatkowo możecie wspólnie obejrzeć film edukacyjny dla dzieci.
Co więcej, pamiętaj, aby zaznaczyć, jak ważny jest odpowiedni ubiór zimą. Nie zawsze będziesz towarzyszyć dziecku. Instruktor jazdy czy opiekunka przedszkolaka mają pod opieką mnóstwo innych pociech, dlatego muszą dzielić uwagę. W takich warunkach nietrudno przeoczyć brak założonych rękawiczek u jednego dziecka z całej gromady. Porozmawiajcie o tym, co warto mieć przy sobie i jak nie nadwyrężać odporności.
Sport zimą powinien zapewnić odpowiednią dawkę wysiłku i dużo radości. Wybierając sport dla swojego dziecka, należy kierować się nie tylko jego preferencjami i wiekiem, ale także innymi czynnikami.
[/et_pb_text][/et_pb_column] [/et_pb_row] [/et_pb_section]Jako matka dwójki energicznych dzieci, od zawsze wiedziałam, jak ważne jest wpajanie zdrowych nawyków od najmłodszych lat. Moja własna podróż związana ze zdrowym stylem życia rozpoczęła się dawno temu, kiedy to odkryłam radość i korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej. Ta pasja i głębokie przekonanie, że sport to zdrowie, stały się fundamentem mojej filozofii wychowawczej. Jako wytrawna biegaczka i entuzjastka jogi, zawsze staram się włączać aktywność fizyczną do codziennego życia mojej rodziny.