Trasy rowerowe z dziećmi. Gdzie pojechać na rodzinną wycieczkę?

rodzice z dziećmi na wycieczce rowerowej

Trasy rowerowe z dziećmi. Gdzie pojechać na rodzinną wycieczkę?

Wycieczka rowerowa w gronie rodziny jest świetnym pomysłem na aktywnie spędzony czas. Sprawny sprzęt i ładna pogoda to podstawy takiej wyprawy. Jednak, aby uniknąć kłopotów, należy dobrze zastanowić się nad trasą. Jaką wybrać na wycieczkę z dzieckiem?

Wycieczka rowerowa z dzieckiem – o czym pamiętać?

Wiele osób nie może się doczekać na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Ulubiona aktywność fizyczna połączona z odkrywaniem nowych ścieżek i podziwianiem widoków przynosi mnóstwo satysfakcji, nawet jeśli obrana trasa jest nieco krótsza. Taką pasją można dzielić się z dziećmi już od najmłodszych lat – najpierw zabierając je w siodełkach, aby z czasem wsiąść na własne rowery. Wówczas warto wybrać odpowiednią trasę.

Szlak szlakowi nierówny. Jeśli uważasz się za wprawionego rowerzystę, zapewne miałeś okazję podróżować już wieloma trasami. Zdajesz sobie więc sprawę z tego, ile wysiłku wymagają kręte, strome i nierówne ścieżki. Pamiętaj o tym, wybierając się na wycieczkę z dzieckiem. Aby maluch poznawał świat w odpowiednich warunkach, weź pod uwagę jego wiek i możliwości.

Popularne trasy rowerowe dla rodzin z dziećmi

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę z dzieckiem na rowerze, sprawdź, czy w Twojej okolicy przebiega przynajmniej jedna ze sprawdzonych tras. Wbrew pozorom takie ścieżki przystosowane do jazdy z najmłodszymi nie są rzadkością.

Wybierając trasy, bierz pod uwagę to, czy dziecko będzie siedzieć w przyczepce lub foteliku, a może jest już na tyle duże, aby cieszyć się samodzielną jazdą rowerem. To ważne ze względu na kilka spraw. W pierwszym wypadku możesz pozwolić sobie na nieco dłuższą wyprawę, z kolei w drugim – musi wystarczyć tylko część trasy.

Polecamy także:  Szlaki w Pieninach dla dzieci – gdzie warto się udać?

Małopolska Wiślana Trasa Rowerowa

Graniczy z województwem śląskim i świętokrzyskim. Prawie w całości wykonana z drogi asfaltowej i odseparowana od ruchu samochodowego stanowi świetne rozwiązanie nie tylko dla mieszkańców Małopolski. Wystarczy, że dostaniesz się tam najpierw za pomocą innego środka transportu, samochodu lub pociągu, aby resztę trasy przejechać rowerem.

Jedną z propozycji na krótką wyprawę rowerową z młodszymi dziećmi, należącą do WTR, jest trasa tyniecka. Prowadzi od centrum Krakowa i biegnie aż do wsi Tyniec. Sprawdź na mapie, jakie atrakcje dla dzieci będziecie mijać po drodze i gdzie najbardziej opłaca się Wam zatrzymać.

Małopolska Wiślana Trasa Rowerowa obejmuje też wiele więcej odcinków wartych uwagi. W każdym przypadku można spędzić miło czas nad Wisłą, np. organizując piknik, a także podziwiać piękne widoki.

Wycieczki po województwie śląskim

Planując rodzinną wycieczkę rowerową, warto się zatrzymać w Parku Śląskim. To obowiązkowy punkt do odwiedzenia, jeśli chodzi o to województwo. Znajdziesz tam wiele ciekawym miejsc dla rodziców i dzieci. Wśród atrakcji dla najmłodszych można wymienić choćby wesołe miasteczko czy zoo.

Do Parku Śląskiego dojedziesz jedną z kilku dróg, które uwzględniają go na swojej trasie. W zależności od miejsca startu mogą obejmować od 6 km do ponad 50 km. Natomiast możesz skorzystać też po prostu z krótszego szlaku rowerowego na terenie parku. Natomiast polecamy wybrać ten przystanek, ponieważ oferuje ciekawe urozmaicenia, które sprawdzają się w przypadku wypraw rowerowych dla dzieci.

Łatwe trasy nadmorskie i nie tylko

Planując wycieczkę nad morze, możesz spodziewać się świetnych dróg dla rowerów z wyjątkowymi punktami widokowymi. Zatrzymasz się nie tylko przy latarni morskiej, ale także przy kąpieliskach czy placach zabaw. Do wyboru masz mnóstwo pięknych tras zarówno z większymi, jak i mniejszymi podjazdami.

Jedną z wypraw rowerowych możesz zaplanować wzdłuż Mierzei Wiślanej, która poprowadzi Cię do Krynicy. Trasa przebiega m.in. przez las i drogę z asfaltu. Pamiętaj, aby nie wybierać zbyt długiego odcinka, aby dziecko było w stanie sobie poradzić.

Polecamy także:  Sporty zimowe dla dzieci. Propozycje na ferie i nie tylko

Na tym nie koniec malowniczych tras w województwie pomorskim. Szlakiem rowerowym polecanym rodzinom z dziećmi jest ,,Pętla Czarlina”, która wiedzie wokół Jeziora Słupinko. W całości prowadzi przez leśne tereny, dlatego świetnie sprawdza się, jeśli chcesz spędzić czas na łonie natury i odwiedzić park krajobrazowy.

Rower z dzieckiem – o co zadbać przed wyruszeniem w trasę?

Sprawdzając polecane drogi rowerowe, weź pod uwagę różne scenariusze. Zastanów się, czy w razie potrzeby, jesteś w stanie skrócić taką wycieczkę. Jeśli przy trasie nie znajdują się żadne sklepy, dobrze przemyśl, co może okazać się przydatne. Postaraj się tak zaplanować wyprawę, aby atrakcje przy trasie stanowiły zachętę do kontynuowania drogi, kiedy dziecko znudzi się jazdą.

Co więcej, czasami wystarczy chwila nieuwagi lub mały kamyk, aby dziecko straciło równowagę na rowerze. Z tego powodu należy zawsze pamiętać o ochraniaczach i kasku. Dużą rolę gra także odpowiednia odzież.

Łatwe trasy rowerowe – czym się wyróżniają?

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem to idealna okazja do wspierania jego rozwoju. Szlifowanie umiejętności jazdy na rowerze powinno odbywać się w bezpiecznych warunkach. Zabranie dziecka na kilkudziesięciokilometrową wyprawę bez zapoznania się z mijaną okolicą nie jest najlepszym pomysłem. Należy pamiętać, że dla pociechy stanowi to znacznie większe wyzwanie niż dla Ciebie. Z tego powodu wybierz łatwy szlak rowerowy, który sprawdza się do podróżowania z młodymi rowerzystami.

Zwróć uwagę na nawierzchnię drogi. Nierówna ścieżka rowerowa, pełna dziur, korzeni czy kamieni może okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla dziecka, które dopiero opanowuje wykonywanie szybkich manewrów omijających. Trasa nie powinna być również bardzo kręta ani stroma. Twoja pociecha musi czuć się pewnie.

Należy unikać ruchliwych dróg. Nawet jeśli wierzysz w umiejętności dziecka, z większym dystansem podejdź do zachowania kierowców lub innych rowerzystów. Postaraj się zrezygnować z uczestniczenia w ruchu drogowym.

Polecamy także:  Rolki czy wrotki? Sprawdź, co lepsze dla dorosłych i dla dzieci

Łatwa trasa rowerowa nie będzie też zbyt długa. Dopasuj liczbę kilometrów do możliwości pociechy. To ważne szczególnie w przypadku pierwszej wycieczki, kiedy jeszcze nie wiesz, ile dziecko jest w stanie przejechać drogi o własnych siłach.

Znalezienie rowerowej trasy, która sprawdza się na wyprawy z dzieckiem, nie jest dużym problemem. Możesz więc podróżować rowerem bez względu na to, ile lat ma Twoja pociecha. Wydzielone drogi rowerowe mogą obejmować kilka kilometrów lub ciągnąć się przez ich dziesiątki.