Rolki czy wrotki? Sprawdź, co lepsze dla dorosłych i dla dzieci

dziecko uczy się jeździć na rolkach

Rolki czy wrotki? Jakie są różnice w jeździe? Wrotki czy rolki dla dziecka?

Jeśli szukasz skutecznych sposobów na zaangażowanie Twojego dziecka w sportowe przygody, powinieneś pamiętać, aby łączyć sport z zabawą. Rekreacyjna aktywność na świeżym powietrzu sprawi, że Ty i Twoja pociecha poczujecie się szczęśliwsi. Jednym z przykładów jest jazda na rolkach lub na wrotkach. A właśnie: wrotki czy rolki? Sprawdź wszystko na temat nauki jazdy na wrotkach i rolkach.

Rolki czy wrotki – czym się różnią?

Jakie są podstawowe różnice między jednym a drugim sprzętem sportowym? Oczywiście zauważysz je już w cechach zewnętrznych, czyli w rozmieszczeniu kółek pod butem. We wrotkach kółka umieszczone są w dwóch rzędach, w rolkach natomiast jedna za drugą, co wizualnie upodabnia rolki do łyżew. Z powodów czysto wizualnych rolki mogą wydawać się atrakcyjniejsze. Ponadto, jeśli dziecko opanuje jazdę na rolkach, prawdopodobnie prędzej załapie, na czym polega jazda na łyżwach. Jednak trzeba pamiętać, że rolki są dużo lepsze na początek, kiedy dopiero dziecko (i dorośli!) uczą się chwytać równowagę. Innymi słowy, podwójne rzędy kółek umożliwiają naukę jazdy. Inną znaczącą różnicę widać po sposobie hamowania. We wrotkach hamulce usytuowane są z przodu, z kolei w rolkach z tyłu. W obu jednak można hamować poprzez wysunięcie jednej z nóg prostopadle względem drugiej.

Inne różnice to:

  • Prędkość: we wrotkach nie da się rozwinąć aż tak dużej prędkości, ponieważ kółka są dość twarde. Z tego powodu może być to świetne rozwiązanie dla rodziców obawiających się, że dziecko nie zdąży zapanować nad sprzętem. W przypadku starszych i pewniejszych swych umiejętności osób, chcących poruszać się szybciej, sprawdzą się rolki.
  • Stabilizacja: wrotki są stabilniejsze, co sprawia, że dziecko chcące nauczyć się jazdy, zrobi szybki progres, bo zwyczajnie będzie się czuło bezpieczniej. Dzięki wrotkom ograniczy ono przechylanie się na boki. Oczywiście musi tylko pamiętać, by nie wychylać się mocno do przodu z racji umiejscowienia hamulców na przodzie.
  • Zwrotność i triki: Rolki umożliwiają nie tylko rozwinięcie większej prędkości. W rolkach dziecko może ćwiczyć triki, a także cieszyć się nieporównywalną większą swobodą. Z czasem jest w stanie ćwiczyć własny styl jazdy.
Polecamy także:  Jak szybko i bezpiecznie nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Podsumowując, wrotki wydają się lepszym wyborem w przypadku dzieci, a także dorosłych początkujących miłośników jazdy. Ponadto znajdują poklask wśród zwolenników stylu vintage. Są ciekawe wizualnie dzięki kolorowym, niekiedy świecącym się, kółkom oraz dzięki ciekawemu designowi buta. Rolki są opcją przeznaczoną dla starszych, doświadczonych i żądnych sportowych emocji pasjonatów jazdy.

Wrotki a rolki – jakie wady i zalety?

Jak już wiesz, koła wrotek są osadzone w rzędach na dwóch osiach, zwanych inaczej trackami. To, czyni je dwuśladowcami. Koła są naprawdę twarde. Same zaś buty, w wersji dla dorosłych, znajdują się na lekkim podwyższeniu, czyli na obcasie nadającym wrotkom elegancki wygląd buta do jazdy figurowej na łyżwach. Wrotki pojawiły się jako pierwsze i na wiele lat, szczególnie w latach 70., dominowały na ulicach amerykańskich miast. Niestety później wyparły je rolki, co sprawiło, że wrotki na długie lata zeszły do niszy, stając się zabawką przeznaczoną dla dzieci, głównie maluchów. Lecz od paru lat można zaobserwować nagłe zainteresowanie wrotkami. Wiąże się to z chęcią powrotu do przeszłości, do dawnych styli i trendów.

Zaletami wrotek są bezpieczeństwo i stabilność. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko i dorosły od razu będą śmigać po chodnikach jak zawodowcy. Przygotuj się na upadki. Nie panikuj, jeśli Twoja pociecha raz parę razy się straci równowagę i wyląduje w trawie bądź na asfalcie. Upadanie jest nieodłączną częścią procesu uczenia się jazdy. Celem zminimalizowania urazów i kontuzji, zaopatrz dziecko (i siebie!) w kask na głowę oraz ochraniacze na łokcie i kolana.

A jak jest z rolkami? Tutaj niestety bardziej narażamy się na kontuzje. Dlatego tym bardziej nie można bagatelizować ryzyka i trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie. Ponadto trzeba liczyć się z tym, iż jazda na rolkach jest znacznie trudniejsza niż w przypadku wrotek. Jeśli dziecko się nie zniechęci, w nagrodę czeka je możliwość zabawy z przyjaciółmi i rodziną, połączona z odrobiną mocnych wrażeń.

Polecamy także:  Badania sportowe dla dzieci. Medycyna sportowa a kontuzje

Rolki czy wrotki dla dziecka?

Wrotki i rolki w fantastyczny sposób łączą sport z zabawą. Czas płynie w nich bardzo szybko. Jeśli Twoje dziecko jest indywidualistą, spokojnie może jeździć samemu, lecz wspólna jazda na wrotkach lub rolkach jest źródłem nieopisanej radości dla całej rodziny, lub dla paczki przyjaciół.

Dzięki wrotkom i rolkom dziecko poprawi kondycję i koordynację, usprawni pracę serca i mięśni. A skoro o zdrowiu mowa, nie trzeba chyba dodawać, że jeśli mieszkasz w mieście, rolki lub wrotki posłużą za praktyczny i ekologiczny środek przemieszczania się, zwłaszcza w porze największych korków.

Oba te rozwiązania sprzyjają zdrowiu oraz zaciskania relacji z bliskimi, oraz… stanowią okazję do poznania nowych osób! Przyjaciółmi do zabawy mogą być nie tylko koledzy i koleżanki z klasy, ale także rówieśnicy z podwórka, których łączy miłość do jazdy na kółkach.

Zadając sobie pytanie, wrotki czy rolki dla dziecka, musisz uwzględnić jego wiek i realne umiejętności. Na wrotkach mogą jeździć już przedszkolaki, ale też dzieci, które jeszcze nie mają doświadczenia w jeździe i zanim przerzucą się na zaawansowane rolki, wola potrenować z bardziej stabilnym sprzętem. Warto też zwrócić uwagę na podłoże. Rolki sprawdzą się na asfalcie, z kolei wrotki – z racji twardszych kół – mogą sprawdzić się zarówno na utwardzonych drogach, jak i miększych.

Jakie rolki wybrać dla dziecka, a jakie wrotki?

Ceny rolek i wrotek są podobne. W przypadku wrotek warto zwrócić uwagę na koła. Ich twardość mierzona jest w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najwyższą twardość. Takie koła wolniej się zużywają niestety na rzecz mniejszej przyczepności. Z kolei miękisze koła, choć zapewniają lepszą amortyzację, zwykle szybciej się zużywają. Jeśli dziecko dopiero uczy się jazdy, może spróbować z tymi najtwardszymi kołami, później przerzucić się na miększe, aż wreszcie spróbować rolek.

Polecamy także:  Szlaki w Pieninach dla dzieci – gdzie warto się udać?

Inna kwestia tyczy się buta. Wrotki z miękkim butem powinny przypaść miłośnikom jazdy szybkiej, chętnym na taniec disco. Twardsze buty są idealne do dłuższej jazdy i pozwalają lepiej utrzymać równowagę.

Rolki amatorzy agresywnej jazdy na rolkach wiedzą, że najważniejszy jest rozmiar. Na rynku jest wiele modeli z regulacją, które dopasowują się do stopy. Na początek dobrze wybrać miękkie kółka, aby dziecko mogło nauczyć się kontroli (nie rozpędzało się aż tak), a także nie zniechęciło się drganiami.

Podsumowując, dopasowanie rolek lub wrotek wymaga indywidualnego podejścia i preferencji. Doświadczone w jeździe dziecko może wybrać nieco mniej stabilne rolki, które zapewniają szybszą jazdę i możliwość triki. Początkujący powinni wpierw spróbować swych sił z wrotkami.