Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka? Podpowiadamy!

rower do nauki balansu dla dziecka

Już dwulatek może zacząć jeździć na rowerku biegowym. Ten pojazd trenuje równowagę, wzmacnia mięśnie i zachęca dziecko do aktywności fizycznej. Nie wiesz, jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka? Już podpowiadamy!

Czy warto kupić dziecku rowerek biegowy?

Zanik skupimy się na tym jak wybrać rowerek biegowy dla malucha, chcemy przedstawić Ci korzyści z zakupu tego sprzętu. Zastanawiasz się, czy warto w niego inwestować? Zdecydowanie tak!

Jazda na rowerku biegowym to przede wszystkim świetny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Maluch hartuje swój organizm, wzmacnia odporność, ćwiczy mięśnie nóg i rąk, a przy tym doskonale się bawi. 

Dziecko ma okazje również trenować równowagę, a ta umiejętność przyda mu się, kiedy będzie gotowy przesiąść się z biegówki na zwykły rower bądź rower trójkołowy. Co więcej, ma poczucie swobody i sprawności, w końcu sam decyduje, w którą stronę ma pojechać, jak skręcać i hamować nóżkami. Uczy się także planowania swoich działań oraz przewidywania. 

Już wiesz, że nauka jazdy na rowerze biegowym ma mnóstwo zalet. Teraz pochylmy się nad pytaniem jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka? Oto co należy wziąć pod uwagę, aby rower był najlepszy dla Twojego dziecka. 

Wielkość rowerka biegowego dla dziecka

W jakim wieku przymierzyć się do rowerka biegowego? Czas, w którym dziecko może rozpocząć jazdę na biegówce to najczęściej wiek około dwóch lat. Oczywiście jest to granica umowna, bowiem niektóre dzieci rozwijają się szybciej, a inne trochę wolniej. Najlepiej, aby malec potrafił biegać i chodzić w sposób pewny oraz skoordynowany i potrafił utrzymywać równowagę. Każdy jednoślad, czy to rowerek biegowy dla 2-latka, czy starszego dziecka, powinien być dopasowany do wzrostu dziecka i długości nóg dziecka.

Polecamy także:  Szlaki w Pieninach dla dzieci – gdzie warto się udać?

Prawidłowy rozmiar roweru to taki, że gdy posadzimy dziecko na siodełku, to może ono swobodnie oprzeć stopy na podłożu i się od niego odpychać. Pociecha musi dotykać stopami ziemi, jeśli nie daje rady to znak, że rower biegowy jest za duży.

Oczywiście, jak wszystkie inne rowery, tak i modele biegowe posiadają koła o różnej wielkości. Najpopularniejsze są rowerki biegowe na kołach 10”, z których korzystać mogą dzieci już od 18 roku życia. Pamiętaj, że maluch szybko rośnie i taki jednoślad posłuży mu na jeden sezon letni. Później musi przesiąść się na rowerek biegowy na kołach 12”, a następnie na kołach 14” i większych. 

Jeśli nie chcesz co roku wymieniać roweru biegowego, możesz kupić model wyposażony w regulację wysokości siodełka i kierownicy. Mogą korzystać z niego dzieci w wieku od do nawet 5-6 lat. Taka regulacja to wygoda dla dziecka i oszczędność dla rodzica.

Waga rowerka biegowego 

Rowerek biegowy drewniany, a może metalowy? Z czego powinien być wykonany pierwszy rowerek dla malucha? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak koniecznie zwróć uwagę na to, ile waży dany model. Rowerek biegowy dla najmłodszych dzieci powinien być lekki. Optymalną wagą jest tutaj 3-4 kilogramy. Zbyt ciężki sprzęt będzie powodował problemy z utrzymaniem równowagi, co może zniechęcić malucha do nauki jazdy. 

Rowerek biegowy drewniany czy metalowy? Rower drewniany cieszy się popularnością ze względu na trwałość. To produkt odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci. W przypadku ewentualnego upadku drewniana konstrukcja nie przygniecie malucha, wyrządzając mu poważną krzywdę. Mankamentem drewnianych rowerków jest ograniczona możliwość regulacji siodełka czy kierownicy. To przewaga rowerków metalowych ze stalową ramą. 

Najlżejsze są rowerki biegowe magnesowe wykonane ze stopu magnezu. Ich waga oscyluje w granicach 3 kilogramów. Warto wybrać taki model jeśli zależy nam na tym, aby rower posłużył na dłużej np. dla młodszego rodzeństwa. 

Polecamy także:  Jazda konna dla dzieci. Jak przebiega nauka i co warto wiedzieć?

Rower biegowy – z hamulcem czy bez?

Wielu rodziców stoi przed dylematem czy kupić rowerek biegowy z hamulcem, czy bez. Jeśli malec dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jazdą na rowerze, to obecność hamulca nie jest wymagana. W początkowej fazie nauki dziecko bowiem więcej czasu spędza na chodzeniu z rowerkiem, niż na jeździe. Dopiero z czasem, gdy opanuje próbę odpychania, utrzymania równowagi oraz kierowania, zaczyna rozwijać szybsze prędkości. 

Po zapoznaniu się z mechanizmem rowerka biegowego dziecko czuje się na tyle pewnie, że zaczyna rozpędzać się z górek i wzniesień. Wtedy nadchodzi czas, aby rozglądnąć się za rowerem z hamulcem na tylne koło. Choć bardzo dużo dzieci instynktownie hamuje nogami, które są lekko ugięte. 

Wybór rowerka biegowego – jakie koła?

Dobra przyczepność do podłoża to podstawa, dzięki niej zapewniamy dziecku maksimum bezpieczeństwa na każdej nawierzchni. Z tego powodu rower biegowy powinien być wyposażony w dobrej jakości opony. Na sam początek polecamy koła piankowe. Charakteryzują się one dość małym oporem, a co za tym idzie łatwiejszą jazdą. Posiadając rower z piankowymi oponami, nie musisz martwić się o to, że zostaną przebite po najechaniu na odłamek szkła czy gwóźdź. Unikasz również wymiany dętek, łatania i pompowania kół. 

Gdy malec podrośnie i zacznie szaleć po szutrowej drodze czy zroszonej trawie, opony piankowe przestają być wystarczające. Nadchodzi czas kupić rowerek z kołami pompowanymi i bieżnikowaną, gumową oponą. Pompowane koło ma jeszcze jedną zaletę – poprzez delikatne upuszczenie powietrza możesz odrobinę wyregulować wysokość roweru. Oczywiście, musisz pamiętać o regularnym uzupełnianiu powietrza i serwisie opon w razie ich uszkodzenia. 

Rower z blokadą kierownicy czy bez?

Wybierając rowerek, możesz natknąć się na model z blokadą kierownicy bądź bez. Większość biegówek nie ma blokady kierownicy, ponieważ jej obecność przekłada się na mniejszą zwrotność jednośladu. Dużo producentów roweru motywuje brak skrętu w rowerze tym, że w razie upadku waszego dziecka, rower bez blokady złoży się na płasko, pod ciężarem malucha nie robiąc mu krzywdy. Oczywiście, ostateczny wybór pozostawiamy Tobie. 

Polecamy także:  Jak szybko i bezpiecznie nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak dobrać rowerek biegowy. Przedstawione tutaj porady powinny Ci ułatwić podjęcie decyzji jak model wybrać na pierwszy rowerek biegowy dla malucha.