Rodzaje łyżew – jaki model wybrać dla początkujących?

człowiek zakłada łyżwy

Rodzaje łyżew – jaki model wybrać dla początkujących?

Jazda na łyżwach to jedno z najpopularniejszych zimowych aktywności. Poznaj rodzaje łyżew i dowiedz się, jaki model będzie idealny dla początkujących, a jaki dla zaawansowanych w jeździe sportowców. 

Trzy główne rodzaje łyżew – jakie są?

Zanim przedstawimy Ci charakterystykę poszczególnych modeli oraz tym ,czym kierować się przy wyborze łyżew, musisz wiedzieć, że istnieją trzy podstawowe rodzaje łyżew: figurowe, hokejowe oraz panczeny, czyli łyżwy do jazdy szybkiej. Kupić można także specjalne łyżwy do tańca na lodzie, ale nie są one odrębną grupą produktów, lecz odmianą łyżew figurowych i dziś nie będziemy o nich wspominać.

Łyżwy hokejowe – krótka charakterystyka

Łyżwy hokejowa, jak sama nazwa podpowiada, są przeznaczone do uprawiania hokeja, ale nie tylko. Świetnie sprawdzą się również w przypadku jazdy rekreacyjnej. 

Co wyróżnia łyżwy hokejowe? Najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej i warstwy nylonowej. Buty sięgają lekko za kostkę, a na pięcie mają wzmocnienie, którego zadaniem jest ochrona ścięgna Achillesa. W przeciwieństwie do łyżew figurowych łyżwy hokejowe są pozbawione haczyków od sznurówek, zamiast tego mają standardowe oczka. To właśnie do nich przekłada się sznurówkę. W odróżnieniu od figurówek hokejówka jest krótsza i węższa. Ma także cieńsze płozy, które przypominają kształtem płozy fotela bujanego. Hokejówki nie posiadają także czubków. To dobra wiadomość dla osób początkujących, którym zależy na szybszym nauczeniu się jazdy na łyżwach. 

Polecamy także:  Jak zacząć chodzić po górach? Trekking dla początkujących

Dobrej jakości łyżwy hokejowe powinny zapewniać maksymalną ochronę nad hamowaniem na śliskiej nawierzchni oraz zwinność. To ułatwia prowadzenie krążka w trakcie gry. 

Łyżwy figurowe – co je wyróżnia?

Najczęstszą odmianą butów łyżwiarskich są łyżwy figurowe. To model wykonany z grubej skóry, wysoki ponad kostkę i dobrze wiązany. Cechą charakterystyczną figurówek są także szerokie oraz duże płozy, które niestety dość dużą ważą. Górna część buta ma haczyki od sznurówek. Ten rodzaj wiązania umożliwia szybkie ściąganie i ubieranie łyżew oraz stabilizuje kostkę. 

Popularne figurówki mają ząbki na przodzie płozy, które zwiększają możliwości jazdy na lodzie, a mianowicie umożliwiają lepszą kontrolę podczas wykonywania skomplikowanych akrobacji. Osoby początkujące używają ząbków do odpychania się oraz zatrzymywania. Minusem ząbków może być to, że potyka się o nie większość osób uczących się jeździć na łyżwach.

Łyżwy panczeny – jak wyglądają?

Jak wspomnieliśmy panczeny to łyżwy do jazdy sportowej. Są one najmniej popularne wśród amatorów łyżew, lecz doceniane przez zawodowych sportowców. Ich cechą charakterystyczną jest niska waga, ze względu na to, że przeznaczone są do szybkiej jazdy po śliskich torach.

Panczeny są krótkie, nie mają wzmocnień na kostkach, a ich płozy są cienkie i wykonane ze stali. Obecnie produkowane modele posiadają regulację ustawienia płóz, aby móc dostosować ich położenie do krótkich i długich torów. Ze względu na brak stabilizacji przy kostce, ten rodzaj łyżew nie nadaje się dla początkujących. 

Jakie łyżwy wybrać dla początkujących? Podpowiadamy!

Wspomnieliśmy, że panczeny nie są przeznaczone dla początkujących. A więc co wybrać, aby nauczyć się jeździć – łyżwy hokejowe czy figurowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Stabilność i wygoda to dwie podstawowe cechy jakie powinny mieć łyżwy dla początkujących. 

Polecamy także:  Jakie efekty daje bieganie na bieżni?

Odpowiedź na pytanie „jakie łyżwy dla początkujących wybrać” ogranicza się do wyboru między łyżwami do gry w hokeja, a łyżew do jazdy figurowej. Budowa hokejówek (wzmocnienie na pięcie, cienkie płozy i brak czubków) powoduje, że jest to model zapewniający dobrą stabilność. Z tego powodu łyżwy hokejowe polecane są dla początkujących – ułatwiają pokonywanie zakrętów oraz hamowanie.

Z kolei figurówki mają wyższą cholewkę, dzięki czemu zapewniają lepszą stabilizację kostki. Mają cięższą i szerszą płozę, a to sprawdza się podczas wykonywania akrobacji na tafli lodu. Jeżdżąc na figurówkach, należy odpychać się do tyłu, natomiast mając na nogach hokejówki, możesz też odpychać się także na boki, dlatego łyżwy figurowe są prostsze w „obsłudze”. 

Na co zwrócić uwagę, czyli jakie łyżwy kupić?

Zaczynasz przygodę z łyżwami? Oto, na co musisz zwrócić uwagę, kupując łyżwy.

Rozmiar łyżew

Rozmiar łyżew warto wybrać taki sam jak rozmiar butów, w których chodzimy na co dzień. Buty do jazdy po lodzie muszą być dopasowane zarówno na długość, jak i szerokość stopy. W przypadku łyżew dla dziecka sprawa jest bardziej skomplikowana, bowiem noga dziecka ciągle rośnie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup łyżew regulowanych. 

Zapięcie łyżew

Łyżwy sznurowane czy zapinane? To kolejny dylemat. Sznurki gwarantują doskonałe dopasowanie do nogi, jednak wiązanie łyżew zabiera mnóstwo czasy. Modele z klamrą są łatwiejsze w codziennej obsłudze, lecz w przypadku zepsucia, wymiana zapięcia może być kosztowna. Jakie łyżwy będą najlepsze na początek? My wybierając się na lodowisko po raz pierwszy, polecamy typy łyżew sznurowane. 

Usztywnienie języka oraz płozy

Niepisana zasada brzmi, że im grubszy i sztywniejszy język w łyżwach, tym większy ich komfort użytkowania. Oczywiście powinien on być wzmocniony i stabilny. Co do płóz to dobrym wyborem są wymienne ostrza. Pamiętaj, że w przypadku łyżew płozy należy ostrzyć co kilkanaście godzin wyjeżdżonych na lodzie. Jak rozpoznać, że łyżwy są odpowiednio naostrzone? Załóż łyżwy na nogi i udaj się na lód, jeśli buty podczas jazdy rozjeżdżają się na boki, to znak, że płozy wymagają naostrzenia. 

Polecamy także:  Trening rano czy wieczorem? Kiedy najlepiej ćwiczyć?

Osoba początkująca może zacząć przygodę na lodzie od wypożyczenia łyżew na lodowisku. Dzięki temu możesz dokładnie sprawdzić, który model łyżew Ci odpowiada, ale nie musisz od razu podejmować konkretnych decyzji zakupowych. W wypożyczalniach nie brakuje bowiem łyżew figurowych i hokejowych w każdym rozmiarze. Gdy już złapiesz łyżwowego bakcyla, możesz kupić swoje własne, prywatne łyżwy. 

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie są rodzaje łyżew oraz który model dla siebie wybrać – łyżwy figurowe czy hokejowe. Ostateczny wybór pozostawiamy Tobie.