Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Wskazówki dla początkujących

człowiek w czarnych spodniach jeździ na rolkach

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Wskazówki dla początkujących

Jazda na rolkach daje wiele satysfakcji. Płynne sunięcie po chodnikach i różnych ścieżkach to skuteczny trening dla Twojego ciała, a także świetna forma rozrywki. Czy trudno jest nauczyć się jeździć na rolkach? Dowiedz się, o czym warto pamiętać.

Nauka jazdy na rolkach

Jazda na rolkach może kojarzyć się głównie z aktywnością fizyczną dla dzieci i młodzieży. Z drugiej strony, myśląc o tym sporcie, przed oczami stają doświadczeni rolkarze wykonujący skomplikowane manewry w skate parku. Jednak nauki jazdy na rolkach można podjąć się prawie w każdym wieku. To świetna forma ćwiczeń, a także sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu.

W jakim wieku można jeździć na rolkach? Najwcześniej zaleca się naukę od 6. roku życia, choć dużo zależy od indywidualnego rozwoju. Mniejsze dzieci również mogą spróbować swoich sił w jeździe, jednak wówczas lepiej sprawdzają się wrotki. W przypadku dorosłych nie ma znaczących ograniczeń. Lekcje poruszania się na kółkach rozpoczniesz w dowolnym momencie.

Opanowanie podstawy jazdy wymaga systematyczności. Jak w większości przypadków i tutaj praktyka czyni mistrza. A ile czasu potrzeba, żeby nauczyć się jeździć na rolkach? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cały proces może zająć około kilku tygodni. Natomiast należy przy tym wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jak zacząć jeździć na rolkach?

Z jednej strony jazda na rolkach nie wydaje się bardzo skomplikowana. W końcu wystarczy odpychać się nogami od podłoża. Z drugiej strony utrzymanie równowagi na niewielkich kółeczkach może okazać się sporym wyzwaniem. Co ostatecznie jest prawdą? To, jak rzeczywiście pójdzie Ci nauka, zależy od ogólnego poziomu sprawności, koordynacji ruchowej, a także motywacji. W każdym razie nie należy się poddawać po kilku pierwszych upadkach.

Polecamy także:  Ile białka po treningu? Odpowiadamy!

Podstawą jest zachowanie właściwej postawy. Jak utrzymać równowagę na rolkach? Na początku znajdź coś, o co się oprzesz lub czego się złapiesz przy wstawaniu. Ugnij kolana i delikatnie pochyl tułowie do przodu, stając w delikatnym rozkroku. Jeśli jesteś gotowy samodzielnie pokonać niewielki odcinek drogi, zacznij odpychać stopy na boki, lekko na zewnątrz. Powoli wysuń prawą nogę do przodu, a potem lewą.

Nauka przyjdzie naturalnie, jeśli potrafisz jeździć na łyżwach. Poruszanie się na rolkach jest bardzo podobne.

Upadki i nauka hamowania na rolkach

Ucząc się poruszać na rolkach, nie można pominąć etapy hamowania. To umiejętność potrzebna zwłaszcza na początku, gdy szybkie omijanie przeszkód przychodzi jeszcze z trudnością. Jak zwolnić na rolkach? Istnieją różne sposoby. Najprostszy z nich to przeniesienie środka ciężkości na tył rolki. W okolicach pięty znajduje się wbudowany hamulec.

Możesz spróbować też hamowania pługiem. Jest to dosyć prosty sposób. Wykonaj szeroki rozkrok, ale nie uginaj przy tym kolan. Ustaw stopy w kształcie litery V, tak aby palce były od siebie szerzej rozstawione niż pięty. Pamiętaj, aby pochylić się do przodu. W przypadku bardziej zaawansowanej techniki jazdy wykorzystuje się tzw. hamowanie T-stop.

Rolki powinny kojarzyć się z przyjemnością i sprawiać Ci radość. Jednak upadki są nieodłączną częścią szlifowania umiejętności. Ich również możesz się nauczyć, dzięki czemu zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Co więcej, zdobywanie lepszej techniki jazdy szczególnie na początku nie będzie takie straszne.

Od czego zacząć? Przenieś ciężar ciała niżej i mocniej pochyl się do przodu. W ten sposób uda Ci się zamortyzować upadek. Pamiętaj, aby założyć ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.

Jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Po opanowaniu podstaw przyjdzie czas na kolejny etap nauki. Kiedy zachowanie równowagi, hamowanie i przyspieszanie masz już w małym palcu, możesz przejść do bardziej skomplikowanych ruchów. Wówczas warto skupić się na wykonywaniu szybszych skrętów. To ważna umiejętność w przypadku wystąpienia nagłego zagrożenia na drodze. Dzięki temu unikniesz zderzenia z pieszym wychodzącym zza rogu czy rozpędzonym rowerzystą na ścieżce.

Polecamy także:  Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Porady

Jak wykonać skręcanie na rolkach? Cały czas pamiętając o ugięciu nóg i pochyleniu, wysuń do przodu tę nogę, która wyznacza kierunek jazdy. Przenieś na nią środek ciężkości. Pomocny okaże się też właściwy ruch rąk. Jedną lekko uniesiesz, a drugą oprzesz na kolanie nogi.

Pierwsze kroki na rolkach – co warto wiedzieć?

Zanim założysz rolki na nogi, pamiętaj o wykonaniu rozgrzewki. W ten sposób nie dojdzie do niepotrzebnych kontuzji. Oprócz krótkiego truchtu warto zadbać o dokładne rozciąganie ciała. Rozgrzej nie tylko nogi, ramiona i nadgarstki również mogą być narażone na ból, gdy dojdzie do upadku.

Odpowiednie miejsce do nauki

Wybór miejsca do nauki jazdy na rolkach zadecyduje o komfortowym treningu. Przede wszystkim powinno być bezpieczne. Odpowiednie warunki, umożliwią Ci spokojne rozwijanie swoich umiejętności bez obawy o zderzenie z inną osobą, zahaczenie kółkiem o nierówność na drodze czy wpadnięcie pod samochód. Warto szukać miejsca o gładkiej powierzchni, gdzie swobodnie wykonasz skręty, a z czasem przećwiczyć rozpędzanie się.

W tej roli dobrze sprawdza się podwórko o utwardzonej powierzchni. Jeśli nie mieszkasz w domu, możesz poszukać takiego miejsca choćby w pobliskim parku. Wolną przestrzenią, która nadaje się w przypadku jazdy na rolkach, jest przykładowo ogólnodostępne boisko do koszykówki lub pusty parking.

Oczywiście do wyboru pozostaje jeszcze skatepark. Jednak należy się tam przygotować na spotkanie z bardziej doświadczonymi rolkarzami, a także deskorolkowcami czy wyczynowymi rowerzystami. Dobrze jest wybrać się na trening w godzinach, w których nie będzie zbyt dużego tłoku.

Rolki dla początkujących

Chcąc rozpocząć przygodę z jazdą na rolkach, należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Nie może zabraknąć kasku i ochraniaczy. Istnieją różne rodzaje rolek, ale na początku przyda się zwykły typ rekreacyjny. Większą amortyzację i stabilną jazdę zapewniają mniejsze i dosyć miękkie kółka. Kluczowy dla Twojego komfortu jest dobór rozmiaru. Rolki nie powinny być zbyt luźne, ponieważ szybciej możesz stracić kontrolę nad jazdą.

Polecamy także:  Jak szybko schudnąć z brzucha i ud? Skuteczne metody modelowania sylwetki!

Jazda na rolkach nie musi być trudna, jeśli dobrze się przygotujesz do rozpoczęcia nauki. Podstawą jest zachowanie dobrej postawy, umiejętność hamowania i skręcania. Cały proces ułatwi dobór odpowiedniego miejsca i rolek.