Jak dobrać łyżwy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

białe łyżwy

Jak dobrać łyżwy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Chętnie spędzasz wolny czas na lodowisku? Pewnie już wiesz, że źle dobrane łyżwy potrafią niejednokrotnie odebrać całą radość z jeżdżenia. Co liczy się oprócz prawidłowego rozmiaru? Od czego zależy wybór łyżew?

Jak prawidłowo dobrać łyżwy?

Bez względu na to, czy z zawrotną prędkością robisz kolejne okrążenia na lodowisku, czy lubisz wykonywać bardziej skomplikowane figury, dobrze dobrane łyżwy to podstawa. Powinny dobrze trzymać stopę, dzięki czemu będą zapewniać stabilną jazdę.

Nie mogą jednak zbyt uciskać, aby po długim czasie spędzonym na lodowisku nie powodowały dyskomfortu ani bólu. Co więcej, odpowiedni rozmiar gwarantuje też większe bezpieczeństwo. Z tego powodu należy prawidłowo dobrać łyżwy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łyżew?

Odpowiednio dobrany rozmiar ochroni Cię przed mnóstwem upadków. Dlatego upewnij się, że łyżwy nie są zbyt luźne ani ciasne. Zazwyczaj pozostawienie trochę miejsca nie jest konieczne.

Łyżwy nie powinny być tylko idealnie dopasowane do Twojej stopy. Weź pod uwagę też wkładkę, materiał cholewki i ich rodzaj. Wybrane modele będą się różnić w zależności od przeznaczenia. Jaki rodzaj łyżew kupić? Wiele zależy od Twoich umiejętności, ogólnej sprawności fizycznej i indywidualnych preferencji. 

Łyżwy dla początkujących i nie tylko

Nowe łyżwy powinny spełniać swoje przeznaczenie. W końcu lodowisko daje wiele możliwości. Jeździć można nie tylko rekreacyjnie, ale też profesjonalnie i bardziej w sportowym stylu. Przykładowo, jeśli grasz w hokeja, standardowe figurówki nie sprawdzą się tak dobrze jak modele zaprojektowane z myślą o szybkiej jeździe. Jakie jeszcze masz typy do wyboru? Na których łyżwach łatwiej się jeździ?

Polecamy także:  Jak zacząć chodzić po górach? Trekking dla początkujących

Łyżwy rekreacyjne – kiedy je wybrać?

Typ rekreacyjny jest odpowiedni w sytuacjach, gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nauką jazdy na łyżwach. To więc dobry model dla początkujących. Jest najczęściej polecany, ponieważ nie sprawi bólu Twojej stopie podczas pierwszych, dłuższych lekcji na lodowisku. Łyżwy rekreacyjne nie są zbyt sztywne, a do tego przypominają standardowe rolki.

Warto zaznaczyć, że jest to także dobra propozycja, jeśli chodzi o łyżwy dla dzieci. Prostota tego rodzaju ułatwi oswojenie się z warunkami na lodowisku i zapoznawanie się z podstawami jazdy.

Co więcej, łyżwy dziecięce od niektórych producentów pozwalają zwiększyć rozmiar, co przy stale rosnącej stopie może okazać się przydatne. Jeśli Twoja pociecha polubiła lodowisko, wyposaż ją w model regulowany. W każdym przypadku łyżew dla dzieci należy zmierzyć kilka rozmiarów i zwrócić uwagę na zapięcie. Mogą to być sznurówki, rzepy czy klamry zabezpieczające.

Łyżwy hokejowe – dla kogo?

Inną propozycją dla początkujących są łyżwy hokejowe. Ich budowa jest bardziej stabilna niż u wcześniej wspomnianego rodzaju, a szersza cholewka nie sprawia kłopotów przy zakładaniu. Zazwyczaj są też wyższe – sięgają powyżej kostki. W ten sposób zyskujesz dobre usztywnienie zapobiegające kontuzjom, np. skręceniem stawu. Co więcej, typ hokejowy dodatkowo zabezpiecza piętę, więc Twoje ścięgna Achillesa będą bezpieczne.

Natomiast kluczowe dla początkujących może okazać się gładka płoza łyżew hokejowych. Brak ząbków sprzyja nauce, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zahaczenia czubkiem o lód. Możesz poszukać takich łyżew przez internet lub odwiedzić profesjonalny sklep hokejowy.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że ten typ łyżew zapewnia zwrotność i szybkość jazdy. Takie zalety przydają się podczas dynamicznych rozgrywek hokejowych. Natomiast dla początkujących mogą okazać się zgubne, jeśli nie podejdzie się do trenowania z rozwagą. Warto o tym pamiętać przy nabieraniu prędkości.

Polecamy także:  Bieganie a mięśnie brzucha – jak regularny jogging wpływa na brzuch?

Łyżwy figurowe – komu się sprawdzą?

Doświadczeni łyżwiarze chętnie sięgają po tak zwane figurówki. To model łyżew, który wymaga więcej wprawy w jeździe. Ząbki na końcu długiego ostrza umożliwiają wykonywanie figur, piruetów i szybkich ruchów na lodzie. Łyżwy figurowe są węższe, a jednocześnie umożliwiają zachowanie równowagi – nawet przy trudnych manewrach. Głównie produkowane są ze skóry naturalnej lub syntetycznej.

Jaki dobrać rozmiar?

Czy łyżwy powinny być ciasne? A może kupuje się je większe? To częste pytania osób, które kupują dla siebie pierwszą parę łyżew. Zakup modelu w dobrym rozmiarze, nie jest prostym zadaniem.

Często można znaleźć informacje o tym, że łyżwy powinny być większe od standardowych butów. Inni twierdzą, że muszą nieco uciskać, aby zapewniać stabilność. Natomiast najlepsze łyżwy są zwyczajnie wygodne. Aby tak było, muszą być dobrze dopasowane.

Jeśli chcesz wybrać łyżwy, które sprawdzą się do bezpiecznej jazdy na lodzie, zwróć uwagę nie tylko na długość i szerokość swojej stopy. Równie ważne jest Twoje podbicie.

Jaki rozmiar łyżew wybrać? Nie kieruj się butami, po które sięgasz na co dzień. Jeśli masz taką możliwość, przymierz wybrany model przed zakupem. Natomiast w trakcie zakupów przez internet zwróć szczególną uwagę na opinie innych klientów. Być może znajdziesz tam pomocne wskazówki dotyczące rozmiarówki łyżew.

Jak zmierzyć stopę?

Nie potrzebujesz do tego wielu rzeczy i jest to wyjątkowo proste. Wystarczy, że obrysujesz bosą stopę na zwykłej kartce papieru, a następnie zmierzysz wymiary szkicu. Najdłuższe i najszersze wartości wskażą Ci na odpowiedni rozmiar. Porównaj uzyskane wymiary ze specjalną tabelą, którą znajdziesz prawdopodobnie na stronie producenta wybranego modelu lub w opisie produktu w sklepie internetowym. W ten sposób dobierzesz dobre łyżwy.

Polecamy także:  Wioślarz doskonali formę – opanuj technikę i trening fitness

Warto przy tym pamiętać, że rozmiary od innych producentów mogą się między sobą różnić. Z tego powodu postaraj się zapoznawać z konkretnymi wymiarami łyżew. Kierowanie się rozmiarem butów czy łyżew od innej marki może nie okazać się dobrym pomysłem.

Przy wyborze łyżew powinniśmy zwrócić uwagę na szereg rzeczy. Należy zdecydować się między różnymi rodzajami. Następnie warto zastanowić się nad typem zapięcia, materiałem cholewki czy wkładką. Kluczowe jest dopasowanie rozmiaru.