Jak zacząć chodzić po górach? Trekking dla początkujących

dwójka ludzi chodzi po szlakach górskich

Jak zacząć chodzić po górach? Trekking dla początkujących

Chcesz rozpocząć przygodę z górami? To nic trudnego, o ile dobrze się przygotujesz. Co zabrać ze sobą na szlak oraz jak się ubrać na wyprawę w góry? Na to i wiele więcej pytań poznasz odpowiedź w tym artykule.

Chodzenie po górach – jak zaplanować wędrówkę?

Chcesz zacząć chodzić po górach? Najpierw zastanów się, czy zamierzasz wędrować przez kilka dni, a może interesuje Cię jednodniowy wypad? Swoją przygodę z górami najlepiej rozpocznij od krótkiego wyjazdu latem. W górach zimą panują ciężkie warunki pogodowe – niska temperatura, zagrożenie zejściem lawin, oblodzenia oraz duża warstwa śniegu. Nie sprzyja to do pierwszych wędrówek górskim, zwłaszcza jeśli jesteś niedoświadczonym piechurem.

W planowaniu uwzględnij również miejsce oraz trasę. Zastanów się, czy to będą niższe partie gór, czy wysokie, polskie góry czy Alpy, Kordyliery czy Andy. Podstawą jest oczywiście mapa – najlepiej tradycyjna oraz online zainstalowana w urządzeniu mobilnym. Dzięki niej będziesz mieć podgląd tego, gdzie aktualnie przebywasz, ile czasu zajmie Ci przejście do miejsca docelowego, czy gdzie znajduje się najbliższe schronisko. Naładowany telefon to podstawa w kontakcie ze światem zewnętrznym. 

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z górami, powinny uwzględnić swoją kondycję. Bierz siły na zamiary – nieważne czy spędzasz dzień na szlaku w Górach Izerskich, Tatrach czy w Górach Stołowych. Ty sam wiesz, ile jesteś w stanie przejść oraz jak długo możesz pozwolić sobie na marsz. W pierwszej górskiej wyprawie możesz wspomóc się, zabierając ze sobą kijki trekkingowe. 

Polecamy także:  Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Wskazówki dla początkujących

Ubranie na górskie wędrówki, czyli co na siebie założyć

Zastanawiając się, jak chodzić po górach, musisz przygotować odpowiednie ubranie. Niezależnie od pory roku strój musi być komfortowy oraz ciepły, aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu.

Najlepiej sprawdzi się ubiór na tak zwaną cebulkę, czyli strój warstwowy. Pierwszą warstwę bazową powinna stanowić bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z ciała i niedopuszczenie do odczuwania chłodu. Druga warstwa tak zwana pośrednia ma w bezpośredni sposób chronić przed utratą ciepła. Latem sprawdzi się bluza polarowa, sweter z wełny merino lub sweter z długim rękawem softshell. Ostatnia warstwa zewnętrzna zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Może to być kurtka trekkingowa na wiosnę/lato bądź model jesień/zima. Taka odzież uszyta jest z technicznych tkanin z membraną przeciwdeszczową oraz wiatroodporną. Na mroźne dni początkujący piechur powinie zaopatrzyć się w kurtkę zimową z naturalnego bądź sztucznego puchu. 

Oczywiście górski ekwipunek powinien zawierać kilka akcesoriów odzieżowych, do których należy czapka na lato, okulary przeciwsłoneczne, a także kominiarka na zimę, ciepłe rękawiczki i grube wełniane skarpety. Bez nich ani rusz!

Buty trekkingowe w góry – jakie wybrać?

Buty do chodzenia po górach muszą chronić stopy przed twardą i nierówną nawierzchnią, w tym wystającymi korzeniami oraz kamykami. Odpowiednio dobrany but powinien amortyzować wstrząsy, stabilizować kostkę, a także odprowadzać wilgoć ze środka, tak aby stopa mogła oddychać. Oczywiście górskie obuwie musi zagwarantować komfort termiczny – zwłaszcza zimą, ale również latem. Takie buty wcale nie muszą być drogie. Jakie modele warto wziąć pod uwagę?

Jeśli dopiero złapałeś górskiego bakcyla, z pewnością nie będziesz wybierać się na najtrudniejsze czerwone szlaki. Raczej postawisz na marsz w pogodne i słoneczne dni. Potrzebne Ci będą górskie buty sznurowane z cholewką za kostkę. Postaw na dobrej jakości materiał – skórę naturalną z wodoodporną warstwą, która chroni przed błotem, wilgocią i śniegiem. 

Polecamy także:  Jak nazywają się łyżwy do jazdy szybkiej? Rodzaje łyżew

Zasada jest prosta – im trudniejszy szlak do pokonania, tym lepsze obuwie. W przypadku wielodniowego wyjazdu w góry zabierz ze sobą przynajmniej dwie pary butów z membraną np.  Gore-Tex. Docenisz je kiedy zacznie padać deszcz, a nie sprawdzi się słoneczna prognoza pogody, albo gdy będziesz musiał przejść przez górski potok.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wędrówek po górach?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podstawowych, rad jak bezpiecznie poruszać się po górach, aby nie narazić się na utratę zdrowia lub życia. Oto one.

  1. Poruszając się po górach, korzystaj tylko z oznakowanych szlaków pieszych, do jazdy rowerem czy tras narciarskich. Nigdy nie zbaczaj z wyznaczonych tras. W górach istnieje ryzyko spotkania groźnych zwierząt – wilków, niedźwiedzi czy rysiów. 
  2. Cały czas orientuj się w terenie, czyli bądź na bieżąco zorientowany, w którą stronę się poruszasz. Miej przy sobie mapę papierową bądź aplikację GPS w telefonie i kompas. 
  3. Na bieżąco śledź aktualny czas marszu. Koniecznie sprawdzaj, kiedy dotrzesz do miejsca docelowego swojej wędrówki. To pozwoli podjąć Ci decyzję o tym czy zawrócić, bo zbliża się wieczór, czy też kontynuować marsz, gdyż dojdziesz do celu przed zachodem słońca. 
  4. Monitoruj pogodę na trasie. Pamiętaj, że w górach nawet z niewielkiej chmury może spać obfity deszcz, a letnie burze są na początku dziennym. Jeśli synoptycy wydają komunikat i zapowiadają danego dnia silne opady deszczu, śniegu czy porywisty wiatr, nie wychodź w góry, lecz zostań w pensjonacie. 
  5. Zimą w okresie zalegania śniegu w górach sprawdzaj stopień zagrożenia lawinowego, wystrzegaj się stromych stoków oraz nie wchodź do żlebów. 

Co jeśli zgubiłeś się na szlaku? Przede wszystkim nie panikuj, lecz ustal kierunek, z jakiego przyszedłeś i na jakiej wysokości się znajdujesz. Jeśli nadal nie wiesz, gdzie jesteś, a zbliża się noc, powiadom odpowiednie służby GOPR i TOPR. Telefon alarmowy do GOPR to 601 100 300. 

Polecamy także:  Szybka regeneracja mięśni po treningu – jak wrócić do formy?

Widząc, że zbliża się burza, zejdź w niższe partie gór. Nie pozostawiaj na grani, odsłoniętych grzbietach, wzniesieniach oraz wierzchołkach. Przykucnij gdzieś w lesie, usiądź na swoim plecaku bądź połóż się na ziemi, dopóki pogoda się nie uspokoi. 

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zacząć chodzić po górach oraz jak się przygotować do górskiej wycieczki. Pamiętaj o tym, żeby wędrować po górach bez brawury, mierzyć siły na zamiary i nie  wychodzić w wysokie partie gór w trudnych warunkach pogodowych. Zachęcamy Cię do aktywnego spędzania wolnego czasu.