Ile kalorii spalamy podczas jazdy na rowerze?

mężczyzna jadący na rowerze w górach

Ile kalorii spalamy podczas jazdy na rowerze? 

Jazda rowerem daje wiele korzyści. Może wpłynąć na polepszenie kondycji fizycznej, jakości snu czy siły mięśniowej. Przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych. Pozwala na zmniejszenie poziomu stresu poprzez wyrzut endorfin. Regularna jazda może również pozytywnie wpływać na sylwetkę. 

Lubisz jeździć na rowerze? Sprawdź, ile kalorii spalisz podczas jazdy

Ile kcal można spalić podczas rowerowego treningu? To pytanie wielokrotnie zadają sobie osoby, które chcą nie tylko podkręcić metabolizm, ale również przy okazji schudnąć. Jak z każdym rodzajem sportu, tak również w przypadku jazdy na rowerze, najważniejsza jest częstotliwość oraz regularność. 

Jazda na rowerze a spalanie kalorii 

Spalić kalorie można na wiele sposobów. To, ile kalorii spala jazda na rowerze, zależy od wielu czynników. W tym przypadku będzie miało znaczenie nie tylko ukształtowanie terenu, masa ciała rowerzysty czy czas jazdy. Również poziom intensywności oraz to, jak pedałujemy. 

Przyjmuje się, że osoba o wadze 70 kg podczas godzinnej jazdy na rowerze w umiarkowanych tempie spali od 300 kcal do 600 kcal, przy założeniu, że porusza się z prędkością ok. 20 km/h. Oczywiście, 60 minut jazdy na rowerze może również sprawić, że ilość spalanych kalorii wyniesie od 700 do 800 kcal. To sprawia, że odchudzanie na rowerze może przebiegać w wyznaczonym przez nas rytmie. Średnio by jeden kilogram tkanki tłuszczowej, należy spalić 7000 kalorii. 

Polecamy także:  Jak zacząć chodzić po górach? Trekking dla początkujących

Jak jeździć, żeby schudnąć? 

Aktywność fizyczna połączona ze zdrową dietą powinna być dla nas stylem życia, który sprawia przyjemność i pozwala na lepsze samopoczucie. Mordercze treningi i niskokaloryczne diety, choć w krótkiej perspektywie czasu prawdopodobnie doprowadzą do szybkiej utraty wagi, na dłuższą metę osłabią nasz organizm. 

Jeśli zależy nam na zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów lub utrzymaniu dotychczasowej sylwetki, jazda na rowerze może okazać się świetnym rozwiązaniem. Lepsze efekty z pewnością da regularna aktywność, nawet na krótszych trasach. Na rowerze warto jeździć np. do pracy, na zakupy czy na przejażdżkę – najważniejsze, by czerpać z tego przyjemność. 

Jeśli zależy nam na utracie wagi, nie warto przesadzać z intensywnością treningów. Warto pamiętać, że spalanie tłuszczu rozpoczyna się po około 30 minutach ćwiczeń i wtedy też warto np. zacząć pedałować szybciej.  Wystarczy jazda na rowerze ze średnią prędkością 20 km na godzinę z częstotliwością od dwóch do trzech razy w tygodniu, by po miesiącu zobaczyć pierwsze efekty. 

Warto również pamiętać, że każdy organizm jest inny. Dlatego niekiedy na efekty wdrożonych treningów będziemy musieli zaczekać trochę dłużej, nie zmienia to jednak faktu, że jazda na rowerze przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych. 

Ile kalorii spala trening na rowerze? 

Liczbę spalonych kalorii podczas jazdy możemy obliczyć na wiele sposobów. By dowiedzieć się, z jaką średnią prędkością się poruszamy, możemy wykorzystać licznik. Sprawdzi się również opaska, która wskaże poziom tętna oraz pozwoli na monitorowanie postępów. 

Możemy również skorzystać z kalkulatora online, który wskaże, np. ile trzeba jeździć na rowerze, żeby spalić 1000 kca. Aplikacje do jazdy na rowerze także mogą okazać się przydatne. Znajdziemy w nich m.in. dostępne trasy rowerowe, GPS, historie treningów oraz szacowaną liczbę spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze. Jeśli korzystamy z aplikacji na telefonie, warto wyposażyć się np. w przykręcany do kierownicy uchwyt na telefon, który pozwoli na bezpieczne korzystanie z mapy podczas jazdy. 

Polecamy także:  Jak nazywają się łyżwy do jazdy szybkiej? Rodzaje łyżew

Skoro do utraty 1 kg trzeba spalić ok. 7000 kcal, jeśli zależy nam na szybkich efektach, możemy zdecydować się na dłuższe przejażdżki. Już 2,5 godziny jazdy na rowerze w średnim tempie (ok. 18 km/h), pozwoli na spalenie aż ok. 1000 kcal! To, ile kalorii można spalić na rowerze, zależy więc w dużej mierze od naszych chęci oraz wytrwałości. Jazda na rowerze pozwala spalić więcej kalorii, jeśli zwiększymy jej intensywność. Warto również pamiętać, że to nie ilość kalorii jest najważniejsza, a regularność odbywanych treningów oraz obniżenie poziomu stresu. 

Ile kalorii na rowerze spalimy przez godzinę? 

Godzina jazdy na rowerze może pozwolić na spalenie różnej liczby kalorii, w zależności od wybranego przez nas stylu jazdy oraz narzuconego tempa. Na rzeczywiste spalanie ma jednak wpływ wiele zróżnicowanych czynników, m.in. wiek, płeć, aktualna masa ciała, czy kondycja. 

Godzina na rowerze ile kcal? Jazda w umiarkowanym tempie to nawet 400 kalorii, czyli tyle samo kalorii, co jazda na rolkach. Jesteśmy w stanie spalić nawet 800 kcal podczas godzinnej przejażdżki, o ile poziom intensywności oraz prędkość będą na odpowiednio wysokim poziomie. 

Jeśli zastanawiasz się, ile km na rowerze w godzinę warto przejechać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakie tempo lubisz sobie narzucać. Jazda rowerem szosowym pozwala na osiągnięcie od 23 do 29 km/h. Zawodowi kolarze na płaskim terenie są w stanie poruszać się z prędkością 45–50 km/h.  

Spalanie kalorii na rowerze a rodzaj trasy i zapotrzebowanie kaloryczne

Korzyści z jazdy na rowerze sprawiają, że to wyjątkowo popularny rodzaj aktywności, zwłaszcza podczas cieplejszych dni. W taki sposób mogą ćwiczyć również osoby starsze. Wystarczy, że w trakcie jazdy dostosuje się tempo jazdy do własnych możliwości. 

Polecamy także:  Dlaczego szachy to sport? Wyjaśniamy!

Regularna jazda na rowerze sprawia, że organizm przyzwyczaja się do tego rodzaju wysiłku, może więc spadać ilość spalonych kalorii. Dlatego warto od czasu do czasu nieco urozmaicić swoją trasę i wybrać np. tę z większą liczbą podjazdów

Dobór odpowiedniej trasy rowerowej może okazać się kluczem do sukcesu. Jeśli nużą cię długie i spokojne przejażdżki, możesz sięgnąć po rower górski i wybrać bardziej wymagającą trasę. Liczba kalorii spalanych na rowerze na takiej trasie będzie zależeć od stopnia intensywności. Podczas treningu warto pamiętać przede wszystkim o regularnym uzupełnianiu płynów. Warto również pamiętać, że intensywna jazda zwiększa nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Podczas aktywności zawsze warto mieć przy sobie jakąś przekąskę, np. baton proteinowy.