Jak nazywają się łyżwy do jazdy szybkiej? Rodzaje łyżew

czarne łyżwy

Jak nazywają się łyżwy do jazdy szybkiej. Jak rodzaj łyżew wpływa na jazdę?

Nieważne, czy uprawiasz łyżwiarstwo specjalistyczne, czy rekreacyjne, przydadzą Ci się porządne buty. Lód to fantastyczna nawierzchnia idealna do zabaw, które pamiętasz z dzieciństwa. Jednak jest też prawdziwym torem przeszkód, bo stwarza okazję do absorbujących treningów wymagających siły i skupienia. Dowiedz się wszystkiego o łyżwiarstwie! 

Rodzaj łyżew do szybkiej jazdy

Na rynku znajdziesz trzy rodzaje łyżew, które należy po kolei omówić:

  •  łyżwy figurowe,
  • łyżwy hokejowe,
  • panczeny.

Łyżwy do jazdy figurowej są zaprojektowane specjalnie po to, aby ich użytkownik był w stanie wykonać skomplikowane, artystyczne układy taneczne na lodzie, które wymagają precyzji, zaawansowanych wyskoków i piruetów. Cechą charakterystyczną łyżew figurowych są długie płozy z ząbkami na czubku. Ten typ łyżew jest niezwykle elegancki, sam but jest zaś wysoki celem utrzymania komfortu i stabilizacji podczas jazdy. Warto zaznaczyć, iż wedle powszechnej opinii ten typ łyżew jest przeznaczony dla kobiet. Jest to błędne myślenie, ponieważ łyżwy figurowe sprawdzają się przy rekreacyjnej, amatorskiej jeździe dla każdego bez względu na płeć.

Drugim rodzajem są hokejówki. Jak nazwa wskazuje, są to łyżwy z założenia wykorzystywane do gry w hokeja. Czym się wyróżniają? Na pewno są masywniejsze niż figurowe odpowiedniki. Są niezwykle wytrzymałe i solidne, co ma zapewnić łyżwiarzowi jak największą kontrolę nad ruchami na ludzie. W końcu hokej cechuje się szybką jazdą i zwrotnością.

Wreszcie panczeny, czyli łyżwy o zaprojektowane z myślą nie o amatorskiej jeździe, a o ściganiu. Łyżew tych używają raczej profesjonaliści i wyczynowcy, stąd w Polsce nie należą one do popularnych. Czym się charakteryzują? Otóż mają długie, proste płozy, sam but zaś jest naprawdę niski.

Polecamy także:  Sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu – sprawdź jak pozbyć się zakwasów

Jak typ łyżew wpływa na jazdę?

Jak nietrudno się domyślić, każdy typ sprawdzi się w zupełnie innej sytuacji. Każda łyżwa składa się z trzech zasadniczych części:

  • buta,
  • ostrza,
  • płozy.

Jak już wiesz z wcześniejszego akapitu, panczeny to łyżwy do szybkiej jazdy. Jednak problem z tym typem jest taki, że mogą je nosić wyłącznie specjaliści, bo też taka jest z nimi jazda – specjalistyczna, wyczynowa i profesjonalna. Osoby, które ścigają się na torze, są nazywani panczenistami. To trudna dyscyplina sportu.

Jak ich budowa wpływa na jazdę? Otóż są one lekkimi butami; wykonane z elastycznej skóry, bez wzmocnień na nogę, delikatne oraz cienkie ostrza mogą sprzyjać kontuzjom, a wręcz niebezpiecznym wypadkom w przypadku osób początkujących. Ponadto, pamiętając, że są to łyżwy do jazdy na torze wyścigowym, jedna z płóz jest przymocowana na zewnątrz podeszwy, druga na do wewnątrz. W takich łyżwach pozwolisz sobie na szybką jazdę lub trening aerobowy, lecz z pewnością nie na lodowisku publicznym. W panczenach mogą jeździć doskonale doświadczeni sportowcy.

A co z łyżwami przeznaczonymi do jazdy figurowej? Jak już wiesz, jest to typ łyżwy przeznaczony nie tyle do osiągania zawrotnych prędkości, a do doskonalenia techniki jazdy. Stąd cechą figurówek są wysoki but oraz szeroka, duża płoza, która przekłada się na ciężar. Jeśli przyjrzysz się figurówkom, zauważysz na przedniej płozie ząbki. Są one potrzebne do wykonywania figur na lodzie. W łyżwach figurowych ani nie osiągniesz zapierającej dech w piersiach prędkości, ani nie nauczyć się jeździć, jeśli dopiero zaczynasz bądź kontynuujesz naukę.

To może łyżwy hokejowe spełnią Twoje oczekiwania? Hokejówki składają się ze skóry i nylonu. Sam but zaś wystaje lekko za kostkę. Szczególny nacisk na wzmocnienie kładzie się na piętę, która ma za zadanie chronić ścięgno Achillesa. Ponieważ w przeciwieństwie do figurówek nie są to łyżwy przeznaczone do wykonywania choreografii z elementami akrobatyki, nie kładą aż tak dużego nacisku na wzmocnienie nóg. Stąd nie są tak wysokie, ich płozy zaś są węższe. Tym, co sprawia, że hokejówki cieszą się popularnością, jest to, iż osiągniesz nimi dość sporą prędkość, jednocześnie jednak będziesz mógł nimi wyhamować. Nadają się zatem dla początkujących, jak i zaawansowanych łyżwiarzy. Tym, co wpływa na prędkość jazdy, jest brak czubków z przodu oraz płaska płoza pozbawiona ząbków. Choć wykorzystywane do gry w hokeja, spokojnie nadadzą się do jazdy rekreacyjnej, do ćwiczeń aerobowych, do nauki jazdy na łyżwach.

Polecamy także:  Jak szybko schudnąć z brzucha i ud? Skuteczne metody modelowania sylwetki!

Bezpieczeństwo – jak dobrze zapinać łyżwy do szybkiej jazdy?

Kwestiami, na jakie warto zwrócić uwagę przy dobieraniu butów, są:

·       sztywność buta, wypełnienie i język – rzutują na stabilność, toteż warto szukać butów o sztywnych, o grubym języku i lepszym wypełnieniu,

·        wkładka – dobierana indywidualna ze względu na rodzaj podbicia stopy (wyróżniamy niskie, normalne i wysokie),

·        mocowanie, a więc nity – od najmniej odpornych, czyli aluminiowych, po dużo mocniejsze stalowe i miedziane.

Jeśli nie zależy Ci na grze w hokeja, możesz wybrać podstawowe modele z mniejszą sztywnością i zwykłym wypełnieniem. Ponadto wystarczy ci miękki język z filcu, dużo wygodniejszy niż w ten wykorzystywany w modelach łyżew profesjonalnych hokeistów. Podobnie sprawa ma się z nitami. Mają sens przy agresywnej jeździe i walce o krążek, natomiast jeśli zależy Ci tylko na osiąganiu przyzwoitej prędkości, możesz darować sobie zaawansowane modele z podwójnymi miedzianymi mocowaniami. Chyba że bardzo stawiasz na bezpieczeństwo.

Pamiętaj, aby ubierając buty, upewnić się, że są one sprawne, wszystkie elementy dobrze przymocowane, klamry mocno trzymają. Sznurując but, nie bój się mocno zacisnąć sznurowadła, nawet mocniej niż w codziennym obuwiu. Jest to szczególnie ważny krok w przypadku początkujących adeptów łyżwiarstwa.

Nie zapomnij o kasku i ochraniaczach. Skoro planujesz szybszą jazdę, nie zaś relaksujące okrążenia wokół lodowiska, na pierwszym miejscu postaw na bezpieczeństwo swoje i osób w otoczeniu. Tylko w taki sposób będziesz się cieszyć ze wspaniałej przygody, jaką daje jeżdżenie na lodzie.