Czego nie robić na siłowni? Te niepisane zasady warto znać!
Siłownia to miejsca dla każdego, kto chce zbudować mięśnie i poprawić kondycję. Co jednak zrobić, aby trenować efektywnie, a przy tym też nie narazić się na krzywe spojrzenia innych sportowców? Oto niepisane zasady, czego nie robić na siłowni.
Nie zostawiaj po sobie nieporządku na siłowni
Kiedy używasz sprzętu na siłowni, odkładaj go zawsze na miejsce, a w przypadku sztangi – zdejmij obciążenie, którego używałeś, szczególnie jeśli są dość ciężkie. Nie każda osoba, która będzie po Tobie korzystać z ciężarków, będzie miała na tyle siły, by przygotować dla siebie bezpieczenie stanowisko. Do tego będzie musiała wykonać niepotrzebną pracę i zmarnuje swój czas na trening, by zrobić coś, co nie należy do jej obowiązków.
Nie zapominaj też o zabraniu ze sobą śmieci. Pustą butelkę wody wyrzuć do śmietnika lub zabierz ze sobą. Nie zostawiaj jej przy maszynach lub na sali fitness. Siłownia to wspólna przestrzeń, dlatego też każdemu powinno zależeć na tym, aby był tam porządek.
Nie zajmuj maszyn i sprzętu, których nie używasz
Trenując na danej maszynie w kilku seriach, podczas przerw zejdź z niej lub podziel się nią z inną osobą. Warto tutaj dojść do kompromisu z innymi sportowcami, np. starając się na zmianę korzystać ze sprzętu. Unikaj siedzenia na maszynie w przerwach, bawiąc się telefonem czy czytając książkę. Przez to wiele osób nie będzie miało szansy z niej skorzystać.
Warto też zadbać o maszyny, z których korzystasz. Nie rzucaj ciężarami, a także pamiętaj o korzystaniu z ręcznika po treningu na danym sprzęcie. Jeśli zapomnisz go wziąć ze sobą, zawsze możesz użyć papierowych ręczników i płynu do dezynfekcji – znajdują się one zazwyczaj na każdej siłowni. Wyczyść dokładnie po sobie sprzęt, aby kolejna osoba mogła bez przeszkód zacząć swój trening.
Nie zagaduj innych podczas treningu siłowego
Siłownia to miejsce, w którym każdy skupia się na poprawieniu swojego ciała oraz zdrowia. Rozmowy czy plotki mogą łatwo odciągnąć od swojego celu treningowego. Dobrze jest mieć na siłowni towarzystwo, jednak najbardziej powinieneś skupić się na treningu. Jeśli widzisz, że ktoś chce porządnie poćwiczyć, a do tego słucha muzyki, nie przeszkadzaj mu na siłę. Podobnie wygląda to w komentowaniu aktywności innych – jeśli widzisz, że ktoś nieprawidłowo wykonuje swój trening, pomóż i podpowiedz, co robi nie tak, zamiast krytykować.
Jak nie ubierać się na trening na siłowni?
Efektywny trening wymaga odpowiedniego stroju. Tutaj również istnieją pewne nieoficjalne reguły, których warto przestrzegać. Ubieraj się w rzeczy, w których czujesz się komfortowo i które zapewniają Ci swobodne ruchy. Unikaj bawełnianych koszulek, które nie odprowadzają potu, przez co szybko są przemoczone i kleją się do ciała. Nawet dbając o odpowiednie nawodnienie, nie rozwiążesz tego problemu, jeśli ubierzesz taki T-shirt.
Oprócz tego istotne jest też obuwie. Nie zakładaj na trening trampek na sztywnej podeszwie czy znoszonych adidasów. Obuwie powinno zapewniać dobrą przyczepność do podłoża, a także odprowadzać wilgoć z wnętrza. Kobiety powinny postawić na dobrze dobrane sportowe biustonosze, zapewniające dobre wsparcie dla biustu.
A czego nie ubierać? Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest kształtowanie sylwetki, intensywny trening czy budowa masy, nie zakładaj skąpego, obcisłego stroju. Ciągłe sprawdzanie, czy coś nie prześwituje lub nie wrzyna się za bardzo, niepotrzebnie rozproszy zarówno Ciebie, jak i innych.
Czego lepiej nie robić na siłowni, by plan treningowy był efektywny?
Wśród zasad, których warto przestrzegać na siłowni, znajdują się też te, które mają bezpośredni wpływ na Twoje wyniki. Warto unikać poniższych błędów, aby nie spowolnić swoich postępów, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji:
- Rozgrzewka – przygotowuje ciało do treningu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo urazów. Nie warto pomijać tego etapu, jednak niestety jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych na siłowni.
- Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń – zła forma ograniczy skuteczność treningu, a także narazi Twoje mięśnie i stawy na uszkodzenia.
- Dobieraj ciężary odpowiednio do swoich możliwości – zbyt ambitne podejście może doprowadzić do przepracowania organizmu oraz braku siły. Z kolei za lekkie obciążenie nie zapewnią Ci odpowiednich wyników w budowaniu masy mięśniowej.
- Regularne treningi – dbaj o systematyczność, a także o to, aby ćwiczenia były dostosowane do Twoich celów.
Warto też zwrócić uwagę na intensywność swojego treningu. Zbyt mała ilość serii może sprawić, że trening nie będzie odpowiednio stymulujący dla mięśni. Poświęć czas na przygotowanie dobrego planu treningowego. Dowiedz się też, jak używać poszczególnych maszyn. Zawsze możesz zapytać o to trenerów na miejscu. Złe używanie sprzętu to najprostsza droga do kontuzji.
Pamiętaj także, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie porównuj się do innych na siłowni – być może mają inne cele do osiągnięcia, bądź trenują kilka dobrych lat. To, że podniesiesz mniejszy ciężar niż pozostali na sali, nie znaczy, że jesteś od nich gorszy. Takie myślenie może prowadzić do demotywacji i frustracji.
Nie zapominaj o rozciąganiu i regeneracji
Pomijając rozciąganie, możesz szybciej się przetrenować, co oznacza, że Twój organizm będzie dłużej się regenerował między treningami. Kończąc intensywne ćwiczenia, poświęć czas na stretching, który umożliwi Twoim mięśniom szybszy powrót do formy.
Regeneracja jest tak samo ważna, jak aktywność fizyczna. Zadbaj zatem o odpowiednią ilość snu, dietę oraz suplementację. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu podczas treningu oraz po jego zakończeniu. W trakcie na pewno się spocisz i stracisz płyny, zatem dla efektywności i utrzymania dobrego stanu zdrowia, zawsze bierz ze sobą butelkę wody i pij ją regularnie.
Jak widzisz, istnieje kilka rzeczy, których nie należy robić na siłowni. Jeśli chcesz zwiększać swoją wydolność i kondycję, a przy okazji też nie przeszkadzać w treningu innym osobom, pamiętaj o powyższych zasadach.
Jako zagorzały pasjonat sportu, od zawsze wiedziałem, że chcę dzielić tę pasję nie tylko z przyjaciółmi, ale przede wszystkim z moją rodziną. Moja sportowa podróż zaczęła się w młodym wieku, kiedy to moje pierwsze kroki na boisku stały się fundamentem do budowania dyscypliny, pracy zespołowej i nieustępliwości. Te wartości pragnąłem przekazać dalej, co czynie stając się po studiach trenerem personalnym i redaktorem tego sportowym bloga z przyjaciółmi po fachu – gdzie znalazłem idealne miejsce, by nie tylko dzielić się moją wiedzą i doświadczeniem, ale również inspirować innych do wprowadzania sportu do ich życia codziennego.