konkurs link

newsletter

  • 23.5.2019, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz
 
 

Przygoda z górskim żywiołem dla całej rodziny - WinterCamp 2016 - relacja

Przygoda z górskim żywiołem dla całej rodziny - WinterCamp 2016 - relacja
Ekstremalna przygoda w górach dla całej rodziny? Czemu nie! Za nami II turnus biwaku zimowego WinterCamp 2016 na Turbaczu, gdzie organizatorzy zaplanowali szkolenia i atrakcje również dla najmłodszych uczestników biwaku. Razem z opiekunami, młodzi podróżnicy zdobyli najpiękniejszy szczyt Gorców oraz chłonęli wiedzę na temat  bezpieczeństwa w górach i przygotowania do zimowego szaleństwa. Podczas II turnusu VII edycji WinterCamp górską pasję odkrywały całe rodziny!
Beskidy, bogate w wiele długich, pięknych i zróżnicowanych pod względem trudności szlaków, to idealne miejsce na pierwsze spotkanie z polskimi górami. Aktywny wypoczynek w górach sprzyja kształtowaniu wrażliwości, wyobraźni i postawy młodego odkrywcy. Dodatkowo uprawianie różnych dyscyplin sportów górskich, pomaga budować wewnętrzną motywację i konsekwencję w dążeniu do realizacji postanowionych sobie celów. Z myślą o najmłodszych uczestnikach  organizatorzy VII edycji zimowego biwaku WinterCamp, którzy sami też są rodzicami, zaplanowali atrakcje, podczas których pod opieką himalaistów i wyspecjalizowanych ratowników GOPR dzieci poznawały uroki Turbacza i zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas górskich wypraw.

Bezpiecznie na szczyt

Dla rodziców przygotowano pięć szkoleń z zakresu zagrożeń lawinowych, pomocy medycznej, skitouringu, sprzętu oraz biwakowania. Podczas szkolenia sprzętowego uczestnicy mieli okazję testować produkty czołowych marek outdoorowych: techniczną odzież Dare 2b,  śpiwory Fjällräven i namioty Jack Wolfskin, które znani podróżnicy wypróbowali w najbardziej mroźnych zakątkach świata. Wojtek Pająk z Pajak Sport opowiadał także o najnowszych technologiach puchowego wypełnienia odzieży i śpiworów, a Jakub Rymowicz z Fjällräven o woskowej metodzie jej impregnacji. Podczas szkolenia sprzętowego biwakowicze mieli również okazję testować naczynia Primus’a oraz baterie słoneczne i powerbanki marki Brunton. Cześć z przedstawionych produktów, trafi do sklepów dopiero w kolejnych sezonach.
 
Uczestnicy wzięli także udział w symulacjach poszukiwań oraz budowaniu jam śnieżnych. Zaplanowane zajęcia okazały się świetną rodzinną zabawą edukacyjną, a zawody i konkursy dały sposobność sprawdzenia swoich możliwości pod opieką himalaistów i specjalistów dla całych rodzin. W trakcie zajęć plastycznych mali odkrywcy poznali geograficzną charakterystykę Beskidów, by później wspólnie z opiekunami w praktyce zbadać górskie tereny  podczas wyprawy na czoło Turbacza. Maluchy podczas wycieczki na szczyt, połączone były liną i poznały najważniejsze zasady bezpiecznych zachowań w górach.  Była to także okazja do podziwiania niezwykłej tatrzańskiej panoramy z najlepszego punktu widokowego w Polsce! 

Złapać górskiego bakcyla

Oderwanie się od zawrotnego tempa życia w mieście i spotkanie z ludźmi, którzy swoje życie poświecili górom zmienia perspektywę nie tylko dorastającego dziecka, ale także dorosłych.
 
Myślę, że to dobre miejsce by bezpiecznie i pod opieką specjalistów rozpocząć swoją górską przygodę. Takie zimowe biwaki i szkolenia dobrze przygotowują młodych ludzi do tego by podjąć w przyszłości kolejne kroki i być może poważniejsze cele w górach - mówił Adam Bielecki, jeden z czołowych polskich himalaistów, zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum i Broad Peak oraz K2 i Makalu.

Michał Król, polski alpinista, który wspinaczką zainteresował się w wieku 12 lat zachęcał do zmierzenia się ze ścianką drytoolową (ścianka na którą wspina się w rakach i czekanach), na której uczestnicy testowali najnowszy sprzęt marki Petzl. Opowiadał też, jak góry zmieniły jego dzieciństwo:

Zaczęło się od skałek w Nowym Targu. Nie miałem za bardzo sprzętu, ścianek wspinaczkowych, na których mógłbym trenować. Góry pokochałem jeszcze wcześniej, gdy babcia zabierała mnie na wycieczki. Wtedy już wiedziałem, że chcę się wspinać. Dziś, kiedy jest dużo łatwiej pod kątem sprzętu, miejsc do trenowania, myślę, że każdy powinien spróbować. To bardzo rozwojowe dla całego ciała i umysłu. Góry są jak puzzle, z czasem zaczynasz to rozumieć - mówił Michał Król. 

Turbacz do idealne miejsce do obudzenia w dziecku żywiołu młodego odkrywcy, ducha sportowca i zainteresowania przyrodą. Psychologowie od lat alarmują, że w związku ze zmianą trybu życia, dzieci przeniosły ciekawość świata do Internetu, który w bardzo ubogim zakresie przedstawia jego obraz. To właśnie kontakt z naturą pobudza i rozwija większość  naszych zmysłów. 

Sam jestem ojcem i miłośnikiem gór dlatego uważam, że fajnie jest zaszczepiać w dzieciach górskiego bakcyla już od najmłodszych lat. Tu na Turbaczu, staramy się by zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy mogli się czegoś nauczyć, spotkać inspirujących ludzi i fajnie, rodzinnie spędzić czas - Maciej Przywecki, organizator WinterCamp i członek Polish Outdoor Group.

Poza częścią edukacyjną organizatorzy WinterCamp zadbali też o dodatkowe atrakcje i ciekawych gości specjalnych. Na Turbaczu spotkać można było znanych polskich himalaistów m.in. Adama Bieleckiego, Piotra Pustelnika, Michała Króla czy Wojciecha Grzesioka. Były też poranne zajęcia z jogi, kulig, bitwa na kule i budowanie figur śnieżnych! Po kolacji w sali kominkowej wszyscy spotykali się na wieczorne czytanie bajek. 

Po raz pierwszy II turnus WinterCamp odbył się w duchu Family Camp. W związku z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi relacjami rodziców i dzieci, organizatorzy zapowiadają  kolejne edycje z myślą o najmłodszych pasjonatach gór!

Relację video i fotograficzną z tegorocznego biwaku znajdziecie na stronie: wintercamp.pl

***

Organizacja biwaku nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie członków POG, a w szczególności: Dare 2b, The North Face, Fjallraven, ISPO, Jack Wolfskin, Petzl, Ortovox, Primus, Pajak, Camp, Brunton, Salewa, VMG, WGL i Projekt 77.
Organizatorem biwaku jest Polish Outdoor Group (POG), organizacja non-profit zrzeszająca polskie firmy związane z szeroko pojętą turystyką górską. Głównym zadaniem POG jest działanie na rzecz promocji outdooru i aktywnego trybu życia. Podczas ośmiu poprzednich edycji WinterCamp przeszkolono ponad 900 osób.
 
Opublikowano w: Relacje z wydarzeń

Czytaj także

Rowerowe szaleństwo - relacja z wyścigów Ojcowie na start 2015

Wspaniała impreza za nami - rodzinny wyścig rowerowy "Ojcowie na start" przyciągnął tłumy. W wyścigu wzięło udział ponad 600 osób. - W ubiegłym roku było nas ponad 400. To cieszy, że rodziny coraz liczniej i chętniej biorą udział w takich imprezach - mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia  "Na Fali"  - rodzice dzieci uczących się w żeńskiej szkole Promienie z Nadarzyna oraz w męskiej szkole Azymut w Pruszkowie.

Dla twardzieli - relacja z Garmin Iron Triathlon Piaseczno

Triathlon trudno zaliczyć do rodzinnych dyscyplin sportu, jednak każde zawody gromadzą setki rodzin z dziećmi, dzielnie kibcujących walczącym zawodnikom. Nie inaczej było 25 maja w Piasecznie, gdzie zainaugurowany został tegoroczny cykl Garmin Iron Triathlon

Kolejna z cyklu imprez Wyścigi Rowerkowe 2013 za nami!

210 dzieci z Krakowa i okolic bawiło się w niedzielę, 2 czerwca, podczas Wyścigów Rowerkowych - Kraków 2013. Atrakcji nie zabrakło zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców.

Biegacze wśród zwierząt - relacja z 6. Biegu dookoła ZOO

26 kwietnia Warszawski Ogród Zoologiczny zmienił się na chwilę w sportową arenę. Główną alejką prowadziła bowiem trasa Biegu dookoła ZOO, zorganizowanego w Warszawie już po raz 6. Dorośli biegacze ścigali się na dystansie 10 km, a później przyszła kolej na biegi dzieci. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych impreza była bardzo udana.

Tłumy na Wyścigach rowerkowych!

Tłumy w Katowicach na pierwszej z cyklu imprez Wyścigi Rowerkowe 2013!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.