konkurs link

newsletter

  • 16.2.2019, Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel
 
 

Wyprawa na Zamek Ryterski - okiem Czytelników

Zamek Ryterski Zamek Ryterski fot. Beata Chmiel

Pogoda nie za bardzo zachęcała do wyjścia z domu, a co dopiero do dalszych wędrówek, ale zima jeszcze się utrzymywała, więc chcieliśmy wyciągnąć rodzinkę z Nowego Sącza na krótką wyprawę.  Postanowiliśmy udać się do Rytra. Jest to niewielka miejscowość w Beskidzie Sądeckim dostarczająca sporo atrakcji turystycznych, tak zimą, jak i latem.

Naszym celem było zdobycie Zamku Ryterskiego. Wędrówka niezbyt długa, jednak dość ambitna dla dzieci z powodu mokrego i głębokiego śniegu. Kiedy punkt docelowy wyprawy został ustalony, wszyscy odmówili i zostaliśmy sami, lecz to wcale nie było przeszkodą, żeby ponownie wybrać się na szlak z naszymi maluchami - Frankiem i Klarą.


Dotrzeć z Nowego Sącza do Rytra nie jest trudno. Jeździ tam sporo busów i autobusów. My wybraliśmy jednak pociąg, co stanowi dla dzieci dodatkową atrakcję. Po wyruszeniu w drogę początkowy odcinek (przez miasto) dał się nam we znaki sporymi kałużami. Franio przemoczył rękawiczkę i stwierdził, że wysuszy ją na zamku. Na szlaku (czerwony rowerowy) przywitał nas biały, niewydeptany puch.

 

Zamek Ryterski2

 

Franio w miarę możliwości przedzierał się przez śnieg, a gdy się zmęczył, korzystał z możliwości wypoczynku na sankach. Klara natomiast po zachłyśnięciu się leśnym powietrzem zapadła w drzemkę. Sporo radochy sprawiło Franiowi końcowe podejście do zamku, kiedy to musiał przedzierać się przez śnieg, w który zapadał się po uda. Tak więc po dotarciu pod zamek, przed jego ostatecznym zdobyciem, legł plackiem. Ruiny były sporą atrakcją dla maluchów. Gdy Klara się obudziła, zjedliśmy kanapki i „zwiedzaliśmy” Zamczysko.

 

Zamek Ryterski1

 

Z dziećmi nie da się zbyt długo wysiedzieć w jednym miejscu, tak więc dość szybko trzeba było zacząć schodzić. Sporą atrakcją była możliwość zjazdu z góry zamkowej. Tym razem doszliśmy do czerwonego szlaku pieszego, prowadzącego na Cyrlę. Po drodze dzieci mogły  powrzucać śnieg do potoku oraz pobawić się z napotkanymi pieskami.


Końcowy odcinek pokonaliśmy zjeżdżając na sankach – tata z Franiem, a mama z Klarą. Dotarcie na dół zajęło więc nam znacznie mniej czasu i przysporzyło sporo radochy. Teraz pozostało już tylko dojście do przystanku.

 

Beata Chmiel

fot: z archiwum autorki

Opublikowano w: Turystyka piesza

Czytaj także

Bezpieczne dziecko - wędrówki po górach

Powinniście poruszać się najlepiej jedno obok drugiego lub osoba z nosidłem z przodu, a towarzysz z tyłu, aby często zerkać na twarz dziecka i kontrolować jego samopoczucie. Co pewien czas przyda się przystanek, bo niemowlę niesione na plecach też potrzebuje poczuć się swobodnie i zmienić pozycję, pozwólcie więc mu pofikać nóżkami na rozłożonym kocu. Do nosidła warto zabrać specjalny zagłówek lub poduszeczkę, aby główka nie chybotała się maluchowi podczas snu. 

Weekend w Gorcach – okiem Czytelników

Słysząc o uprawianiu rodzinnych sportów zimą, zazwyczaj myślimy o jeździe na nartach, sankach, łyżwach, jednak rzadko przychodzi nam do głowy, że można by się było wybrać z dziećmi w góry. Faktem jest, że zimowe górskie wędrówki z maluchami są trudniejsze niż letnie, ale również możliwe.

Zaraźmy dziecko miłością do gór!

Któż z nas, aktywnych rodziców, nie marzy o tym, aby kiedyś w całkiem niedalekiej przyszłości nasza pociecha czerpała radość z górskich wędrówek? 

Z dzieckiem po puszczach i parkach Polski

Obecnie bardzo popularne stało się aktywne spędzanie wolnego czasu. Wiele rodzin decyduje się na wycieczki rowerowe, podróże z aktywnym zwiedzaniem. Dzięki Internetowi i portalom turystycznym łatwo wyszukać mnóstwo propozycji rozrywki dla całych rodzin. Coraz popularniejszym sposobem rodzinnego spędzania czasu stają się także wędrówki po krajowych puszczach i naturalnych parkach krajobrazowych.

Nosidła dla dziecka - jak wybrać?

Ułatwiają rodzinne podróżowanie, doskonale sprawdzają się w górach, ale także podczas zwiedzania miast i długich spacerów. Mowa oczywiście o nosidłach turystycznych dla dzieci!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.