konkurs link

newsletter

  • 9.12.2018, Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
 
 

Taniec dla dzieci

Taniec dla dzieci

Z własnych doświadczeń widzę, jak wiele taniec  wnosi w życie każdego z nas, a tym bardziej dzieci, które potrzebują ruchu i chłoną jak „gąbka” wszystko co nowe.

Prowadzę zajęcia taneczne dla dzieci od 4 lat, a sama też tańczę od dzieciństwa, i widzę z każdym rokiem coraz większe zainteresowanie tą formą aktywności wśród dzieci, a szczególnie wśród tych najmniejszych – jeszcze dobrze nie mówią, a wywijają ciałkiem jak „zawodowcy”.

 

Taniec dla dziecka od najmłodszych lat (jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich) jest polecany zarówno ze względu na rozwój ruchowy: koordynacji ciała, poznawania rytmu, jak i ze względów zdrowotnych oraz społecznych (nowe znajomości, radzenie sobie z nieśmiałością, uczenie się dobrych manier i zachowań). Taniec to również wspaniała forma zabawy, którą po zajęciach można kontynuować w domu, tańcząc z rodzicami lub dziadkami. Dzieci to uwielbiają, a czas spędzony w gronie rodzinnym na wspólnej zabawie jest bezcenny.

 

Istotne jest, aby nie przegapić tego najważniejszego momentu zdolności tanecznej u dziecka. Tutaj rada dla rodziców, aby pozwolili dziecku pogłębiać swoje zainteresowania, które dadzą mu w przyszłości niezwykłą swobodę w kontaktach międzyludzkich, pozwolą poznać siebie i  zbudują poczucie własnej wartości, tak przydatne w dorosłym życiu.

 

Zajęcia taneczne są dostosowane do wieku dzieci i prowadzone w różnej formie. Począwszy od urodzenia dziecko może chodzić na zajęcia z mamą, tzn. mama tańczy, a maleństwo trzyma na rękach – jest to wspaniała forma ruchu dla mamy po porodzie, a dla dziecka oswojenie się z muzyką i przyzwyczajanie do niej. Później, kiedy maluch ma od 1,5 do 2,5 roku, może nadal tańczyć pod opieką mamy – takie zajęcia polegają na wspólnej zabawie mamy z dzieckiem. Następnie, kiedy już ma około 3 lat, może samo chodzić na zajęcia. Zajęcia nie trwają długo, gdyż początkowo rozłąka z rodzicami bywa dla niektórych dzieciaczków bardzo trudna i jest pierwszym wyzwaniem, z którym muszą sobie poradzić.

 

Fitdance studio3
Do zajęć tanecznych używam różnych przyrządów, takich jak: chusty, wstążki gimnastyczne, pompony, a do ćwiczeń ogólnorozwojowych: woreczków rehabilitacyjnych, małych piłek Ovoball, hula-hoop i innych. Dzieci uwielbiają urozmaicone formy ruchu i zawsze z ogromną chęcią biorą udział w każdym ćwiczeniu. W wieku 3-4 lat na zajęciach tanecznych wprowadza się już różne tańce na zasadzie prostych kombinacji kroków, jak również w formie zabawy używa się różnych przyrządów. Natomiast od 5. roku życia dziecko jest już na tyle świadome i w pełni sprawne oraz wytrzymałe, że zajęcia stają się stricte tanecznymi - z rozgrzewką, nauką kroków, kilkukrotnym powtarzaniem oraz rozciąganiem na koniec. W nagrodę po każdych zajęciach odbywa się zabawa taneczna.

 

Od 7. roku życia zajęcia taneczne stają się profesjonalne, przygotowując do występów i turniejów tanecznych (dzieci mogą już brać udział w tego typu imprezach ze względu na podział na kategorie wiekowe). Wiadomo również, że im dzieci robią się starsze, to powstaje kolejna grupa wiekowa, czyli młodzież, która jest o wiele bardziej wymagająca i bardziej świadoma siebie i swojego ciała. Możliwości pracy z taką grupą stają się większe i bardziej urozmaicone. Jednak im szybciej rozpocznie się przygodę z tańcem, tym lepiej, a droga, którą trzeba przejść, by osiągnąć konkretny poziom, jest długa, kręta i ciężka, ale warta poświęceń.
Warto jest w życiu robić to, co daje nam szczęście i radość bycia człowiekiem.

 

Katarzyna Pawlak - Fitdance Studio

 

Fitdance studio logo

 

KATARZYNA PAWLAK
Dyplomowany instruktor rekreacji ruchowej - aerobik i dyscypliny sportu - taniec sportowy. Z zamiłowania tancerka. Uwielbia wszelkiego rodzaju sporty. Od 2008r. prowadzi własną działalność zajmującą się kształtowaniem świadomości wśród społeczności o zdrowym trybie życia, zdrowej postawie, czyli wszystko to co fitness, ruch i taniec mają w sobie. Swoje doświadczenie zdobyła podczas wielu szkoleń w Szkole Open Mind Health&Fitness Idea i IFAA oraz różnych konwencji fitness. Od 2004 roku związana z Centrum Wodnym „Laguna” w Gryfinie (woj. Zachodniopomorskie), gdzie prowadzi szerokie spektrum ćwiczeń (m.in. Body Ball, Gimnastyka dla dzieci, Taniec dla dzieci od 3. roku życia).
Kontakt: tel. 601 290 023, www.fitdance.com.pl

Opublikowano w: Taniec

Polecane produkty

Rowerek biegowy STRIDER ST-3

Mały rowerek biegowy Strider to doskonały pomysł na pierwszy rowerek dla najmniejszych rowerzystów.

Czytaj także

"Pierwsze kroki w baletkach"

Z myślą o najmłodszych entuzjastach baletu oraz tych, którzy jeszcze wahają się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nauki tańca klasycznego, Studio Blok przygotowało książkę, która wzmocni ich apetyt na balet.

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało niepokojące dane. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Problem z otyłością ma aż, 17% dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wynik złej diety oraz rosnącej niechęci do sportu. Ale nadwaga to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej dzieci.

Szkoła baletowa to nie „Taniec z gwiazdami”!

Taniec to sztuka nierozerwalnie związana z życiem ludzkim. Najważniejszymi składnikami tańca są przecież ruch i rytm – zjawiska będące także częścią człowieczej natury. Nasze ciało jest ciągle w ruchu i nawet najmniejsze dzieci nieświadomie zaczynają „tańczyć”, wykonując różne, mniej lub bardziej skoordynowane ruchy. 

Po co dzieciom taniec?

Dostępna na rynku oferta zajęć tanecznych jest bardzo różnorodna, a naukę mogą rozpocząć maluchy już od 3. roku życia. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto, aby ich dziecko chodziło na zajęcia z tańca. Spieszymy więc z pomocą w znalezieniu odpowiedzi na to nurtujące pytanie. 

Taniec rozwija

Dla człowieka taniec był, jest i zawsze będzie formą aktywności, sposobem przeżywania i przekazywania emocji oraz fizycznego i duchowego wyżycia się. Nawet u najmniejszych dzieci można zaobserwować rytmiczne ,,podrygiwanie” w rytm muzyki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.