konkurs link

newsletter

  • 20.1.2020, Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian
 
 

Taniec – sport i wychowanie

Warsztaty tańca dla dzieci Warsztaty tańca dla dzieci fot. z archiwum Happy Feet

Wszelkie zabawy połączone z ruchem i tańcem są podejmowane przez dzieci spontanicznie. Dlatego tak ważne jest, aby te reakcje rozwijać już od pierwszych lat życia. Naturalna radość dziecka czerpana z ruchu w takt muzyki jest dodatkowo uzupełniana dawką endorfin, które wyzwalają się w trakcie tańca. To właśnie dlatego nawet malutkie dzieci, które jeszcze nie opanowały sztuki chodzenia, „podskakują” na pupciach w rytm muzyki.

Taniec i zabawy ruchowe sprzyjają rozwojowi wszechstronnej sprawności ruchowej u dzieci w każdym wieku, aczkolwiek to jest to, czego najbardziej potrzeba dzieciom w okresie przedszkolnym, kiedy intensywnie zaczynają rosnąć. Niezaspokojenie potrzeby ruchu może spowodować powstanie napięć w ciele dziecka, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych. Dzieci mają mnóstwo energii, a tempo regeneracji sił po intensywnej zabawie każe nam szukać kolejnych okazji do jej wyładowania.

Taniec kształtuje także pozytywne cechy charakteru, takie jak: odwaga, cierpliwość, wytrwałość czy odporność na trud i zmęczenie. Dziecko nabywa umiejętności współpracy w grupie, akceptacji innych dzieci i przede wszystkim samego siebie poprzez pokonywanie własnych, nowo odkrytych barier.
 
Należy także wiedzieć, że taniec usprawnia pamięć, spostrzegawczość, orientację, uwagę oraz inteligencję twórczą i ruchową. Ćwiczenia taneczne rozwijają także refleks, koordynację ruchową, spostrzegawczość, uczą dyscypliny.
 
W swojej pracy napotykam często dzieci zamknięte w sobie, posiadające pierwsze kompleksy, które utrudniają swobodne wejście w grupę. Taniec, jak żaden inny sport, stwarza możliwość przełamania tych barier! Istotnym aspektem jest także to, że pomaga nawiązać i utrzymać kontakty między dziećmi.
 
Przydatną informacją dla rodziców może być fakt, że taniec to także sposób bycia –  to dyscyplina, to zasady, których należy przestrzegać:
•    trzeba umieć się ukłonić
•    grzecznie podziękować za taniec
•    nie wypada trzymać rąk w kieszeniach
•    w trakcie tańca nie powinno się żuć gumy
•    nie można śmiać się z kolegów czy koleżanek, kiedy coś im nie wyjdzie

Jak widać – taniec ma także pozytywne aspekty wychowawcze. Zasady kultury tańca prezentowane podczas turniejów czy uroczystości przedszkolnych i szkolnych, spotykają się z dużym aplauzem ze strony rodziców.

Na sam koniec należy pamiętać o najważniejszym – wśród malutkich dzieci taniec musi być zabawą! Tylko i wyłącznie w klimacie zabawy taniec pomoże dzieciom w kształtowaniu psycho-fizycznej harmonii.

Izabela Szewczuk, Fundacja Happy Feet

Fundacja Happy Feet

Opublikowano w: Taniec

Czytaj także

Z pasji do gimnastyki artystycznej - rozmowa z Magdaleną Gawarą

Chciałabym, aby jak najwięcej dziewczynek miało szansę poznać tę piękną i jakże niedocenianą i mało znaną w naszym kraju dyscyplinę – mówi o gimnastyce artystycznej Magdalena Gawara, instruktorka gimnastyki sportowej oraz gimnastyki artystycznej, a także sędzia gimnastyki artystycznej, wieloletnia zawodniczka Krakowskiego Klubu MKS Krakus, reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata i Europy, półfinalistka V edycji programu TVN "Mam talent".

Po co dzieciom taniec?

Dostępna na rynku oferta zajęć tanecznych jest bardzo różnorodna, a naukę mogą rozpocząć maluchy już od 3. roku życia. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto, aby ich dziecko chodziło na zajęcia z tańca. Spieszymy więc z pomocą w znalezieniu odpowiedzi na to nurtujące pytanie. 

Szkoła baletowa to nie „Taniec z gwiazdami”!

Taniec to sztuka nierozerwalnie związana z życiem ludzkim. Najważniejszymi składnikami tańca są przecież ruch i rytm – zjawiska będące także częścią człowieczej natury. Nasze ciało jest ciągle w ruchu i nawet najmniejsze dzieci nieświadomie zaczynają „tańczyć”, wykonując różne, mniej lub bardziej skoordynowane ruchy. 

Taniec rozwija

Dla człowieka taniec był, jest i zawsze będzie formą aktywności, sposobem przeżywania i przekazywania emocji oraz fizycznego i duchowego wyżycia się. Nawet u najmniejszych dzieci można zaobserwować rytmiczne ,,podrygiwanie” w rytm muzyki.

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało niepokojące dane. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Problem z otyłością ma aż, 17% dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wynik złej diety oraz rosnącej niechęci do sportu. Ale nadwaga to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej dzieci.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.