konkurs link

newsletter

  • 13.12.2019, Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz
 
 

Trasy biegowe w Górach Stołowych i Górach Izerskich

Trasy biegowe w Górach Stołowych i Górach Izerskich

Przed nami zima, a miłośnicy biegówek już z radością witają wieści z tras biegowych! Wszyscy liczą na to, że na Święta góry zostaną zasypane białym puchem i odpowiednio przygotowane na potrzeby narciarzy.

Młodzi rodzice, którzy w tym roku dopiero planują rodzinny debiut na biegówkach, z pewnością zastanawiają się nad wyborem miejsca do pierwszych ślizgów. Jeśli chodzi o naukę jazdy na biegówkach, to polecamy skorzystać na początku ze wsparcia instruktora - dzięki temu szybciej opanujemy technikę. Warto wypożyczyć sprzęt w wypożyczalniach, pamiętając, że w sezonie rezerwacje powinny być dokonywane odpowiednio wcześniej. Kiedy złapiecie już bakcyla, przyjdzie pora na wybór i kupno nart biegowych, które z pewnością długo będą wam służyły.

Jeśli wasze pociechy są za małe na biegówki, a nie chcecie się z nimi rozstawać i planujecie zimowe rodzinne weekendy, to polecamy przyczepki narciarskie dla dzieci! Przyczepki na płozach są bardzo popularne w Czechach oraz Słowacji, można je także zobaczyć na alpejskich trasach. W Polsce od kilku lat coraz częściej spotykamy aktywnych rodziców na biegówkach z dzieckiem w przyczepce na nartach. Warto wykorzystać taką formę wspólnego spędzania czasu!

O zaletach przyczepek narciarskich, dostępnych także w Wypożyczalni Planeta Rodzina, możecie poczytać na blogu http://www.planetarodzina.pl/blog/33/rodzinna-aktywnosc-zima-czyli-dziecko-w-przyczepce-narciarskiej/

Planując weekend lub zimowy urlop w Polsce, który upłynie pod znakiem biegówek, bierzemy zwykle pod uwagę dwa kierunki – Góry Stołowe lub Góry Izerskie.
 
Góry Stołowe – spokojnie i kameralnie
 


Wybierając trasy w Górach Stołowych, macie pewność, że drogi dla biegaczy powiodą was kameralnymi leśnymi ścieżkami. Będziecie mieli okazję jeździć pod dachem z ośnieżonych gałęzi, a na trasach spotkać przy odrobinie szczęścia karawany dzików, które przemierzają  śnieżne korytarze. Trasy są tutaj odpowiednio wyratrakowane i przygotowane w trakcie sezonu. Atrakcją dla miłośników zimowych sportów jest fakt, że wszystkie trasy biegną po terenach Parku Narodowego Gór Stołowych, co gwarantuje piękne widoki!

Jak przekonują doświadczeni „biegacze”, trasy w Górach Stołowych są zwykle mniej zatłoczone w porównaniu z Górami Izerskimi. Wciąż można cieszyć się przestrzenią, ciszą i przepiękną okolicą. Warto to wykorzystać!

W Górach Stołowych na uwagę zasługują dwa ośrodki - Pasterka oraz Karłów. Pasterka to niewielka wieś położona w Górach Stołowych u północnych podnóży Szczelińców w gminie Radków. NatomiastKarłów tonajwyżej położona wieś w Górach Stołowych, na wysokości 750-760 m n.p.m. W obu miejscowościach bez problemu znajdziecie zakwaterowanie, baza noclegowo-gastronomiczna jest bardzo dobrze przygotowana. Śmiało można wyruszać z dziećmi!


Polecamy kilka tras biegowych, które będą odpowiednie dla aktywnych rodzin – oczywiście zakładamy, że małe dziecko będzie podróżowało w przyczepce, ponieważ pokonanie dystansu ponad 10 km z przedszkolakiem na biegówkach, to spore wyzwanie.

1.    Łatwa trasa wokół Szczelińca Wielkiego, około 15 km: http://www.traseo.pl/trasa/biegowki-w-gorach-stolowych-z-pasterki-wokol-szczelinca-wielkiego
2.    Łatwa, ale stosunkowo długa (19 km) trasa w okolicach Pasterki: http://www.traseo.pl/trasa/pasterka-na-biegowkach
3.    Trasa Karłów – Pasterka o długości około 19 km: http://www.traseo.pl/trasa/karlow-pasterka-2-aa3-3-3
 
Góry Izerskie – główny ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce


 

Jeśli nie macie możliwości, aby w sezonie regularnie jeździć na biegówkach i obawiacie się, że ominą was najlepsze warunki, mamy dla was dobrą wiadomość - w Górach Izerskich przez prawie 5 miesięcy w roku panują wspaniałe warunki śniegowe. Przyznacie, że taka informacja robi wrażenie!

Doskonale rozwinięta jest sieć tras i szlaków, a wyjątkowo przyjazne ukształtowanie terenu sprzyja nawet debiutantom. Atutem jest także łatwy dojazd do stacji narciarskich – największe to Jakuszyce po polskiej stronie i Bedřichov po czeskiej.Stąd najlepiej wyruszyć na biegówki, a bogata baza noclegowa w okolicy pozwala zaplanować aktywny weekend lub zimowe ferie. Miodem na serce każdego, kto tęskni za kontaktem z przyrodą, są wspaniałe krajobrazy!

Po polskiej stronie gór, na trasach doskonale utrzymywanych przez Stowarzyszenie "Bieg Piastów", przez całą zimę mogą pobiegać nie tylko doświadczeni sportowcy, ale także osoby początkujące. Jeśli przed wami dopiero debiut biegówkowy, to polecamy Polanę Jakuszycką, jako idealne miejsce do pierwszych ślizgów. Warto wiedzieć, że Polana Jakuszycka jest miejscem, w którym organizowane są m.in. liczne imprezy sportowe, takie jak Bieg Piastów czy Puchar Świata. 

Jakuszyce są dzielnicą Szklarskiej Poręby, a ich klimat porównywalny jest do klimatu na wysokości 1500 m n.p.m. w Alpach. Dzięki specyficznemu klimatowi śnieg zalega na Polanie bardzo długo, co daje szansę na długi sezon biegówkowy. Narciarstwo biegowe w Jakuszycach to około 100 km doskonale przygotowanych tras. Większość położona jest na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba i częściowo Nadleśnictwa Świeradów Zdrój.

Listę tras spacerowo-turystycznych, doskonałych także dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi, znajdziecie na stronie http://www.jakuszyce.info.pl/trasybiegowe.php

Kiedy nabierzecie już wprawy w bieganiu na nartach, warto wybrać się do Czech, do Bedřichova. W tych okolicach można także pojeździć na nartach zjazdowych.

Łączna (po obu stronach granicy) długość tras w Górach Izerskich wynosi ponad 150 km. To wystarczająco dużo, by spędzić na nich nie tylko weekend, ale nawet kilka kolejnych weekendów oraz zaplanować zimowy urlop, bo każda z tras oferuje coś wyjątkowego. Trasy izerskie zachwycą was widokami!

Teraz pozostaje tylko dylemat – co wybrać na początek sezonu: Góry Stołowe czy Izerskie.

Agnieszka Bonar-Sadulska
Wypożyczalnia Sprzętu Turystycznego dla Dzieci
www.PlanetaRodzina.pl

 

Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Carving, czyli narciarstwo na krawędziach

Na początku przygody z narciarstwem każdy z nas uczy się podstaw. Wpinamy buty w wiązania, słuchamy rad instruktora bądź znajomego i zaliczamy pierwszy zjazd pługiem. Wraz z upływem czasu nasze umiejętności rosną i pojawia się zainteresowanie bardziej zaawansowanymi technikami jazdy. Jedną z takich technik jest carving i na nim skupimy się w tym artykule.

Wierchomla zimą - okiem Sportowej Rodziny

Wierchomla Mała to wieś położona w Beskidzie Sądeckim, niecałe 40 km od Nowego Sącza (woj. Małopolskie). To tutaj, na malowniczych północno-zachodnich stokach Pustej Wielkiej (1062 m n.p.m.) znajduje się stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, łącząca systemem wyciągów dwie miejscowości – Wierchomlę i Muszynę-Szczawnik.

3 sposoby na ferie last minute

Ferie zimowe w Polsce trwają w najlepsze. Dla rodziców z niektórych województw to ostatni dzwonek, by zaplanować swoim pociechom atrakcje. Co zrobić, gdy rozrywek dla malucha musimy szukać w centrum miasta, blisko miejsca pracy? Przedstawiamy 3 propozycje na aktywne spędzanie czasu.

Na biegówki z najmłodszymi dziećmi

Justyna Kowalczyk podczas treningów ciągnie za sobą oponę. Narciarze-rodzice, by ćwiczyć formę, nie potrzebują teraz takich drastycznych rozwiązań. Wystarczy, że pociągną własne dzieci w przyczepce z płozami, a może któreś z nich zachęcone ich przykładem, pójdzie w ślady naszej mistrzyni?

Jazda na wyciągu – zasady i pierwsze próby

W górach wreszcie sypnęło śniegiem, stoki zapełniły się narciarzami i snowboardzistami. To coraz bardziej popularne sporty, także do uprawiania rodzinnego. Dlatego widzimy coraz więcej maluchów trenujących pod okiem instruktora lub rodzica. Każdy początkujący narciarz, oprócz podstawowych zasad poruszania się na nartach, musi opanować także korzystanie z wyciągów narciarskich. Jak bezpiecznie nauczyć dziecko tej sztuki?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.