konkurs link

newsletter

  • 18.1.2020, Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata
 
 

Dlaczego warto zacząć pływać?

Dlaczego warto zacząć pływać?

Przygodę z tym cudownym sportem często zaczynamy bardzo różnie. Jedni pływają w lecie nad jeziorem ze słynnymi „dmuchawcami”, drudzy mają zajęcia ze szkoły, a jeszcze inni po prostu przychodzą na basen z myślą, że chcą nauczyć się pływać.

Zawsze zastanawiali się, czy nauczyć się pływać, zacząć trenować, udoskonalić technikę. Właściwie podstawowe umiejętności tak zwanej: „żabki krajoznawczej”, to coś tak prawie powszechnego, jak nauka jazdy na rowerze. Samo stwierdzenie, że po prostu „wypada umieć”, jest jednak całkowicie mylne. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na korzyści, jakie przynosi uprawianie tego sportu.

Zacznę od przytoczenia z pozoru nudnych faktów, tego co daje nam środowisko wodne. Zmiany ciśnienia wody i jej temperatury przyczyniają się do odruchowych zmian czynności regulacyjnych, układu krążeniowo-oddechowego, przemiany materii i motoryki. Następuje znaczne, pozorne zmniejszenie ciężaru ciała w wodzie, co powoduje, że wiele czynności jest dużo łatwiejszych do wykonania. To stanowi niewątpliwy plus dla osób z nadwagą lub dla tych, które wracają do sprawności po kontuzjach czy urazach. Mięśnie intensywniej pracują, zmniejszają się ograniczenia ruchomości w stawach, zwiększa się sprawność lokomocyjna i poprawia motoryka. Objętość serca przeciętnie zwiększa się o 20%, polepsza się mechanika oddychania i w znacznym stopniu poprawia się wydolność organizmu.

Pływanie angażuje do pracy prawie wszystkie grupy mięśniowe w sposób dynamiczny, dzięki czemu zajęcia w basenie są treningiem wydolnościowym, koordynacyjnym, gibkości, siły dynamicznej i szybkości.

Pływanie to jednak przede wszystkim wejście w inny świat: wir wody, oderwania się od codziennych problemów, przyziemnych spraw, a cisza, która towarzyszy ci podczas każdego ruchu, to doskonały moment na poznanie siebie i oswojenie się ze swoimi myślami.
Gdy wskakujesz do basenu, już nic innego się nie liczy. Płyniesz przed siebie, pokonujesz kolejne długości. Kontrolujesz oddech, ułożenie swojego ciała. Jesteś świadomy każdego ruchu. Zagarnięcia wody, uderzenia stopą o coś jednocześnie tak miękkiego, poddającego się i stawiającego opór. Żywioł, który opanowałeś. Możesz być szybszy, dokładniejszy, doskonalszy. Ścigasz się z samym z sobą, z innymi zawodnikami. Przede wszystkim z twoim umysłem, ciałem. Choć chcesz więcej i mówisz: „Chcę jeszcze, mogę więcej”, powie ci: „Dość”.

Uczucie, jakie temu towarzyszy, jest bezcenne. Ta wolność, swoboda, świadomość przychodzących postępów: lepszych wyników, lekkości każdego ruchu. Stopniowo przeradza się w pasję… Już nie wyobrażasz sobie dnia bez pływania. Rano, po południu czy wieczorem pokonujesz kolejne kilometry. Inni biegają. Ja pływam.

Sonia Bochyńska
Mistrzyni Polski w pływaniu, instruktorka, trenerka przygotowania motorycznego, właścicielka Academy of HASTEN
sonia.hasten@gmail.com

https://www.facebook.com/academyofhasten/


Academy of Hasten Trenuj z Mistrzami
 

Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Pływanie - sport dla wszystkich

Pływanie to dyscyplina sportu, która ma wiele oblicz - od zabawy i rozrywki na basenie, przez pływanie w celach rehabilitacyjnych, aż do pływania wyczynowego, związanego z rywalizacją w każdej grupie wiekowej. Pływać można przez cały rok, w czasie wakacji na świeżym powietrzu w morzu i jeziorach, zimą na krytych pływalniach oraz w aqua parkach. Pływanie może być świetną formą integracji rodzinnej.

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży to tradycyjna już propozycja Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa dla najmłodszych. Dotychczas odbyło się pięć edycji spotkań, wszystkie bardzo pozytywnie ocenione nie tylko przez uczestników, ale także Sanepid i Kuratorium Oświaty. Obóz dedykowany jest lubiącym aktywny wypoczynek, nowe wyzwania i dobrą, zespołową zabawę.

Z wiatrem w żaglach przez życie – projekt fundacji Ekologia i Żagle

Stowarzyszenie "Ekologia i Żagle" z Krakowa rozpoczyna realizację projektu pod nazwą "Z wiatrem w żaglach przez życie - Aktywna turystyka nad Bagrami dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich".

Wąsko i z atrakcjami – relacja z czterodniowego spływu Rawką

Plany na długi czerwcowy weekend mieliśmy od dawna i w żadnej mierze nie obejmowały one spływu kajakowego. Miały być rodzinne rowery dookoła Warszawy, a potem triathlon w Ślesinie. Życie (a dokładniej – kontuzja nogi) zweryfikowało plany i cztery dni przed „godziną zero” zapadła decyzja, że tym razem będziemy rozwijać górne partie mięśni. Trzeba było tylko wybrać rzekę (całkiem prosta sprawa) i namierzyć wypożyczalnię, która byłaby w stanie zaoferować nam dwa dwuosobowe kajaki.

Pływanie - ciekawa forma spędzania czasu z rodziną

„Jedną z bardzo ważnych umiejętności, których chciałbym nauczyć swoje dziecko, jest pływanie.” To wypowiedź ojca kilkuletniej dziewczynki. Obecnie, gdy kończy się wakacyjny okres, niektórzy z nas wspominają już tegoroczny wypoczynek, inni się do niego przygotowują, a jeszcze inni może właśnie z niego korzystają. Jedno jest pewne – większość z nas planując, wakacje wybiera miejsca nad wodą. Morze, jeziora, baseny – to tam najczęściej wybieramy się całą rodziną na wakacje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.