Rowerzystów przybywa w Polsce jak grzybów po deszczu, szczególnie dobrze widać to w miastach. Nie dziwi więc, że na rynku pojawiają się specjalne mapy i przewodniki rowerowe. Wydawnictwo Bezdroża oddało do rąk czytelników dwa poręczne, wygodne do zabrania w trasę przewodniki: po Warszawie i okolicach oraz po Krakowie i okolicach – obydwa aktualne i godne polecenia.
Tak jak przemieszczanie się rowerem po mieście nie wymaga raczej specjalnych „pomocy”, a bardziej praktyki, tak podczas wypadów poza aglomerację szczegółowa mapa i ciekawy przewodnik są bardzo przydatne.
Obie propozycje wydawnictwa Bezdroża składają się z dwóch części – „Poradnika rowerowego” i „Tras rowerowych”. Nietrudno się domyślić, że pierwsza część w obu jest taka sama, a zawiera wiele praktycznych rad doświadczonych rowerzystów. Od wskazówek dotyczących zakupu roweru, poprzez przegląd poszczególnych jego elementów, techniki jazdy, aż po planowanie wycieczki, na wyborze stroju kończąc. Druga część to opis tras rowerowych, biegnących zarówno przez miasto (Warszawę – 25 tras lub Kraków – 20 tras), na jego obrzeżach, jak i w nieco dalszej okolicy. Prócz opisu każda trasa została oznaczona pod względem długości, czasu trwania i stopnia trudności (w skali 1-3), dzięki czemu na pierwszy rzut oka widać, czy spełnia nasze oczekiwania.
Trasy często zaczynają się i kończą na stacjach PKP, tak by również niezmotoryzowani rowerzyści łatwo mogli dotrzeć w wyznaczone miejsce. Średnio liczą ok. 40 km, choć są i takie do 20 km, a także przekraczające 60 km. Propozycje wokół Warszawy to zarówno Puszcza Kampinoska (np. bardzo ciekawa trasa „Kampinoskie pałace i kościoły”), okolice Radzymina, czy Twierdzy Modlin, jak i Otwock („Brzegiem Wisły do Otwocka”). Podobne zróżnicowanie znajdziemy wokół Krakowa – „Doliną Szreniawy”, „Stawy i kościoły” czy „Szlakiem dworów”. Każdy na pewno znajdzie coś ciekawego dla siebie, a jeśli zechce, trasę będzie mógł zmodyfikować, dostosowując ją do własnych potrzeb (np. połączyć dwie).
Każdemu opisowi trasy towarzyszy mapa, na której, prócz samej trasy, znajduje się również wykres ukazujący różnicę wzniesień, jaką przyjdzie nam pokonać po drodze (co jest szczególnie istotne, gdy podróżujemy z dziećmi na rowerach bez przerzutek). Autorzy skupiają się na kilku najciekawszych miejscach leżących na szlaku – kościołach, zamkach, ale też pomnikach przyrody, które dość szczegółowo opisują, ilustrując zdjęciami.
Każdy miłośnik rowerowych wypraw, któremu przyjdzie pedałować w okolicach Warszawy i Krakowa powinien się koniecznie zapatrzyć w te przewodniki. Tras wystarczy na cały sezon!
Ewa Świerżewska
Warszawa i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe
Jakub Kaniewski, Michał Franaszek
wyd. Bezdroża, 2013
Kraków i okolice. Wycieczki trasy rowerowe
Michał Franaszek
wyd. Bezdroża, 2013