konkurs link

newsletter

  • 13.12.2019, Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz
 
 

Rowerowe wyprawy po Puszczy Bolimowskiej

W Puszczy Bolimowskiej W Puszczy Bolimowskiej fot. Ewa Świerżewska

Nieco ponad rok temu odkryliśmy nowe miejsce na rodzinne wyprawy rowerowe. Bolimowski Park Krajobrazowy to piękne lasy między Żyrardowem a Skierniewicami – w sam raz na tygodniowy urlop lub tzw. długi weekend.

Podróżując palcem po mapie okolic Warszawy natrafiliśmy na Bolimowski Park Krajobrazowy, czyli dość nieduży kompleks leśny między Żyrardowem a Skierniewicami. Ze względu na bliskość naszego miejsca zamieszkania oraz przyjazną i sprawdzoną bazę (agroturystyka w Smolarni www.smolarnia.pl) kilka razy wracaliśmy już tam z naszymi rowerami.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


Puszcza Bolimowska ma wszystko to, co potrzebne do udanej wyprawy rowerowej z dziećmi. Teren jest płaski, ale dość zróżnicowany (polany, jeziorka, rzeka itp.). Drogi leśne są dość łatwo przejezdne – tylko kilka razy natrafiliśmy na odcinki bardzo kamieniste lub piaszczyste. Nie brakuje też atrakcyjnych celów rozbudzających wyobraźnię dziecka i mobilizujących je do pedałowania.
 

Nieborów


W zasięgu wycieczki rowerowej znajdują się: zespół pałacowy w Nieborowie, park romantyczny w Arkadii, pracownia garncarska w Bolimowie oraz piękna rzeka Rawka wraz z jeziorem Joachimów.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


Na Rawce można z powodzeniem popływać kajakiem (przeczytaj tekst Kajakiem po Rawca z dziećmi). W lesie żyje dużo zwierząt, czasem na drogę wypełznie padalec lub wybiegnie jaszczurka, a wśród drzew zamajaczy sarna.
 

BOlimowski Park Krajobrazowy


Dla nas Puszcza Bolimowska na zawsze pozostanie miejscem pierwszej poważnej wyprawy rowerowej z naszymi córkami: Igą i Adą. Ada miała wówczas pięć lat i wycieczka ze Smolarni do Nieborowa (25 km w jedną stronę) mogła wydawać się zbyt ambitna. Plan jednak się powiódł i nasza córka przejechała w ciągu jednego dnia 50 km na rowerze z kołami o wielkości zaledwie 16 cali. Dziś mogę powiedzieć, że był to początek znacznie ambitniejszych, późniejszych wypraw rowerowych. Łącznie, w czasie zeszłorocznego długiego weekendu majowego, przejechaliśmy po puszczy ponad 150 km.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


W Bolimowskim Parku Krajobrazowym nie brakuje poprawnie oznakowanych szlaków rowerowych (spotkaliśmy nawet miłego pana odświeżającego oznakowanie szlaku). Polecam jednak kupno mapy (mapa Rezerwatu przyrody RAWKA/Bolimowskiego Parku Krajobrazowego), dzięki której można przemieszczać się ścieżkami leśnymi niezależnie od wytyczonych szlaków. Pomocne informacje można też znaleźć na stronach Parku http://bolimowskipark.pl.

Łukasz Świerżewski
fot. Ewa i Łukasz Świerżewscy

Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

Przyczepki Croozer Kid for 1/Croozer Kid for 2 - Test

Croozer Kid (w wersji jedno- i dwuosobowej) to zdecydowanie najpopularniejsza markowa przyczepka rowerowa na polskim rynku. Dla naszych klientów nadal jest to pierwszy wybór, gdy planują rowerową wycieczkę, bądź chcą przetestować sprzęt przed zakupem. Croozery najczęściej można też spotkać na ścieżkach rowerowych, dlatego warto przyjrzeć się dokładniej temu właśnie wózkowi, by pokazać jego mocne strony i pewne braki.

Nie tylko przyczepka – przegląd nowatorskich rozwiązań dla rowerowych rodzin. Prezentacja sprzętu

Ten artykuł jest dla kochających rower, dla ludzi ceniących nade wszystko aktywność na świeżym powietrzu, a także dla rodzin chcących wspólnie spędzać czas. W życiu każdego rowerzysty, człowieka aktywnego oraz rodziny nadchodzi moment, kiedy dalsza aktywność staje pod znakiem zapytania. Jest to: pierwsze dziecko (przy każdym kolejnym jesteśmy już coraz bogatsi w doświadczenie i wiedzę). Postaramy się przekonać was, że nie trzeba rezygnować z ukochanego sportu, zmieniać sposobu spędzania wakacji z rowerowo-podróżniczego na pensjonatowo-plażowy i czekać, aż maluch będzie aktywnym towarzyszem podróży.

Niemcy, Szwajcaria i Austria w tydzień, czyli rowerami wokół Jeziora Bodeńskiego

Po wielu wyprawach mieszanych, czyli takich, gdzie podróże rowerowe łączyliśmy z przejazdami samochodem, i objechaniu w ten sposób z dziećmi niemal całej Danii, fragmentów Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii, przyszedł czas na wyprawę w 100 proc. na dwóch kółkach. Kilkudniowe pobyty na jednym kempingu i kilkudziesięciokilometrowe wycieczki rowerowe zastąpić chcieliśmy codziennym pokonywaniem sporych dystansów i poznawaniem każdego dnia innych miejsc i korzystaniem z kolejnych kempingów. 

Puszcza Kozienicka na rowerach z dziećmi

Duży wybór szlaków rowerowych, mało piasku i nieźle oznakowane trasy, niewiele wzniesień, piękny las – to wszystko czeka rodziny chcące zwiedzić Puszczę Kozienicką na rowerach. Do minusów należy uboga infrastruktura turystyczna i brak typowych atrakcji dla dzieci.

LOTTO Poland Bike Marathon: rekordowe Legionowo!

„Legionowo porusza!” I to jak! Oficjalne, legionowskie hasło idealnie oddało klimat otwarcia sezonu LOTTO Poland Bike Marathon 2014. Na starcie pierwszego w tym roku etapu cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowanego przez Grzegorza Wajsa, stanęła najwyższa w jego historii liczba 1000 uczestników.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.