konkurs link

newsletter

  • 13.12.2019, Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz
 
 

Sięgnij po medal, czyli łyżwy od kuchni. Short track

fot. Wikimedia Commons fot. Wikimedia Commons

Short track uchodzi za najzabawniejszą i pełną emocji dyscyplinę olimpijską. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż sztafeta dziesiątki zawodników ścigających się na lodzie na jednym torze. Poniżej wyjaśnię, na czym ten fenomen polega, ale najpierw trochę historii.

Short track, podobnie jak hamburger narodził się w Ameryce Północnej i w zasadzie jest jego rówieśnikiem. Oba wynalazki pojawiły się bowiem pod koniec XIX wieku. O ile jednak ulubione danie tysięcy Amerykanów zadebiutowało na światowych salonach  w 1904 r. podczas Wystawy Światowej w St. Louis, to short track swe istnienie ogłosił ludzkości pięć lat później, gdy odbyły się pierwsze, a może raczej pierwsze znane, oficjalne zawody w tym sporcie.

 

I tu mniej więcej drogi naszych „bohaterów” się rozeszły, bo hamburgery zrobiły „turbo szał” jak świat długi i szeroki, a short track podbijał kolejne narody mozolniej niż w komputerowej grze Civilization IV na najwyższym stopniu trudności. W latach '20 i '30 zdobył on sporą popularność nie tylko tam, gdzie go wymyślono, czyli Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale też w Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji, Belgii i Australii… Tak, Australii. Tej samej, gdzie ślizgawki zdarzają się z częstotliwością uśmiechów Janne Ahonena.

 

Niemniej jednak short track rósł w siłę i żyło mu się coraz dostatniej. Włączenia w ramy Europejskiej Unii Łyżwiarskiej (ISU) doczekał się jednak dopiero w 1967. Potem jego kariera nabrała tempa. Niezbyt zawrotnego, bo na oficjalne mistrzostwa short trackowe pod skrzydłami ISU trzeba było czekać aż do 1976, ale już w 1988 można było oglądać zasuwających w kółko łyżwiarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary. Wprawdzie w Kanadzie zawodnicy ci byli tylko obiektem pokazowym, ale już cztery lata później w Albertville short track stał się oficjalną dyscypliną olimpijską. I jest nią do dziś - czy się to komuś podoba czy nie.

 

Teraz postaram się krótko wytłumaczyć, o co w tym sporcie chodzi i jak go oglądać, żeby zrozumieć i żeby się podobało. Natomiast szczegółowe zasady obowiązujące w short tracku, oraz dokładne różnice między tą dyscypliną a łyżwiarstwem po torze długim przedstawię w kolejnym odcinku cyklu „Sięgnij po medal”.

 

Otóż w short tracku chodzi o to, aby - jak śpiewała Patrycja Markowska - być pierwszym. Cała zabawa polega zaś na tym, że czwórka lub szóstka zawodników jeździ w kółko po okręgu o obwodzie wynoszącym dokładnie 111,12 metra. Rywalizacja obywa się indywidualnie (na dystanse 500 metrów, 1 km, 1, 5 km) lub w sztafetach (kobiety 3 km, mężczyźni 5 km). Te drugie są o tyle zabawne, że zawodnicy zamiast po prostu pędzić lub się przewracać, śmigają w środku i kolejno wypychają się pomagając partnerowi nabrać prędkości, co jest zasadniczo zabawne i tak samo wygląda. Żeby zatem zrozumieć short track wystarczy, więc tylko wiedzieć, że jeśli ktoś jedzie to dobrze, a jak się przewróci to źle. Przynajmniej dla niego, zawodnika.

 

Dlaczego więc warto trenować  short track?  Bo w sporcie, w którym co chwila ktoś się przewraca jest szansa na niespodzianki i wiele efektownych sytuacji. Po za tym short track pod względem technicznym jest najbardziej zbliżony do jazdy szybkiej na rolkach i ogólnie do rolkarstwa. Treningi można prowadzić dłużej w ciągu roku, niż dla łyżwiarzy z toru długiego, bo - jak pisałem - do uprawiania short tracku wystarczy kryte lodowisko do hokeja, których w Polsce jest całkiem sporo. W Warszawie na przykład takim miejscem jest Torwar, na którym lód jest dostępny aż do czerwca.

 

Osobną zachętą do trenowania short tracku mogą być Mistrzostwa Świata Juniorów w Short Tracku, które odbędą się w dniach 22-24-02.2013 na warszawskim Torwarze. Zapraszam do oglądania i kibicowania w imieniu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego oraz MKS Korona Wilanów.

 

Mariusz Lichosik - MKS Korona Wilanów

 

logo mks patronaty nowe miniat

Opublikowano w: Rolki i łyżwy

Czytaj także

Sięgnij po medal, czyli łyżwy od kuchni. Rodzaje łyżew

Nie każdemu łyżwy kojarzą się z łyżwiarstwem szybkim czy short trackiem. Większość osób powie, że łyżwy to łyżwy i nie ma znaczenia, który rodzaj założymy, wybierając się na lodowisko. Dlatego na początek, zaczynając cykl artykułów o łyżwiarstwie szybkim, przybliżymy cechy, jakie charakteryzują poszczególne rodzaje łyżew. Następnie opiszemy dwie dyscypliny: łyżwiarstwo szybkie i short track. Napiszemy też o zaletach obu sportów i dlaczego warto je trenować.

Nordic Skating. Bezpieczeństwo na lodzie

Kiedy decydujemy się na jazdę na łyżwach po naturalnym lodzie, na kanałach, jeziorach, czy otwartych akwenach wodnych, takich jak morze i jego zatoki, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Musimy też nauczyć się rozpoznawać, czy lód nie stanowi dla nas zagrożenia.

Łyżwiarstwo amatorskie – coś dla każdego

W pierwszą niedzielę stycznia odbyły się w Warszawie amatorski Puchar Walley’a w łyżwiarstwie figurowym. To dobra okazja, żeby dowiedzieć się nieco więcej o łyżwiarstwie figurowym dla amatorów.

Rolki. Gdzie i jak zacząć jeździć?

Jazda na rolkach jest jednym ze sportów, które można uprawiać już od pierwszych lat życia. Dzieci mogą zacząć przygodę z rolkami już w wieku 3-4 lat, jednak większość zaczyna trochę później (5-7 lat). Zdarzają się jednak wyjątki. Jako przykład mogę podać córkę trenera kadry Polski w jeździe szybkiej na rolkach. Jego córka pierwsze kroki na rolkach stawiała już po ukończeniu 21 miesięcy, a teraz w wieku 5 lat wygrywa wszystkie zawody, nawet w starszych kategoriach wiekowych.

Łyżwiarstwo figurowe – pierwsze kroki

Zima już co prawda powoli nas opuszcza i wielu z was pewnie uzna, że to czas, żeby odłożyć łyżwy w kąt czy schować je do piwnicy. Jednak zanim to zrobicie, zastanówcie się przez chwilę, bowiem trenować można w wielu miastach dłużej niż od grudnia do marca, a łyżwiarstwo to jedna z tych dyscyplin sportowych, które bardzo wszechstronnie rozwijają nasze dzieci. I to już od najmłodszych lat, gdyż zacząć można od czwartego, piątego roku życia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.