konkurs link

newsletter

  • 21.1.2019, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

Jak wybrać łyżwy dla dziecka? Mini poradnik

Jak wybrać łyżwy dla dziecka? Mini poradnik

Pierwszy śnieg już za nami, skrobanie samochodów też, a dzieci pytają: „Mamo, tato, kiedy pójdziemy na lodowisko?”. I powraca znajomy problem – jak dobrać łyżwy i które są najlepsze?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że oferta prezentowana w sklepach jest szeroka i różnorodna, zewsząd atakują nas plakaty, oferujące łyżwy w bardzo przystępnych cenach. Niestety, co pokazuje nasza wieloletnia praktyka, ok. 80 proc. z nich nadaje się po pierwszym użyciu do kosza. Złamane cholewki, dziwna konstrukcja ząbków, fatalnej jakości i źle przykręcone płozy. I początkowa oszczędność kończy się zdublowaniem wydatków. Rekordziści w zeszłym roku kupowali w ciągu trzech tygodni trzecią parę łyżew dla swojego dziecka – dwie pierwsze uniemożliwiały jakąkolwiek normalną naukę.
 
Pojawiają się też rozmaite wątpliwości – czy buty z łyżwami kupić, czy też wypożyczać przed każdym pójściem na lód? A jeśli kupić, to jak powinien się kształtować stosunek jakości do ceny?
 
Wysoka jakość i niska cena – to byłoby oczywiście połączenie idealne, ale od razu uprzedzamy: w tym wypadku jest to niemożliwe. Najlepiej jest mieć swój własny, dopasowany do swoich nóg sprzęt. Dobra jakość musi kosztować więcej, niż prostsze rozwiązania wykonane z tańszych materiałów. Ale też będzie nas cieszyć dłużej.
 
Łyżwy hokejowe czy figurowe?
 

 
Jak świat światem, trener łyżwiarstwa figurowego powie zawsze, że figurówki (z ząbkami), a trener hokeja, że hokejówki. Z reguły jednak wszyscy się zgadzają co do tego, że naukę lepiej jest rozpocząć od łyżew z ząbkami. Są dłuższe i stabilniejsze. Łatwiej utrzymać w nich równowagę. Za granicą mali hokeiści najpierw uczą się jeździć na łyżwach – technika, elementy, a dopiero potem dostają kij i łyżwy hokejowe. U nas bywa z tym różnie…
 
Ze względu na to, że prowadzimy szkołę nauki jazdy na łyżwach, a wszyscy nasi trenerzy i instruktorzy wywodzą się z łyżwiarstwa figurowego (aczkolwiek część z nich ma w swojej karierze epizod na łyżwach szybkich lub hokejowy) – odniesiemy się tu do łyżew figurowych.
 
Plastikowe czy skórzane?
 
Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie butów z łyżwami, to - o ile chcemy ich używać co najmniej raz w tygodniu - powinny być to buty wykonane ze skóry, z łyżwami przykręconymi śrubami. Również te znajdziemy w różnych cenach. Dla osób jeżdżących rzadziej – np. buty włoskiej firmy Roces. Jeśli bywamy na lodowisku częściej, to bardzo dobry stosunek jakości do ceny mają czeskie Botasy oraz wzorowane na butach Jackson – Glaciery. Polecamy również amerykańską firmę, która ostatnio zadebiutowała w Polsce – Riedell. Cenowo – podobne do Botasów, a ich jakość jest lepsza. Najwyższa półka, w której najczęściej oddzielnie kupujemy łyżwy i płozy, to m.in. Edea, Risport, Graf i Jackson.
 
Jeśli zdecydujemy się na zakup butów plastikowych, to tu proponujemy firmy Risport i Tempish.  Zdecydowanie nie polecamy kupowania butów, które „rosną wraz z nogą dziecka” – but się rozsuwa, ale przecież płoza pozostaje ta sama… Przy niektórych ustawieniach prowadzi to do kuriozalnej sytuacji, kiedy płoza wystaje nawet i 4 cm przed but i dziecko ma problem nie tylko z wykonywaniem bardziej specjalistycznych ćwiczeń, ale i z jazdą w ogóle. Buty plastikowe z łyżwami mocowanymi nitami są przydatne we wszelkiego rodzaju wypożyczalniach, gdyż są poręczne w obsłudze, a także można je błyskawicznie włożyć i zdjąć. Są to jednak buty "wielokrotnego użytku", które za każdym razem kształtowane są przez nogę innego właściciela. Jeśli decydujemy się skorzystać z tej opcji, to koniecznie poświęćmy chwilę uwagi, kiedy będziemy brać z lady wypożyczalni oferowany nam sprzęt. Kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę:
 

  • buty powinny być "w sam raz", zarówno jeśli chodzi o długość, jak i szerokość. Z oczywistych względów nie mogą być za krótkie lub za wąskie. Nie powinny być też za długie lub za szerokie. Takie buty powodują, że stopa przemieszcza się w nich i nie ma się "wyczucia łyżwy". Również siły, jakie działają na stopę podczas wykonywania różnych kroków i ewolucji, źle się rozkładają. Konsekwencją tego jest nieadekwatne do przebytego wysiłku zmęczenie nóg, ból, co w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do powstania niepotrzebnych urazów. To, czy buty są "w sam raz", możemy ocenić dopiero, gdy je zawiążemy (lub zapniemy klamry, często występujące w butach plastikowych) i staniemy w nich na podłożu;
  • cholewka buta nie może być "złamana" w żadnym miejscu, gdyż wtedy nie usztywni nam stawu skokowego;
  • łyżwy powinny być naostrzone;
  • zamontowanie łyżew powinno spełniać dwa podstawowe wymogi, po pierwsze położenie wzdłuż osi długiej buta (przechodzącej poprzez środek obcasa i podeszwy - z lekkim wskazaniem na duży palec u nogi), po drugie płoza łyżwy musi być prostopadła w stosunku do podeszwy i obcasa buta łyżwiarskiego.

 
Gdy chcemy kupić buty ze skóry, to:
 

  • jeżdżąc bardzo rzadko, możemy wybrać sprzęt tani (ale nie ten najtańszy!), gdyż przy takiej częstotliwości jego używania jest nadzieja, że usztywnienie cholewek butów wytrzyma przez czas dłuższy w takiej formie, w jakiej zapakowaliśmy sprzęt w sklepie;
  • jeżdżąc co najmniej raz w tygodniu, powinniśmy zdecydować się na zakup sprzętu oznaczonego w ofercie jako sprzęt rekreacyjny, ale zakwalifikowany jako "wyższa półka". Wydatek jednorazowy będzie większy, ale w dłuższej perspektywie będziemy zadowoleni z tej decyzji. Raz, bo taki sprzęt zdecydowanie dłużej zachowuje swoje początkowe walory. Dwa, bo jego jakość jest dużo lepsza, a nogi mamy te same na całe życie.

 
Dbanie o swoje łyżwy
 


W zeszłym roku słabo mi się zrobiło, gdy zobaczyłam na jednym z podwarszawskim lodowisk trzy dziewczynki biegające w łyżwach (pod okiem taty)… po betonie. Szanujący się łyżwiarz nie przejdzie w swoich ukochanych łyżwach nawet po gumie na lodowisku, a co dopiero po betonie. Z prostej przyczyny – można poważnie uszkodzić płozy. A już na pewno – stępić je. Dlatego przy zakupie łyżew warto zainwestować w plastikowe ochraniacze, które zakładamy w momencie, kiedy mamy już łyżwy na nogach. Po zakończeniu jazdy należy łyżwy dokładnie wytrzeć i oczyścić. Najlepiej też byłoby założyć na nie ochraniacze z grubego materiału, tzw. „śpioszki”, żeby wchłonęły pozostałą wilgoć. Jeśli w ten sposób zadbamy o łyżwy, to będą nam długo i dobrze służyć.

Ostrzenie

Jeśli dotykając palcem krawędzi płozy czujemy, że nie jest ona już w ogóle ostra, albo podczas jazdy łyżwy „zjeżdżają z krawędzi”, to znak, że czas oddać łyżwy do ponownego naostrzenia. I w tym przypadku również ważne jest, żeby nie zostawiać swojego sprzętu w przypadkowym miejscu – mogą do nas wrócić z uszkodzoną płozą, gdyż nie każdy posiada profesjonalny sprzęt i umiejętności. W Warszawie polecamy serwis Ice Master (dzięki nowej technologii naostrzone u nich łyżwy są szybsze) oraz sklep Spin (ostrzą zakupione u siebie łyżwy) – oba zlokalizowane na lodowisku Torwar II.

Uwaga! W ostatnich latach pojawiają się (zwłaszcza w centrach handlowych lub podczas imprez firmowych) lodowiska syntetyczne – plastikowe. Po takim seansie musimy w zasadzie od razu naostrzyć łyżwy. A i przyjemność z jazdy jest wątpliwa…

Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak porównać oferty, dobrać łyżwy i „śmigać na lodowisko”. Do czego gorąco zachęcamy.

Magdalena i Jacek Tascher - Walley – Łyżwy. Dobra zabawa
Zdjęcia: Walley.pl


Opublikowano w: Rolki i łyżwy

Czytaj także

Zestaw ochraniaczy TSG Junior Basic Pad Set – Różowy - Test

Od kiedy nasze dzieci rozpoczęły przygodę z jazdą na rolkach, zawsze wyposażone są w pełen zestaw ochraniaczy – na kolana, łokcie i nadgarstki (o kaskach nie wspominając). O tym, że używanie ich jest uzasadnione, najlepiej świadczy fakt, że musieliśmy zaopatrzyć się w kolejne zestawy, gdyż poprzednie uległy poważnemu zużyciu.

Rolki. Gdzie i jak zacząć jeździć?

Jazda na rolkach jest jednym ze sportów, które można uprawiać już od pierwszych lat życia. Dzieci mogą zacząć przygodę z rolkami już w wieku 3-4 lat, jednak większość zaczyna trochę później (5-7 lat). Zdarzają się jednak wyjątki. Jako przykład mogę podać córkę trenera kadry Polski w jeździe szybkiej na rolkach. Jego córka pierwsze kroki na rolkach stawiała już po ukończeniu 21 miesięcy, a teraz w wieku 5 lat wygrywa wszystkie zawody, nawet w starszych kategoriach wiekowych.

Rolki opanowały Gdańsk - relacja z Maratonu Sierpniowego

16 sierpnia 2014 roku Gdańsk już po raz 6. gościł rolkarzy z całej Polski i nie tylko. Na Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy przyjechało ponad 600 zawodników i zawodniczek w różnym wieku, którzy zmierzyli się na dystansach: maraton, półmaraton, dystans fitness, zawody dla dzieci, Rajd4Fun. Zorganizowano też szkółkę wrotkarską i inne imprezy towarzyszące. Nawet kapryśna pogoda nie pokrzyżowała planów organizatorom.

Łyżwiarstwo figurowe – pierwsze kroki

Zima już co prawda powoli nas opuszcza i wielu z was pewnie uzna, że to czas, żeby odłożyć łyżwy w kąt czy schować je do piwnicy. Jednak zanim to zrobicie, zastanówcie się przez chwilę, bowiem trenować można w wielu miastach dłużej niż od grudnia do marca, a łyżwiarstwo to jedna z tych dyscyplin sportowych, które bardzo wszechstronnie rozwijają nasze dzieci. I to już od najmłodszych lat, gdyż zacząć można od czwartego, piątego roku życia.

Nordic Skating. Jazda po otwartych akwenach wodnych

Łyżwiarstwo długodystansowe jest niezwykłym doświadczeniem. Przy dobrej pogodzie, z dobrymi warunkami ślizgowymi lodu, na szeroko otwartym morzu można przejechać w dowolnym miejscu niemal bez ograniczeń, a to daje wyjątkowe poczucie wolności. Jeśli ktoś tego nigdy nie próbował, to jest to prawdziwy skarb wart przeżycia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.