konkurs link

newsletter

  • 24.4.2019, Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
 
 

Oswajanie dziecka z koniem

Oswajanie dziecka z koniem
Nauka jazdy konnej nie należy do najprostszych. Posyłając nasze dziecko na pierwsze lekcje jeździectwa, ważne jest, by oswoić je ze zwierzęciem, aby uniknąć sytuacji stresowych i uczucia strachu. Zaufanie i zrozumienie powinny stanowić podstawę relacji między koniem a dzieckiem. Jak powinien przebiegać proces oswajania oraz na co zwrócić szczególną uwagę, temu tematowi będzie poświęcony ten artykuł.
Wybór stajni i konia
 
Pierwszym krokiem powinien być wybór stajni, w której nasze dziecko rozpocznie naukę. Powinniśmy poszukać ośrodka przyjaznego dzieciom, z wykwalifikowaną kadrą, posiadającą odpowiednie doświadczenie w nauczaniu najmłodszych. Istotną kwestią jest również dobór konia, z którym dziecko rozpocznie swoją przygodę. Zwierzę powinno charakteryzować się spokojnym i przyjacielskim usposobieniem. Zazwyczaj jazdę rozpoczyna się na kucykach, przystosowanych do jazdy z dziećmi.
 
Pierwsze spotkanie
 
Zapewne dopiero przy pierwszym zbliżeniu do konia dziecko zda sobie sprawę z wielkości zwierzęcia. Wprowadzające spotkanie powinno się odbyć na terenie stajni, a konkretnie w boksie.

Na początku doświadczony instruktor powinien zapoznać dziecko z mową ciała konia, opowiedzieć o jego reakcjach i zwyczajach. Wypada również, aby nasze pociechy zostały poinstruowane, jak zachowywać się, by nie spłoszyć czy nie zdenerwować zwierzęcia. 
 
5 wskazówek przy pierwszym kontakcie z końmi:

Podejdź powoli do konia. Upewnij się, że jesteś z boku, a nie z przodu lub z tyłu, gdzie koń może cię nie widzieć. Nie rób gwałtownych ruchów, które mogą przestraszyć konia.
Obserwuj ekspresję i postawę konia. Jeśli jego uszy są spłaszczone lub wykazują inne oznaki agresji, bezpieczniej będzie trzymać się z daleka. Pozwól koniowi wąchać twoją rękę.
Poklep konia po kłębie. Większość ludzi wita konia głaszcząc jego nos lub pysk, ale nie jest to właściwy sposób, chyba że koń zna cię bardzo dobrze i pozwala dotknąć swojego pyska.
Kontynuuj głaskanie go w tym samym miejscu, z tym samym ruchem. Jeśli to zrobisz, koń będzie wiedział, czego się spodziewać, a więc ci zaufa.
Dmuchnij w nos konia. Na wolności konie pozdrawiają się nawzajem, dmuchając na siebie. Jeśli koń odpowie w ten sposób, będziesz miał nowego przyjaciela!
 
Następnie dziecko, jeżeli się nie boi, może przejść do kolejnych kroków, takich jak: czyszczenie, pielęgnacja, karmienie i siodłanie konia. Przy karmieniu istotną kwestią jest, by zachować spokój oraz trzymać palce razem, sztywno. Oczywiście przy tych wszystkich czynnościach obowiązkowa jest obecność instruktora. Jednak wskazanym jest, by dziecko jak najwięcej z tych czynności wykonywało samo, by umacniać więź między nim a koniem.  
 
Dopóki dziecko nie wyzbędzie się strachu, siadanie na konia jest przeciwwskazane. Zwierzę świetnie czuje wszystkie emocje naszych pociech i później przekłada się to na jego zachowanie. 
 
Podsumowanie
 
Jeździectwo to świetny sposób na spędzenie czasu, jednak należy przygotować nasze dziecko do pierwszej jazdy, oswajając je z koniem w odpowiedni sposób. Stosując się do wskazówek i rad zawartych w tekście, ułatwimy zapoznanie się naszego młodego adepta jeździectwa ze zwierzęciem. Należyte zachowanie dziecka oraz stopniowo budowana relacja z koniem przyniosą tylko pozytywne efekty. Wystarczy cierpliwość i budowanie pozytywnej atmosfery, wyzbytej nerwowości, stresu i presji. Kluczową kwestią jest dobór ośrodka, a co się z tym wiąże, również instruktora i konia. Najważniejsze, by dziecko z wizyty w stajni miało dobre wspomnienia, odpowiednie wprowadzenie i oswojenie ze zwierzęciem jest kluczem do osiągnięcia takiego stanu.

Tekst stworzony przez sklep jeździecki: http://healthyhorse.pl/
Opublikowano w: Hippika

Czytaj także

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Początki

„Koń, jaki jest, każdy widzi” – to stwierdzenie przeczytać można było już w połowie osiemnastego wieku w pierwszej polskiej encyklopedii. A z poniższego tekstu dowiemy się, kiedy dziecko powinno zacząć swoją przygodę z końmi, na co rodzic musi zwrócić uwagę i co sprawia, że konie są dobrymi terapeutami.

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Gdzie jeździć?

Jak wybrać właściwy ośrodek do nauki jazdy konnej dla naszego dziecka - oto kilkanaście porad w pigułce, czyli ABC bezpiecznej jazdy:

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.