konkurs link

newsletter

  • 20.10.2019, Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana
 
 

Bieganie mnie kręci – rozmowa z Damianem Matyszczakiem

Bieganie mnie kręci – rozmowa z Damianem Matyszczakiem
W minionym roku z tatą i bratem zdobyliśmy brąz na biegu rodzinnym w Radziejowicach pod Grodziskiem Mazowieckim, a ja indywidualnie srebro w biegu Wielka Ursynowska - mówi Damian Matyszczak, czternastolatek, który od dwunastu lat choruje na cukrzycę typu 1, a na początku 2014 roku zaczął biegać. 

Ewa Świerżewska: Skąd wziął się pomysł na bieganie?
 
Damian Matyszczak: Szczerze mówiąc, nie wiem Zawsze, mimo cukrzycy, normalnie grałem w piłkę, jeździłem na rowerze czy też na rolkach. Oczywiście nieustannie mając w głowie tysiące razy wypowiadane przez rodziców zdanie: "ZMIERZ CUKIER!". 

Damian Matyszczak
Pomiar poziomu cukru
 
EŚ: Biegasz sam, czy to rodzinna pasja?

DM: Moje bieganie mocno wspiera tata, który będąc w moim wieku biegał i startował w zawodach, a potem zaczął przygodę z karate Kyokushin, które ćwiczy do tej pory. Kilkanaście lat temu to właśnie na treningach poznał mamę. Razem z tatą, który w ubiegłym roku przygotowywał się do triathlonu na dystansie 1/8 IM, rozpoczęliśmy bieganie "pełną parą". Zaczęliśmy treningi pod okiem fachowego trenera - mojego byłego pana od WF-u, a także zaczęliśmy startować w biegach ulicznych. 

Bieg w Otwocku
Męski start
 
Warto także wspomnieć o moim bracie, który gra w piłkę nożną w klubie piłkarskim TALENT TARGÓWEK, a także biega. Mama uprawia nordic walking, a od jakiegoś czasu wspomina o powrocie na treningi karate. Mam nadzieję, że mama też zarazi się bakcylem biegania, tak abyśmy mogli rodzinnie cieszyć się tą dyscypliną. 

Bieg Policz się z cukrzycą
Rodzinnie na Biegu Policz się z cukrzycą (mama maszerowała)
 
W minionym roku z tatą i bratem zdobyliśmy brąz na biegu rodzinnym w Radziejowicach pod Grodziskiem Mazowieckim, a ja indywidualnie srebro w biegu Wielka Ursynowska. Brat także parę razy stawał na podium. To oczywiście nie koniec!
 
Jestem też w grupie biegowej EKOBIEGI na Warszawskim Targówku.
 
EŚ: Co Ci daje bieganie?
 
DM: Śmiało mogę stwierdzić, że bieganie mnie kręci, to na pewno jedna z moich pasji.
 
EŚ: Pewnie wiele osób o ty pyta: czy cukrzyca przeszkadza Ci w aktywności fizycznej?
 
DM: I tak, i nie. Jak mierzę i podaję insulinę, to jest dobrze. Ale czasami mam słabości i te wahania poziomu glikemii nie pozwalają na osiąganie dobrych wyników.
 
EŚ: Prowadzisz blog www.cukrzykbiega.blogspot.com, jaki jest jego cel?
 
DM: Chciałbym zachęcić wszystkich do uprawiania sportu, a już w szczególności cukrzyków, bo cukrzyca wcale nie zamyka możliwości trenowania i spełniania marzeń. Wspólnie, z trochę starszym kolegą cukrzykiem, panem Eugeniuszem Śnieżko, jako redaktorzy będziemy współtworzyć projekt związany oczywiście z aktywnością cukrzyków. Póki co zapraszam na www.facebook.com/zcukrzyca, a także na profil www.facebook.com/cukrzykbiega.
 
EŚ: Trzymam kciuki za kolejne sukcesy, tak sportowe, jak i w obszarze promowania aktywności fizycznej.

fot. z archiwum rodzinnego
 
Opublikowano w: Bieganie

Czytaj także

XXIII Bieg Powstania Warszawskiego

27 lipca 2013 roku w Warszawie upał panował od samego rana i nie odpuścił aż do wieczora, kiedy to na starcie do XXIII Biegu Powstania Warszawskiego stanęło 7 tys. zawodniczek i zawodników (w podziale na dwa dystanse - 5 km i 10 km). Jednak aura nie przeszkodziła biegaczom w sportowym uczczeniu 69. rocznicy wybuchu Powstania. Wiele osób wsparło także cel charytatywny i pobiegło dla Leosia.

Odzież termoaktywna Brubeck z linii fitness – test

Kiedy zaczynaliśmy biegać niecałe 2 lata temu, zaopatrzyliśmy się w podstawowe elementy garderoby początkujących biegaczy – buty, skarpetki, spodnie (długie i krótkie), koszulki i cienkie kurtki chroniące od wiatru. Z czasem przybyło nam kilka koszulek z różnych biegów ulicznych, wymieniliśmy też buty. A teraz nasza sportowa szafa wzbogaciła się o kilka elementów firmy Brubeck – jak się okazało, dobrych nie tylko do biegania.

Wymarzony debiut I Dziecięcych Wyścigów Biegowych!

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła małym i dużym zawodnikom, którzy ścigali się w niedzielę na obiektach sportowych Liceum Ogólnokształcącego nr 70 im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie. I Dziecięce Wyścigi Biegowe uroczyście otworzył Burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

Biegiem i marszem - Biegnij Warszawo 2013

6 października ulicami stolicy przebiegło kilkanaście tysięcy uczestników największego ulicznego biegu na 10 km w Polsce - Biegnij Warszawo. W promieniach słońca i przy okrzykach kibiców w samo południe tłum odzianych w srebne koszulki okolicznościowe osób ruszył przed siebie ulicami Warszawy. 20 minut później na trasę wyruszyli uczestnicy imprezy towarzyszącej - Maszeruję Kibicuję - prowadzeni przez Roberta Korzeniowskiego.

II Rodzinny Bieg Górski za nami - relacja

Tym razem aura przywitała nas lekkim mrozem. Jeszcze kilka dni wcześniej ścieżki na trasie biegu pokrywał lód, po którym można było poruszać się co najwyżej na łyżwach albo w rakach. Na szczęście dwa dni przed zawodami sypnęło śniegiem, który ładnie przykrył najbardziej newralgiczne odcinki trasy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.