konkurs link

newsletter

  • 20.1.2020, Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian
 
 

Zwiedzanie w komplecie – recenzja przewodnika „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik”

Zwiedzanie w komplecie – recenzja przewodnika „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik”

W ciągu ostatnich lat pojawiło się na rynku kilka przewodników po Polsce skierowanych zarówno do dzieci, jak i do rodziców. Jednym z nich jest „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik” wydawnictwa Bezdroża. O ile cenię to wydawnictwo za jakość przewodników turystycznych oraz wypełnienie sporej niszy jeśli chodzi o opisywanie miejsc mniej popularnych i trudniej dostępnych, o tyle o wymienionej książce mam nie najlepsze zdanie.

Najpierw wady. W podróży przewodnik czyta się zazwyczaj podczas jazdy, czy to samochodem, czy pociągiem lub autobusem. Tymczasem ten został złożony tak małą czcionką, iż podczytywanie go w drodze może nastręczyć pewnych trudności. Oczywiście, ma to swoje uzasadnienie w tym, że książka powinna mieć „turystyczny” rozmiar, by w ogóle chciało się ją zabierać w podróż. Druga wada to zbyt ogólne informacje. Nawet duże miasta nie mogą liczyć na więcej niż kilka stron opisu (np. Wrocław – 4 strony). A pewnych miejsc nie ma wcale (np. ani słowa o Wyspie Wolin, a jest tam z dziećmi co oglądać…).  

Teraz nieco o zaletach. Przewodnik podzielony jest na 20 regionów począwszy od Polski środkowej, przez Górny Śląsk, Małopolskę, Wielkopolskę i Dolny Śląsk, a następnie od Pomorza Zachodniego w kierunku wschodnim i południowym, na Bieszczadach kończąc. Każdy z regionów zawiera opisy największych atrakcji, kilka zdjęć, mapkę i przede wszystkim ilustrowane legendy – są one ukłonem w stronę dzieci. Wiadomo, że nic tak nie interesuje maluchów, jak aura tajemniczości lub bajkowości wokół jakiegoś miejsca. Wtedy takie zwiedzanie zupełnie inaczej wygląda. Legendy skrojone są o wiele większą czcionką z myślą o tym, jak sądzę, by starsze dzieci mogły je sobie same czytać.

Cenne są także informacje praktyczne. Podane są w nich adresy m.in. muzeów i punktów informacji turystycznych, godziny otwarcia, ceny biletów, a przede wszystkim adresy stron internetowych, z których, jak wiadomo, można zaczerpnąć najwięcej aktualnych danych. Autorzy przewodnika przypisali poszczególnym atrakcjom grupy wiekowe: od 3, od 5 i od 10 lat, co pozwoli rodzicom odpowiednio zaplanować zwiedzanie w zależności od wieku pociech. Cenne jest także to, że choć przewodnik jest dość ogólny, to nie pomija żadnego regionu i może być przydatny na każdej dłuższej wycieczce.

Podsumowując: przewodnik „Polska z dzieckiem…” sprawdzi się świetnie jako ogólne ukierunkowanie w trakcie podróży. Ale trzeba się też liczyć z tym, że nie zastąpi on dokładnych opisów poszczególnych miejsc – po te najlepiej sięgnąć w lokalnych informacjach turystycznych, szczegółowych przewodnikach lub w Internecie. Przyda się w czasie długiej podróży przez Polskę, kiedy to zwiedzanie ma być jedynie odpoczynkiem i przerwą w trasie. Ale dla co bardziej wnikliwych rodziców (i dzieci!) informacje w nim zawarte mogą okazać się niewystarczające.

Agata Hołubowska
Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik

Praca zbiorowa pod red. Krzysztofa Bzowskiego
Il. Katarzyna Leja
Wyd. Bezdroża, 2012
 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Psycholog sportu w szkole sportowej – kaprys czy konieczność?

Poziom w sporcie wyczynowym jest bardzo wyrównany, a wyniki coraz bardziej „wyśrubowane”, coraz częściej to czynnik psychiczny decyduje o zdobyciu medalu. Współpraca kadry olimpijskiej z psychologami nikogo nie dziwi, jak jednak wygląda sytuacja na niższym szczeblu? Czy takie wsparcie w ogóle jest potrzebne? Docierają do nas głosy, że dla dzieci sport to powinna być czysta zabawa i przyjemność – czy psycholog sportu w tym pomaga czy przeszkadza?

Kolekcja HAWKY - z miłości do pasji rowerowej

Marka odzieży rowerowej HAWKYto polska,rodzinna firma, która powstała z zamiłowania do kolarstwa i pasji rowerowej. Właścicielka – Anna Jastrzębska –  mówi, że pomysł na założenie marki z odzieżą sportową wyszedł od jej córki, która często narzekała na brak odpowiedniej odzieży oraz wystarczającej oferty dla dzieci w zakresie strojów sportowych i rowerowych. I tak się zaczęło.Firma na początku specjalizowała się głównie w strojach sportowych dla dzieci. Z czasem na podstawie opinii i pytań klientów zaczęła rozwijać również linię rowerową dla dorosłych.

Epidemia bezruchu wśród dzieci - najnowsze badania

Według Światowej Organizacji Zdrowia, by zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci potrzebna jest godzina aktywności fizycznej każdego dnia. Najnowsze badania pokazują, że blisko 80 proc. dzieci w Polsce nie wypełnia tych zaleceń. Eksperci programu Aktywne Szkoły MultiSport podpowiadają jak zachęcić młode pokolenie do ruchu, także w okresie świątecznym.

Rozruszaj rodzinę na wiosnę!

Zima już odeszła w niepamięć, a za oknem coraz częściej pojawiają się promienie słońca. Choć noce bywają zimne, to zdarzają się dni, kiedy można wyjść w krótkim rękawku. Najwyższy czas, by obudzić się z zimowego snu i rozruszać całą rodzinę.

Obozy zimowe - jak wybrać dobrego organizatora?

Późna jesień to czas, gdy większość rodziców planuje zimowe ferie szkolne dla swoich dzieci. Udany zimowy wyjazd to gwarancja powrotu do szkoły z nową energią i uśmiechem, więc w rodzinach trwają poszukiwania takiej opcji wypoczynku, która najbardziej zadowoli dziecko. Dla wielu rodziców zbliżająca się zima będzie ważnym etapem na drodze do samodzielności ich dziecka poprzez wyjazd na zimowisko. Jak mądrze wybrać obóz, któremu organizatorowi zaufać, aby zapewnić pociesze bezpieczny wypoczynek?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.