konkurs link

newsletter

  • 12.12.2019, Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara
 
 

Ruch – potrzeba rozwojowa przedszkolaka

Polonia Kraków Polonia Kraków fot. z archiwum Klubu

Jedną spośród wielu istotnych potrzeb rozwojowych wychowanków przedszkoli w okresie wzrastania i procesie rozwoju jest ruch. Potrzeba ta u dzieci 4-6-letnich jest naprawdę ogromna. Dziecko w tym wieku wręcz domaga się ruchu, występuje u niego zjawisko tak zwanego „głodu ruchowego” – charakteryzującego się nieustanną niecierpliwością, nadmierną ruchliwością, chęcią do ciągłego poruszania się, biegania, skakania, wspinania i zabawy. Ruch w tym wieku jest naturalną i niezbędną formą oddziaływania na dziecko, aby każdy maluch mógł się prawidłowo i zdrowo rozwijać.

Ruch ma pozytywny wpływ na usprawnianie muskulatury ciała i układów wewnętrznych dziecka oraz na rozwój psychofizyczny – ruch przyczynia się do zwiększenia ilości połączeń nerwowych sterujących organizmem, kształtowania koordynacji i koncentracji uwagi. Dzięki temu aktywność ruchowa jest doskonałym środkiem modelującym prawidłową postawę i sylwetkę ciała. Zapewnia odpowiednie napięcie tonusu mięśniowego i jego unerwienie, a co się z tym wiąże, bierze bezpośredni udział w formowaniu nawyku utrzymywania prostych pleców oraz prawidłowo wysklepionych stóp.

Należy pamiętać, że w tym wieku aktywność ruchowa powinna być zabawą i czystą formą rekreacji. Jej ilość musi być jak największa i jak najlepiej dostosowana do możliwości, zainteresowań i sprawności fizycznej dziecka na danym etapie rozwoju. Niestety zajęcia w przedszkolach i sporadyczne odwiedziny w parku to zdecydowanie za mało! Ruch jest wtedy skuteczny, gdy jest systematyczny,  odpowiednio dawkowany,  a jego częstotliwość i intensywność jest adekwatna do indywidualnych możliwości każdego dziecka.
 

Polonia Kraków


Niedobór ruchu w wieku przedszkolnym może skutkować brakiem pełnego rozwoju układu nerwowego, mięśniowego, późniejszymi problemami w szkole – dysleksją, nadmierną nadpobudliwością ruchową, a także brakiem prawidłowych nawyków w obrębie aktywności fizycznej i czynnego wypoczynku. Brak ruchu może również prowadzić do zaburzeń w sferze poznawczej, niechęci poznawania i eksplorowania świata oraz do niechęci w zdobywaniu wiedzy i doświadczeń praktycznych.  

W związku z powyższym musimy zaszczepić w dzieciach „bakcyla” do uprawiania aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Wśród palety polecanych sportów dla takich maluchów znajdują się: piłka nożna, taniec, rolki, pływanie oraz jazda na rowerze. Nie zapominajmy, że ambicja rodziców co do wyboru uprawianej aktywności nie może wziąć góry nad wyborem dziecka. To maluch powinien dokonać wyboru, jaki rodzaj aktywności go interesuje! Jako klub piłkarski polecamy piłkę nożną. Przygodę z tą dyscypliną można rozpocząć, kiedy dziecko nauczy się chodzić. Na początku będzie to podrzucanie, manipulowanie piłką, a z biegiem czasu przedszkolak nauczy się kopać i biegać za nią. Zajęcia z piłką nie tylko doskonalą motorykę i poprawiają kondycję, ale także uczą pracy w zespole i dają możliwość rywalizacji. A co najważniejsze, zmniejszają deficyt ruchu u przedszkolaków.
 

Polonia Kraków


Należy pamiętać, że okres między 3. a 6. rokiem życia ma olbrzymi wpływ na świadome kształtowanie poprawnych nawyków ruchowych u dzieci. Jeśli uda się nam w tym czasie zainteresować maluchy ruchem, to z pewnością zaprocentuje to w przyszłości. Jak wszyscy wiemy, ruch to zdrowie, a chęć jego wykonywania zrekompensuje dzieciom godziny spędzone w ławkach szkolnych w trakcie edukacji. Nie zapominajmy, że czas nauki przypada na najważniejsze okresy, w których nasz organizm kształtuje się i modeluje na późniejsze lata. Zaniedbanie i brak prawidłowych nawyków do uprawiania aktywności fizycznej, „trenowania” oraz aktywnego spędzania czasu wolnego mogą negatywnie odbić się na nas i naszych dzieciach, w tym też na najpóźniejszym okresie – starości.

Łukasz Matyjasz - Trener Przedszkolaków Polonii Kraków

Polonia Kraków

Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Dziecko nie musi wygrywać mistrzostw, żeby być mistrzem – czyli o tym, jak nie wywierać presji na młodego sportowca

Każdy, kto choć raz był na zawodach sportowych z udziałem dzieci, pamięta takie obrazki: rodzice na trybunach, tata z kamerą, mama nerwowo obgryzająca paznokcie… albo: tata krzyczący do trenera „wpuść go na boisko” lub co gorsza wrzeszczący na swojego syna: „ruszaj się, no ruszaj, czemu wszystko dziś psujesz?”. Nawet jeśli opisane sceny są przerysowanym przykładem zachowań rodziców wobec dzieci uprawiających sport, to niewątpliwie najbliższe otoczenie bardzo często wywiera na młodego sportowca presję, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do jego rezygnacji ze sportu.

7 ćwiczeń korekcyjnych na poprawę zdrowia dziecka

Długie godziny spędzane przed monitorem komputera czy ekranem telewizora, siedzenie nad książkami i niedostateczna ilość ruchu sprzyjają tworzeniu się i pogłębianiu wad postawy u dzieci. Jak najlepiej zadbać o zdrowy kręgosłup naszej latorośli? Które ćwiczenia korekcyjne nie tylko uchronią ją przed skrzywieniem, ale też zachęcą do codziennej gimnastyki?

Jak bezpiecznie przygotować dziecko do uprawiania sportu?

Tenis, piłka nożna, siatkówka, czy pływanie – to tylko wybrane dyscypliny, które cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci rozpoczynających przygodę ze sportem. O tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie najmłodszych do bezpiecznego wykonywania sportu opowiada Remigiusz Rzepka, konsultant ds. rehabilitacji w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport, na co dzień odpowiadający za przygotowanie fizyczne Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej, posiadający wieloletnie doświadczenie w szkoleniu polskich sportowców.

Hulajnoga dla najmłodszych - 1,5 – 3-latków

Hulajnogi dla najmłodszych wyposażone są zwykle w 3 kółka i dzielą się na konstrukcje klasyczne, gdzie pojedyncze przednie kółko przymocowane jest do widelca zwieńczonego tradycyjnie skrętną kierownicą, z tyłu zaś mają dwa kółka dla stabilizacji hulajnogi oraz takie, które posiadają dwa kółka z przodu, a jedno z tyłu.

Zaraźmy dziecko miłością do gór!

Któż z nas, aktywnych rodziców, nie marzy o tym, aby kiedyś w całkiem niedalekiej przyszłości nasza pociecha czerpała radość z górskich wędrówek? 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.