konkurs link

newsletter

  • 23.5.2019, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz
 
 

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?
Choć pierwszego śniegu jeszcze nie widać, już teraz warto zaplanować aktywne ferie zimowe dla swoich pociech. Wybór jest bardzo szeroki: od nart, przez snowboard, po wyjazdy artystyczne, sportowe, czy nawet ekstremalne. O czym należy pamiętać, by zapewnić dziecku świetną zabawę i mieć pewność, że maluch jest pod dobrą opieką?
Aby nasze dziecko wróciło do szkoły wypoczęte i z uśmiechem na ustach, warto zapewnić mu ciekawe i angażujące zajęcie podczas ferii. Świetnym sposobem na zimową nudę jest wyjazd z rówieśnikami pod opieką doświadczonych organizatorów. Ale jak wybrać ten najwłaściwszy obóz z całej gamy ofert? Wyjazd powinien być przede wszystkim zgodny z zainteresowaniami malucha. Nawet najdroższy i wypełniony atrakcjami obóz nie będzie dla dziecka interesujący, jeśli temat przewodninie pokryje się z jego pasją. Dlatego przed zarezerwowaniem miejsca warto dowiedzieć się, co sprawiłoby maluchowi największą frajdę. Jeżeli dziecko uczestniczy regularnie w zajęciach zorganizowanych lub należy do klubu sportowego bądź artystycznego, z pewnością będzie czuło się dużo bardziej komfortowo na wyjeździe z przyjaciółmi i znajomymi opiekunami. To świetna okazjapołączenia codziennych zainteresowań z dodatkową aktywnością podczas ferii zimowych.

Obozowe formalności

Przed zapisaniem dziecka na obóz zimowy powinniśmy dokładnie sprawdzić jego organizatora. Polskie prawo, a dokładnie ustawa o systemie oświaty oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, nakłada na niego szereg obowiązków.

1. Najważniejszym z nich jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku. Chodzi tu przede wszystkim o zagwarantowany dostęp do opieki medycznej, niezbędne wymagania spełnione przez ośrodek, w którym odbywa się obóz oraz odpowiednią ilość wychowawców przypadających na podopiecznych (jeden opiekun może odpowiadać maksymalnie za 20 osób, w zależności od wieku uczestników).

2. Do obowiązków organizatora należy także zapewnienie wyżywienia zgodnego z odpowiednimi zasadami określonymi przez organy decyzyjne. W cenie wyjazdu powinny znaleźć się 3 pełne posiłki, a wszelkie dodatki w postaci prowiantów na wycieczki lub przekąsek w ciągu dnia będą dodatkowym atutem.

3. Kolejnym ważnym aspektem jest ubezpieczenie. Choć jego zapewnienie nie jest dla organizatora obowiązkowe, warto zwrócić uwagę, czy znajduje się w cenie zimowego wypoczynku. Jeśli nie, pamiętajmy by wykupić je samodzielnie. Jest to szczególnie istotne, gdy obóz dotyczy różnego rodzaju aktywności sportowych.

4. Nieodłącznym elementem uczestnictwa w wypoczynku zorganizowanym jestposiadanie przez uczestnika karty kwalifikacyjnej, przygotowanej przez kuratorium oświaty. Na karcie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące wypoczynku, dane dziecka oraz sprawozdanie kierownika wyjazdu dotyczące podopiecznego. Dokument ten wypełnia najpierw organizator, a następnie rodzice uczestnika. Karta jest jednocześnie formą zgody rodziców na wyjazd dziecka na obóz lub kolonie.

Zimą nie tylko na „zimno”

W szerokiej ofercie obozów zimowych możemy spotkać wiele ciekawych propozycji. Z racji często zmieniających się warunków atmosferycznych, obecnie nie ograniczają nas tylko sporty zimowe takie jak narty czy snowboard. Coraz więcej biur podróży i prywatnych organizacji decyduje się na inne formy aktywności. Możemy więc wybierać w licznych obozach artystycznych obejmujących: malarstwo, rękodzieło, muzykę, czy teatr, koloniach sportowych, zaczynając na szachach, poprzez dyscypliny drużynowe, sporty walki, po wyjazdy survivalowe, które dostarczą Twojemu dziecku adrenaliny i nowych doświadczeń. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na element dodatkowy–motyw przewodni, który staje się coraz bardziej popularną praktyką organizowanych wyjazdów.

- Aby za każdym razem zaskoczyć dzieciaki czymś nowym, nawet przy stałym i sprawdzonym programie obozu,warto wprowadzić temat przewodni. Wyjazd tematyczny można dostosować do każdej pory roku, miejsca czy grupy wiekowej uczestników. Nam, organizatorom, pozwala to wzbogacić program o niespodzianki i atrakcje spajające cały obóz, a dzieci mogą zyskać niezapomniane wspomnienia, z którymi wrócą do domu. Organizując wyjazdy sportowe judo zawsze staramy się, by temat wyjazdu wprowadzał nutkę adrenaliny i świetną zabawę, dlatego wybieramy takie tematy jak: Star Wars, Ghost Busters, czy jak w tym roku – motyw detektywistyczny z Sherlockiem Holmesem.– mówi Michał Zamęcki, trener judo i organizator obozów sportowych w klubie Judo Tigers.

Można się zastanawiać dla kogo – rodzica czy dziecka, pierwszy wyjazd zimowy jest większym przeżyciem. Dla naszej pociechy to nauka samodzielności oraz pewności siebie, a także świetna zabawa w gronie rówieśników. Natomiast dla rodziców powinien być to czas zasłużonego relaksu i odpoczynku.
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Pierwsze kroki dziecka na nartach - 6 najważniejszych rad dla rodzica

Nadchodzi zima. Rodzice - zapaleni narciarze - tylko czekają, aż maluch podąży ich śladami. Byłoby pięknie móc całą rodziną wyjeżdżać zimą w góry i mieć pewność, że nasze dziecko będzie z tego powodu szczęśliwe. Jak zacząć przygodę z narciarstwem, by dziecko polubiło zimę, złapało tzw. bakcyla i spróbowało swoich sił na stoku? Jak połączyć przyjemne z pożytecznym - naukę jazdy na nartach z rodzinnym wypoczynkiem? Oto odpowiedzi na 6 najczęściej zadawanych pytań przez rodziców początkującego narciarza.

O czym należy wiedzieć, zanim zapiszemy nasze dziecko na kolejne zajęcia sportowe?

Zajęcia sportowe dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością – szczególnie teraz wraz z rozpoczętym nowym rokiem szkolnym wielu rodziców zastanawia się, na które z nich zapisać swojego syna czy córkę. Aktywność fizyczna przede wszystkim powinna sprawiać dzieciom radość, jednak lista korzyści jest zdecydowanie dłuższa. Sport pozwala utrzymać zdrową sylwetkę, prawidłową postawę ciała, a także rozwija zmysły – uczy zarówno zdrowej rywalizacji, jak i pracy zespołowej. Jednak, jeśli nasze pociechy regularnie uczestniczą w treningach – warto zadbać o ich zdrowie i wiedzieć, jakie wykonać badania, aby sprawdzić czy taka aktywność jest dla nich bezpieczna. Na to pytanie odpowiada Patrycja Król, fizjoterapeuta w Centrum Medycznym Damiana. 

Sport po szkole – amatorsko i nie tylko - rozmowa

Nie zmuszajmy, nie pchajmy na siłę, może nasza pociecha nie ma ochoty na daną dyscyplinę, którą my sobie wymyśliliśmy, albo trener, do którego posłaliśmy nasze dziecko, nie potrafił „sprzedać” bakcyla… - mówi Marcin Fabiszewski, trener TriWawa, ojciec małych sportowców.

Dziecko w gabinecie lekarza medycyny sportowej

Aktywność sportowa i zamiłowanie do sportu to jedna z najważniejszych wartości, jakie rodzice mogą przekazać swojemu dziecku. W dobie lawinowo rosnącej wśród dzieci nadwagi i otyłości oraz powszechnej niechęci do wszelkiej aktywności ruchowej, warto zadbać o zachęcenie dziecka do jakiegokolwiek sportu. 

"Jak się ubrać do biegania zimą?"

Wielu biegaczy amatorów chowa zimą buty do biegania głęboko do szafy i przerzuca się na inne dyscypliny, sądząc, że bieganie zimą to żadna przyjemność. Są jednak tacy, którzy właśnie podczas mroźnych, śnieżnych zim, czerpią z biegania najwięcej radości. I to do nich kierujemy dzisiejsze kompendium.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.