konkurs link

newsletter

  • 21.1.2020, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?
Choć pierwszego śniegu jeszcze nie widać, już teraz warto zaplanować aktywne ferie zimowe dla swoich pociech. Wybór jest bardzo szeroki: od nart, przez snowboard, po wyjazdy artystyczne, sportowe, czy nawet ekstremalne. O czym należy pamiętać, by zapewnić dziecku świetną zabawę i mieć pewność, że maluch jest pod dobrą opieką?
Aby nasze dziecko wróciło do szkoły wypoczęte i z uśmiechem na ustach, warto zapewnić mu ciekawe i angażujące zajęcie podczas ferii. Świetnym sposobem na zimową nudę jest wyjazd z rówieśnikami pod opieką doświadczonych organizatorów. Ale jak wybrać ten najwłaściwszy obóz z całej gamy ofert? Wyjazd powinien być przede wszystkim zgodny z zainteresowaniami malucha. Nawet najdroższy i wypełniony atrakcjami obóz nie będzie dla dziecka interesujący, jeśli temat przewodninie pokryje się z jego pasją. Dlatego przed zarezerwowaniem miejsca warto dowiedzieć się, co sprawiłoby maluchowi największą frajdę. Jeżeli dziecko uczestniczy regularnie w zajęciach zorganizowanych lub należy do klubu sportowego bądź artystycznego, z pewnością będzie czuło się dużo bardziej komfortowo na wyjeździe z przyjaciółmi i znajomymi opiekunami. To świetna okazjapołączenia codziennych zainteresowań z dodatkową aktywnością podczas ferii zimowych.

Obozowe formalności

Przed zapisaniem dziecka na obóz zimowy powinniśmy dokładnie sprawdzić jego organizatora. Polskie prawo, a dokładnie ustawa o systemie oświaty oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, nakłada na niego szereg obowiązków.

1. Najważniejszym z nich jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku. Chodzi tu przede wszystkim o zagwarantowany dostęp do opieki medycznej, niezbędne wymagania spełnione przez ośrodek, w którym odbywa się obóz oraz odpowiednią ilość wychowawców przypadających na podopiecznych (jeden opiekun może odpowiadać maksymalnie za 20 osób, w zależności od wieku uczestników).

2. Do obowiązków organizatora należy także zapewnienie wyżywienia zgodnego z odpowiednimi zasadami określonymi przez organy decyzyjne. W cenie wyjazdu powinny znaleźć się 3 pełne posiłki, a wszelkie dodatki w postaci prowiantów na wycieczki lub przekąsek w ciągu dnia będą dodatkowym atutem.

3. Kolejnym ważnym aspektem jest ubezpieczenie. Choć jego zapewnienie nie jest dla organizatora obowiązkowe, warto zwrócić uwagę, czy znajduje się w cenie zimowego wypoczynku. Jeśli nie, pamiętajmy by wykupić je samodzielnie. Jest to szczególnie istotne, gdy obóz dotyczy różnego rodzaju aktywności sportowych.

4. Nieodłącznym elementem uczestnictwa w wypoczynku zorganizowanym jestposiadanie przez uczestnika karty kwalifikacyjnej, przygotowanej przez kuratorium oświaty. Na karcie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące wypoczynku, dane dziecka oraz sprawozdanie kierownika wyjazdu dotyczące podopiecznego. Dokument ten wypełnia najpierw organizator, a następnie rodzice uczestnika. Karta jest jednocześnie formą zgody rodziców na wyjazd dziecka na obóz lub kolonie.

Zimą nie tylko na „zimno”

W szerokiej ofercie obozów zimowych możemy spotkać wiele ciekawych propozycji. Z racji często zmieniających się warunków atmosferycznych, obecnie nie ograniczają nas tylko sporty zimowe takie jak narty czy snowboard. Coraz więcej biur podróży i prywatnych organizacji decyduje się na inne formy aktywności. Możemy więc wybierać w licznych obozach artystycznych obejmujących: malarstwo, rękodzieło, muzykę, czy teatr, koloniach sportowych, zaczynając na szachach, poprzez dyscypliny drużynowe, sporty walki, po wyjazdy survivalowe, które dostarczą Twojemu dziecku adrenaliny i nowych doświadczeń. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na element dodatkowy–motyw przewodni, który staje się coraz bardziej popularną praktyką organizowanych wyjazdów.

- Aby za każdym razem zaskoczyć dzieciaki czymś nowym, nawet przy stałym i sprawdzonym programie obozu,warto wprowadzić temat przewodni. Wyjazd tematyczny można dostosować do każdej pory roku, miejsca czy grupy wiekowej uczestników. Nam, organizatorom, pozwala to wzbogacić program o niespodzianki i atrakcje spajające cały obóz, a dzieci mogą zyskać niezapomniane wspomnienia, z którymi wrócą do domu. Organizując wyjazdy sportowe judo zawsze staramy się, by temat wyjazdu wprowadzał nutkę adrenaliny i świetną zabawę, dlatego wybieramy takie tematy jak: Star Wars, Ghost Busters, czy jak w tym roku – motyw detektywistyczny z Sherlockiem Holmesem.– mówi Michał Zamęcki, trener judo i organizator obozów sportowych w klubie Judo Tigers.

Można się zastanawiać dla kogo – rodzica czy dziecka, pierwszy wyjazd zimowy jest większym przeżyciem. Dla naszej pociechy to nauka samodzielności oraz pewności siebie, a także świetna zabawa w gronie rówieśników. Natomiast dla rodziców powinien być to czas zasłużonego relaksu i odpoczynku.
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Nadwaga i otyłość - Jak chronić nasze dzieci? 3 sprawdzone sposoby

Według najnowszych danych sporządzonych na potrzeby cyklicznych badań WHO (dla norm przyjętych w 2007 roku), w USA 1 dziecko na każde 3 ma nadwagę lub otyłość. Jeszcze niedawno wydawało się, że te zatrważające statystyki nie dotyczą naszego kraju, ale trzeba to jasno i głośno powiedzieć: dzieci w Polsce z roku na rok zbliżają się do tej niechlubnej granicy. Pełną odpowiedzialność za ten fakt ponosimy my: rodzice, nauczyciele, opiekunowie, jednym słowem - dorośli.

Stopy dziecka – jak o nie dbać?

Stopy stanowią fundament ludzkiego ciała, ale niestety, rodzice często nie przywiązują do nich tak dużej uwagi, jak na to zasługują. To błąd, bo na stopach opiera się cały układ kostny, a ich zaniedbanie w dzieciństwie może mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu.

Trening dla zdrowia – jak często ćwiczyć?

Mimo znacznej mobilności i możliwości przemieszczania się w dowolne miejsce na świecie, jednym z kluczowych problemów współczesnego życia jest brak ruchu. Paradoks, prawda? Wynika to z powszechnego dostępu do komunikacji samochodowej, stosowania interaktywnych komunikatorów i siedzącego trybu życia determinowanego przez pracę. Efektem jest stale pogarszający się stan zdrowia ludzi na świecie, szczególnie w krajach rozwiniętych. 

Jak zachęcać do sportu córkę, a jak syna? Psycholog dziecięca radzi

Czy piłka nożna to faktycznie męska gra, a na lekcje baletu powinniśmy zapisywać tylko dziewczynki? Jak zachęcić syna lub córkę do ruchu i jaką rolę powinien odgrywać rodzic? Na te i inne pytania odpowiada Magdalena Chorzewska, psycholog dziecięca, specjalistka ds. żywienia oraz ekspert akcji „Rusz się z Kubusiem!”.
Rozmawiamy w wakacje, które kojarzą nam się z odpoczynkiem. Jak w tym okresie zachęcać dzieci - dziewczynki i chłopców - do ruchu i zabawy na świeżym powietrzu? Bo że warto, chyba nikogo przekonywać nie musimy!

Razem na trening i na zawody - rozmowa

Nie nazywał bym tego treningiem, bo nigdy nie wykonamy w 100 proc. dobrej jednostki treningowej z naszymi dziećmi – bo glut, bo siku, bo chce się pić, ale czasami warto poświęcić kilka interwałów, zamiast założonych dziesięciu powtórzeń zrobić tylko sześć,  tylko po to, by mógł brać w tym udział ktoś z naszych bliskich – mówi Marcin Fabiszewski, trener TriWawa, ojciec małych sportowców.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.