konkurs link

newsletter

  • 26.3.2019, Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa
 
 

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?
Choć pierwszego śniegu jeszcze nie widać, już teraz warto zaplanować aktywne ferie zimowe dla swoich pociech. Wybór jest bardzo szeroki: od nart, przez snowboard, po wyjazdy artystyczne, sportowe, czy nawet ekstremalne. O czym należy pamiętać, by zapewnić dziecku świetną zabawę i mieć pewność, że maluch jest pod dobrą opieką?
Aby nasze dziecko wróciło do szkoły wypoczęte i z uśmiechem na ustach, warto zapewnić mu ciekawe i angażujące zajęcie podczas ferii. Świetnym sposobem na zimową nudę jest wyjazd z rówieśnikami pod opieką doświadczonych organizatorów. Ale jak wybrać ten najwłaściwszy obóz z całej gamy ofert? Wyjazd powinien być przede wszystkim zgodny z zainteresowaniami malucha. Nawet najdroższy i wypełniony atrakcjami obóz nie będzie dla dziecka interesujący, jeśli temat przewodninie pokryje się z jego pasją. Dlatego przed zarezerwowaniem miejsca warto dowiedzieć się, co sprawiłoby maluchowi największą frajdę. Jeżeli dziecko uczestniczy regularnie w zajęciach zorganizowanych lub należy do klubu sportowego bądź artystycznego, z pewnością będzie czuło się dużo bardziej komfortowo na wyjeździe z przyjaciółmi i znajomymi opiekunami. To świetna okazjapołączenia codziennych zainteresowań z dodatkową aktywnością podczas ferii zimowych.

Obozowe formalności

Przed zapisaniem dziecka na obóz zimowy powinniśmy dokładnie sprawdzić jego organizatora. Polskie prawo, a dokładnie ustawa o systemie oświaty oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, nakłada na niego szereg obowiązków.

1. Najważniejszym z nich jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku. Chodzi tu przede wszystkim o zagwarantowany dostęp do opieki medycznej, niezbędne wymagania spełnione przez ośrodek, w którym odbywa się obóz oraz odpowiednią ilość wychowawców przypadających na podopiecznych (jeden opiekun może odpowiadać maksymalnie za 20 osób, w zależności od wieku uczestników).

2. Do obowiązków organizatora należy także zapewnienie wyżywienia zgodnego z odpowiednimi zasadami określonymi przez organy decyzyjne. W cenie wyjazdu powinny znaleźć się 3 pełne posiłki, a wszelkie dodatki w postaci prowiantów na wycieczki lub przekąsek w ciągu dnia będą dodatkowym atutem.

3. Kolejnym ważnym aspektem jest ubezpieczenie. Choć jego zapewnienie nie jest dla organizatora obowiązkowe, warto zwrócić uwagę, czy znajduje się w cenie zimowego wypoczynku. Jeśli nie, pamiętajmy by wykupić je samodzielnie. Jest to szczególnie istotne, gdy obóz dotyczy różnego rodzaju aktywności sportowych.

4. Nieodłącznym elementem uczestnictwa w wypoczynku zorganizowanym jestposiadanie przez uczestnika karty kwalifikacyjnej, przygotowanej przez kuratorium oświaty. Na karcie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące wypoczynku, dane dziecka oraz sprawozdanie kierownika wyjazdu dotyczące podopiecznego. Dokument ten wypełnia najpierw organizator, a następnie rodzice uczestnika. Karta jest jednocześnie formą zgody rodziców na wyjazd dziecka na obóz lub kolonie.

Zimą nie tylko na „zimno”

W szerokiej ofercie obozów zimowych możemy spotkać wiele ciekawych propozycji. Z racji często zmieniających się warunków atmosferycznych, obecnie nie ograniczają nas tylko sporty zimowe takie jak narty czy snowboard. Coraz więcej biur podróży i prywatnych organizacji decyduje się na inne formy aktywności. Możemy więc wybierać w licznych obozach artystycznych obejmujących: malarstwo, rękodzieło, muzykę, czy teatr, koloniach sportowych, zaczynając na szachach, poprzez dyscypliny drużynowe, sporty walki, po wyjazdy survivalowe, które dostarczą Twojemu dziecku adrenaliny i nowych doświadczeń. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na element dodatkowy–motyw przewodni, który staje się coraz bardziej popularną praktyką organizowanych wyjazdów.

- Aby za każdym razem zaskoczyć dzieciaki czymś nowym, nawet przy stałym i sprawdzonym programie obozu,warto wprowadzić temat przewodni. Wyjazd tematyczny można dostosować do każdej pory roku, miejsca czy grupy wiekowej uczestników. Nam, organizatorom, pozwala to wzbogacić program o niespodzianki i atrakcje spajające cały obóz, a dzieci mogą zyskać niezapomniane wspomnienia, z którymi wrócą do domu. Organizując wyjazdy sportowe judo zawsze staramy się, by temat wyjazdu wprowadzał nutkę adrenaliny i świetną zabawę, dlatego wybieramy takie tematy jak: Star Wars, Ghost Busters, czy jak w tym roku – motyw detektywistyczny z Sherlockiem Holmesem.– mówi Michał Zamęcki, trener judo i organizator obozów sportowych w klubie Judo Tigers.

Można się zastanawiać dla kogo – rodzica czy dziecka, pierwszy wyjazd zimowy jest większym przeżyciem. Dla naszej pociechy to nauka samodzielności oraz pewności siebie, a także świetna zabawa w gronie rówieśników. Natomiast dla rodziców powinien być to czas zasłużonego relaksu i odpoczynku.
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Narciarstwo - cechy treningu kondycyjnego

Przed zbliżającym się sezonem narciarskim warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z odpowiednim przygotowaniem się do sezonu zimowego. Ważne jest, aby już w tym momencie zadbać o dobrą kondycję fizyczną poprzez odpowiedni trening kondycyjny. 

Badania wydolnościowe - droga do skutecznego treningu

Lato to czas większej aktywności fizycznej. Długie, słoneczne dni zachęcają do wyjścia z domu, dbania o własne ciało i startu w licznych imprezach sportowych. W tym intensywnym okresie warto zadbać o to, aby wiedza na temat możliwości naszego organizmu dorównywała ambitnym planom sportowym. W zdobyciu tej wiedzy pomocne mogą okazać się badania wydolnościowe. Pozwalają one zwiększyć efektywność treningu i uniknąć przebiegania tzw. pustych kilometrów.

Pierwszy obóz – jak przygotować dziecko

Wyjeżdżanie na obóz to niełatwa sprawa, ani dla dziecka, ani dla rodzica. Pomóc może dobre przygotowanie! 

ABC bezpiecznego uprawiania sportu

Pływanie, jazda na rowerze a może narty... Jest tyle dyscyplin sportu do uprawiania... Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek treningów, warto zastanowić się, czy mamy do nich predyspozycje.

Dobra kondycja dziecka, czyli o istocie codziennych „wypadów”

Mieszkasz w mieście. Jest jesień lub zima. Dziecko rano odwozisz do przedszkola czy szkoły. Tam przez kilka dobrych godzin bawi się i pracuje w przestrzeni zamkniętej, tzn. odizolowanej od świeżego powietrza. Przywozisz dziecko do domu, jeśli to możliwe, po piętnastej, szesnastej, czyli gdy w zasadzie jest ciemno lub zmierzcha.


Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.