konkurs link

newsletter

  • 25.3.2019, Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz
 
 

MiraDry – skuteczna metoda leczenia nadpotliwości

MiraDry – skuteczna metoda leczenia nadpotliwości

Pocenie się jest naturalnym objawem fizjologicznym. Jednakże u osób cierpiących na nadpotliwość, może przerodzić się w dużą niedogodność. Pomimo że tylko 2% gruczołów potowych jest usytuowanych pod pachą, osoby borykające się z nadpotliwością, w tym właśnie obszarze skóry odczuwają dyskomfort. Nadpotliwość to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej.

Czym jest nadmierne pocenie? To stan chorobowy, w którego wyniku osoba cierpiąca na tę przypadłość, poci się w sposób nadmierny i nieprzewidywalny.

Nadpotliwość charakteryzuje się uogólnioną nadczynnością gruczołów potowych (pocenie powyżej niezbędnego do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała). Przypadłość dotyka około 2 - 3 % społeczeństwa. Najczęściej dotyczy:
- pach
- dłoni
- stóp
- twarzy

Pot jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na ludzkim ciele znajduje się około 2-3 milionów gruczołów potowych, z czego około dwie trzecie z nich zlokalizowane są w skórze dłoni i stóp. Organizm wydziela od kilku milimetrów do kilku litrów potu dziennie. Gdyby organizm się nie pocił, uległby przegrzaniu.

W skórze znajduje się trzy rodzaje gruczołów potowych:

Ekrynowe - zlokalizowane są na całej powierzchni skóry (z wyjątkiem m.in. skóry warg, prącia, łechtaczki). Szczególnie liczne są na dłoniach, podeszwach.
Apokrynowe - występują w nielicznych miejscach, m.in. pod pachą, w okolicy narządów płciowych, wokół pępka. Gruczoły te są bardziej aktywne u mężczyzn.
Apoekrynowe - znajdują się tylko pod pachą (stanowią około 50% wszystkich gruczołów potowych pachowych).

Pot wydzielany przez organizm ludzki, dzieli się na dwa rodzaje:

Pot ekrynowy - jest on bezwonny. Składa się głównie z wody oraz soli. Na jego wydzielanie mają wpływ stres i ciepło.
Pot apokrynowy - z początku jest bezwonny, następnie w skutek rozkładu przez bakterie, zaczyna wydzielać przykrą woń. Ten rodzaj potu jest lepką, żółtobiałą wydzieliną, składającą się głównie z lipidów i androgenów.

Nadpotliwość może być:

Pierwotna - możliwa do zdiagnozowania, gdy występuje od co najmniej 6 miesięcy. Wykluczona została nadpotliwość wtórna, i gdy jest ona obustronna i symetryczna. Jest to jeden epizod w tygodniu (z reguły ten rodzaj nadmiernego pocenia rozpoczyna się przed 25. rokiem życia).
Wtórna - wywołują ją niektóre choroby neurologiczne i endokrynologiczne (menopauza, nadczynność tarczycy). Przyjmowanie leków (m.in. z grupy leków cholinergicznych). Na ten rodzaj nadpotliwości mają wpływ również zewnętrzne czynniki, m.in. nadmierne spożywanie alkoholu, kofeiny, nikotyny.

Jest wiele sposobów leczenia pierwotnej nadpotliwości. Najskuteczniejszym z nich to trwałe usunięcie gruczołów potowych za pomocą energii elektromagnetycznej MiraDry. MiraDry należy do zabiegów nieinwazyjnych. Pacjent w jego trakcie prawie w ogóle nie odczuwa bólu. Wiązka elektomagnetyczna dopasowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Gdy zachodzi potrzeba zastosowania dużej mocy, lekarz może profilaktycznie zastosować znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa zazwyczaj godzinę, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu pacjent może udać się do domu.

Procedura zabiegu polega na przesuwaniu głowicy roboczej urządzenia nad pachą.

Działanie MiraDry, dzieli się na trzy etapy:
- porcja energii mikrofalowej wysyłana jest w głąb skóry właściwej, w obszar, na którym znajdują się gruczołowy potowe.
- dzięki odmiennym właściwościom elektromagnetycznym głębszych tkanek skóry, dochodzi do odbicia od nich energii, która skupia się tylko w tych warstwach skóry, gdzie usytuowane są gruczoły potowe.
- system chłodzenia utrzymuje strefę ciepła (temperatura 55 - 60 stopni C) jedynie w obszarze, gdzie występują gruczoły potowe, dzięki czemu dochodzi do ich pirolizy. Chłodzenie chroni jednocześnie naskórek i górne warstwy skóry właściwej.

Trwały efekt kliniczny to wynik zablokowania gruczołów potowych. Istotne jest to, że wraz z upływem czasu nie ulegają one regeneracji.

Co do skuteczności zabiegu, w wyniku oddziaływania bezpośrednio na gruczoły potowe, nie tylko ulega redukcji znaczna ilość wydzielanego potu, ale także i jego zapach. Według badań klinicznych, ilość wydzielanego potu jest zredukowana o 85 - 95%. W celu osiągnięcia trwałego efektu, zaleca się przeprowadzenie dwóch zabiegów w odstępie około trzech miesięcy.

Wykonanie zabiegu MiraDry nie wymaga specjalnych przygotowań pacjenta. Jednakże lekarz może zlecić badania, mające na celu zdiagnozowanie przyczyn nadmiernego pocenia. Skutki uboczne, jakie mogą się pojawić, to podrażnienie, obrzęki, ból. W celu przyśpieszenia procesu rekonwalescencji, pacjenci mogą stosować miejscowe okłady z lodu. Jak przy każdym zabiegu i tu są przeciwwskazania: nie może być stosowany u dzieci oraz osób poniżej 18. roku życia.

Metodą MiraDry usuwa się obecnie tylko gruczoły potowe z rejonu pach. Bezpieczeństwo tej metody potwierdziła certyfikatem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).
Koszt jednego zabiegu to około 5000 tys. zł.

Źródła: nadmiernepocenie.pl, O. Braun - Falco, G. Plewig, H.H. Wolff, W.H.C. Burgdorf „Dermatologia t. II”, red. wyd. pol. W. Gliński, H. Wolska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004 rok.
 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

"ZnajZnak – Sport" - historia sportu w grze

"ZnajZnak – Sport" to nowa część popularnej serii gier "ZnajZnak", wyróżniającej się połączeniem emocjonującej rozgrywki z ciekawym przekazem edukacyjnym. Tym razem gracze, bawiąc się, poznają historię polskiego sportu w latach 1918‒1945. Doktor hab. Artur Pasko, specjalizujący się w dziejach sportu, wybrał 133 symbole, które przedstawiają tę niezwykłą historię. 

Bóle wzrostowe – co to takiego?

Wielu rodziców boryka się z problemami dotyczącymi dzieci, u których występują bóle kończyn dolnych niewiadomego pochodzenia. Owe dolegliwości występują najczęściej w nocy i zazwyczaj dotyczą podudzi 10-12-latków. Aby dociec przyczyny, robią badania, zwykle jednak nie wykazują one odchyleń od normy. Nasuwa się pytanie, co jest przyczyną dolegliwości?

Narodowy Dzień Sportu 2018

Fundacja Zwalcz Nudę zaprasza na szóstą odsłonę ogólnopolskiej inicjatywy Narodowego Dnia Sportu. NDS 2018 to tysiące bezpłatnych treningów na terenie całej Polski, dostępnych dla wszystkich chętnych. Ideą tej inicjatywy jest promowanie aktywnego, zdrowego stylu życia w każdym wieku. Do wspólnego trenowania zaproszone są osoby w każdym wieku. 

Rewolucyjne zmiany w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Startuje XIV edycja

W poniedziałek, 20 stycznia, wystartowały zapisy do XIV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Od tego roku w formule rozgrywek nastąpią duże zmiany. Turniej będzie obejmował kategorie wiekowe U-10 oraz U-12, a najlepsze drużyny z każdego województwa zagrają w finale ogólnopolskim rozgrywanym na Stadionie Narodowym. Zwycięzcy wyjadą na mecz Niemcy – Polska.

Jak wybrać łyżwy dla dziecka? Mini poradnik

Pierwszy śnieg już za nami, skrobanie samochodów też, a dzieci pytają: „Mamo, tato, kiedy pójdziemy na lodowisko?”. I powraca znajomy problem – jak dobrać łyżwy i które są najlepsze?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.