konkurs link

newsletter

  • 23.5.2019, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz
 
 

MiraDry – skuteczna metoda leczenia nadpotliwości

MiraDry – skuteczna metoda leczenia nadpotliwości

Pocenie się jest naturalnym objawem fizjologicznym. Jednakże u osób cierpiących na nadpotliwość, może przerodzić się w dużą niedogodność. Pomimo że tylko 2% gruczołów potowych jest usytuowanych pod pachą, osoby borykające się z nadpotliwością, w tym właśnie obszarze skóry odczuwają dyskomfort. Nadpotliwość to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej.

Czym jest nadmierne pocenie? To stan chorobowy, w którego wyniku osoba cierpiąca na tę przypadłość, poci się w sposób nadmierny i nieprzewidywalny.

Nadpotliwość charakteryzuje się uogólnioną nadczynnością gruczołów potowych (pocenie powyżej niezbędnego do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała). Przypadłość dotyka około 2 - 3 % społeczeństwa. Najczęściej dotyczy:
- pach
- dłoni
- stóp
- twarzy

Pot jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na ludzkim ciele znajduje się około 2-3 milionów gruczołów potowych, z czego około dwie trzecie z nich zlokalizowane są w skórze dłoni i stóp. Organizm wydziela od kilku milimetrów do kilku litrów potu dziennie. Gdyby organizm się nie pocił, uległby przegrzaniu.

W skórze znajduje się trzy rodzaje gruczołów potowych:

Ekrynowe - zlokalizowane są na całej powierzchni skóry (z wyjątkiem m.in. skóry warg, prącia, łechtaczki). Szczególnie liczne są na dłoniach, podeszwach.
Apokrynowe - występują w nielicznych miejscach, m.in. pod pachą, w okolicy narządów płciowych, wokół pępka. Gruczoły te są bardziej aktywne u mężczyzn.
Apoekrynowe - znajdują się tylko pod pachą (stanowią około 50% wszystkich gruczołów potowych pachowych).

Pot wydzielany przez organizm ludzki, dzieli się na dwa rodzaje:

Pot ekrynowy - jest on bezwonny. Składa się głównie z wody oraz soli. Na jego wydzielanie mają wpływ stres i ciepło.
Pot apokrynowy - z początku jest bezwonny, następnie w skutek rozkładu przez bakterie, zaczyna wydzielać przykrą woń. Ten rodzaj potu jest lepką, żółtobiałą wydzieliną, składającą się głównie z lipidów i androgenów.

Nadpotliwość może być:

Pierwotna - możliwa do zdiagnozowania, gdy występuje od co najmniej 6 miesięcy. Wykluczona została nadpotliwość wtórna, i gdy jest ona obustronna i symetryczna. Jest to jeden epizod w tygodniu (z reguły ten rodzaj nadmiernego pocenia rozpoczyna się przed 25. rokiem życia).
Wtórna - wywołują ją niektóre choroby neurologiczne i endokrynologiczne (menopauza, nadczynność tarczycy). Przyjmowanie leków (m.in. z grupy leków cholinergicznych). Na ten rodzaj nadpotliwości mają wpływ również zewnętrzne czynniki, m.in. nadmierne spożywanie alkoholu, kofeiny, nikotyny.

Jest wiele sposobów leczenia pierwotnej nadpotliwości. Najskuteczniejszym z nich to trwałe usunięcie gruczołów potowych za pomocą energii elektromagnetycznej MiraDry. MiraDry należy do zabiegów nieinwazyjnych. Pacjent w jego trakcie prawie w ogóle nie odczuwa bólu. Wiązka elektomagnetyczna dopasowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Gdy zachodzi potrzeba zastosowania dużej mocy, lekarz może profilaktycznie zastosować znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa zazwyczaj godzinę, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu pacjent może udać się do domu.

Procedura zabiegu polega na przesuwaniu głowicy roboczej urządzenia nad pachą.

Działanie MiraDry, dzieli się na trzy etapy:
- porcja energii mikrofalowej wysyłana jest w głąb skóry właściwej, w obszar, na którym znajdują się gruczołowy potowe.
- dzięki odmiennym właściwościom elektromagnetycznym głębszych tkanek skóry, dochodzi do odbicia od nich energii, która skupia się tylko w tych warstwach skóry, gdzie usytuowane są gruczoły potowe.
- system chłodzenia utrzymuje strefę ciepła (temperatura 55 - 60 stopni C) jedynie w obszarze, gdzie występują gruczoły potowe, dzięki czemu dochodzi do ich pirolizy. Chłodzenie chroni jednocześnie naskórek i górne warstwy skóry właściwej.

Trwały efekt kliniczny to wynik zablokowania gruczołów potowych. Istotne jest to, że wraz z upływem czasu nie ulegają one regeneracji.

Co do skuteczności zabiegu, w wyniku oddziaływania bezpośrednio na gruczoły potowe, nie tylko ulega redukcji znaczna ilość wydzielanego potu, ale także i jego zapach. Według badań klinicznych, ilość wydzielanego potu jest zredukowana o 85 - 95%. W celu osiągnięcia trwałego efektu, zaleca się przeprowadzenie dwóch zabiegów w odstępie około trzech miesięcy.

Wykonanie zabiegu MiraDry nie wymaga specjalnych przygotowań pacjenta. Jednakże lekarz może zlecić badania, mające na celu zdiagnozowanie przyczyn nadmiernego pocenia. Skutki uboczne, jakie mogą się pojawić, to podrażnienie, obrzęki, ból. W celu przyśpieszenia procesu rekonwalescencji, pacjenci mogą stosować miejscowe okłady z lodu. Jak przy każdym zabiegu i tu są przeciwwskazania: nie może być stosowany u dzieci oraz osób poniżej 18. roku życia.

Metodą MiraDry usuwa się obecnie tylko gruczoły potowe z rejonu pach. Bezpieczeństwo tej metody potwierdziła certyfikatem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).
Koszt jednego zabiegu to około 5000 tys. zł.

Źródła: nadmiernepocenie.pl, O. Braun - Falco, G. Plewig, H.H. Wolff, W.H.C. Burgdorf „Dermatologia t. II”, red. wyd. pol. W. Gliński, H. Wolska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004 rok.
 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Startuje XV edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

Do 10 października potrwają zapisy do XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W nadchodzącej edycji największy Turniej piłkarski dla dzieci w Europie zyska nową kategorię wiekową: U-8. Mecze finałowe rozegrane zostaną na Stadionie Narodowym w Warszawie, a zwycięzcy wyjadą na mecz Reprezentacji Polski.

Wypożyczalnie sprzętu turystycznego dla dzieci

W tym roku wszystkie aktywne rodziny z pewnością ucieszyło powstanie w największych miastach Polski kilkunastu wypożyczalni sprzętu turystycznego dla dzieci. Teraz nie trzeba już kupować drogiej przyczepki czy nosidła na wędrówkę z maluchami - wystarczy taki ekwipunek wypożyczyć.

Nie zapominaj o sobie – rozmowa z Sandrą Kaczmerek, mamaratonką

Pamiętam wesołą historię, kiedy podczas jednego biegu wyprzedziłam we wspomnianym zestawie grupkę studentów. Najpierw śmiali się, że wyprzedziła ich dziewczyna z wózkiem, zaniemówili, kiedy zobaczyli profil mojego brzucha – mówi Sandra Kaczmarek, biegaczka, autorka bloga mamaratonka.pl.

Znana dziennikarka sportowa zdradza sposób na szczęśliwe dzieciństwo

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, jedzeniem i wahaniami nastroju, być może po prostu brakuje mu bezcennej dawki aktywności fizycznej. O tym, jak sprawić, by ruch stał się zdrowym nawykiem Twoich maluchów, opowiada Daria Kabała-Malarz, znana dziennikarka sportowa, żona piłkarza Legii Warszawa Arkadiusza Malarza i mama dwóch niezwykle aktywnych 5-letnich bliźniaków, Bruna i Iwa.

Mój rower, czyli jak dopasować ofertę rynku rowerów dla dzieci do własnych potrzeb

Przeglądasz Internet w poszukiwaniu pierwszego pełnoprawnego roweru dla Twojego dziecka, pytasz znajomych co polecają, sprawdzasz - oferta jest naprawdę szeroka! Wielu rodziców zapewne kupiłoby nowy rower, na gwarancji, aby nie było z nim kłopotów i żeby dziecko było zadowolone, często niestety kosztem sporych wyrzeczeń finansowych. Czy zatem nie istnieje alternatywa? Owszem, i to nawet łatwiejsza do realizacji niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać! Oto jak postanowiłem, poświęcając na to kilka godzin, tę alternatywę wprowadzić w życie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.