konkurs link

newsletter

  • 19.7.2019, Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław
 
 

MiraDry – skuteczna metoda leczenia nadpotliwości

MiraDry – skuteczna metoda leczenia nadpotliwości

Pocenie się jest naturalnym objawem fizjologicznym. Jednakże u osób cierpiących na nadpotliwość, może przerodzić się w dużą niedogodność. Pomimo że tylko 2% gruczołów potowych jest usytuowanych pod pachą, osoby borykające się z nadpotliwością, w tym właśnie obszarze skóry odczuwają dyskomfort. Nadpotliwość to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej.

Czym jest nadmierne pocenie? To stan chorobowy, w którego wyniku osoba cierpiąca na tę przypadłość, poci się w sposób nadmierny i nieprzewidywalny.

Nadpotliwość charakteryzuje się uogólnioną nadczynnością gruczołów potowych (pocenie powyżej niezbędnego do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała). Przypadłość dotyka około 2 - 3 % społeczeństwa. Najczęściej dotyczy:
- pach
- dłoni
- stóp
- twarzy

Pot jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na ludzkim ciele znajduje się około 2-3 milionów gruczołów potowych, z czego około dwie trzecie z nich zlokalizowane są w skórze dłoni i stóp. Organizm wydziela od kilku milimetrów do kilku litrów potu dziennie. Gdyby organizm się nie pocił, uległby przegrzaniu.

W skórze znajduje się trzy rodzaje gruczołów potowych:

Ekrynowe - zlokalizowane są na całej powierzchni skóry (z wyjątkiem m.in. skóry warg, prącia, łechtaczki). Szczególnie liczne są na dłoniach, podeszwach.
Apokrynowe - występują w nielicznych miejscach, m.in. pod pachą, w okolicy narządów płciowych, wokół pępka. Gruczoły te są bardziej aktywne u mężczyzn.
Apoekrynowe - znajdują się tylko pod pachą (stanowią około 50% wszystkich gruczołów potowych pachowych).

Pot wydzielany przez organizm ludzki, dzieli się na dwa rodzaje:

Pot ekrynowy - jest on bezwonny. Składa się głównie z wody oraz soli. Na jego wydzielanie mają wpływ stres i ciepło.
Pot apokrynowy - z początku jest bezwonny, następnie w skutek rozkładu przez bakterie, zaczyna wydzielać przykrą woń. Ten rodzaj potu jest lepką, żółtobiałą wydzieliną, składającą się głównie z lipidów i androgenów.

Nadpotliwość może być:

Pierwotna - możliwa do zdiagnozowania, gdy występuje od co najmniej 6 miesięcy. Wykluczona została nadpotliwość wtórna, i gdy jest ona obustronna i symetryczna. Jest to jeden epizod w tygodniu (z reguły ten rodzaj nadmiernego pocenia rozpoczyna się przed 25. rokiem życia).
Wtórna - wywołują ją niektóre choroby neurologiczne i endokrynologiczne (menopauza, nadczynność tarczycy). Przyjmowanie leków (m.in. z grupy leków cholinergicznych). Na ten rodzaj nadpotliwości mają wpływ również zewnętrzne czynniki, m.in. nadmierne spożywanie alkoholu, kofeiny, nikotyny.

Jest wiele sposobów leczenia pierwotnej nadpotliwości. Najskuteczniejszym z nich to trwałe usunięcie gruczołów potowych za pomocą energii elektromagnetycznej MiraDry. MiraDry należy do zabiegów nieinwazyjnych. Pacjent w jego trakcie prawie w ogóle nie odczuwa bólu. Wiązka elektomagnetyczna dopasowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Gdy zachodzi potrzeba zastosowania dużej mocy, lekarz może profilaktycznie zastosować znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa zazwyczaj godzinę, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu pacjent może udać się do domu.

Procedura zabiegu polega na przesuwaniu głowicy roboczej urządzenia nad pachą.

Działanie MiraDry, dzieli się na trzy etapy:
- porcja energii mikrofalowej wysyłana jest w głąb skóry właściwej, w obszar, na którym znajdują się gruczołowy potowe.
- dzięki odmiennym właściwościom elektromagnetycznym głębszych tkanek skóry, dochodzi do odbicia od nich energii, która skupia się tylko w tych warstwach skóry, gdzie usytuowane są gruczoły potowe.
- system chłodzenia utrzymuje strefę ciepła (temperatura 55 - 60 stopni C) jedynie w obszarze, gdzie występują gruczoły potowe, dzięki czemu dochodzi do ich pirolizy. Chłodzenie chroni jednocześnie naskórek i górne warstwy skóry właściwej.

Trwały efekt kliniczny to wynik zablokowania gruczołów potowych. Istotne jest to, że wraz z upływem czasu nie ulegają one regeneracji.

Co do skuteczności zabiegu, w wyniku oddziaływania bezpośrednio na gruczoły potowe, nie tylko ulega redukcji znaczna ilość wydzielanego potu, ale także i jego zapach. Według badań klinicznych, ilość wydzielanego potu jest zredukowana o 85 - 95%. W celu osiągnięcia trwałego efektu, zaleca się przeprowadzenie dwóch zabiegów w odstępie około trzech miesięcy.

Wykonanie zabiegu MiraDry nie wymaga specjalnych przygotowań pacjenta. Jednakże lekarz może zlecić badania, mające na celu zdiagnozowanie przyczyn nadmiernego pocenia. Skutki uboczne, jakie mogą się pojawić, to podrażnienie, obrzęki, ból. W celu przyśpieszenia procesu rekonwalescencji, pacjenci mogą stosować miejscowe okłady z lodu. Jak przy każdym zabiegu i tu są przeciwwskazania: nie może być stosowany u dzieci oraz osób poniżej 18. roku życia.

Metodą MiraDry usuwa się obecnie tylko gruczoły potowe z rejonu pach. Bezpieczeństwo tej metody potwierdziła certyfikatem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).
Koszt jednego zabiegu to około 5000 tys. zł.

Źródła: nadmiernepocenie.pl, O. Braun - Falco, G. Plewig, H.H. Wolff, W.H.C. Burgdorf „Dermatologia t. II”, red. wyd. pol. W. Gliński, H. Wolska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004 rok.
 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

4 aktywności na jesienne dni

Lato się skończyło, a warunki atmosferyczne stają się wymagające. Nic więc dziwnego, że coraz trudniej znaleźć i dzieciom, i dorosłym motywację do podejmowania aktywności na świeżym – często zimnym i wilgotnym – powietrzu. Jednak plucha i szarówka nie oznaczają konieczności rezygnacji z ruchu. Jest wiele dyscyplin, które uprawia się pod dachem, w hali czy na korcie. 

Boisko od Śnieżki dla szkoły w Starych Zawadach!

Zwycięzcą ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu „Kolorowe Boiska czyli... Szkolna Pierwsza Liga” została Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Zawadach (woj. mazowieckie). Już we wrześniu jej uczniowie rozegrają pierwszy mecz na wielofunkcyjnym boisku ufundowanym przez twórcę konkursu – Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka SA.

Na basen z niemowlakiem - porady instruktorów

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma wczesny kontakt z wodą? Jak przygotować niemowlę do pierwszej wizyty na basenie? Na te pytania odpowiadają instruktorzy z dwóch, niezależnych od siebie szkół z Warszawy i Tarnowa.

Targi Healthy Lifestyle Show – Zacznij Zdrowy Styl Życia!

HEALTHY LIFESTYLE SHOW 2018 to jedyne wydarzenie w Polsce, które koncentruje w jednym miejscu najlepszych specjalistów ze świata dietetyki oraz sportu. Osoby z pierwszych stron sportowych magazynów zdradzą ci tajniki dobrego wyglądu oraz witalności. Jeśli wydaje ci się, że zdrowy styl życia to batoniki proteinowe oraz godziny przesiedziane na siłowni, jesteś w ogromnym błędzie. 

Jesienne aktywności dla całej rodziny

Słota, mgła i chłód nie jest żadną wymówką ku temu, żeby zaszyć się w domu i czekać do wiosny. Jesień to – tak jak pozostałe pory roku – świetny czas na outdoorowe aktywności dla całej rodziny. Podrzucamy garść ciekawych inspiracji, w których udział brać mogą mali i duzi. Porzućcie koce i wyruszcie ku przygodzie!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.