konkurs link

newsletter

  • 16.1.2019, Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard
 
 

Joga dla dzieci

Joga dla dzieci

Ruch towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Natura wyposażyła nawet najmłodsze osobniki w tzw. odruchy bezwarunkowe, a równomiernie z rozwojem ruchów rozwijają się procesy psychiczne. Niestety w dzisiejszych czasach potrzeba ruchu naszych dzieci jest mocno ograniczana np. poprzez zmuszanie ich do siedzenia w ławkach, a w drodze powrotnej z przedszkola czy szkoły w samochodach, coraz więcej maluchów niestety spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem, monitorem komputera czy tabletem.


Już w wieku przedszkolnym (5-6 lat) u dzieci zachodzą zmiany w strukturze budowy ciała, aparatu ruchu czy myślenia, kojarzenia i zachowania się. W tym wieku również większość dzieci powinna i potrafi już dobrze biegać, skakać czy wykonywać skomplikowane kombinacje ruchowe. W trakcie tych wszystkich czynności dzieci bardzo często popełniają wiele błędów podczas chodzenia, biegania itp. Korygować nieodpowiednie ruchy można np. poprzez ciekawe zajęcia jogi dla najmłodszych, przy prowadzeniu których wykorzystuje się zabawy ruchowe stymulujące rozwój cech fizycznych (ćwiczenia ruchowe dbające o poprawny rozwój postawy ciała), psychicznych (nauka relaksu i poprawnego oddychania w celu rozluźnienia się) i społecznych (poprzez branie udziału w zajęciach grupowych z rówieśnikami).
 
Dzieci bardzo lubią ruch i różnorodność, którą oferują zajęcia jogi, na których wykorzystuje się asany, czyli różne ćwiczenia i pozycje pozwalające doświadczyć rozmaitych ruchów ciała. Na zajęciach jogi zarówno u młodszych, jak i u starszych dzieci kształtowana jest prawidłowa postawa ciała i poprawne nawyki oddechowe (poprzez poznanie pranajamy, czyli techniki pracy z oddechem) wpływające na zdolności koncentracji i relaksacji (joganidra to techniki relaksacyjne). Praktykowanie asan odpowiednich dla dzieci z kolei rozwija elastyczność i wytrzymałość mięśni, podnosi sprawność całego ciała w tym narządów wewnętrznych, co z kolei podnosi odporność i zapobiega chorobom. Poprzez wspólną zabawę ruchem na zajęciach jogi dzieci dobrze się bawią równocześnie ćwicząc samodyscyplinę, wykonując asany indywidualnie i zarazem grupowo.
                                                               
„Zajęcia wyrabiają zwinność i koordynację ruchową, rozwijają zmysł równowagi, budują kształtują świadomość ciała i co bardzo istotne – dostarczają wiele radości, mówi Wiktor Morgulec prekursor jogi dla dzieci w szkołach Montessori w Polsce, który każdego lata organizuje Wakacje z jogą, w czasie których rodzice z dziećmi mogą nie tylko aktywnie wypocząć, ale także rozwinąć i odkryć w sobie wiele nowych pasji. W tym roku będzie okazja do relaksu w Poddąbiu, Jastarni  nad morzem, Wierchomli w górach oraz na Mazurach.

Więcej na: www.maratonjogi.pl

II Górski Maraton jogi w Wierchomli 30-31.08.2014 r.

Autor: Wiktor Morgulec- dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: "Joga dla początkujących START". Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Od 2005 roku prowadzi w ramach Akademii Asan wakacyjne i weekendowe kursy jogi. Założyciel Akademii Asan, portalu Joga-Joga.pl oraz  Żoliborz w Warszawie.

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Czy grożą ci żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych to popularny problem u kobiet w średnim i starszym wieku. Coraz częściej pojawiają się również u kobiet młodszych. Większość traktuje je jako uciążliwy defekt kosmetyczny, zniekształcający ładny wygląd nóg; te zmiany są bowiem doskonale widoczne jako sieć niebieskawych, znacznie poszerzonych naczyń tuż pod skórą. 

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Gdzie jeździć?

Jak wybrać właściwy ośrodek do nauki jazdy konnej dla naszego dziecka - oto kilkanaście porad w pigułce, czyli ABC bezpiecznej jazdy:

Mali bohaterowie bywają zmęczeni - rzecz o wypaleniu

Wypalenie nie jest zarezerwowane dla dorosłych sportowców. Doświadczają go także dzieci, szczególnie w sytuacji, gdy oczekiwania rodziców są większe, niż możliwości małego lekkoatlety, tenisisty czy piłkarza.

Ruszamy grać w golfa!

Wiosna zbliża się dużymi krokami, a jednym z najlepszych sposób na spędzenie dnia aktywnie i rodzinnie może okazać się wyprawa na najbliższe pole golfowe.

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Wiosna to czas, gdzie przyroda budzi się do życia. Drzewa i kwiaty rozkwitają, a ptaki wracają z ciepłych krajów. Ciepła pogoda zachęca nas do spacerów, które możemy urozmaicić jazdą na hulajnodze.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.