konkurs link

newsletter

  • 27.6.2019, Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław
 
 

Joga dla dzieci

Joga dla dzieci

Ruch towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Natura wyposażyła nawet najmłodsze osobniki w tzw. odruchy bezwarunkowe, a równomiernie z rozwojem ruchów rozwijają się procesy psychiczne. Niestety w dzisiejszych czasach potrzeba ruchu naszych dzieci jest mocno ograniczana np. poprzez zmuszanie ich do siedzenia w ławkach, a w drodze powrotnej z przedszkola czy szkoły w samochodach, coraz więcej maluchów niestety spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem, monitorem komputera czy tabletem.


Już w wieku przedszkolnym (5-6 lat) u dzieci zachodzą zmiany w strukturze budowy ciała, aparatu ruchu czy myślenia, kojarzenia i zachowania się. W tym wieku również większość dzieci powinna i potrafi już dobrze biegać, skakać czy wykonywać skomplikowane kombinacje ruchowe. W trakcie tych wszystkich czynności dzieci bardzo często popełniają wiele błędów podczas chodzenia, biegania itp. Korygować nieodpowiednie ruchy można np. poprzez ciekawe zajęcia jogi dla najmłodszych, przy prowadzeniu których wykorzystuje się zabawy ruchowe stymulujące rozwój cech fizycznych (ćwiczenia ruchowe dbające o poprawny rozwój postawy ciała), psychicznych (nauka relaksu i poprawnego oddychania w celu rozluźnienia się) i społecznych (poprzez branie udziału w zajęciach grupowych z rówieśnikami).
 
Dzieci bardzo lubią ruch i różnorodność, którą oferują zajęcia jogi, na których wykorzystuje się asany, czyli różne ćwiczenia i pozycje pozwalające doświadczyć rozmaitych ruchów ciała. Na zajęciach jogi zarówno u młodszych, jak i u starszych dzieci kształtowana jest prawidłowa postawa ciała i poprawne nawyki oddechowe (poprzez poznanie pranajamy, czyli techniki pracy z oddechem) wpływające na zdolności koncentracji i relaksacji (joganidra to techniki relaksacyjne). Praktykowanie asan odpowiednich dla dzieci z kolei rozwija elastyczność i wytrzymałość mięśni, podnosi sprawność całego ciała w tym narządów wewnętrznych, co z kolei podnosi odporność i zapobiega chorobom. Poprzez wspólną zabawę ruchem na zajęciach jogi dzieci dobrze się bawią równocześnie ćwicząc samodyscyplinę, wykonując asany indywidualnie i zarazem grupowo.
                                                               
„Zajęcia wyrabiają zwinność i koordynację ruchową, rozwijają zmysł równowagi, budują kształtują świadomość ciała i co bardzo istotne – dostarczają wiele radości, mówi Wiktor Morgulec prekursor jogi dla dzieci w szkołach Montessori w Polsce, który każdego lata organizuje Wakacje z jogą, w czasie których rodzice z dziećmi mogą nie tylko aktywnie wypocząć, ale także rozwinąć i odkryć w sobie wiele nowych pasji. W tym roku będzie okazja do relaksu w Poddąbiu, Jastarni  nad morzem, Wierchomli w górach oraz na Mazurach.

Więcej na: www.maratonjogi.pl

II Górski Maraton jogi w Wierchomli 30-31.08.2014 r.

Autor: Wiktor Morgulec- dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: "Joga dla początkujących START". Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Od 2005 roku prowadzi w ramach Akademii Asan wakacyjne i weekendowe kursy jogi. Założyciel Akademii Asan, portalu Joga-Joga.pl oraz  Żoliborz w Warszawie.

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Z wiatrem w żaglach przez życie – projekt fundacji Ekologia i Żagle

Stowarzyszenie "Ekologia i Żagle" z Krakowa rozpoczyna realizację projektu pod nazwą "Z wiatrem w żaglach przez życie - Aktywna turystyka nad Bagrami dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich".

"Po prostu Futbol" - książka na EURO 2016

Cristiano Ronaldo i Sergio Ramos, Robert Lewandowski i Thomas Müller, Gianluigi Buffon i Paul Pogba… Młodzi, utalentowani i piekielnie ambitni. Na co dzień klubowi koledzy, a gdy trzeba – reprezentacyjni rywale.

"Judo, nie tylko dla dzieci" - książka

Jak powstało judo? Czy każdy może je uprawiać? Co to jest ude-hishigi-juji-gatame? Ika i Milo zadają najbardziej dociekliwe pytania, a Dziadek Kot cierpliwie na nie odpowiada, krok po kroku odsłaniając przed swoimi wnukami tajniki judo. Wie, o czym mówi, w końcu w młodości brał udział w igrzyskach olimpijskich, podobnie jak współautor tekstu – olimpijczyk i kilkunastokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie.

10 topowych miejsc do biegania w Warszawie

Sezon biegowy rozpoczął się na dobre. Choć pogoda jeszcze nieco zmienna, będzie się robiło coraz cieplej i nawet ci biegacze, którzy nie lubią wysiłku w chłodzie, wyruszyli już na swoje ulubione trasy. A jakie to trasy? Oto lista 10 najfajniejszych miejskich miejscówek, w których obok wygodnej trasy i mniejszego natężenia ruchu, znajdziecie wiele zieleni, oddechu i spokoju. Idealne miejsca do biegania!

Kibicujące marchewki – rozmowa

Myślę, że momentem przełomowym był Maraton Wrocławski. Wokół ponad trzydziestostopniowy ukrop, a na asfalcie istne piekło. Na 30. km rozdawaliśmy wodę, którą kupowaliśmy na sąsiadującej z trasą stacji benzynowej. Chłodziliśmy biegaczom głowy, ręce, nogi. Dzieciaki biegały jak szalone – mówi Ewa Bodio-Ziółkowska, TriMarchewka.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.