konkurs link

newsletter

  • 20.1.2020, Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian
 
 

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Pływanie staję się coraz bardziej popularne, a amatorzy tego sportu mają do wyboru coraz więcej ciekawych ofert. Reklamy kuszą atrakcyjnymi cenami i różnymi zajęciami na basenie. Jednak jakie czynniki powinny wpływać na wybór tej najlepszej pływalni,  na który basen się zdecydować i jaką szkołę pływania wybrać dla siebie lub swojego dziecka?

Wybór basenu

Wybór pływalni jest istotnym elementem i nie powinien być przypadkowy. Ważne są tu nasze oczekiwania - czy wystarczy nam basen tylko do pływania, basen sportowy, czy może potrzebujemy również strefy rekreacyjnej lub strefy spa. Przy wyborze basenu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, powinniśmy zwrócić  uwagę, czy basen jest czysty, zadbany, posiada prysznice, szatnie i czy na basenie są ratownicy oraz jakie są ceny karnetów i jaki mamy do niego dojazd. Czasem warto wybrać ten basen, który nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie, ale spełnia nasze oczekiwania. Zanim dokonamy wyboru, warto dobrze rozejrzeć  się wśród ofert  i wybrać dla siebie tę najlepszą.

Nauka pływania

Baseny oferują dużą gamę zajęć  - naukę pływania dla dorosłych, dzieci, niemowlaków, aqua-aerobik. W ośrodkach sportowych oferujących tak szeroki wachlarz zajęć pojawia się również wiele szkół pływackich, jak  więc wybrać tę najlepszą dla siebie i dziecka?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nauka dzieci to wielka odpowiedzialność. Ważnym elementem jest, aby instruktor przebywał z dziećmi w wodzie. W zależności od wieku dziecka powinniśmy dowiedzieć się, na jakim basenie będą prowadzone zajęcia. I tak, dla niemowlaków i dzieci do około  4. roku życia, powinien to być basen cieplejszy, o temperaturze wody około 31 stopni Celsjusza. Natomiast dzieci od 4. roku życia mogą już chodzić na zajęcia na dużym sportowym basenie, gdzie woda ma około 28 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko jest zmarzluchem i temperatura wody jest dla niego za niska, można kupić mu specjalną piankę (dostępne w większości sklepów sportowych), która da sporo ciepła i nie będzie jednocześnie krępować ruchów.  Ponadto zwiększa ona bezpieczeństwo i ułatwia instruktorowi demonstrowanie poszczególnych ćwiczeń.

Instruktor

Bardzo ważny jest kontakt dziecka z instruktorem. Rodzice na pierwszych zajęciach powinni zwrócić uwagę na to, jak instruktor współpracuje z dzieckiem (czy wykazuje się spokojem, jest pogodny, nawiązuje z nim kontakt, itd.), jakie ma podejście i czy wzbudza sympatię dzieci. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, czy osoba prowadząca zajęcia posiada odpowiednie kwalifikacje. Są nimi uprawnienia instruktora pływania, dzięki którym mamy gwarancję, że osoba prowadząca zajęcia odbyła specjalistyczny kurs, na którym została przygotowana do prowadzenia zajęć na basenie. Można również porozmawiać z instruktorem i zapytać, jakie ma doświadczenie z dziećmi, ile czasu pracuje w zawodzie oraz czy oprócz nauki pływania prowadzi również inne zajęcia z dziećmi. Dodatkowym atutem są uprawnienia ratownicze, natomiast nie każdy instruktor musi takie posiadać, ponieważ na basenie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. 

Wykwalifikowany instruktor powinien zachęcić dzieci do wspólnej nauki oraz zabawy. Warto podpytać inne osoby o opinię na temat  danej szkoły pływania  i  przejrzeć stronę internetową oraz  facebooka - zamieszczone tam zdjęcia przybliżą nam metody i formy prowadzenia zajęć.

Do zobaczenia w wodzie!
 
Marcin Marciniak - instruktor pływania w szkole Smile Swim 

 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Jak zachęcać do sportu córkę, a jak syna? Psycholog dziecięca radzi

Czy piłka nożna to faktycznie męska gra, a na lekcje baletu powinniśmy zapisywać tylko dziewczynki? Jak zachęcić syna lub córkę do ruchu i jaką rolę powinien odgrywać rodzic? Na te i inne pytania odpowiada Magdalena Chorzewska, psycholog dziecięca, specjalistka ds. żywienia oraz ekspert akcji „Rusz się z Kubusiem!”.
Rozmawiamy w wakacje, które kojarzą nam się z odpoczynkiem. Jak w tym okresie zachęcać dzieci - dziewczynki i chłopców - do ruchu i zabawy na świeżym powietrzu? Bo że warto, chyba nikogo przekonywać nie musimy!

Bowling od najmłodszych lat – rozmowa z instruktorem

Bowling jest sportem bardzo bezpiecznym, wypadki praktycznie się nie zdarzają – mówi Kamil Zieliński, instruktor z Hulakula w Warszawie w rozmowie z portalem SportowaRodzina.pl.

Plecak to nie wszystko – jak przygotować się do podróży z dzieckiem

„Z dziećmi też się da” - tak pomyśleliśmy, gdy urodził się nasz Maciek. Zawsze lubiliśmy podróżować i pojawienie się nowego członka rodziny nie mogło tego zmienić. Poza tym jak inaczej zaszczepić w dziecku podróżniczą pasję, jeśli nie poprzez włączenie go w nasze podróże?

Sprawdzone sposoby na rowerowe usterki

Nawet najlepszy rower może ulec awarii. Wiele usterek możemy usunąć samodzielnie, jeszcze po drodze. Są jednak i takie, które wymagają wizyty w serwisie. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak poradzić sobie z awarią roweru.

Etapy rozwoju a aktywność fizyczna

W życiu człowieka wyodrębnia się kilka okresów – etapów rozwojowych. Możemy je podzielić na okres prenatalny (od poczęcia do narodzin) oraz okres postnatalny (od narodzin do śmierci), w skład którego wchodzą: okres noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny, szkolny, dojrzewania, młodzieńczy, dojrzały i starości. Każdy z nich, a w szczególności te pierwsze, pełnią ważną rolę i są charakterystyczne dla siebie pod względem procesów,  jakie zachodzą w naszym ciele oraz zmian w sferze psychofizycznej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.