konkurs link

newsletter

  • 26.3.2019, Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa
 
 

Wypożyczalnie sprzętu turystycznego dla dzieci

Przyczepka z wypożyczalni Travelito.pl Przyczepka z wypożyczalni Travelito.pl fot. Travelito.pl
W tym roku wszystkie aktywne rodziny z pewnością ucieszyło powstanie w największych miastach Polski kilkunastu wypożyczalni sprzętu turystycznego dla dzieci. Teraz nie trzeba już kupować drogiej przyczepki czy nosidła na wędrówkę z maluchami - wystarczy taki ekwipunek wypożyczyć.
W gazetach rzadko można trafić na wzmianki o tego rodzaju wypożyczalniach. Rozwijają się one w cieniu wielkich miejskich systemów wypożyczania rowerów. Oczywiście wpływa na to inna skala inwestycji (i zysków), znacznie mniejsza grupa odbiorców, ale również to, że niemal wszystkie wypożyczalnie sprzętu turystycznego są małymi rodzinnymi firmami. Właśnie one odpowiedziały na potrzeby aktywnych rodziców, robiąc to na tyle skutecznie, że z dzisiejszej perspektywy aż trudno przypomnieć sobie sytuację sprzed czterech lat, kiedy pojedyncze sztuki nosideł turystycznych można było wynająć wyłącznie w sieciowych sklepach turystycznych, a markowych przyczepek rowerowych nie oferował nikt. Boom nastąpił właśnie teraz, bo rok temu istniały zaledwie dwie takie firmy. Skąd pochodzi pomysł na tego typu wypożyczalnie i dlaczego akurat ten sezon stał się przełomowy dla aktywnych rodzin?
 
 
Wypożyczalnie przyczepek i sprzętu turystycznego dla dzieci
Przyczepka rowerowa z wypożyczalni
 
Ta idea musiała przyjść do nas z Europy zachodniej – taka myśl, jako pierwsza przychodzi do głowy. Po kilkugodzinnym przeglądaniu angielskojęzycznych stron internetowych można dojść do wniosku, że sprawa wygląda następująco. W USA biznes związany z podróżami z dzieckiem jest mocno rozwinięty, ale funkcjonuje tam zupełnie inny model niż w Polsce. Grupą docelową są rodzice, jadący w odwiedziny do dziadków w innym stanie, którzy nie chcą zabierać ze sobą do samolotu akcesoriów dziecięcych, więc wypożyczają wózek, nocnik, zabawki, butelki, elektroniczną nianię na miejscu. Podobnie Brytyjczycy pragnący spędzić urlop na Costa del Sol, mogą skorzystać z usług miejscowych wypożyczalni i wynająć foteliki samochodowe, wózki dziecięce, łóżeczka turystyczne, krzesełka do karmienia dla swych pociech. Reasumując - na Zachodzie wypożycza się sprzęt, który klienci posiadają zazwyczaj w domu, a wynajem w miejscu docelowym ma im ułatwić podróż i ograniczyć koszty transportu lotniczego. Jak widać, nasze rodzime wypożyczalnie poszły w zupełnie innym kierunku, bo sprzęt turystyczny dla dzieci można w polskich warunkach (z większym bądź mniejszym trudem) przewieźć samochodem nad morze czy w góry. Najwidoczniej zapanowała w naszym kraju moda na aktywne spędzanie czasu z dziećmi, ale rodzicom często brakuje pieniędzy na sprzęt renomowanych marek, bądź miejsca na jego przechowywanie, być może nie chcą też kupować „kota w worku”. Powstanie w tym roku tylu wypożyczalni jest po prostu odpowiedzią na te potrzeby. 
 
Najdłużej działającą wypożyczalnią sprzętu turystycznego dla dzieci jest warszawskie Travelito, które wystartowało w kwietniu 2010 roku. Dwa lata później dołączyła do niej trójmiejska – Itinere. W bieżącym roku proces znacznie przyspieszył. W tym sezonie powstały: wrocławska wypożyczalnia PlanetaRodzina, krakowska Actiff czy poznańska Acti.F!, by wymienić tylko te największe i najprężniej prosperujące, z ogólnej liczby kilkunastu - działających w tym momencie - firm. Kolejny impuls dla ich szybkiego przyrostu mogła stanowić zmiana prawa i uregulowanie przepisów dotyczących przewozu dzieci w przyczepkach rowerowych, dzięki której te pojazdy zdobyły serca aktywnych rodzin, ale to zdarzyło się już w 2011 roku. Nie należy też zapominać, jakie korzyści niesie za sobą istnienie wypożyczalni i to najbardziej prawdopodobny klucz do ich sukcesu.
 
Wypożyczalnie sprzętu turystycznego dla dzieci
Dziecko w nosidle turystycznym
 
Po pierwsze, dzięki usługom wypożyczalni mieszkanie/dom nie zamienia się w magazyn nieużywanego przez większość roku ekwipunku, który spędza mnóstwo czasu w szafach, piwnicach czy garażach. Oszczędność cennej przestrzeni to wielki pożytek, zważywszy na częste problemy mieszkaniowe. Dzięki wypożyczalniom można również ograniczyć (bądź rozłożyć w czasie) wydatki na sprzęt dla dzieci.  Przykładowo: nosidła najczęściej są używane kilka razy do roku, przeważnie przez dwa, trzy sezony. Taniej jest je wypożyczyć niż jednorazowo wydać tysiąc złotych na markowe nosidło z pełnym wyposażeniem. Jeśli chodzi o topowe przyczepki rowerowe, to w grę wchodzą znacznie większe kwoty do zaoszczędzenia. Kolejną korzyścią jest możliwość testowania sprzętu przed zakupem, co przy rozważaniu poważnego wydatku na wysokiej jakości przyczepkę jest nie lada ułatwieniem. Opisywane firmy oferują wiele markowych modeli i podczas krótkich wycieczek łatwo wybrać ze swej perspektywy najlepszy, by potem kupić go w sklepie. Na koniec dodam, że niektóre wypożyczalnie mają w swojej ofercie usługę dowiezienia sprzętu, co jest jeszcze większym udogodnieniem dla klientów, pozwalającym zaoszczędzić im również czas.
 
Wypożyczalnia sprzętu turystycznego dla dzieci
WeeRide Co-Pilot
 
Mamy już pokrótce zarysowaną sytuację wypożyczalni sprzętu turystycznego dla dzieci, przyjrzyjmy się teraz ich działalności od kuchni. Oddaję głos właścicielom kilku wiodących firm. 
 
Skąd pomysł na założenie takiej wypożyczalni?
 
Justyna Ciborowska, właścicielka Travelito: Pomysł na firmę zrodził się w momencie, gdy próbowałam połączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Własny biznes wydawał się najlepszym rozwiązaniem, a ten konkretny pomysł zrodził się z podróżniczej pasji. Najtrudniejsze było samo podjęcie decyzji o starcie, bo nie wiedziałam, czy w ogóle jest zapotrzebowanie na takie usługi. Były to czasy, kiedy przewożenie dzieci w przyczepkach rowerowych było nielegalne i często karane mandatem. Wiedziałam tylko, że my na pewno skorzystalibyśmy z usług takiej firmy. Czas pokazał, że był to strzał w dziesiątkę. Rodzice entuzjastycznie zareagowali na nasze pojawienie się na rynku. Faktem jest, że bieganie, jazda na rowerze czy nartach biegowych stają się coraz bardziej popularne, a rodzice starają się zarażać dzieci własną pasją, lub po prostu aktywnie spędzać z nimi czas. Takie wypożyczalnie jak nasza im to ułatwiają.
 
Kim są klienci wypożyczalni? 
 
Piotr Dowgwiłło, właściciel Itinere: Z naszej wypożyczalni korzystają rodzice jeszcze zanim ich dzieci pojawią się na świecie, pożyczając Elle Tens, uśmierzający bóle przed i okołoporodowe, a następnie sprzęt pomagający aktywnie spędzić czas z dzieckiem. Już 3-4-miesięczne dzieci podróżują wygodnymi przyczepkami specjalnie dla nich przygotowanymi. Największa grupa klientów to rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, ale również dziadkowie - opiekujący się maluchami - doceniają możliwość niebanalnego sposobu spędzenia czasu ze swoimi wnukami. Zdobyliśmy również wielu stałych klientów, którzy kilkukrotnie w ciągu sezonu pożyczali od nas sprzęt i polecali nas swoim znajomym. 
 
Jakie sprzęty  sprzęty znajdują się w asortymencie wypożyczalni? 

Agnieszka Bonar-Sadulska, właścicielka PlanetaRodzina.pl: Przygotowując ofertę naszej wypożyczalni, dokonaliśmy przeglądu rynku i skonfrontowaliśmy to z potrzebami młodych aktywnych rodziców. Wiedza na temat tego, jaki sprzęt jest dostępny dla aktywnych rodzin oraz feedback od rodziców, jakie przeszkody napotykają, planując aktywny wolny czas, pozwoliły nam na podjęcie konkretnych decyzji zakupowych. Okazało się, że przeciętnej rodzinie łatwiej zdecydować się na zakup rowerów, piłek, hulajnóg niż sprzętu używanego okazjonalnie – podczas wakacji czy weekendów, a wymagającego miejsca do całorocznego magazynowania.
 
W naszej ofercie znalazły się przyczepki rowerowe (zarówno dla jednego jak i dwójki dzieci), nosidła turystyczne, foteliki rowerowe oraz samochodowe, łóżeczka turystyczne i hole rowerowe. Postawiliśmy na jakość oferowanego sprzętu, w związku z tym nasi klienci, którzy decydują się przede wszystkim na przyczepki rowerowe i nosidła turystyczne, mają pewność, że wypożyczają sprzęt renomowanych firm, spełniający wszelkie wymagania stawiane produktom dla dzieci – jest więc bezpieczny dla ich pociech.
 
Sezon letnich aktywności powoli zmierza do końca. Już tylko do pierwszych dni października wypożyczalnie sprzętu turystycznego dla dzieci pracują na najwyższych obrotach, by po krótkim odpoczynku zacząć przygotowania do sezonu zimowego. Pod tym względem ten rok także zapowiada się wyjątkowo. Po raz pierwszy w ofercie kilku wypożyczalni znajdą się zestawy narciarskie, umożliwiające zmianę przyczepek rowerowych w pojazdy na płozach. Dzięki temu fani narciarstwa biegowego będą mogli podczas wędrówek po ośnieżonym podmiejskim lesie zaszczepiać swemu potomstwu (szczelnie opatulonemu w przyczepce) miłość do biegówek.

tekst i fot. Piotr Ciborowski - TRAVELITO - Wypożyczalnia sprzętu turystycznego dla dzieci

travelito logo

TRAVELITO - wypożyczalnia sprzętu turystycznego dla dzieci
ul. Lanciego 12 (Ursynów)
02-798 Warszawa

www.travelito.pl
biuro@travelito.pl

Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Couchsurfing, survival, geocaching, questing – czyli turystyka XXI wieku

Turystykę można uprawiać na wiele sposobów. XXI wiek rozpieszcza nas szerokim wachlarzem możliwości - w zależności od indywidualnych preferencji, możemy przebierać w ofertach turystycznych. Twórcy nowych form zwiedzania wciąż zaskakują pomysłami, a ich celem jest zaangażowanie turysty w aktywny wypoczynek. 

"Lewy. Chłopak, który zachwycił świat" - premiera książki

„Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” to uniwersalna historia chłopca, który ani przez chwilę nie wahał się, co jest dla niego ważne. Opowieść, o wielkim talencie i konsekwencji. O tym, że nawet porażkę można przekuć w sukces. To współczesna bajka, w której wszystko wydarzyło się naprawdę.

Teraz czas na padel!


Gdyby nie powstał, trzeba byłoby go wymyślić. Dlaczego? Ponieważ stanowi połączenie wszystkich najlepszych cech tenisa, squasha i badmintona. O czym mowa? O najmodniejszym obecnie sporcie na świecie padlu!

Sport to zdrowie… najbliższych. Niemal 40 proc. Polaków ćwiczy z rodziną

Wysportowana sylwetka i zdrowy styl życia są dziś w modzie. Do wysiłku fizycznego namawiają nas trenerzy fitness, organizowanych jest wiele darmowych zajęć, a w Internecie aż trudno nie natknąć się na zachętę do sportowych aktywności. Taki doping daje dobre rezultaty. Według raportu „Sport w rodzinach” Santander Consumer Banku, uprawianie sportu deklaruje niemal 70 proc. Polaków. Prawie 40 proc. z nas zachęca do ćwiczeń także swoich bliskich.

Co wspiera, a co utrudnia karierę młodym sportowcom?

Młodzi sportowcy w rozwoju kariery liczą przede wszystkim na wsparcie rodziców – wynika z badań przeprowadzonych wśród nastoletnich zawodników sportów wyczynowych. Oprócz rodziny najważniejsi są dla nich także trener, klub i szkoła. Przeszkodami w uprawianiu sportów indywidualnych są, zdaniem młodych zawodników, nienajlepsza baza treningowa oraz brak opieki psychologicznej i lekarskiej.

Komentarze

piątek, 05 sierpień 2016 12:03 napisane przez Kasia

A z wypożyczonym sprzętem zapraszamy na szlaki, zarówno te górskie jak i rowerowe, województwa świętokrzyskiego! :)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.