konkurs link

newsletter

  • 27.6.2019, Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław
 
 

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie i nie chcą się ruszać, już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość. Coraz częściej najmłodsi zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi, typowymi dla starszego pokolenia. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Z badań (COSI 2016) Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzonych pod auspicjami Światowej Organizacji zdrowia (WHO), wynika, że 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała, a z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich. Co dziesiąty drugoklasista ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, a wskaźnik ten związany jest z poziomem nadwagi i otyłości. Brak aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego o 50 proc. (International Journal of Cardiology) Aby temu przeciwdziałać WHO zaleca co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie wśród dzieci. Odpowiednia dawka ruchu wspomaga zarówno rozwój fizyczny (wzrost, rozwój mięśni, dotlenienie organizmu), jak i psychiczny (radzenie sobie z porażkami i zmęczeniem, pokonywanie trudności oraz nauka przyjmowania sukcesów). Ruch pomaga także w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń, takich jak: cukrzyca, wady postawy czy choroby układu ruchu. Eksperci szacują, że jedynie 24 proc. dzieci spełnia warunek godzinnej aktywności dziennie.

Bezruch wśród polskiej młodzieży

Podczas konferencji Instytutu Matki i Dziecka „Otyłość u polskich dzieci i młodzieży 2018” zaprezentowano najnowsze wyniki międzynarodowych badań HBSC ((Health Behaviour in School-aged Children, 2018), z których wynika, że poziom aktywności fizycznej wśród polskich nastolatków (11-15 lat) nie jest satysfakcjonujący. Jedynie 21 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców w wieku 11 lat spełnia zalecenia WHO. W badaniach zauważono też systematyczny spadek aktywności wraz z wiekiem u dziewcząt do 15 roku życia. Wśród piętnastolatek mniej niż jedna na pięć dziewcząt jest aktywna fizyczne. Według badań nadwaga i otyłość występuje częściej wśród męskiej reprezentacji nastolatków. Ponad 33 proc. chłopców w wieku 11 lat ma nadwagę.

Technologia zamiast sportu

Eksperci są zgodni – u podstaw otyłości i nadwagi leżą zła dieta dzieci i niski poziom aktywności fizycznej, wypartej przez multimedia. Podczas badań (COSI) sprawdzono ile czasu ośmiolatki spędzają przed ekranem komputera lub telewizora. 50 proc. dzieci w weekend poświęca na to co najmniej trzy godziny.

Aktywne szkoły?

Kontrola NIK z 2013 r. ujawniła, że w Polsce już ponad jedna trzecia uczniów nie ćwiczy na WF-ie. W szkołach podstawowych około 15 proc. dzieci regularnie przynosi zwolnienia, a z wiekiem ten odsetek wzrasta. Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Ten problem próbuje rozwiązać projekt realizowany przez Fundację V4Sport - Aktywne Szkoły MultiSport (AMS), który łączy technologię i ruch w formie interaktywnej zabawy. Projekt opiera się na 9 stacjach z prostymi ćwiczeniami sportowymi takimi jak zwis na drążku, skok w dal, próba ścisku czy brzuszki. Sportowe stacje oparte są na europejskim teście sprawności EuroFit. Podejmując sportowe wyzwanie, dzieci stają w szranki z multimedialnymi potworami z Galaktyki Bezruchu. W ramach inicjatywy organizatorzy dokonują pomiaru poziomu aktywności fizycznej dzieci, ale także inspirują uczniów, nauczycieli i rodziców do nowatorskiego spojrzenia na aktywność fizyczną. Jak podkreśla Fundacja V4Sport realizująca projekt - każda aktywność, która powoduje, że dzieci chętniej zakładają strój sportowy i trampki jest dobra. Obecnie projekt realizowany jest w 35 szkołach na Dolnym Śląsku. W ramach inicjatywy opracowywane są także Plany Treningowe, w których uczestniczą rodzice, środowisko szkolne oraz lokalne, a ich celem jest tworzenie rozwiązań, które sprzyjają codziennej aktywności ruchowej dzieci. Więcej informacji na temat projektu Aktywne Szkoły MultiSport odnaleźć można na stronie: www.aktywneszkoly.pl.

Zdrowa dieta

Badania Instytutu Matki i Dziecka pokazują, że jedynie połowa ośmiolatków je warzywa przez większość dni w tygodniu. Według zaleceń żywieniowych dzieci powinny spożywać dziennie pięć porcji owoców i warzyw. Obok braku ruchu i zdrowej diety na nadwagę i otyłość wśród dzieci wpływać może także nieregularne spożywanie śniadań i rzadkie jedzenie obiadów z rodzicami. Eksperci zauważają, że znaczenie może mieć także długość snu. Badania pokazują, że optymalna wagę ciała w większości miały dzieci przesypiające nie mniej i nie więcej niż 9 godzin na dobę.

Choć problem niewłaściwej masy ciała dotyczy wielu dzieci, badania pokazują, że rodzice często nie dostrzegają problemu nadwagi u swoich dzieci. 30 proc. badanych dzieci ma nadwagę, natomiast tylko 13 proc. rodziców dostrzega problem (deklaracja „lekkiej nadwagi” w badaniu).

***

Aktywne Szkoły MultiSport: To projekt, którego zadaniem jest aktywizacja ruchowa dzieci w wieku szkolnym i prawidłowa edukacja sportowa. Program sportowy ASM to 9 ćwiczeń sprawnościowych uznanych w teście sprawności EuroFit, połączonych w spójną fabularyzowaną, interaktywną grę. Do tej pory Projekt został zrealizowany w 35 szkołach z Dolnego Śląska, gdzie został sprawdzony poziom aktywności blisko 9 tysięcy dzieci. Realizatorem projektu jest Fundacja V4Sport, jego pomysłodawca i fundatorem firma Benefit Systems. Więcej informacji na temat projektu odnaleźć można na stronie internetowej www.aktywneszkoly.pl

Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Zimowy Narodowy, czyli raj dla aktywnych

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy kiedyś w Warszawie powstanie kryte rolkowisko. A tu proszę - na początku stycznia z wielką pompą ruszył projekt Zimowy Narodowy, w ramach którego na płycie Stadionu uruchomiono największe w Polsce kryte lodowisko, wydzielone miejsce dla rolkarzy i boiska do badmintona, za to kilka dni później na jednym z parkingów otwarto skatepark. Do 20 lutego wszyscy miłośnicy tych dyscyplin mogą szaleć do woli.

"ZnajZnak – Sport" - historia sportu w grze

"ZnajZnak – Sport" to nowa część popularnej serii gier "ZnajZnak", wyróżniającej się połączeniem emocjonującej rozgrywki z ciekawym przekazem edukacyjnym. Tym razem gracze, bawiąc się, poznają historię polskiego sportu w latach 1918‒1945. Doktor hab. Artur Pasko, specjalizujący się w dziejach sportu, wybrał 133 symbole, które przedstawiają tę niezwykłą historię. 

„Fit Mom” - nowy projekt Ani Dziedzic

Delikatne ćwiczenia pomagają w ciąży, ułatwiają poród, ale przede wszystkim wpływają na lepsze samopoczucie. To przesłanie Ani Dziedzic, autorki projektu „Fit Mom”, który pokazuje tysiącom przyszłych mam, jak przeżyć ciążę aktywnie i świadomie. Premiera książki „Fit Mom. Ciąża” już 27 września.

Rusza Cykloklasa Merida, czyli klasy kolarskie dla dziewczyn

Rusza projekt Cykloklasy Merida, czyli nowa odsłona profesjonalnych klas kolarskich dla dziewczyn. Patronami honorowymi przedsięwzięcia zostali czołowy polski kolarz Przemysław Niemiec, legenda MTB Gunn-Rita Dahle Flesjaa oraz kolarska mistrzyni Europy na torze i szosowa mistrzyni Polski Eugenia Bujak. Wychowawcą dziewczyn z Rydułtów jest Dariusz Skupień, pierwszy trener w karierze Bujak. Konferencję poprowadzi Adam Probosz, komentator Eurosportu.

Akcja Zdrowo i Sportowo - kolejna porcja materiałów

Akcja Zdrowo i Sportowo objęła już swym zasięgiem w roku szkolnym 2015/2016 ponad 150 placówek. W najbliższych dniach zintensyfikowane zostaną odwiedziny w szkołach podstawowych, gdyż projekt będzie realizowany również podczas warszawskiej „Zimy W Mieście 2016”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.