konkurs link

newsletter

  • 25.3.2019, Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz
 
 

Sport a dziecięca wyobraźnia

Sport a dziecięca wyobraźnia
Nie ulega wątpliwość, że sport wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Oprócz nabierania zdolności motorycznych, maluch zainteresowany sportem uczy się współpracy w grupie, radzenia sobie z emocjami i ma dobrą okazję do spożytkowania swojej energii. Ale nie możemy jednak zapominać o innym ważnym celu  - zajęcia sportowe powinny pobudzać dziecięcą kreatywność i wyobraźnię.
Swego czasu, na potrzeby NASA, przeprowadzono badania w celu wyłonienia najbardziej kreatywnych ludzi mających realizować odpowiedzialne zadania. Testem kreatywności objęto również  1600 dzieci w wieku od 4 do 5 lat. Zrobiono to za pomocą testu, który badał zdolność wymyślania innowacyjnych rozwiązań problemów. Wyniki zaskoczyły wszystkich. Aż 98 procent badanych dzieci przejawiło niezwykłą kreatywność! Gdy test przeprowadzono po pięciu latach, liczba dzieci mających genialne pomysły spadła już do 30 procent i stopniowo spadała w  kolejnych latach, osiągając zaledwie 2 procent w wypadku ludzi dorosłych.*
 
Jaki możemy wyciągnąć wniosek z tych badań?
 
Rodzimy się ze swoistym geniuszem. Natomiast, kiedy wkraczamy na drogę edukacji, często zostajemy wdrażani w schemat edukacyjny oraz standard zachowań, co powoduje, że nasz geniusz zostaje stopniowo zmniejszany. 
 
Jak możemy to odnieść do sportu dla przedszkolaków? 
 
Zajęcia sportowe w przedszkolu, stanowią nie lada wyzwanie dla osoby, która je prowadzi. Odpowiada ona często za pierwszy kontakt dziecka z daną dyscypliną sportową. Z osoby kompletnie obcej, musi stać się partnerem do zabawy, opiekunem i inspiratorem pewnych rozwiązań. Musi też umiejętnie dbać o kreatywność i wyobraźnię swoich podopiecznych. Wszystkie ćwiczenia czy elementy ćwiczeń powinny odbywać się w formie zabawy, bez presji i ciągłego oceniania. Można to osiągnąć na przykład przenosząc ćwiczenia w świat bajek. Dzięki temu dzieci będą w pełni zaangażowane w zajęcia i będą budowały w sobie pasję do sportu, a przy tym wykorzystywały swoje pomysły i wyobraźnię do maksimum. Ciekawym rozwiązaniem jest też angażowanie dzieci do pokazywania swoich własnych ćwiczeń, lub wciąganie ich w ustalanie zasad panujących w danej zabawie. 
 
Podczas takich treningów przede wszystkim nie powinno się przeszkadzać dzieciom ani ich ograniczać!
 
Skoro, jak wspomnieliśmy wcześniej, aż 98 % małych dzieci potrafi w dużo lepszy sposób od dorosłych wymyślać nowe, innowacyjne rozwiązania, to czemu mielibyśmy im ciągle narzucać swoje, nawet sprawdzone, metody i sposoby?
 
Nie ograniczajmy ich, a raczej stwarzajmy środowisko do tego, aby dziecko mogło samodzielnie podjąć decyzję, skonfrontować ją z problemem i przekonać się, czy była ona najlepsza. Dużo więcej korzyści odniesie dziecko, które samo dojdzie do jakiegoś rozwiązania, niż to, które skorzysta z gotowej odpowiedzi podanej przez trenera czy nauczyciela.   

Nie przeszkadzajmy im też przez zbytnią presję i ocenianie. Jeśli chcemy, aby nasz maluch był kreatywny i nie stracił swojej bogatej dziecięcej wyobraźni, nie możemy dopuścić, żeby obawiał się podejmować samodzielne decyze i był zdany na kolegów lub trenerów czy rodziców. Zapewniając asystę i wsparcie, powinniśmy pozwalać maluchowi podejmować również złe decyzje. Dzięki temu nasze dziecko szybciej nauczy się zarówno właściwych wzorców ruchowych, jak i prawidłowych zachowań społecznych.
 
Podsumowując, dziecięca wyobraźnia to coś, co powinniśmy pielęgnować również przez sport. Można to osiągnąć dzięki zaangażowaniu trenera oraz używaniu atrakcyjnego i różnorodnego sprzętu, dostosowanego do potrzeb dzieci. Wymaga to wysiłku, ale dbanie o dziecięcą pomysłowość, na pewno się opłaci. Będzie miało to przełożenie nie tylko na przyszłą sportową karierę dziecka, ale pomoże mu lepiej radzić sobie w grupie rówieśniczej oraz w codziennym życiu.
 
Krystian Leszko założyciel Akademii Małego Sportowca – SPORTOWIAKI, organizującej i prowadzącej zajęcia sportowe z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.   www.sportowiaki.pl
 
*Dr. George Land (1932-2016) mówca, naukowiec, wykładowca uniwersytecki. Laureat nagrody Pulitzer'a  i Narodowej Nagrody Książki. 
Przemówienie na temat badań kreatywności: https://www.youtube.com/watch?v=ZfKMq-rYtnc
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Nie tylko skarpetki – prezentowe inspiracje

Święta za pasem, a Ty nadal nie wiesz, co kupić pod choinkę swoim najbliższym? Z przerażeniem myślisz o kolejnej parze gryzących skarpet, które wylądują na dnie szafy? Podpowiemy Ci, co zrobić, aby w tym roku było inaczej. Praktyczne pomysły nie muszą być nudne, jeśli wybierzesz je z głową.

Studia podyplomowe "Psychologia Sportu Pozytywnego dzieci i młodzieży" na SWPS w Katowicach - trwa rekrutacja

Od października 2015 na Uniwersytecie SWPS WZ Katowice ruszają studia podyplomowe "Psychologia Sportu Pozytywnego dzieci i młodzieży". Obecnie trwa rekrutacja na ten ciekawy i przydatny kierunek.

Recenzja książki „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne”

Nie trzeba być miłośnikiem futbolu, by z przyjemnością sięgnąć po tę książkę. Zresztą tak również sugeruje tytuł serii – „Nie tylko dla fana”, i ja także jestem tego przykładem.
„Piszczek. To, co naprawdę jest ważne” to kolejna część cyklu biografii znanych piłkarskich sław. Tym razem, Jarosław Kaczmarek, przedstawia nam sylwetkę Łukasza Piszczka. Wielkiego, a zarazem skromnego człowieka, który z boiska w śląskich Goczałkowicach przeniósł się na europejskie stadiony. A przy tym nadal pozostał chłopakiem sprzed lat, dla którego najważniejsza jest rodzina, przyjaźnie od najmłodszych lat, a wspomnienie dzieciństwa ma smak „piłki z ziemniakami”.

Zostań Rodzicem Tygodnia! Głosuj i wspieraj Twoje Dziecko!

Głosuj na Klub Twojego Dziecka poprzez transakcje – dodatkowy głos za każdą transakcję. Poznaj wszystkie możliwości strefy użytkownika Sportbonus!  Zaloguj się i głosuj do woli! 

"Lewy. Chłopak, który zachwycił świat" - premiera książki

„Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” to uniwersalna historia chłopca, który ani przez chwilę nie wahał się, co jest dla niego ważne. Opowieść, o wielkim talencie i konsekwencji. O tym, że nawet porażkę można przekuć w sukces. To współczesna bajka, w której wszystko wydarzyło się naprawdę.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.