konkurs link

newsletter

  • 23.5.2019, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz
 
 

Sport a dziecięca wyobraźnia

Sport a dziecięca wyobraźnia
Nie ulega wątpliwość, że sport wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Oprócz nabierania zdolności motorycznych, maluch zainteresowany sportem uczy się współpracy w grupie, radzenia sobie z emocjami i ma dobrą okazję do spożytkowania swojej energii. Ale nie możemy jednak zapominać o innym ważnym celu  - zajęcia sportowe powinny pobudzać dziecięcą kreatywność i wyobraźnię.
Swego czasu, na potrzeby NASA, przeprowadzono badania w celu wyłonienia najbardziej kreatywnych ludzi mających realizować odpowiedzialne zadania. Testem kreatywności objęto również  1600 dzieci w wieku od 4 do 5 lat. Zrobiono to za pomocą testu, który badał zdolność wymyślania innowacyjnych rozwiązań problemów. Wyniki zaskoczyły wszystkich. Aż 98 procent badanych dzieci przejawiło niezwykłą kreatywność! Gdy test przeprowadzono po pięciu latach, liczba dzieci mających genialne pomysły spadła już do 30 procent i stopniowo spadała w  kolejnych latach, osiągając zaledwie 2 procent w wypadku ludzi dorosłych.*
 
Jaki możemy wyciągnąć wniosek z tych badań?
 
Rodzimy się ze swoistym geniuszem. Natomiast, kiedy wkraczamy na drogę edukacji, często zostajemy wdrażani w schemat edukacyjny oraz standard zachowań, co powoduje, że nasz geniusz zostaje stopniowo zmniejszany. 
 
Jak możemy to odnieść do sportu dla przedszkolaków? 
 
Zajęcia sportowe w przedszkolu, stanowią nie lada wyzwanie dla osoby, która je prowadzi. Odpowiada ona często za pierwszy kontakt dziecka z daną dyscypliną sportową. Z osoby kompletnie obcej, musi stać się partnerem do zabawy, opiekunem i inspiratorem pewnych rozwiązań. Musi też umiejętnie dbać o kreatywność i wyobraźnię swoich podopiecznych. Wszystkie ćwiczenia czy elementy ćwiczeń powinny odbywać się w formie zabawy, bez presji i ciągłego oceniania. Można to osiągnąć na przykład przenosząc ćwiczenia w świat bajek. Dzięki temu dzieci będą w pełni zaangażowane w zajęcia i będą budowały w sobie pasję do sportu, a przy tym wykorzystywały swoje pomysły i wyobraźnię do maksimum. Ciekawym rozwiązaniem jest też angażowanie dzieci do pokazywania swoich własnych ćwiczeń, lub wciąganie ich w ustalanie zasad panujących w danej zabawie. 
 
Podczas takich treningów przede wszystkim nie powinno się przeszkadzać dzieciom ani ich ograniczać!
 
Skoro, jak wspomnieliśmy wcześniej, aż 98 % małych dzieci potrafi w dużo lepszy sposób od dorosłych wymyślać nowe, innowacyjne rozwiązania, to czemu mielibyśmy im ciągle narzucać swoje, nawet sprawdzone, metody i sposoby?
 
Nie ograniczajmy ich, a raczej stwarzajmy środowisko do tego, aby dziecko mogło samodzielnie podjąć decyzję, skonfrontować ją z problemem i przekonać się, czy była ona najlepsza. Dużo więcej korzyści odniesie dziecko, które samo dojdzie do jakiegoś rozwiązania, niż to, które skorzysta z gotowej odpowiedzi podanej przez trenera czy nauczyciela.   

Nie przeszkadzajmy im też przez zbytnią presję i ocenianie. Jeśli chcemy, aby nasz maluch był kreatywny i nie stracił swojej bogatej dziecięcej wyobraźni, nie możemy dopuścić, żeby obawiał się podejmować samodzielne decyze i był zdany na kolegów lub trenerów czy rodziców. Zapewniając asystę i wsparcie, powinniśmy pozwalać maluchowi podejmować również złe decyzje. Dzięki temu nasze dziecko szybciej nauczy się zarówno właściwych wzorców ruchowych, jak i prawidłowych zachowań społecznych.
 
Podsumowując, dziecięca wyobraźnia to coś, co powinniśmy pielęgnować również przez sport. Można to osiągnąć dzięki zaangażowaniu trenera oraz używaniu atrakcyjnego i różnorodnego sprzętu, dostosowanego do potrzeb dzieci. Wymaga to wysiłku, ale dbanie o dziecięcą pomysłowość, na pewno się opłaci. Będzie miało to przełożenie nie tylko na przyszłą sportową karierę dziecka, ale pomoże mu lepiej radzić sobie w grupie rówieśniczej oraz w codziennym życiu.
 
Krystian Leszko założyciel Akademii Małego Sportowca – SPORTOWIAKI, organizującej i prowadzącej zajęcia sportowe z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.   www.sportowiaki.pl
 
*Dr. George Land (1932-2016) mówca, naukowiec, wykładowca uniwersytecki. Laureat nagrody Pulitzer'a  i Narodowej Nagrody Książki. 
Przemówienie na temat badań kreatywności: https://www.youtube.com/watch?v=ZfKMq-rYtnc
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Rodzinna wyprawa na Kaukaz w obuwiu KEEN

Beata, Konrad oraz ich syn Mikołaj, to rodzina biorąca udział w Keen Cauacasus Expedition 2014 – akcji zorganizowanej przez amerykańską markę obuwniczą KEEN. Podróżując pod hasłem "Z dzieckiem w plecaku", cała trójka  postanowiła wyruszyć z przygodą na Kaukaz.

"Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką" - książka

Maja Włoszczowska - mistrzyni świata i dwukrotna ​wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, multimedalistka mistrzostw świata i Europy, napisała poradnik rowerowy dla całej rodziny. Książka Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką, której współautorką jest dziennikarka Karoliną Oponowicz, ukała się na rynku 11 kwietnia, nakładem wydawnictwa Agora. 

Supa Strikas - kolorowanki

Uwielbiasz piłkę nożną? Jesteś fanem Supa Strikes? Nie przegap kolorowanek z bohaterami najlepszej drużyny futbolowej na świecie!

Sprawność fizyczna dzieci w Polsce

Eksperci szacują, że co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie. Sprawność młodego pokolenia z dekady na dekadę systematycznie spada. Te statystyki można odwrócić. Udowadnia to program edukacyjny Aktywne Szkoły MultiSport, który zmobilizował do ruchu ponad 9 tysięcy uczniów z Dolnego Śląska. II edycja programu ruszy wiosną 2019 r. w szkołach podstawowych w województwie mazowieckim. 

Teva prezentuję kolekcję na sezon wiosna & lato' 2018

Połowa kwietnia, wzrastające temperatury czy budząca się do życia przyroda - najbardziej oczywiste symptomy potwierdzają fakt, który ucieszy zmarzluchów i wszystkich spragnionych słońca. Do Polski zawitała wiosna! Ciepła, kolorowa, z dużą ilością promieni i dająca optymizm, iż nie jest to chwilowa anomalia, a zapowiedź gorącego i słonecznego lata. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.