konkurs link

newsletter

  • 27.6.2019, Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław
 
 

Seria GórFanka - wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej

Seria GórFanka - wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej

Cykl książek "GórFanka" stara się utrwalić barwne wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej z ponad czterdziestu lat spędzonych w górach. Bogato ilustrowane książki powstały na bazie rozmów z Romanem Gołędowskim (wyd. Annapurna).

Seria składa się z pięciu części, a każda z nich dotyczy działalności górskiej w określonym czasie i miejscu. Kolejne tomiki noszą tytuły:

  • GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie
  • GórFanka na szczytach Himalajów
  • GórFanka w Karakorum 1979-1986
  • GórFanka powraca w Karakorum
  • GórFanka na himalajskiej ścieżce.

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie
 


 

Pierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorski pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70., tak ważnych dla naszego alpinizmu. Mamy okazję poznać mało znane epizody z wczesnych lat tatrzańskich i alpejskich, a także doświadczenia bohaterki z pierwszej wyprawy w góry wysokie. Nowe, trzecie wydanie wzbogacone zostało o kolejne opowieści z Tatr, a także w pełny wykaz działalności górskiej Anny Czerwińskiej.


GórFanka na szczytach Himalajów
 


 

Tym razem autorka opisuje wyprawy na najwyższe himalajskie szczyty: Mount Everest, Lhotse i Makalu. Dzięki żywej narracji oraz bogatej szacie graficznej możemy przenieść się choć na chwilę w niedostępny świat himalajskich olbrzymów.
 

GórFanka w Karakorum 1979-1986
 


 

Książka relacjonuje bodaj najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterski, gdy zmagała się ona z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum – Nanga Parbat, Broad Peak czy K2. Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty, wtedy też rozgrywały się górskie dramaty, których Anna Czerwińska była niejako naocznym świadkiem.
 

GórFanka  powraca w Karakorum


 

W 2003 roku, po kilkunastu latach przerwy, autorka wraca w Karakorum. Zakończona sukcesem wyprawa na Gasherbrum II otwiera drogę do kolejnych wypraw w ten rejon: na Gasherbrum I, Broad Peak i K2. Cennym uzupełnieniem książki jest posłowie, w którym Darek Załuski opowiada Annie Czerwińskiej o zwycięskiej wyprawie na K2 w 2011 roku.
 

GórFanka na himalajskiej ścieżce
 


 

Opowieść obejmuje ponad 30 lat działalności górskiej Anny Czerwińskiej, potyczki z ośmioma szczytami, w tym z sześcioma ośmiotysięcznikami. Tak długi czas sprawia, że śledzimy zmiany, jakie  dokonują się w podejściu do gór u Anny, w charakterze wypraw himalajskich oraz w samym Nepalu. Szczerość wypowiedzi i poczucie humoru to z kolei elementy łączące wszystkie GórFanki. 


Książki z cyklu „GórFanka” ukazują się w wydawnictwie Annapurna.
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Wyjątkowa książka "AIKIDO nie tylko dla dzieci"

Aikido to japońska sztuka walki, którą może uprawiać każdy! Mia i Enzo – bohaterowie książki – w przyjazny i ciekawy sposób prezentują zasady, elementy techniczne, a także praktyczny i edukacyjny wymiar uprawiania aikido.

Konkurs plastyczny “Wakacje z przygodą” na KOGIS.PL

W dniach od 3 listopada do 10 grudnia 2014 r. czekamy na Wasze prace artystyczne prezentujące niesamowite wydarzenia z Waszych wakacji - dla zwycięzców mamy ciekawe nagrody:

Przedszkola Legii - już siedem ośrodków w Warszawie!

Po Śródmieściu, Grochowie, Bemowie, Mokotowie, Ursynowie i Wawrze przyszła pora na Targówek. Na boisku przy Łabiszyńskiej w sobotę odbyły się pierwsze zajęcia Piłkarskich Przedszkoli Legii. W inauguracyjnym treningu uczestniczyło ponad 70 dzieci!

Zimowy Narodowy, czyli raj dla aktywnych

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy kiedyś w Warszawie powstanie kryte rolkowisko. A tu proszę - na początku stycznia z wielką pompą ruszył projekt Zimowy Narodowy, w ramach którego na płycie Stadionu uruchomiono największe w Polsce kryte lodowisko, wydzielone miejsce dla rolkarzy i boiska do badmintona, za to kilka dni później na jednym z parkingów otwarto skatepark. Do 20 lutego wszyscy miłośnicy tych dyscyplin mogą szaleć do woli.

Sebastian Druszkiewicz srebrnym medalistą

Sebastian Druszkiewicz, łyżwiarz szybki, członek polskiej reprezentacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014, zdobył srebrny medal w biegach Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się 28.12 – 30.12.2014 w Warszawie. 30 grudnia, w biegu zamykającym zawody, na warszawskim torze Stegny pokonał dystans 5000 m w czasie 6.55,42. Pomimo napotykanych przeciwności i trudnego okresu w karierze nie poddał się, znalazł sponsora, intensywnie trenuje i wraca do formy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.