konkurs link

newsletter

  • 16.1.2019, Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard
 
 

Seria GórFanka - wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej

Seria GórFanka - wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej

Cykl książek "GórFanka" stara się utrwalić barwne wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej z ponad czterdziestu lat spędzonych w górach. Bogato ilustrowane książki powstały na bazie rozmów z Romanem Gołędowskim (wyd. Annapurna).

Seria składa się z pięciu części, a każda z nich dotyczy działalności górskiej w określonym czasie i miejscu. Kolejne tomiki noszą tytuły:

  • GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie
  • GórFanka na szczytach Himalajów
  • GórFanka w Karakorum 1979-1986
  • GórFanka powraca w Karakorum
  • GórFanka na himalajskiej ścieżce.

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie
 


 

Pierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorski pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70., tak ważnych dla naszego alpinizmu. Mamy okazję poznać mało znane epizody z wczesnych lat tatrzańskich i alpejskich, a także doświadczenia bohaterki z pierwszej wyprawy w góry wysokie. Nowe, trzecie wydanie wzbogacone zostało o kolejne opowieści z Tatr, a także w pełny wykaz działalności górskiej Anny Czerwińskiej.


GórFanka na szczytach Himalajów
 


 

Tym razem autorka opisuje wyprawy na najwyższe himalajskie szczyty: Mount Everest, Lhotse i Makalu. Dzięki żywej narracji oraz bogatej szacie graficznej możemy przenieść się choć na chwilę w niedostępny świat himalajskich olbrzymów.
 

GórFanka w Karakorum 1979-1986
 


 

Książka relacjonuje bodaj najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterski, gdy zmagała się ona z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum – Nanga Parbat, Broad Peak czy K2. Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty, wtedy też rozgrywały się górskie dramaty, których Anna Czerwińska była niejako naocznym świadkiem.
 

GórFanka  powraca w Karakorum


 

W 2003 roku, po kilkunastu latach przerwy, autorka wraca w Karakorum. Zakończona sukcesem wyprawa na Gasherbrum II otwiera drogę do kolejnych wypraw w ten rejon: na Gasherbrum I, Broad Peak i K2. Cennym uzupełnieniem książki jest posłowie, w którym Darek Załuski opowiada Annie Czerwińskiej o zwycięskiej wyprawie na K2 w 2011 roku.
 

GórFanka na himalajskiej ścieżce
 


 

Opowieść obejmuje ponad 30 lat działalności górskiej Anny Czerwińskiej, potyczki z ośmioma szczytami, w tym z sześcioma ośmiotysięcznikami. Tak długi czas sprawia, że śledzimy zmiany, jakie  dokonują się w podejściu do gór u Anny, w charakterze wypraw himalajskich oraz w samym Nepalu. Szczerość wypowiedzi i poczucie humoru to z kolei elementy łączące wszystkie GórFanki. 


Książki z cyklu „GórFanka” ukazują się w wydawnictwie Annapurna.
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

BiegamBoLubię - trenuj razem z PKO Bankiem Polskim

W sobotę 1 kwietnia ruszy ósma już edycja akcji „BiegamBoLubię”, której partnerem strategicznym jest od kilku lat PKO Bank Polski. Na 80 stadionach lekkoatletycznych na terenie całej Polski będą się odbywać bezpłatne spotkania biegowe pod okiem profesjonalistów. Zapraszamy do wspólnego trenowania!

Rekordowa frekwencja na Bike Maraton

Już ponad 1100 osób zapisało się do startu w XIV edycji największego w Polsce cyklu zawodów rowerowych dla amatorów. W tym roku na Bike Maraton składa się 10 imprez organizowanych od kwietnia do października w najbardziej malowniczych miejscowościach Polski.

Piłkarskie szaleństwo – także dla dzieci

Ostatnie tygodnie upłynęły kibicom na śledzeniu pojedynków drużyn rywalizujących o tytuł Mistrza Europy. I choć Polska odpadła w ćwierćfinale, po przegranej w rzutach karnych z Portugalią (jak się później okazało, mistrzowską drużyną), to entuzjazm miłośników piłki nożnej nie słabnie.

Zrób sobie prezent i zmień swoje życie!

Jesteś gotowa podjąć wyzwanie i zmienić swoje życie na lepsze? Interesują Cię profesjonalne treningi w pięknych sceneriach, zaprojektowane tak, byś schudła, nabrała lepszej kondycji i oderwała się od codzienności? Tylko połączenie ćwiczeń ze specjalnie dobraną dietą przyniesie spektakularne efekty. Spróbuj, przeżyj przygodę, zmień złe nawyki i poczuj się piękna. Ciało na lato robi się w zimie!

Rekordowa liczba dzieci zagra o Puchar Tymbarku!

Ponad 200 tysięcy dzieci zostało zgłoszonych do XIV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W tym roku dziewczęta i chłopcy będą rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych: U-10 oraz U- 12. Zdobywców Pucharu Tymbarku wyłonią mecze finałowe rozgrywane w maju na Stadionie Narodowym. Najlepsze drużyny w swoich kategoriach wiekowych pojadą do Hamburga na mecz Niemcy – Polska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.