konkurs link

newsletter

  • 21.3.2019, Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
 
 

Rusza Olimpiada szachowa w Gruzji!

Rusza Olimpiada szachowa w Gruzji!
Nasza Kadra Narodowa w Szachach będzie walczyć o najwyższe lokaty podczas wyczerpującego, bo aż 12-dniowego turnieju, jakim jest rozgrywana co dwa lata Olimpiada szachowa. Dwa silne, polskie, pięcioosobowe zespoły – kobiecy i męski - zmierzą się z najlepszymi reprezentantami innych krajów. W sumie w olimpiadzie bierze udział ponad 1600 zawodników ze 190 państw z całego świata. Najważniejsza impreza szachowa zostanie rozegrana w Gruzji w miejscowości Batumi między 24 września a 5 października 2018 roku.
Kobiecy zespół dwa lata temu wywalczył srebro drużynowo i indywidualnie. Monika Soćko pierwsza szachownica Polski, najbardziej doświadczona i utytułowana zawodniczka kraju, podczas konferencji prasowej przed wylotem do Batumi powiedziała: „Będzie nam ciężko, bo najmocniejsze zawodniczki z Rosji i Ukrainy wciąż nas rankingowo przewyższają, ale rankingi w szachy nie grają i mam nadzieję, że tym razem ogramy Rosję. Będziemy walczyć”.
 
Pozytywnie nastrojony do startu Polek jest kapitan i główny trener kadry kobiet,  Marek Matlak: „Od 1996 roku jesteśmy drużyną, z którą musi się liczyć światowa czołówka. Mamy siódmy numer startowy wśród ponad 150 drużyn kobiecych. Faworytkami do medali są Chiny, Rosja, Ukraina i Gruzja, ale Polki są wymieniane jako zawodniczki, które mogą namieszać w czołówce”.
 
„Mamy dwie młode bardzo, bardzo dobrze przygotowane drużyny, obie ze świetnymi wynikami. To rzadka sytuacja, nie wiem czy nie pierwsza taka w historii, gdzie Polacy mają  aż tak silne i wyrównane ekipy” - powiedział podczas konferencji prasowej przed wylotem  na olimpiadę nowy Prezes Polskiego Związku Szachowego, Arcymistrz Radosław Jedynak.
 
Gra w szachy to nie tylko wysiłek umysłowy, ale i ogromny wysiłek fizyczny. Wielogodzinne partie szachowe (średnio 4 godzinne), to tylko jeden z elementów codzienności olimpijskiej szachistów. Do tego dochodzą odprawy i przygotowania do kolejnych partii pod konkretnych przeciwników. Co daje 8 do 9 godzin dziennie intensywnego wysiłku. Czy nasza Kadra Narodowa w Szachach jest przygotowana na takie wyzwanie?
 
„Narodowa Kadra w Szachach ma za sobą intensywny okres przygotowawczy, w tym także zgrupowanie, które opierało się głownie na budowaniu wytrzymałości fizycznej zawodników. Dobre przygotowanie fizyczne naszych kadrowiczów będzie pozytywnie wpływało zwłaszcza na końcowe partie turnieju” - powiedział trener kadry męskiej Arcymistrz Bartosz Soćko i poprosił kibiców: „Trzymajcie za nas kciuki, to kibicowanie na pewno nam się przyda!”
 
Śledzić poczynania naszej Narodowej Kadry w Szachach można na oficjalnej stronie olimpiady oraz w social mediach Polskiego Związku Szachowego.
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

O dobrej rywalizacji recenzja książki „Mój sport, moja radość! 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport”

Jeśli twoje dziecko (mniej lub bardziej profesjonalnie) uprawia sport, zaopatrz się w tę książkę najszybciej, jak potrafisz. Wydawnictwo GWP kolejny raz dowodzi, że jest godne zaufania.

Akcja Zdrowo i Sportowo - kolejna porcja materiałów

Akcja Zdrowo i Sportowo objęła już swym zasięgiem w roku szkolnym 2015/2016 ponad 150 placówek. W najbliższych dniach zintensyfikowane zostaną odwiedziny w szkołach podstawowych, gdyż projekt będzie realizowany również podczas warszawskiej „Zimy W Mieście 2016”.

"Judo, nie tylko dla dzieci" - książka

Jak powstało judo? Czy każdy może je uprawiać? Co to jest ude-hishigi-juji-gatame? Ika i Milo zadają najbardziej dociekliwe pytania, a Dziadek Kot cierpliwie na nie odpowiada, krok po kroku odsłaniając przed swoimi wnukami tajniki judo. Wie, o czym mówi, w końcu w młodości brał udział w igrzyskach olimpijskich, podobnie jak współautor tekstu – olimpijczyk i kilkunastokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie.

Wiosenne porządki w diecie

Aby zwalczyć skutki wiosennego przesilenia, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie i zastanowić, czy dostarczamy organizmowi produktów, które zawierają elementy cenne dla zdrowia. Różnorodna i zbilansowana dieta to klucz do zdrowia, dobrego samopoczucia oraz budowania odporności. W ustaleniu, jak powinna wyglądać zdrowa dieta i z jakich produktów powinna się składać, pomogą nam zasady ujęte w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opublikowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Zgodnie z założeniami piramidy, należy spożywać 4-5 posiłków dziennie o regularnych porach (w odstępach czasowych ok. 3-4 h).

Teva prezentuję kolekcję na sezon wiosna & lato' 2018

Połowa kwietnia, wzrastające temperatury czy budząca się do życia przyroda - najbardziej oczywiste symptomy potwierdzają fakt, który ucieszy zmarzluchów i wszystkich spragnionych słońca. Do Polski zawitała wiosna! Ciepła, kolorowa, z dużą ilością promieni i dająca optymizm, iż nie jest to chwilowa anomalia, a zapowiedź gorącego i słonecznego lata. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.