konkurs link

newsletter

  • 24.4.2019, Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
 
 

Kumulacja Aktywności, czyli sport pod okiem mistrza

Kumulacja Aktywności, czyli sport pod okiem mistrza
Zajęcia z szermierki, łucznictwa i snowboardu… Judo, rugby i hokej na trawie. Systematyczne treningi dla młodzieży z mistrzami świata, Europy i Polski. A to wszystko całkowicie za darmo! Coś, co brzmi jak wyliczanka nierealnych marzeń, jest możliwe za sprawą programu sportowego „Kumulacja Aktywności”. W niedzielę 30 sierpnia ruszy jego trzecia edycja, w ramach której 50 mistrzów sportu prowadzić będzie bezpłatne zajęcia dla gimnazjalistów we wszystkich 16 województwach.
W niewielkim Chraplewie w województwie wielkopolskim już po raz trzeci treningi dla młodzieży na siłowni poprowadzi Paweł Najdek. Uczniowie gimnazjów w Pucku i Starzynie na Pomorzu będą przekonywać się do uprawiania sportu pod okiem Rafała Kownatke. „Kumulacja Aktywności” będzie też w Ratoszynie, Korfantowie, Czerninie, czy Odporyszowie. Imponującym gronem sportowców mogą pochwalić się Wrocław, Warszawa, czy Poznań, gdzie zajęcia sportowe prowadzić będą olimpijczycy, m.in. Renata Mauer-Różańska, Kajetan Broniewski i Michał Jeliński. Trudno się chyba dziwić, iż taka oferta zajęć trafia do młodych ludzi i skutecznie zachęca ich do tego, aby opuścili świat on-line na rzecz spotkania z prawdziwym sportowym mistrzem.
 
Pomysłodawcą i organizatorem programu „Kumulacja Aktywności” jest Fundacja LOTTO Milion Marzeń, dla której sport to kluczowy obszar działania. Celem programu jest zaradzenie niepokojąco niskiemu zainteresowaniu młodych ludzi aktywnością fizyczną. Opracowując formułę akcji, Fundacja przyjęła za punkt wyjścia wnioski z badań dotyczących postaw i opinii młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do sportu [1]. Badania pokazały, że co trzeci uczeń ogranicza swój ruch tylko do lekcji WF-u i na aktywność fizyczną poświęca mniej czasu niż na komputer czy życie towarzyskie. Zgodnie z wynikami, niechęć do WF-u wśród gimnazjalistów osiąga swoje apogeum w drugiej klasie i wynika przede wszystkim z doświadczeń nabytych na lekcjach wychowania fizycznego w pierwszym roku nauki w gimnazjum. Z drugiej strony, z badań można wysnuć wniosek, że młodzi ludzie potrzebują i poszukują autorytetów wśród dorosłych. Część badanej młodzieży przyznała, że zaczęła aktywnie uprawiać sport ze względu na zafascynowanie jakimś sportowcem. Natomiast według badań Grupy IQS [2] zrealizowanych w sierpniu 2014 r., 64% dorosłych uważa, że w ich okolicy brakuje ofert ciekawych pozaszkolnych zajęć sportowych dla młodzieży.
 
Program „Kumulacja Aktywności” wychodzi naprzeciw problemom wskazanym w badaniach i odpowiada na potrzeby młodych ludzi. Jego celem jest zachęcenie gimnazjalistów do aktywności fizycznej poprzez umożliwienie im treningu pod okiem prawdziwego sportowego mistrza.
 
– Program wystartował we wrześniu 2013 roku. Od tamtej pory, w dwóch dotychczasowych edycjach programu, systematycznie ćwiczyło ponad 2 500 dziewcząt i chłopców. Autorytet Mistrza Sportu działa jak magnes. Młodzież nie tylko aktywnie uczestniczy w zajęciach, ale chce także kontynuować swoją przygodę ze sportem. Uczy się wytrwałości, konsekwencji i sportowej rywalizacji  – wylicza Bartosz Mielecki, Prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń.
 
W trzeciej edycji programu, zajęcia sportowe dla gimnazjalistów w całej Polsce prowadzić będzie 50 wybitnych sportowców, mistrzów świata i olimpijczyków. Każdy mistrz realizuje dla zrekrutowanej przez siebie grupy ponad 20 osób cykl 40 zajęć według własnego, autorskiego scenariusza. Z programu skorzysta ponad 1000 gimnazjalistów.
 
- Nasze sportowe osiągnięcia i pasja do sportu pozwalają nam szybko znaleźć wspólny język z młodzieżą i zainteresować aktywnością fizyczną nawet największych fanów wirtualnego świata - opowiada Adam Wysocki, który już po raz trzeci będzie prowadził zajęcia w ramach programu. - Program „Kumulacja Aktywności” wpływa na poprawę kondycji fizycznej trenującej z nami młodzieży, a czasem przyczynia się nawet do odkrycia sportowych talentów – dodaje. To właśnie Wysockiemu udało się podczas zajęć zauważyć niezwykły talent do nart biegowych u Katarzyny Chełmińskiej, jednej z gimnazjalistek ćwiczących w jego grupie. Dziewczynka, chociaż dotychczas nie trenowała w żadnym klubie, za namową trenera Adama Wysockiego zdawała (i dostała się) do szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, do której chodzili m.in. Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch. Już od września zamieszka w szkolnej bursie, a Fundacja LOTTO wesprze ją finansowo, przyznając jej stypendium w ramach swojego programu „Stypendium na Medal”, poprzez który pomaga utalentowanym sportowcom.
 
Ogromny sukces osiągnął też Wojciech Koszałka, uczestnik „Kumulacji Aktywności” z wioski niedaleko Krokowej, podopieczny Rafała Kownatke. Jego przygoda sportowa rozpoczęta w ramach programu, doprowadziła go do zdobycia brązowego medalu w rzucie dyskiem podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W tych samych zawodach wysokie miejsce w pchnięciu kulą zajęli koledzy Wojtka, którzy również zarazili się sportową pasją podczas poprzedniej edycji „Kumulacji Aktywności”: Wojciech Makurat i Jakub Rigga.
 
Głównymi adresatami działań realizowanych w ramach „Kumulacji Aktywności” są gimnazjaliści, jednak organizatorzy zwracają również uwagę na rolę dorosłych w kształtowaniu prosportowych postaw młodzieży. Dla rodziców i nauczycieli Fundacja przygotowała cykl materiałów edukacyjnych, pokazujących, w jaki sposób można zachęcić gimnazjalistów do aktywności fizycznej. Na stronie internetowej: www.kumulacjaaktywnosci.pl dostępne są scenariusze zajęć sportowych przygotowane przez sportowców, można także obejrzeć reportaże filmowe z zajęć zrealizowanych przez mistrzów w ramach poprzednich edycji programu. Patronat nad programem sprawuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Kumulacja Aktywności - najważniejsze liczby

Pierwsza edycja (wrzesień 2013 – marzec 2014) [3]:
Ponad 1200 gimnazjalistów wzięło udział w zajęciach sportowych, w tym: 
o 41,1% uczestników programu dotychczas nie uprawiało żadnego sportu w zorganizowany sposób,
o 14% uczestników przyznało, że regularnie unikało lekcji WF lub miało stałe zwolnienie,
o 49,7% uczestników programu stanowiły dziewczęta,.
Sportowcy przeprowadzili ponad 2 477 godzin ćwiczeń.
Program pozytywnie wpłynął na zmianę postaw uczestników zajęć: 
o 90% uczestników zauważyło zmiany w swoim życiu i w sobie spowodowane uczestnictwem w programie,
o ponad 80% gimnazjalistów zadeklarowało, że będzie nadal ćwiczyć po zakończeniu programu,
o około 60 gimnazjalistów uczestniczących w programie rozpoczęło treningi w klubach sportowych.

Druga edycja „Kumulacji Aktywności” (wrzesień 2014 – kwiecień 2015) [4]:
Ponad 1600 gimnazjalistów wzięło udział w zajęciach sportowych, w tym: 
o 51% uczestników programu dotychczas nie uprawiało żadnego sportu w zorganizowany sposób,
o 14% uczestników przyznało, że regularnie unikało lekcji WF lub miało stałe zwolnienie,
o 50% uczestników programu stanowiły dziewczęta.
Sportowcy przeprowadzili 4350 godzin zajęć.
90% uczestników zaobserwowało w sobie korzystne zmiany pod wpływem uczestnictwa w programie.
97% gimnazjalistów deklaruje chęć dalszego udziału w zajęciach sportowych.
96 gimnazjalistów uczestniczących w programie rozpoczęło systematyczne treningi w klubach sportowych.
 
[1] Badanie postaw i opinii oraz motywacji młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do aktywności sportowej jako formy spędzania czasu oraz sposobu kształtowania u niej prosportowych postaw, CBOS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2012
[2] Badanie OMNIBUS „Aktywność Fizyczna Młodzieży”, Grupa IQS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2014
[3] Sprawozdania sporządzane przez sportowców z realizowanych przez nich zajęć oraz badania ankietowe i wywiady z uczestniczącymi w programie gimnazjalistami i sportowcami, 2014
[4] Sprawozdania sporządzane przez sportowców z realizowanych przez nich zajęć oraz badania ankietowe z uczestniczącymi w programie gimnazjalistami i sportowcami, 2015
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie

Aktywność fizyczna jest ważna zarówno w życiu dorosłych, jak i dzieci – wzmacnia mięśnie, pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, a nawet podnosi odporność. Do tego dla najmłodszych uprawianie sportu, który lubią, to po prostu świetna zabawa. Tylko czy w przypadku maluchów rzeczywiście ćwiczenia mają same plusy?

Sport w mieście – o czym pamiętać latem?

Ciepłe dni zdecydowanie bardziej mobilizują do zażywania ruchu. Co ciekawe, zależność między podejmowaniem aktywności fizycznej a miejscem zamieszkania jest widoczna w badaniach. Sport częściej uprawiają mieszkańcy miast niż wsi (72% wobec 56%)[1]. Jednak sport w miejskim wydaniu, choć bardziej popularny, okazuje się też bardziej ryzykowny. Dlaczego? Przede wszystkim przez zanieczyszczenia powietrza. Jak ich uniknąć nie rezygnując jednocześnie ze sportowych endorfin?

Nie tylko skarpetki – prezentowe inspiracje

Święta za pasem, a Ty nadal nie wiesz, co kupić pod choinkę swoim najbliższym? Z przerażeniem myślisz o kolejnej parze gryzących skarpet, które wylądują na dnie szafy? Podpowiemy Ci, co zrobić, aby w tym roku było inaczej. Praktyczne pomysły nie muszą być nudne, jeśli wybierzesz je z głową.

Nordic Skating. Jazda po otwartych akwenach wodnych

Łyżwiarstwo długodystansowe jest niezwykłym doświadczeniem. Przy dobrej pogodzie, z dobrymi warunkami ślizgowymi lodu, na szeroko otwartym morzu można przejechać w dowolnym miejscu niemal bez ograniczeń, a to daje wyjątkowe poczucie wolności. Jeśli ktoś tego nigdy nie próbował, to jest to prawdziwy skarb wart przeżycia.

Jesienne aktywności dla całej rodziny

Słota, mgła i chłód nie jest żadną wymówką ku temu, żeby zaszyć się w domu i czekać do wiosny. Jesień to – tak jak pozostałe pory roku – świetny czas na outdoorowe aktywności dla całej rodziny. Podrzucamy garść ciekawych inspiracji, w których udział brać mogą mali i duzi. Porzućcie koce i wyruszcie ku przygodzie!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.