konkurs link

newsletter

  • 25.8.2019, Imieniny obchodzą: Luiza, Patrycja, Ludwik
 
 

Kumulacja Aktywności, czyli sport pod okiem mistrza

Kumulacja Aktywności, czyli sport pod okiem mistrza
Zajęcia z szermierki, łucznictwa i snowboardu… Judo, rugby i hokej na trawie. Systematyczne treningi dla młodzieży z mistrzami świata, Europy i Polski. A to wszystko całkowicie za darmo! Coś, co brzmi jak wyliczanka nierealnych marzeń, jest możliwe za sprawą programu sportowego „Kumulacja Aktywności”. W niedzielę 30 sierpnia ruszy jego trzecia edycja, w ramach której 50 mistrzów sportu prowadzić będzie bezpłatne zajęcia dla gimnazjalistów we wszystkich 16 województwach.
W niewielkim Chraplewie w województwie wielkopolskim już po raz trzeci treningi dla młodzieży na siłowni poprowadzi Paweł Najdek. Uczniowie gimnazjów w Pucku i Starzynie na Pomorzu będą przekonywać się do uprawiania sportu pod okiem Rafała Kownatke. „Kumulacja Aktywności” będzie też w Ratoszynie, Korfantowie, Czerninie, czy Odporyszowie. Imponującym gronem sportowców mogą pochwalić się Wrocław, Warszawa, czy Poznań, gdzie zajęcia sportowe prowadzić będą olimpijczycy, m.in. Renata Mauer-Różańska, Kajetan Broniewski i Michał Jeliński. Trudno się chyba dziwić, iż taka oferta zajęć trafia do młodych ludzi i skutecznie zachęca ich do tego, aby opuścili świat on-line na rzecz spotkania z prawdziwym sportowym mistrzem.
 
Pomysłodawcą i organizatorem programu „Kumulacja Aktywności” jest Fundacja LOTTO Milion Marzeń, dla której sport to kluczowy obszar działania. Celem programu jest zaradzenie niepokojąco niskiemu zainteresowaniu młodych ludzi aktywnością fizyczną. Opracowując formułę akcji, Fundacja przyjęła za punkt wyjścia wnioski z badań dotyczących postaw i opinii młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do sportu [1]. Badania pokazały, że co trzeci uczeń ogranicza swój ruch tylko do lekcji WF-u i na aktywność fizyczną poświęca mniej czasu niż na komputer czy życie towarzyskie. Zgodnie z wynikami, niechęć do WF-u wśród gimnazjalistów osiąga swoje apogeum w drugiej klasie i wynika przede wszystkim z doświadczeń nabytych na lekcjach wychowania fizycznego w pierwszym roku nauki w gimnazjum. Z drugiej strony, z badań można wysnuć wniosek, że młodzi ludzie potrzebują i poszukują autorytetów wśród dorosłych. Część badanej młodzieży przyznała, że zaczęła aktywnie uprawiać sport ze względu na zafascynowanie jakimś sportowcem. Natomiast według badań Grupy IQS [2] zrealizowanych w sierpniu 2014 r., 64% dorosłych uważa, że w ich okolicy brakuje ofert ciekawych pozaszkolnych zajęć sportowych dla młodzieży.
 
Program „Kumulacja Aktywności” wychodzi naprzeciw problemom wskazanym w badaniach i odpowiada na potrzeby młodych ludzi. Jego celem jest zachęcenie gimnazjalistów do aktywności fizycznej poprzez umożliwienie im treningu pod okiem prawdziwego sportowego mistrza.
 
– Program wystartował we wrześniu 2013 roku. Od tamtej pory, w dwóch dotychczasowych edycjach programu, systematycznie ćwiczyło ponad 2 500 dziewcząt i chłopców. Autorytet Mistrza Sportu działa jak magnes. Młodzież nie tylko aktywnie uczestniczy w zajęciach, ale chce także kontynuować swoją przygodę ze sportem. Uczy się wytrwałości, konsekwencji i sportowej rywalizacji  – wylicza Bartosz Mielecki, Prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń.
 
W trzeciej edycji programu, zajęcia sportowe dla gimnazjalistów w całej Polsce prowadzić będzie 50 wybitnych sportowców, mistrzów świata i olimpijczyków. Każdy mistrz realizuje dla zrekrutowanej przez siebie grupy ponad 20 osób cykl 40 zajęć według własnego, autorskiego scenariusza. Z programu skorzysta ponad 1000 gimnazjalistów.
 
- Nasze sportowe osiągnięcia i pasja do sportu pozwalają nam szybko znaleźć wspólny język z młodzieżą i zainteresować aktywnością fizyczną nawet największych fanów wirtualnego świata - opowiada Adam Wysocki, który już po raz trzeci będzie prowadził zajęcia w ramach programu. - Program „Kumulacja Aktywności” wpływa na poprawę kondycji fizycznej trenującej z nami młodzieży, a czasem przyczynia się nawet do odkrycia sportowych talentów – dodaje. To właśnie Wysockiemu udało się podczas zajęć zauważyć niezwykły talent do nart biegowych u Katarzyny Chełmińskiej, jednej z gimnazjalistek ćwiczących w jego grupie. Dziewczynka, chociaż dotychczas nie trenowała w żadnym klubie, za namową trenera Adama Wysockiego zdawała (i dostała się) do szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, do której chodzili m.in. Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch. Już od września zamieszka w szkolnej bursie, a Fundacja LOTTO wesprze ją finansowo, przyznając jej stypendium w ramach swojego programu „Stypendium na Medal”, poprzez który pomaga utalentowanym sportowcom.
 
Ogromny sukces osiągnął też Wojciech Koszałka, uczestnik „Kumulacji Aktywności” z wioski niedaleko Krokowej, podopieczny Rafała Kownatke. Jego przygoda sportowa rozpoczęta w ramach programu, doprowadziła go do zdobycia brązowego medalu w rzucie dyskiem podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W tych samych zawodach wysokie miejsce w pchnięciu kulą zajęli koledzy Wojtka, którzy również zarazili się sportową pasją podczas poprzedniej edycji „Kumulacji Aktywności”: Wojciech Makurat i Jakub Rigga.
 
Głównymi adresatami działań realizowanych w ramach „Kumulacji Aktywności” są gimnazjaliści, jednak organizatorzy zwracają również uwagę na rolę dorosłych w kształtowaniu prosportowych postaw młodzieży. Dla rodziców i nauczycieli Fundacja przygotowała cykl materiałów edukacyjnych, pokazujących, w jaki sposób można zachęcić gimnazjalistów do aktywności fizycznej. Na stronie internetowej: www.kumulacjaaktywnosci.pl dostępne są scenariusze zajęć sportowych przygotowane przez sportowców, można także obejrzeć reportaże filmowe z zajęć zrealizowanych przez mistrzów w ramach poprzednich edycji programu. Patronat nad programem sprawuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Kumulacja Aktywności - najważniejsze liczby

Pierwsza edycja (wrzesień 2013 – marzec 2014) [3]:
Ponad 1200 gimnazjalistów wzięło udział w zajęciach sportowych, w tym: 
o 41,1% uczestników programu dotychczas nie uprawiało żadnego sportu w zorganizowany sposób,
o 14% uczestników przyznało, że regularnie unikało lekcji WF lub miało stałe zwolnienie,
o 49,7% uczestników programu stanowiły dziewczęta,.
Sportowcy przeprowadzili ponad 2 477 godzin ćwiczeń.
Program pozytywnie wpłynął na zmianę postaw uczestników zajęć: 
o 90% uczestników zauważyło zmiany w swoim życiu i w sobie spowodowane uczestnictwem w programie,
o ponad 80% gimnazjalistów zadeklarowało, że będzie nadal ćwiczyć po zakończeniu programu,
o około 60 gimnazjalistów uczestniczących w programie rozpoczęło treningi w klubach sportowych.

Druga edycja „Kumulacji Aktywności” (wrzesień 2014 – kwiecień 2015) [4]:
Ponad 1600 gimnazjalistów wzięło udział w zajęciach sportowych, w tym: 
o 51% uczestników programu dotychczas nie uprawiało żadnego sportu w zorganizowany sposób,
o 14% uczestników przyznało, że regularnie unikało lekcji WF lub miało stałe zwolnienie,
o 50% uczestników programu stanowiły dziewczęta.
Sportowcy przeprowadzili 4350 godzin zajęć.
90% uczestników zaobserwowało w sobie korzystne zmiany pod wpływem uczestnictwa w programie.
97% gimnazjalistów deklaruje chęć dalszego udziału w zajęciach sportowych.
96 gimnazjalistów uczestniczących w programie rozpoczęło systematyczne treningi w klubach sportowych.
 
[1] Badanie postaw i opinii oraz motywacji młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do aktywności sportowej jako formy spędzania czasu oraz sposobu kształtowania u niej prosportowych postaw, CBOS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2012
[2] Badanie OMNIBUS „Aktywność Fizyczna Młodzieży”, Grupa IQS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2014
[3] Sprawozdania sporządzane przez sportowców z realizowanych przez nich zajęć oraz badania ankietowe i wywiady z uczestniczącymi w programie gimnazjalistami i sportowcami, 2014
[4] Sprawozdania sporządzane przez sportowców z realizowanych przez nich zajęć oraz badania ankietowe z uczestniczącymi w programie gimnazjalistami i sportowcami, 2015
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

"Neymar. Czarodziej futbolu" - w serii Mali mistrzowie

„Nie ma drugiego takiego piłkarza jak Neymar. Jest niepowtarzalny. Gdy się go raz zobaczy na boisku, już nie można zapomnieć. Wygląda, jakby urodził się z piłką przy nodze. Drybling, szybkość, fantazja…” – tak o Neymarze pisze Dariusz Tuzimek, autor najnowszej biografii piłkarza.

"Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce"

Seria piłkarskich biografii to niezbędnik każdego wielbiciela futbolu, zilustrowany kolorowymi zdjęciami z życia piłkarzy, a ubarwiony przezabawnymi opowieściami z boiska i nie tylko. Książki o niezwykłym talencie, sile marzeń i ciężkiej pracy. O piłce nożnej, dla której czasem trzeba poświęcić bardzo wiele.

Karm głód ruchu, nie słodyczy

Obniża jakość życia, zaburza prawidłowe funkcjonowanie w grupie społecznej, naraża na szwank relacje z rówieśnikami, może powodować problemy w nauce. Nadwaga lub otyłość -problem, który dotyczy co trzeciego dziecka w wieku wczesnoszkolnym w Polsce. Jak podkreślają eksperci, winne nadmiernej masy ciała są nie tylko zwyczaje żywieniowe czy uwarunkowania genetyczne. W dużej mierze przyczynia się do niej brak wystarczającej aktywności fizycznej. Wakacje to świetna okazja, aby wprowadzić w swojej rodzinie dobre zwyczaje związane z ruchem. Ekspert Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku podpowiada, jak bezpiecznie i zdrowo ćwiczyć z dziećmi. 

Aktywny weekend z dzieckiem? Może flamenco?

Propozycji zajęć pozalekcyjnych dla dzieci – szczególnie w dużych miastach – nie brakuje. Rodzice chętnie przywożą na nie swoje pociechy i na tym kończy się ich rola. Ale można inaczej! Organizowane w Warszawie warsztaty z flamenco to przykład zajęć, które w równym stopniu angażują dziecko, jak i rodzica.

RUSZ SIĘ! – inicjatywy pasjonatów wspieranych przez markę Regatta!

Program „RUSZ SIĘ!” powstał z myślą o ludziach, którzy lubią wychodzić z inicjatywą i chcą zachęcać innych do aktywnego spędzania czasu. Każdy, kto chciałby zorganizować imprezę lub cykl wydarzeń, które za swój cel mają zachęcać do aktywnego wypoczynku może zgłosić swój projekt poprzez formularz na stronie programu „RUSZ SIĘ!”: www.ruszsie.org. Każda ciekawa inicjatywa ma szansę uzyskać wsparcie produktowe od marki odzieży outdoorowej Regatta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.