konkurs link

newsletter

  • 27.6.2019, Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław
 
 

„Karate nie tylko dla dzieci” - recenzja książki

„Karate nie tylko dla dzieci” - recenzja książki
Gdyby zapytać przypadkowo napotkaną osobę o dowolną nazwę sztuki walki, pewnie od większości osób usłyszelibyśmy odpowiedź: „Karate”. To na pewno najbardziej znana w Polsce sztuka walki. Ale czy ktoś, kto nie trenuje karate wie o nim coś więcej?
Na początek warto wiedzieć, skąd wzięła się nazwa. Dosłowne tłumaczenie tego słowa to puste ręce, co oznacza sztukę walki bez użycia broni. Ponieważ broni w dawnej Japonii mogli używać jedynie wojownicy, zwykli ludzie musieli radzić sobie bez niej. Mieszkańcy wyspy Okinawa wymyśli, więc nowy sposób walki, wzorowany na tym, jak walczyli wojownicy, ale bez użycia broni. Tego wszystkiego dowiaduje się Juna, bohaterka książki, która właśnie rozpoczyna swoją przygodę z karate. Następne rozdziały opowiadają o narodzinach karate-do (bo tak brzmi jego pewna nazwa). Kolejne fragmenty przybliżają najważniejsze zasady i opisują strój do ćwiczeń, czyli karategę. Nie zabrakło również rozdziału pokazującego, jak należy wiązać pas. Dzieci dowiedzą się również, czym są „podstawy budo”, czyli kodeks etyczny, który obowiązywał w dawnej japońskiej sztuce wojennej, a dziś stanowi podstawę sztuk walki. Kiedy Juna i czytelnicy poznają zasady, historię oraz sylwetki twórcy i popularyzatorów karate czas rozpocząć trening. Na początek rozgrzewka, potem nauka pozycji, zapoznanie z różnymi technikami walki. Potem można już myśleć o zdobywaniu kolejnych stopni wyszkolenia. Trenując, trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie, więc i jej poświęcono w książce osobny rozdział i wymieniono produkty, które jeść warto (wśród nich między innymi nabiał, ryby, produkty pełnoziarniste) oraz te, których należy unikać (tu znalazły się: fast food i słodycze oraz napoje gazowane). A na końcu książki znalazł się test, w którym można sprawdzić wiedzę zdobytą w trakcie lektury. 
 
Autorką książki jest Justyna Marciniak - ikona i multimedalistka światowego karate. W sporcie osiągnęła wszystko, wygrywała w mistrzostwach świata i Europy, zdobyła mistrzostwo Polski we wszystkich konkurencjach karate. Teraz popularyzuje tę sztukę walki wśród dzieci, zachęca je do uprawiania sportu oraz aktywnego i zdrowego trybu życia. Ilustracje stworzył Jarek Kajdana, pomysłodawca projektu, który przybliża dzieciom wschodnie sztuki walki. Wspólnie stworzyli bardzo ciekawą publikację, która spodoba się nie tylko adeptom karate, ale również tym, którzy  interesują się sportem, historią albo Japonią.
 
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
 
Karate nie tylko dla dzieci
Justyna Marciniak
il. Jarek Kajdana
wyd. VF Books, 2016
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Supa Strikas - pobierz i pokoloruj!

Uwielbiasz piłkę nożną? Jesteś fanem Supa Strikes? Nie przegap kolorowanek z bohaterami najlepszej drużyny futbolowej na świecie!

Snowpark - nowa atrakcja w Szwajcarii Bałtowskiej

Na prośbę i życzenie wszystkich, którzy lubią poczuć adrenalinę podczas uprawiania zimowych sportów Szwajcaria Bałtowska przygotowała kolejną atrakcję na sezon 2013/2014r. - SNOWPARK.

Na narty tylko z Twoją Kartą Podróże

Sezon narciarski coraz bliżej. Miłośnicy zimowych aktywności, białego puchu oraz górskich krajobrazów już wyczekują chwil, które spędzą szusując na stokach. Czy ty też planujesz taki wyjazd? Na pewno szukasz atrakcyjnego miejsca, kompletujesz odpowiednie ubrania, kupujesz lub serwisujesz sprzęt, pracujesz nad kondycją. Spraw do załatwienie przed tego typu wyjazdem jest co niemiara, zwłaszcza, gdy towarzyszą nam dzieci. Czy pamiętasz o wszystkim? 

Wyjątkowy projekt badawczy #zacznijodlekkiej przeprowadzony wśród polskiej młodzieży

O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Dowodem na to są regularnie ćwiczące nastolatki z Regionu Centralnego. Ogólnopolski projekt badawczy #zacznijodlekkiej wykazał, że na tle innych rówieśników z kraju, wyróżnia je prawidłowa budowa ciała i wysoka sprawność fizyczna. Okazuje się też, że regularna aktywność sprzyja kształtowaniu tzw. „profilu mistrza” – cech pomagających osiągnąć sukces w życiu.

Seria GórFanka - wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej

Cykl książek "GórFanka" stara się utrwalić barwne wspomnienia alpinistyczne Anny Czerwińskiej z ponad czterdziestu lat spędzonych w górach. Bogato ilustrowane książki powstały na bazie rozmów z Romanem Gołędowskim (wyd. Annapurna).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.