konkurs link

newsletter

  • 26.3.2019, Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa
 
 

„Karate nie tylko dla dzieci” - recenzja książki

„Karate nie tylko dla dzieci” - recenzja książki
Gdyby zapytać przypadkowo napotkaną osobę o dowolną nazwę sztuki walki, pewnie od większości osób usłyszelibyśmy odpowiedź: „Karate”. To na pewno najbardziej znana w Polsce sztuka walki. Ale czy ktoś, kto nie trenuje karate wie o nim coś więcej?
Na początek warto wiedzieć, skąd wzięła się nazwa. Dosłowne tłumaczenie tego słowa to puste ręce, co oznacza sztukę walki bez użycia broni. Ponieważ broni w dawnej Japonii mogli używać jedynie wojownicy, zwykli ludzie musieli radzić sobie bez niej. Mieszkańcy wyspy Okinawa wymyśli, więc nowy sposób walki, wzorowany na tym, jak walczyli wojownicy, ale bez użycia broni. Tego wszystkiego dowiaduje się Juna, bohaterka książki, która właśnie rozpoczyna swoją przygodę z karate. Następne rozdziały opowiadają o narodzinach karate-do (bo tak brzmi jego pewna nazwa). Kolejne fragmenty przybliżają najważniejsze zasady i opisują strój do ćwiczeń, czyli karategę. Nie zabrakło również rozdziału pokazującego, jak należy wiązać pas. Dzieci dowiedzą się również, czym są „podstawy budo”, czyli kodeks etyczny, który obowiązywał w dawnej japońskiej sztuce wojennej, a dziś stanowi podstawę sztuk walki. Kiedy Juna i czytelnicy poznają zasady, historię oraz sylwetki twórcy i popularyzatorów karate czas rozpocząć trening. Na początek rozgrzewka, potem nauka pozycji, zapoznanie z różnymi technikami walki. Potem można już myśleć o zdobywaniu kolejnych stopni wyszkolenia. Trenując, trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie, więc i jej poświęcono w książce osobny rozdział i wymieniono produkty, które jeść warto (wśród nich między innymi nabiał, ryby, produkty pełnoziarniste) oraz te, których należy unikać (tu znalazły się: fast food i słodycze oraz napoje gazowane). A na końcu książki znalazł się test, w którym można sprawdzić wiedzę zdobytą w trakcie lektury. 
 
Autorką książki jest Justyna Marciniak - ikona i multimedalistka światowego karate. W sporcie osiągnęła wszystko, wygrywała w mistrzostwach świata i Europy, zdobyła mistrzostwo Polski we wszystkich konkurencjach karate. Teraz popularyzuje tę sztukę walki wśród dzieci, zachęca je do uprawiania sportu oraz aktywnego i zdrowego trybu życia. Ilustracje stworzył Jarek Kajdana, pomysłodawca projektu, który przybliża dzieciom wschodnie sztuki walki. Wspólnie stworzyli bardzo ciekawą publikację, która spodoba się nie tylko adeptom karate, ale również tym, którzy  interesują się sportem, historią albo Japonią.
 
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
 
Karate nie tylko dla dzieci
Justyna Marciniak
il. Jarek Kajdana
wyd. VF Books, 2016
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

8 na 10 dzieci w Polsce nie uprawia sportu

Polskim dzieciom brakuje ruchu. Aż 80 proc. z nich prowadzi siedzący tryb życia, a mniej niż 20 proc. uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych. Pod względem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie – wynika z międzynarodowego badania Global Matrix. 

Jak wykorzystać sezon letni, żeby nie dopadło nas jesienne przesilenie?

Wakacje to czas ogólnego rozprężenia, szczególnie jeśli pogoda jest dla nas łaskawa. Długie, słoneczne dni sprzyjają relaksowi, a myśli krążą wokół codziennych, nawet najmniejszych przyjemności. Częściej niż zwykle pozwalamy sobie na odstępstwa od diety i zapominamy o aktywności fizycznej, zwłaszcza podczas urlopu. Jednak to właśnie teraz jest odpowiedni moment, aby zadbać o to, by jesienią nie dopadło nas przesilenie! Sprawdźcie, jak wykorzystać sezon letni i nie dać się obniżonemu nastrojowi w kolejnych miesiącach.

Recenzja książki „Real. Królewska drużyna”

 
Wydawać by się mogło, że książka o takim tytule to wyłącznie gratka dla miłośników piłki nożnej. Już po pierwszych stronach okazuje się, że nic bardziej mylnego. Bo to i owszem, skarbnica wiedzy o najsłynniejszym klubie piłkarskim na świecie, ale również zbiór ciekawostek, który porwie każdego czytelnika, a nie tylko fana sportu.

Egurrola Dance Studio już w Krakowie i Wrocławiu

Jeden weekend i dwie nowe szkoły. 9 września Kraków, a dzień później Wrocław były zdecydowanie najbardziej roztańczonymi miejscami na mapie Polski. Wszystko za sprawą Agustina Egurroli, który otworzył w tych miastach swoje szkoły tańca. 

"Nadwaga i otyłość u dzieci" - książka

Problem nadwagi staje się coraz większym zagrożeniem. Borykają się z nim nie tylko dorośli, ale także, i to coraz częściej, dzieci. Dodatkowo złe przyzwyczajenia żywieniowe w czasie dzieciństwa zwiększają zagrożenie otyłością w dorosłości.  Aby zapewnić naszym dzieciom w przyszłości zdrowe życia, musimy już teraz, w okresie dzieciństwa, zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.