konkurs link

newsletter

  • 16.1.2019, Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard
 
 

„Karate nie tylko dla dzieci” - recenzja książki

„Karate nie tylko dla dzieci” - recenzja książki
Gdyby zapytać przypadkowo napotkaną osobę o dowolną nazwę sztuki walki, pewnie od większości osób usłyszelibyśmy odpowiedź: „Karate”. To na pewno najbardziej znana w Polsce sztuka walki. Ale czy ktoś, kto nie trenuje karate wie o nim coś więcej?
Na początek warto wiedzieć, skąd wzięła się nazwa. Dosłowne tłumaczenie tego słowa to puste ręce, co oznacza sztukę walki bez użycia broni. Ponieważ broni w dawnej Japonii mogli używać jedynie wojownicy, zwykli ludzie musieli radzić sobie bez niej. Mieszkańcy wyspy Okinawa wymyśli, więc nowy sposób walki, wzorowany na tym, jak walczyli wojownicy, ale bez użycia broni. Tego wszystkiego dowiaduje się Juna, bohaterka książki, która właśnie rozpoczyna swoją przygodę z karate. Następne rozdziały opowiadają o narodzinach karate-do (bo tak brzmi jego pewna nazwa). Kolejne fragmenty przybliżają najważniejsze zasady i opisują strój do ćwiczeń, czyli karategę. Nie zabrakło również rozdziału pokazującego, jak należy wiązać pas. Dzieci dowiedzą się również, czym są „podstawy budo”, czyli kodeks etyczny, który obowiązywał w dawnej japońskiej sztuce wojennej, a dziś stanowi podstawę sztuk walki. Kiedy Juna i czytelnicy poznają zasady, historię oraz sylwetki twórcy i popularyzatorów karate czas rozpocząć trening. Na początek rozgrzewka, potem nauka pozycji, zapoznanie z różnymi technikami walki. Potem można już myśleć o zdobywaniu kolejnych stopni wyszkolenia. Trenując, trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie, więc i jej poświęcono w książce osobny rozdział i wymieniono produkty, które jeść warto (wśród nich między innymi nabiał, ryby, produkty pełnoziarniste) oraz te, których należy unikać (tu znalazły się: fast food i słodycze oraz napoje gazowane). A na końcu książki znalazł się test, w którym można sprawdzić wiedzę zdobytą w trakcie lektury. 
 
Autorką książki jest Justyna Marciniak - ikona i multimedalistka światowego karate. W sporcie osiągnęła wszystko, wygrywała w mistrzostwach świata i Europy, zdobyła mistrzostwo Polski we wszystkich konkurencjach karate. Teraz popularyzuje tę sztukę walki wśród dzieci, zachęca je do uprawiania sportu oraz aktywnego i zdrowego trybu życia. Ilustracje stworzył Jarek Kajdana, pomysłodawca projektu, który przybliża dzieciom wschodnie sztuki walki. Wspólnie stworzyli bardzo ciekawą publikację, która spodoba się nie tylko adeptom karate, ale również tym, którzy  interesują się sportem, historią albo Japonią.
 
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
 
Karate nie tylko dla dzieci
Justyna Marciniak
il. Jarek Kajdana
wyd. VF Books, 2016
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Rodzic, trener, nauczyciel – zwycięska drużyna Twojego dziecka - darmowy ebook

Rodzice, nauczyciele i trenerzy, którym zależy na wspieraniu wielotorowego rozwoju dzieci, mogą od dziś skorzystać z darmowego ebooka, przygotowanego przez dra Łukasza Panfila, specjalizującego się we wspieraniu rozwoju sportowego dzieci i młodzieży przez najbliższe otoczenie. Ebook dostępny jest na stronie www.upyou.pl/Zwycieska-Druzyna.

Obozy dla dzieci z 4Health

Jeśli  ktoś  z was był kiedykolwiek na obozie jako dziecko, ten nie jest zaskoczony, gdy ktoś wspomina o jego zaletach. Te doświadczenia pozostają w nas na zawsze, gdyż były to nasze pierwsze kroki w nauce samodzielności. Dlatego też, już jako rodzice chcemy, żeby i nasze dzieci doświadczyły tego samego. Taki pobyt z dala od domu i bez rodziców, przede wszystkim pozwala na wyrobienie dobrych nawyków i przyzwyczajeń. 

Wiosenny Narodowy

Wielkie warsztaty fitness na płycie stadionu! Do tego speed paintball, dmuchana ścianka wspinaczkowa, warsztaty rolkarskie i inne atrakcje już od 22 marca na Stadionie Narodowym. Po sukcesie Zimowego Narodowego ruszamy z Wiosennym Narodowym. 

Rekordowa frekwencja na Bike Maraton

Już ponad 1100 osób zapisało się do startu w XIV edycji największego w Polsce cyklu zawodów rowerowych dla amatorów. W tym roku na Bike Maraton składa się 10 imprez organizowanych od kwietnia do października w najbardziej malowniczych miejscowościach Polski.

„Neymar. Czarodziej futbolu” - recenzja książki

Chyba każdy chłopiec choć przez chwilę marzył o tym, żeby zostać piłkarzem. Podobnym do tych, którzy dziś brylują na boiskach najlepszych klubów. Jak zaczęła się ich przygoda z futbolem? I co takiego zrobili, że to właśnie oni osiągnęli tak wielki sukces? Nie wiem, jak to było ze wszystkimi piłkarzami, ale wiem, dlaczego Neymar jest nazywany jednym z najlepszych zawodników na świecie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.