konkurs link

newsletter

  • 23.5.2019, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz
 
 

Czy grożą ci żylaki kończyn dolnych?

Czy grożą ci żylaki kończyn dolnych?
Żylaki kończyn dolnych to popularny problem u kobiet w średnim i starszym wieku. Coraz częściej pojawiają się również u kobiet młodszych. Większość traktuje je jako uciążliwy defekt kosmetyczny, zniekształcający ładny wygląd nóg; te zmiany są bowiem doskonale widoczne jako sieć niebieskawych, znacznie poszerzonych naczyń tuż pod skórą. 
Dzieje się tak, gdy dotyczą żył powierzchownych. Niestety, traktowanie żylaków jako problemu jedynie estetycznego, to duży błąd. Przede wszystkim jest to kwestia naszego zdrowia. Żylak jest strukturą patologiczną i może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych i komplikacji.

Żylaki kończyn dolnych dotyczą już około 35 proc. dorosłych pacjentów. Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy w wypowiedzi dla portalu Zdrowie.Trójmiasto.pl przyznaje, że z tym schorzeniem przychodzi do niego coraz więcej pacjentek. Jest to świadectwem postępu, jeśli chodzi o wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych z żylakami, ale i tego, że stają się  one chorobą cywilizacyjną. Na szczęście żylaki kończyn dolnych są zawsze widoczne i trudno ich nie zauważyć. Jednak spora liczba pacjentów zgłasza się do lekarzy dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy leczenie staje się już bardziej skomplikowane, a dolegliwości związane ze schorzeniem - męczące i dokuczliwe. Warto więc wiedzieć, kto jest narażony na powstawanie żylaków kończyn dolnych aby zastosować odpowiednią profilaktykę i w razie potrzeby szybko zgłosić się do specjalisty.

Grupy ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych

Niektóre osoby są niestety bardziej niż inne narażone na wystąpienie żylaków kończyn dolnych. Ważnym czynnikiem ryzyka jest płeć: kobiety częściej niż mężczyźni chorują na tę przypadłość. Aż 50 proc. kobiet skarży się na występowanie dolegliwości powszechnie związanych z żylakami. To skurcze, obrzęki i pajączki, czyli popękane naczynka; nogi stają się spuchnięte i obolałe. Mężczyźni chorują rzadziej, jednak pojawiają się u lekarza później, w głębokich stadiach choroby, kiedy dolegliwości są bardzo uporczywe. Należy mimo to dodać, że w starszym wieku (po 65. roku życia) różnice między liczbą kobiet i mężczyzn cierpiących na żylaki zaciera się. Jednym z najważniejszych czynników jest zdecydowanie skłonność genetyczna. W przypadku, gdy obydwoje rodzice mieli żylaki, ryzyko ich wystąpienia u dziecka wynosi aż dziewięćdziesiąt procent. Natomiast jeśli chorował tylko jeden rodzic, prawdopodobieństwo wynosi czterdzieści dwa procent. 

Ważnym czynnikiem ryzyka jest także ciąża. Powiększająca się macica uciska na naczynia żylne miednicy. W efekcie mamy do czynienia z zastojem w żyłach, zmniejsza się też ilość krążącej krwi. Również zmiany hormonalne, zachodzące w czasie ciąży, sprzyjają pojawieniu się żylaków kończyn dolnych. Według statystyk, jedna trzecia kobiet w pierwszej ciąży i dwie trzecie kobiet w ciąży drugiej walczy z żylakami nóg. Liczba ciąż również jest więc istotna, jeśli chodzi o występowanie tego schorzenia.

Na żylaki kończyn dolnych cierpią przede wszystkim osoby rasy białej. Ważnymi czynnikami mogącymi sprzyjać pojawieniu się u nas tego problemu są: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu - szczególnie wysokoprocentowego, dźwiganie ciężarów, a nawet niewłaściwy ubiór. Bardzo ciasne spodnie, pończochy czy podkolanówki mogą bowiem utrudniać przepływ krwi w kończynach dolnych i tym samym sprzyjają pojawieniu się żylaków. Niekorzystny wpływ mają także buty na wysokich obcasach, noszone zbyt często.

Tryb życia niestety również może zafundować nam zmaganie się z tą chorobą. Otyłość czy zbyt mała ilość ruchu, nadmierne korzystanie z solariów i saun, siedzący tryb życia - to kolejne czynniki ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka w przypadku osób, które z powodów zdrowotnych są trwale unieruchomione. Szczególnie narażeni są pacjenci z chorobą nowotworową, niewydolnością serca,  chorobą nerek, po przebytym udarze mózgu, z zakrzepicą czy po skomplikowanej operacji. 

Zapobieganie żylakom z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż długotrwałe leczenie. O tym, jak leczyć żylaki i ile to kosztuje, dowiesz się w tym artykule.
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Aktywne Szkoły MultiSport promują ruch wśród dzieci

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny być aktywne przynajmniej przez 60 minut każdego dnia, ponieważ ruch wpływa pozytywnie na ich kondycję fizyczną, ogólną odporność organizmu oraz prawidłowy rozwój. I chociaż w Polsce wzrasta świadomość w zakresie aktywności i zdrowego trybu życia, bezruch wśród dzieci stanowi prawdziwy problem. Benefit Systems uruchomił program Aktywne Szkoły MultiSport, aby zwiększać wiedzę rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim motywować dzieci do aktywności.

Bieganie w pigułce - recenzja książki "Sztuka biegania. Autorski poradnik wybitnej biegaczki"

Biegać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Ale w przypadku biegania właśnie o to chodzi, jak co komu wychodzi – bo nie zawsze wychodzi dobrze, szczególnie tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem, co często prowadzi do frustracji i rezygnacji z treningów. Dlatego też nieprzypadkowo wyczynowa biegaczka – Paula Radcliffe, zatytułowała swój autorski poradnik „Sztuka biegania”. Bieganie bowiem to sztuka, którą trzeba zgłębić i zrozumieć.

Piłkarskie szaleństwo – także dla dzieci

Ostatnie tygodnie upłynęły kibicom na śledzeniu pojedynków drużyn rywalizujących o tytuł Mistrza Europy. I choć Polska odpadła w ćwierćfinale, po przegranej w rzutach karnych z Portugalią (jak się później okazało, mistrzowską drużyną), to entuzjazm miłośników piłki nożnej nie słabnie.

Sport a dziecięca wyobraźnia

Nie ulega wątpliwość, że sport wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Oprócz nabierania zdolności motorycznych, maluch zainteresowany sportem uczy się współpracy w grupie, radzenia sobie z emocjami i ma dobrą okazję do spożytkowania swojej energii. Ale nie możemy jednak zapominać o innym ważnym celu  - zajęcia sportowe powinny pobudzać dziecięcą kreatywność i wyobraźnię.

Rodzinna wyprawa na Kaukaz w obuwiu KEEN

Beata, Konrad oraz ich syn Mikołaj, to rodzina biorąca udział w Keen Cauacasus Expedition 2014 – akcji zorganizowanej przez amerykańską markę obuwniczą KEEN. Podróżując pod hasłem "Z dzieckiem w plecaku", cała trójka  postanowiła wyruszyć z przygodą na Kaukaz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.