konkurs link

newsletter

  • 26.3.2019, Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa
 
 

Czy grożą ci żylaki kończyn dolnych?

Czy grożą ci żylaki kończyn dolnych?
Żylaki kończyn dolnych to popularny problem u kobiet w średnim i starszym wieku. Coraz częściej pojawiają się również u kobiet młodszych. Większość traktuje je jako uciążliwy defekt kosmetyczny, zniekształcający ładny wygląd nóg; te zmiany są bowiem doskonale widoczne jako sieć niebieskawych, znacznie poszerzonych naczyń tuż pod skórą. 
Dzieje się tak, gdy dotyczą żył powierzchownych. Niestety, traktowanie żylaków jako problemu jedynie estetycznego, to duży błąd. Przede wszystkim jest to kwestia naszego zdrowia. Żylak jest strukturą patologiczną i może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych i komplikacji.

Żylaki kończyn dolnych dotyczą już około 35 proc. dorosłych pacjentów. Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy w wypowiedzi dla portalu Zdrowie.Trójmiasto.pl przyznaje, że z tym schorzeniem przychodzi do niego coraz więcej pacjentek. Jest to świadectwem postępu, jeśli chodzi o wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych z żylakami, ale i tego, że stają się  one chorobą cywilizacyjną. Na szczęście żylaki kończyn dolnych są zawsze widoczne i trudno ich nie zauważyć. Jednak spora liczba pacjentów zgłasza się do lekarzy dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy leczenie staje się już bardziej skomplikowane, a dolegliwości związane ze schorzeniem - męczące i dokuczliwe. Warto więc wiedzieć, kto jest narażony na powstawanie żylaków kończyn dolnych aby zastosować odpowiednią profilaktykę i w razie potrzeby szybko zgłosić się do specjalisty.

Grupy ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych

Niektóre osoby są niestety bardziej niż inne narażone na wystąpienie żylaków kończyn dolnych. Ważnym czynnikiem ryzyka jest płeć: kobiety częściej niż mężczyźni chorują na tę przypadłość. Aż 50 proc. kobiet skarży się na występowanie dolegliwości powszechnie związanych z żylakami. To skurcze, obrzęki i pajączki, czyli popękane naczynka; nogi stają się spuchnięte i obolałe. Mężczyźni chorują rzadziej, jednak pojawiają się u lekarza później, w głębokich stadiach choroby, kiedy dolegliwości są bardzo uporczywe. Należy mimo to dodać, że w starszym wieku (po 65. roku życia) różnice między liczbą kobiet i mężczyzn cierpiących na żylaki zaciera się. Jednym z najważniejszych czynników jest zdecydowanie skłonność genetyczna. W przypadku, gdy obydwoje rodzice mieli żylaki, ryzyko ich wystąpienia u dziecka wynosi aż dziewięćdziesiąt procent. Natomiast jeśli chorował tylko jeden rodzic, prawdopodobieństwo wynosi czterdzieści dwa procent. 

Ważnym czynnikiem ryzyka jest także ciąża. Powiększająca się macica uciska na naczynia żylne miednicy. W efekcie mamy do czynienia z zastojem w żyłach, zmniejsza się też ilość krążącej krwi. Również zmiany hormonalne, zachodzące w czasie ciąży, sprzyjają pojawieniu się żylaków kończyn dolnych. Według statystyk, jedna trzecia kobiet w pierwszej ciąży i dwie trzecie kobiet w ciąży drugiej walczy z żylakami nóg. Liczba ciąż również jest więc istotna, jeśli chodzi o występowanie tego schorzenia.

Na żylaki kończyn dolnych cierpią przede wszystkim osoby rasy białej. Ważnymi czynnikami mogącymi sprzyjać pojawieniu się u nas tego problemu są: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu - szczególnie wysokoprocentowego, dźwiganie ciężarów, a nawet niewłaściwy ubiór. Bardzo ciasne spodnie, pończochy czy podkolanówki mogą bowiem utrudniać przepływ krwi w kończynach dolnych i tym samym sprzyjają pojawieniu się żylaków. Niekorzystny wpływ mają także buty na wysokich obcasach, noszone zbyt często.

Tryb życia niestety również może zafundować nam zmaganie się z tą chorobą. Otyłość czy zbyt mała ilość ruchu, nadmierne korzystanie z solariów i saun, siedzący tryb życia - to kolejne czynniki ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka w przypadku osób, które z powodów zdrowotnych są trwale unieruchomione. Szczególnie narażeni są pacjenci z chorobą nowotworową, niewydolnością serca,  chorobą nerek, po przebytym udarze mózgu, z zakrzepicą czy po skomplikowanej operacji. 

Zapobieganie żylakom z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż długotrwałe leczenie. O tym, jak leczyć żylaki i ile to kosztuje, dowiesz się w tym artykule.
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Jak walczyć o zdrowy tryb życia? - kartka z pamiętnika

Czasem trzeba się zbuntować. Uderzyć pięścią w stół, zrobić wojowniczą minę. Ruszyć do boju. Ja tak właśnie zrobiłam. Postanowiłam dążyć do bycia fit! 

Ruch rozwija - zbuduj tor przeszkód

Dziecko uczy się poprzez ruch. To najbardziej naturalne poznawanie świata i otoczenia, zwłaszcza, kiedy towarzyszą temu pozytywne emocje. Bardzo prostym sposobem dostarczenia aktywności jest zbudowanie toru przeszkód. Najlepiej multisensorycznego.

SuperQuiz "Piłka nożna" od Kapitan Nauka

Pakiet SuperQuiz PIŁKA NOŻNA to wyjątkowy zestaw dla miłośników piłki nożnej. Poręczny kuferek zawiera kolorową książeczkę z fascynującymi ciekawostkami i pytaniami quizowymi. Piłkarscy kibice przetestują swoją wiedzę o osiągnięciach sław z boiska, np. Lewandowskiego, Messiego, Ronaldo, czy o rekordowych stadionach. Poznają historię światowego futbolu, różnorodne taktyki gry, najciekawsze wydarzenia, turnieje i nagrody.

"Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo" - książka

Wydawnictwo Burda Książki z wielką radością zaprasza w podróż z Szymonem Radzimierskim, autorem książki „Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo”. Nurkuje z wężami wodnymi, a w dżungli siada obok jadowitych. Modliszkę ratuje, żeby nie utonęła, a sam staje się zabawką dla młodego orangutana, który strzela z jego gumy od majtek!

A czy ty chodzisz prawidłowo? - Regatta wspiera właściwą technikę Nordic Walking

W lasach, parkach, na ulicy – osoby wędrujące z kijami w ręce spotkamy wszędzie. Nordic walking uprawiają młode dziewczyny, które chcą schudnąć, starsi, którym lekarz zalecił ruch na świeżym powietrzu oraz sportowcy startujący w zawodach na poziomie mistrzowskim. W działaniach edukacyjnych na rzecz szerzenia kultury nordic walking Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking wspiera marka Regatta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.