konkurs link

newsletter

  • 13.12.2019, Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz
 
 

Bezpieczeństwo na stoku – w komiksie

Bezpieczeństwo na stoku – w komiksie

Pruszący za oknami śnieg zachęca do wyjścia na powietrze i wesołej zabawy na śniegu. Wczesna zima to także okazja do przekazania dzieciom wiedzy o tym, jak zdrowo i bezpiecznie przetrwać zimę. Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie: „Jak przygotować dziecko do wyjazdu na narty?”, te wskazówki są dla ciebie!

Z pomocą rodzicom pragnącym zapoznać dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania na górskim stoku przychodzi Ministerstwo Sportu i Turystyki, które przygotowało projekt "Bezpieczny Stok". Multimedialny komiks, stanowiący zbiór wskazówek prezentujących zasady właściwego zachowania narciarzy w obrazowy i prosty sposób przygotuje dzieci do wybierania bezpiecznych zachowań w czasie zimowych zabaw.

 

Pierwsze ważne zadanie, jakie stoi przed przyszłymi narciarzami, to odpowiednie przygotowanie kondycyjne, jeszcze w domu, na pewien czas przed planowanym wyjazdem.  Aby uniknąć kontuzji na stoku, powinno się codziennie ćwiczyć i rozciągać mięśnie i to nie tylko nóg). Istotne jest także sprawdzenie, czy przez lato dziecko nie wyrosło z butów i nart. Kolejny krok to odpowiednie ustawienie wiązań (powinien to zrobić fachowiec), naostrzenie oraz nasmarowanie nart, a także sprawdzenie, czy posiadamy wszystkie niezbędne elementy sprzętu.

 

Nadejście zimy oraz planowane wyjazdy to także dobry pretekst do nauczenia dziecka wyboru odpowiedniego stroju do zabawy na śniegu i uprawiania sportu. Czapka, szalik, rękawiczki, ciepła kurtka czy też skarpety z wełny merynosa? Zastanówcie się razem z dzieckiem, w jaki sposób możecie zapewnić sobie odpowiedni ubiór na wspólnym wyjeździe?

 

Bardzo ważne podczas przygotowań do „szaleństw” na górskim stoku jest także nauczenie numeru ratunkowego obowiązującego na terenach górskich (601 100 300), jak również oznaczeń tras oraz zaznajomienie się ze znakami informacyjnymi, z jakimi spotkać możemy się na trasie. Warto także poznać zasady zachowania się na stoku w czasie wypadku oraz  prawidłowego postępowania w czasie korzystania z wyciągów.

 

Przed postawieniem pierwszych kroków na stoku założyć należy kask, upewnić się, czy buty zostały dobrze wpięte w wiązania oraz pamiętać o stosowaniu się do poleceń obsługi wyciągów i ratowników.

 

Te i inne wskazówki znajdujące się w komiksie opracowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki stanowią zakres niezbędnych do przyswojenia zasad, które pomogą bezpiecznie spędzić czas podczas górskiego wypoczynku. Udanej i bezpiecznej zabawy!

 

Dorota Czerwińska – pedagog, Instruktor Pierwszej Pomocy

zawrat.edu.pl


Warto zobaczyć:
http://www.bezpiecznienastoku.pl/komiks/start.htm

Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

4 aktywności na jesienne dni

Lato się skończyło, a warunki atmosferyczne stają się wymagające. Nic więc dziwnego, że coraz trudniej znaleźć i dzieciom, i dorosłym motywację do podejmowania aktywności na świeżym – często zimnym i wilgotnym – powietrzu. Jednak plucha i szarówka nie oznaczają konieczności rezygnacji z ruchu. Jest wiele dyscyplin, które uprawia się pod dachem, w hali czy na korcie. 

Poradnik o stabilizacji dla biegaczy, czyli jak unikać urazów i poprawiać swoje wyniki?

Bieganie to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów. Niestety wraz ze zwiększającą się  liczbą biegaczy amatorów, wzrasta również liczba kontuzji – według statystyk od 30 do 70 proc. wszystkich urazów  ma charakter przeciążeniowy, a większość z nich dotyczy stawu kolanowego. Najczęściej wpływ na pojawienie się urazów mają zmienne związane z treningiem, takie jakie zwiększenie dystansu, intensywności biegu, czy też nawyków i metod treningowych. O sprawdzonych sposobach na unikanie kontuzji opowiada Remigiusz Rzepka, konsultant ds. rehabilitacji w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

Naturalna ulga z ARNICA active

Trwa moda na zdrowy tryb życia. Coraz chętniej uprawiamy sport i turystykę. To dobra wiadomość, bo ruch to zdrowie! Ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie oraz młody wygląd. Uprawiając sport, niestety jesteśmy narażeni na kontuzje, z wiekiem natomiast nasilają się bóle pleców, stawów czy kręgosłupa. Nie czekaj aż ból się nasili! Sięgnij po skuteczny preparat, który go złagodzi i pozwoli Ci cieszyć się dobrym samopoczuciem. 

Dla ciała i ducha – recenzja książki "Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli"

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz w niezbyt obszernej książce pt. „Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli” przedstawiła metody pracy z dziećmi za pomocą jogi, zestaw podstawowych asan (pozycji), elementy urozmaicające zajęcia oraz korzyści płynące z ćwiczenia jogi przez dzieci, zarówno w sferze ciała, jak i psychiki.

Jak walczyć o zdrowy tryb życia? - kartka z pamiętnika

Czasem trzeba się zbuntować. Uderzyć pięścią w stół, zrobić wojowniczą minę. Ruszyć do boju. Ja tak właśnie zrobiłam. Postanowiłam dążyć do bycia fit! 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.