konkurs link

newsletter

  • 21.3.2019, Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
 
 

Rusza program Kumulacja Aktywności

Rusza program Kumulacja Aktywności

16 września 2013 Fundacja LOTTO Milion Marzeń zainaugurowała swój nowy program sportowy – „Kumulacja Aktywności”. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do większej aktywności fizycznej.

W tych dążeniach Fundacja będzie współpracowała z 50 wybitnymi sportowcami, mistrzami świata i olimpijczykami. Przez 6 miesięcy, w 40 miastach na terenie całej Polski, poprowadzą oni bezpłatne zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej. Bogaty program spotkań obejmuje tak ciekawe sporty jak łucznictwo, rugby, snowboard, czy akrobatyka. Na ich organizację Fundacja LOTTO Milion Marzeń przeznaczyła milion złotych.

Scenariusze zajęć z gimnazjalistami zostały opracowane przez samych mistrzów sportu i mają charakter autorski. Ich poprowadzeniem zajmą się m.in. Renata Mauer-Różańska, Paweł Nastula, Leszek Blanik oraz wielu innych olimpijczyków, mistrzów świata i krajowych medalistów, wybranych w ramach ogłoszonego w sierpniu br. konkursu. To największe i najważniejsze z dotychczas realizowanych przez Fundację przedsięwzięć. Do końca marca 2014 roku z programu skorzysta ponad 1000 gimnazjalistów na terenie całej Polski.

Punktem wyjścia dla programu były badania opinii publicznej z końca 2012 roku, przeprowadzone przez CBOS1 dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Wynika z nich jednoznacznie, że polscy gimnazjaliści są za mało aktywni fizycznie. Co trzeci uczeń (prawie 35%) ogranicza swój ruch tylko do lekcji WF, a zajęcia sportowe nie kojarzą mu się z rozrywką, przyjemnością czy relaksem. Większość młodych ludzi wybiera niestety siedzący tryb życia i sporą część swojego czasu spędza przed ekranem komputera lub telewizora. Jednocześnie badania wskazały, że młodzi ludzie mogą ulec wpływom pozytywnych wzorców, a największym autorytetem dla gimnazjalistów są właśnie sportowcy.

Zdecydowaliśmy się zaprosić do naszego programu najlepszych sportowców, bo wiemy, że ludzie z tak wielkimi sukcesami najlepiej zainspirują innych do pracy nad sobą. Potwierdziły to też nasze badania. Wiemy, że młodzież szuka autorytetów, a mistrzowie sportowi bez wątpienia są wiarygodni, są dla niej wzorem i źródłem inspiracji – komentuje Bartosz

Mielecki, Prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Chcielibyśmy, aby aktywność fizyczna kojarzyła się dzieciom i młodzieży z przyjemnością i relaksem, dzięki temu będą w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, tak więc znacząco poprawi się ich jakość życia – kończy swoją wypowiedź B. Mielecki.

1 Badanie postaw i opinii oraz motywacji młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do aktywności sportowej jako formy spędzania czasu oraz sposobu kształtowania u niej prosportowych postaw, CBOS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2012
 
Program ma zasięg ogólnopolski. W okresie od października 2013 do marca 2014 roku każdy z 50 wybranych mistrzów sportowych poprowadzi około 30 zajęć ogólnorozwojowych w swojej społeczności lokalnej. Wezmą w nich udział zrekrutowane przez sportowców 20- osobowe grupy gimnazjalistów. Zajęcia mają zachęcić młodzież do amatorskiego uprawiania sportu i pokazać, że za aktywnością fizyczną kryje się świetna zabawa i dobre samopoczucie.

Program Kumulacja Aktywności jest wyjątkowy z dwóch powodów - odpowiada na dwojakie potrzeby młodego człowieka: posiadania wzorca osobowego, mistrza, za którym można podążyć oraz zachowania wystarczającej autonomii i wolności wyboru co do tego co chciałoby się robić. Kumulują się tu zatem dwie sfery: pierwsza to wzorzec, dobry przykład i druga wolny wybór podążania za nim. Jest to kumulacja celu i odpowiedź jak do niego dążyć (wolny wybór) – twierdzi socjolog dr hab. Jacek Kurzępa.

Fundacja adresuje swój przekaz także do nauczycieli wychowania fizycznego, którym udostępni stworzone przez mistrzów sportu autorskie scenariusze zajęć oraz wyda specjalnie dla nich przygotowaną publikację.

Ten program ma szanse trwale zmienić postawy młodzieży wobec sportu, a co za tym idzie - wpłynąć na kondycję naszego społeczeństwa – mówi Kajetan Broniewski, olimpijczyk, wioślarz, który poprowadzi zajęcia w Warszawie. Super, że młodzi ludzie będą mieli szanse spróbować nowych nieznanych im z praktyki sportów i potrenować pod okiem mistrzów- dodaje K. Broniewski.

Fundacja pamięta bowiem też o nauczycielach wychowania fizycznego, którym udostępni stworzone przez Mistrzów Sportu autorskie scenariusze zajęć oraz wyda specjalnie dla nich przygotowaną publikację.

W ramach programu „Kumulacja Aktywności” Fundacja LOTTO Milion Marzeń uruchomi też kampanię społeczną adresowaną do wszystkich Polaków. Jej start planowany jest na kwiecień 2014 roku. Celem tych działań będzie pokazanie, jak w prosty i przyjemny sposób można aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, z rodziną czy znajomymi. Jednym z elementów kampanii będzie 10 krótkich filmów inspirujących do ruchu w gronie znajomych, rodziny, oraz podpowiadających ciekawe rozwiązania na lekcje WF-u.

Więcej informacji o programie na stronie www.kumulacjaaktywnosci.pl.
 

Opublikowano w: Aktualności

Czytaj także

Rusza LOTTO Poland Bike Marathon 2014!

Trzy, dwa, jeden… start! Już po raz szósty miłośnicy jazdy na rowerach górskich z charakterystycznymi, okrągłymi numerami LOTTO Poland Bike Marathon pojawią się na bezdrożach i leśnych duktach. Przede wszystkim Mazowsza, bo aż jedenaście z trzynastu zaplanowanych etapów cyklu, organizowanego przez Grzegorza Wajsa, zostanie rozegranych w bezpośredniej bliskości Warszawy. 

Spartan oddział silny jest! Relacja z wybiegania i zbierania

Po raz pierwszy widziałam ich, gdy kibicowaliśmy biegaczom podczas Maratonu Warszawskiego w 2011 roku i natychmiast podbili moje serce. Okazuje się, że nie tylko moje, bowiem Spartanie Dzieciom - grupa biegaczy, która poprzez udział w długodystansowych biegach ulicznych, niesie pomoc niepełnosprawnym dzieciom, zyskuje nie tylko coraz większe rzesze sympatyków, ale i zdobywa nowych członków. I jednemu, i drugiemu, a przede wszystkim zbiórce pieniędzy na protezy nóżek dla małego Stasia, służyć miało sobotnie wybieganie 3 sierpnia w Warszawie.

Integracyjna Szkółka Piłkarska w Krakowie

W związku z dużym zainteresowaniem pomysłem Integracyjnej Szkółki Piłkarskiej, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” otwiera szkółkę w Krakowie!

Rodzina – źródło pozytywnej energii – kampania Aktywna Rodzina

Możliwość obserwowania codziennych postępów dziecka, współtowarzyszenia mu w odkrywaniu świata, dostrzegania, jak niemal z dnia na dzień rośnie, rozwija się, dojrzewa, jest niezwykle cenna i stanowi źródło wyjątkowej radości. Bycie rodzicem to jednak przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Wskazywanie odpowiednich postaw, pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów czy wreszcie kształtowanie zdrowych nawyków to zadania mamy i taty w pierwszych latach życia malucha.

Biegi Deptaka 2013 - Festiwal Biegowy w Krynicy Zdrój

Jak co roku podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój odbędą się Biegi Deptaka, czyli biegi dla dzieci w wieku do 13 lat. W niedzielę 8 września od godz. 9:20 adepci biegania będą mieli niepowtarzalną szansę pokonania minimaratonu o długości od 300 do 600 metrów. Zapraszamy!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.