konkurs link

newsletter

  • 12.12.2019, Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara
 
 

Aktywna majówka – jak ciekawie spędzić długi weekend

Spływ kajakowy Spływ kajakowy fot. Sporteus

Majówka tuż tuż, więc najwyższa pora, by zaplanować wypoczynek w czasie wolnych dni, zwłaszcza, że w tym roku wystarczy wziąć 3 dni urlopu, by cieszyć się dziewięciodniową labą.

Przeprowadzone w ubiegłym roku przez firmę NaviExpert badania pokazują, że najchętniej spędzamy majówkę blisko domu (aż 24% warszawiaków, którzy wyjeżdżali z miasta, nie pojechało dalej niż 100-170 km). Modnym kierunkiem są także Mazury (16%) oraz góry (15%).

Mazury, lansowane ostatnio jako nowy cud natury, stały się bardzo popularnym kierunkiem wyjazdowym – nie tylko na dłuższe urlopy, ale i na krótsze, kilkudniowe wypady. Polacy docenili ich piękno i fakt, że na Mazurach można nie tylko leżeć na kocu nad wodą, ale i aktywnie spędzać czas – mówi Dariusz Miąsek z Grupy Turystyki Aktywnej Sporteus.

A pomysłów na aktywną majówkę może być bardzo wiele. Jeśli Mazury – to przede wszystkim spływy kajakowe. Dolina Rospudy, Czarna Hańcza, Krutynia – to jedne z najpiękniejszych szlaków nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Kajakiem można popływać zresztą nie tylko na Mazurach – w wielu innych regionach organizowane są jednodniowe lub kilkudniowe spływy kajakowe – np. spływ Rawką na Mazowszu czy Pilicą w centralnej Polsce.

Spływy mazurskimi rzekami to tylko jedna z możliwości aktywnego spędzania czasu w tej części Polski. Majówka to świetna okazja, by wybrać się na kilkudniowy rejs żeglarski. Rejsy po Wielkich Jeziorach Mazurskich to wbrew pozorom nie tylko propozycja dla tych, którzy mają patent żeglarski i własną łódkę.

Rejsy mogą mieć charakter szkoleniowy albo turystyczno-rekreacyjny. Ten drugi typ polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi i osobom, które chcą po prostu przeżyć fajną przygodę, ale nie zależy im na tym, by nabyć umiejętności niezbędne przy samodzielnym żeglowaniu – tłumaczy ekspert z Grupy Turystyki Aktywnej Sporteus.

A co podczas majówki mogą robić ci, którzy nie przepadają za wodą? Poza kajakami i żaglami coraz bardziej popularnym sposobem na aktywne spędzenie tych kilku wiosennych dni jest rajd rowerowy. Tu także, jak w przypadku kajaków, możemy wybrać krótsze i dłuższe trasy. Początkującym fanom dwóch kółek przypadnie do gustu zapewne rajd kilkugodzinny, po najbliższych okolicach własnego miasta lub jego najważniejszych zabytkach. Ci, którzy bez problemu pokonują dziennie 30-40 kilometrów, mogą wybrać się na rajd kilkudniowy – wystarczy odpowiednio zaplanować trasę (jeśli chcemy jechać na rajd we własnym zakresie) lub skorzystać z pomocy organizatorów turystycznych, którzy zapewniają noclegi, transport bagażu itp. Możliwości jest bardzo dużo – rajdy rowerowe organizowane są zarówno w centralnej Polsce (np. rajd z Warszawy do Krakowa), jak i w górach, na Mazurach, a nawet za granicą. W tym roku kalendarz ułożył się łaskawie, bo nawet ci, którzy nie mogą wziąć wolnego, by odpoczywać 9 dni, będą mieli przynajmniej 3 dni weekendu – a to już czas, który można ciekawie zagospodarować. Aktywny długi weekend to świetna okazja, by naładować akumulatory na kilka kolejnych tygodni, choć na najbliższą przerwę poczekamy tylko do Bożego Ciała, które w tym roku przypada 30 maja.

Tekst przygotowany przez Grupę Turystyki Aktywnej Sporteus (www.sporteus.pl).


Sporteus

Opublikowano w: Aktualności

Czytaj także

Trwa rejestracja do XI edycji Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy

17 sierpnia odbędzie się XI edycja  wrotkarskiego Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy. Rywalizacji  na dystansie maratonu będą towarzyszyć półmaraton oraz wyścig fitness na 10km. Poza sportowymi zmaganiami na uczestników imprezy będą czekać szkółki  wrotkarskie, targi sprzętu wrotkarskiego oraz zbiórka charytatywna. 

Energa Sailing - Program Edukacji Żeglarskiej

W minioną sobotę odbyła się inauguracja Programu Edukacji Żeglarskiej dla Dzieci i Młodzieży z całej Polski. Jest to kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy Energa, który ma na celu popularyzację i upowszechnianie ŻEGLARSTWA, jako dyscypliny sportowej i pasji życiowej. Honorowy patronat nad programem objęła Minister Sportu i Turystyki Pani Joanna Mucha, zaś jego ambasadorem będzie kpt.  Zbigniew Gutkowski –  skipper  jachtu ENERGA. Wspierają go również zawodnicy Kadry Narodowej z Przemysławem Miarczyńskim na czele.

GYM Generation nowe sportowe miejsce w Warszawie

Na sportowej mapie Warszawy powstała sala gimnastyczna inna niż te, które znamy. Tu nie ma miejsca na żmudne i skomplikowane ćwiczenia. To miejsce, gdzie można i poćwiczyć, i dobrze się bawić. A właściwie – ćwiczyć poprzez zabawę.

Biegi Deptaka 2013 - Festiwal Biegowy w Krynicy Zdrój

Jak co roku podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój odbędą się Biegi Deptaka, czyli biegi dla dzieci w wieku do 13 lat. W niedzielę 8 września od godz. 9:20 adepci biegania będą mieli niepowtarzalną szansę pokonania minimaratonu o długości od 300 do 600 metrów. Zapraszamy!

Wygraj WF dla CAŁEJ SZKOŁY w parku trampolin w AIRO

Czas wejść do gry i zgarnąć „odlotowy WF dla całej szkoły”. Jak to zrobić? Wziąć udział w konkursie organizowanym przez Airo Active Park. To wyjątkowa akcja zaadresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników, w której do wygrania są zajęcia wychowania fizycznego w parku trampolin.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.