konkurs link

newsletter

  • 25.8.2019, Imieniny obchodzą: Luiza, Patrycja, Ludwik
 
 

Kujawy i Śląsk dla aktywnych – poleca Kogis.pl

Kujawy i Śląsk dla aktywnych – poleca Kogis.pl

Nasze rodzinne wędrowanie palcem po mapie dziś zaczniemy od Kujaw – regionu w środkowej Polsce położonego na Pojezierzu Wielkopolskim, w większości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Stosunkowo niewielka kraina zachęca nas do wizyty przede wszystkim w światowej stolicy piernika, czyli Toruniu.


Najmłodszych warto zapoznać z legendą o flisaku, który ocalił miasto przed plagą żab, historią przechylenia się krzywej wieży czy powstawania toruńskich pierników. Doskonałym miejscem do zapamiętania tych niezwykłych opowieści będzie Żywe Muzeum Piernika, które w nowej siedzibie niedaleko staromiejskiego toruńskiego rynku stało się także Domem Legend Toruńskich. To swoiste połączenie interaktywnego muzeum i teatru, tutaj przeniesiecie się w świat magicznych opowieści, poznacie recepturę na doskonałe wypieki toruńskie, zajrzyjcie do szesnastowiecznej piekarni – uwaga, pobyt na własną odpowiedzialność, organizatorzy muzeum nie gwarantują powrotu do rzeczywistości!
 


W Toruniu oczywiście koniecznie zwiedźmy Stare Miasto, pomnik Mikołaja Kopernika i opowiedzmy dzieciom historię jednego z najważniejszych odkryć nowożytnego świata. Podążając szlakiem historii, udajmy się do ruin zamku krzyżackiego, najstarszego zbudowanego na ziemi chełmińskiej. Nie jest to bynajmniej tylko kilka kamieni przy drodze, ruiny są bardzo okazałe i jest co oglądać. Zamek budowany był w XIII i XIV wieku, do dziś zachowały się jego znaczne części, np. wieża z gankiem, fosa, dolne partie murów, piwnice, dawny szpital, młyn górny i niektóre odcinki murów przedzamcza z bramami. Jest to nie lada gratka dla miłośników opowieści o rycerzach. Nieopodal do zwiedzania zapraszają także ruiny zamku Dybowskiego.
 


Podróżujących przez Kujawy czeka także drugi bardzo ważny i obowiązkowy punkt zwiedzania – Biskupin. To najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Prezentuje zachowane w doskonałym stanie drewniane konstrukcje budowli sprzed 2700 lat. Już sama historia odkrycia tego niezwykłego stanowiska archeologicznego zapiera dech w piersiach, ale zwiedzając Biskupin, poznacie przede wszystkim szczegóły życia ludzi zamieszkujących te tereny, wysiłek wznoszenia osady na wiele wieków przed naszą erą. Osadę w Biskupinie uznano za pomnik historii Polski.
 


Gdy łykniemy już odpowiednią dawkę historii, pora zażyć czystej rozrywki. Doskonałą na to okazją będzie wizyta w Miasteczku Westernowym Silverado City w Żninie. Atrakcja powstała w 2010 roku i odzwierciedla typowe miasteczko na „Dzikim Zachodzie” z XVIII wieku. Przeniesiecie się więc w czasy pełnokrwistych rewolwerowców, napadów na banki i dyliżanse, potyczek w barach i indiańskich wędrówek. Znajduje się tutaj także park rozrywki oraz punkty gastronomiczne.
 


W naszej podróży nie powinno zabraknąć pobytu w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku k. Bydgoszczy. To propozycja na cały dzień, bowiem na pięknym i rozległym terenie możemy dobrze bawić się w Lunaparku, w Zaginionym Świecie, gdzie na 5 hektarach czeka na nas 40 sylwetek dinozaurów oraz w Makroświecie, czyli pośród 16 modeli owadów znanych nam z życia codziennego w ogromnym powiększeniu.  Dla prawdziwych twardzieli przygotowano park linowy, a dla dbających o kondycję - urządzenia do fitness na świeżym powietrzu. Oprócz tego oczywiście miejsce na grilla.
 


Atrakcje Śląska

Śląsk to rejon bardzo bogaty kulturowo. Jako historyczna kraina w Europie, położony jest na terenie trzech państw – Niemiec, Polski i Czech. Obfituje w atrakcje turystyczne nie tylko historyczne, ale także dostarcza rozrywki czy kontaktu z naturą. Niepisaną stolicą Śląska jest Wrocław. Naszą podróż po tym rejonie kraju zaczniemy jednak od Parku Dinozaurów w Krasiejowie. Ten park dinozaurów zdecydowanie różni się od reszty mu podobnych w Polsce, bowiem został stworzony w miejscu, gdzie prowadzono i prowadzi się nadal autentyczne wykopaliska archeologiczne. Stanowisko badawcze w Krasiejowie zyskało światową sławę dzięki licznym znaleziskom triasowych kręgowców. Wśród wielu wydobytych okazów opisano także nowego pradinozaura, czyli Silesaurus opolenis. Na ternie JuraParku znajdziemy ścieżkę edukacyjną pełną odtworzonych dinozaurów naturalnej wielkości, park rozrywki (czynny w okresie od wiosny do wczesnej jesieni) z mnóstwem urządzeń do zabawy i podniesienia poziomu adrenaliny, Kino Emocji 5D, czyli oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie doznają wrażeń zmysłowych przez dźwięk, ruch, zapach, dotyk; oraz ogromny plac zabaw na powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych. Urządzono także plażę z atrakcjami wodnymi.

Pozostając w klimacie rozrywki, polecamy wizytę w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie, tutaj możecie spędzić rodzinnie cały dzień. Dla najmłodszych przygotowano karuzele, dmuchańce, podróże samochodami i statkami, kontiki, czyli basen z łódkami napędzanymi siłą dziecięcych rąk (to takie jakby mini rowerki wodne w płytkim basenie), baseny z piłeczkami albo przejażdżka bajkową ciuchcią. Rodziny czeka szaleństwo na karuzelach familijnych, legendarne Samoloty Duże czy Ześlizg do Wody, karuzela przeciążeniowa Flic-Flac, Pałac Sensacji, w którym podobno goście znikają…, Miniroller coaster oraz inne. Zaś amatorzy mocnych wrażeń mogą spodziewać się niezłej dawki adrenaliny przy takich atrakcjach jak Smocza Jama, Rollercoaster, karuzela Apollo, w której poczujesz się jak pilot wahadłowca, Kosmos Coaster, Kolejka Górska Cyklon, Tagada, czyli szalejąca wirówka, w której nie sposób utrzymać równowagę… każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

W czasie letniej spiekoty warto zajrzeć do Wrocławskiego Parku Wodnego. Aby zmierzyć się z falami, nie trzeba już jechać nad Bałtyk – wystarczy skorzystać z jednej z atrakcji tego Aquaparku. Na miejscu czekają na nas także baseny i brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie, leniwa rzeka i dziecięca zatoka, zewnętrzny basen solankowy i zewnętrzny basen rekreacyjny. Na zjeżdżalniach będziemy mogli także pozjeżdżać na pontonach, a na basenach sportowych pościgać się w pływaniu.

Nie wypada także pominąć Rodzinnego Parku Atrakcji w Rybniku. Tutaj także możecie spędzić cały dzień na świetnej zabawie połączonej z edukacją, np. w dinoparku. Uwaga - niektóre dinozaury mogą nam sprawić zimny prysznic, a inne trzeba odkopać w ogromnej piaskownicy! Na rozległym terenie znajdziemy liczne place zabaw z pomysłowymi przyrządami: Bajkową Krainę, w której zamieszkało wielu bohaterów znanych bajek, legend i wierszy, gdzie możecie przejechać się kolejką Brzydkie Kaczątko i zajrzeć do salonu gier lub zwiedzić indiańskie namioty – Tipi. Dla dorosłych i dzieci dobrą rozrywką będzie partyjka na świeżym powietrzu w Szachachy Giganty, Chińczyka Giganta, unihokeja, na kręgielni czy w Hobby Golfie. Do tego wszystkiego liczne dodatkowe urządzenia i atrakcje typowe dla parków rozrywki.

Śląsk to jednak nie tylko rozrywka. Z pośród licznych zabytków i ciekawych muzeów wybraliśmy dla Was kilka naprawdę wartych odwiedzenia. Na przykład Muzeum Najmniejszych Książek Świata Ręcznie Pisanych w Katowicach. To małe, prywatne i mało komu znane miejsce, któremu początek dała pasja jednego człowieka, czyli Zygmunta Szkocnego. Gdy usłyszał informację, że królowa holenderska posiada najmniejszą drukowaną książkę na świecie, w 1934 r. za pomocą lupy i piórka stworzył swoją własną, pierwszą miniaturową książeczkę. Stopniowo przybywało małych dzieł sztuki, a pan Zygmunt doszedł do takiej perfekcji, że wiele jego książeczek trafiło w ręce prywatnych kolekcjonerów i znanych osobistości na świecie. W zbiorach znajdziemy ponad 80 miniatur (z ponad 160 wytworzonych w ogóle) w tym książkę-rekordzistkę wpisaną do Księgi Rekordów Guinessa.

Idąc dalej śladem znanego powiedzenia, że „małe jest piękne”, polecamy Wam zwiedzanie Krainy Miniatur we Wrocławiu – zobaczycie tutaj repliki słynnych budowli i zabytków z terenu całej Polski. Pomimo swojej nazwy, miniatury nie są zupełnie malutkie, najwyższa mierzy sobie 3,28 metra. Po ścieżce oprowadzą Was przewodnicy, opowiadając ciekawe historie i szczegóły dotyczące każdego z modeli. Oprócz tego na terenie parku dodatkowe atrakcje jak: lunety, krzesła i buty Guliwera, 40-metrowa kolejka górska, wulkan czy maska Frankensteina. Wizytę umili plaża z leżakami nad oczkiem wodnym i dużo zieleni wokół. Jeśli taka forma rozrywki wyjątkowo przypadnie Wam do gustu, możecie odwiedzić także Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. W najpiękniejszych zakątkach parku stoją ławeczki, np. z widokiem na staw i fontannę obok Bazyliki Mniejszej z Krzeszowa, z której płynie muzyka Jana Sebastiana Bacha, czy na Zamek Książ, 11-metrową miniaturą największego dolnośląskiego zamku.
 


Podążając szklakiem historii, koniecznie trzeba zwiedzić Zamek książęcy Czocha w Leśnej, blisko granicy z Czechami i nieco dalej od niemieckiej. W tym miejscu w średniowieczu istniał gród warowny. Obecnie zamek Czocha to nie tylko zabytek, ale także ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, możemy więc spędzić tam dowolnie dużo czasu. Obiekt pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, wybudowano go na skalnym cyplu wrzynającym się w dolinę rzeki Kwisy. Po zamku oprowadzą nas przewodnicy, nie zabraknie historii z dreszczykiem!

Naszą wycieczkę po Śląsku zakończymy pod ziemią, w kopalni węgla Guido w Zabrzu. Czeka nas pasjonująca wycieczka w głąb ziemi. Najpierw zjedziemy w dół oryginalną górniczą szołą z prędkością 4m/s. Później na różnych etapach podróży obejrzymy wiele urządzeń związanych z pracą w kopalni, iść będziemy wykutym w skale przekopem, zwiedzimy stajnie konne sprzed stu lat, poznamy historię górnictwa i jego tradycje za pomocą różnych eksponatów w podziemnych komnatach.
 


Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej – organizator kolonii, zimowisk dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Wilanów, Nieporęt, wschodnie rubieże Warszawy – wycieczka rowerowa dla twardzieli

90-kilometrowa pętla z Wilanowa przez Stare Miasto, Żerań, Nieporęt, Marki, Zielonkę, Rembertów i z powrotem do Wilanowa to wyprawa naprawdę wymagająca. A to z powodu znikających szlaków, szos z szalonymi kierowcami, zmagań ze schodami i fatalną nawierzchnią. Ale warto!

Questing - pozwól mi zrobić, a zrozumiem…

Słowo questing na stałe wpisało się w słownik pojęć związanych z turystyką. Ale czy wiemy czym on naprawdę jest, skąd przywędrował i jakie wartości pomaga przekazywać?

Chopok, czyli słowackie Alpy

Nic nie zapowiadało, że zima w tym roku jednak postanowi przyjść i zrobić przyjemność wszystkim spragnonym białego szaleńtwa narciarzom i snowboardzistom. A jednak - mimo że w Warszawie praktycznie jej nie było, to w górach, zarówno w okresie świąteczno-noworocznym polskich (w Krynicy), jak i w czasie ferii mazowieckich na słowacji, pojawiła się. I tak, choć się tego nie spodziewaliśmy, udało się nam spędzić dwa bardzo intensywne, narciarskie tygodnie.

7 pomysłów na aktywną majówkę

Zbliża się najbardziej oczekiwany weekend w roku, czyli majówka. W tym roku jest wyjątkowo długa, dlatego warto wykorzystać ten czas, by naładować akumulatory i wrócić do pracy lub szkoły w pełni wypoczętym. Nawet jeśli nie planujemy dłuższego wyjazdu poza miasto, weekend majowy nie musi być nudny. Przedstawiamy 7 propozycji, jak można ciekawie i aktywnie spędzić go z rodziną. 

Kanał Elbląski - Jedyny taki szlak na świecie

W czerwcu do użytku zostanie oddany zabytkowy Kanał Elbląski. Po wielu latach rewitalizacji, obiekt liczący półtora wieku, znów zachęca turystów do jego odwiedzenia. Wokół obiektu powstaje nowa infrastruktura turystyczna – jedną z atrakcji są nowatorskie ścieżki questingowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.